9 Ocak 2015
Sayı: KB 2015/01

Ya teslimiyet ya grev!
Beklenen oldu: Yolsuzluklar AK’landı!
AKP gericilik “kariyerinde” hızla ilerliyor!
Devletin paslanmayan silahı: Hizbulkontra!
Cizre’de devlet provokasyonu ve katliam!
Sağlıkta dönüşümden sağlıkta gericileşmeye!
Asgari ücretli “zengin vergisi” kıskacında
‘Sefalet zammına karşı grev yapılmalı’
Taşeron köleliği ekseninde sınıf hareketi - D. Umut
Karayollarında işçi kıyımı
Sermaye uşağından ‘Sütaş’ı yedirtmeyiz’ açıklamaları
Dayanışma gecesi üzerine...
DEV TEKSTİL’den Esenyurt’ta işçi toplantısı
Proletarya devriminin ve sosyalizmin iradesi
Kapitalizmin krizi, emperyalist savaşlar ve faşizm
Yunanistan’da siyasi kriz derinleşiyor
Filistin’de direnişe karşı işgal diplomasisi
Avrupa’da DGB kampı coşkusu
Ölümcül Ebola ve emperyalizm - Eylem Güneş
Mücadele ve kazanımlarla anılacak bir yıl için görev başına!
Emekçi Kadın Çalıştayı’ndan baharı örgütlemeye!
“Zorbalığa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz!”
Balık, böcek ve kuş imgeleriyle yabancılaşmadan özgürlüğe
Hasta tutsak Mehmet Yamaç’a sürgün
Devrimci tutsaklardan yeni yıl mesajları
Oğuz yoldaşa...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Cizre’de devlet provokasyonu ve katliam!

 

Son haftalarda devlet terörü ve polis cinayetlerinin merkezi Şırnak’ın Cizre ilçesi oldu. AKP-devlet destekli Hizbulkontra’nın saldırısıyla başlayan gerilimin faturası ağır oldu. 27 Aralık’ta YDG-H ve YDGK-H’ın Hizbullah yanlısı çetelerin saldırılarına karşı açtığı çadıra yine aynı çete yanlılarının girmeye çalışması üzerine silahlı çatışma çıktı.

Hizbullah yanlısı HÜDA-PAR üyelerinin artan saldırılarına karşın Nur Mahallesi’nde YDG-H ve YDGK-H tarafından kurulan çadıra girmeye çalışan iki kişi durduruldu. Kimlikleri istenen iki kişi, çadırdakilerin üzerine ateş açarak kaçtı.

Çatışmalar sırasında Yasin Özel adlı bir genç hayatını kaybederken HÜDA-PAR’ın Cizre ilçe yöneticisi Aziz Deniz’in babası olduğu söylenen Abdullah Deniz de öldürüldü. Akşam saatlerinde ise hastanede bulunan yaralılardan Barış Dalmış hayatını kaybetti.

HÜDA-PAR’ı mazlum ilan ettiler

AKP’nin şefleri ise Hizbulkontra’ya sahip çıktı. Ahmet Davutoğlu ve Bülent Arınç, yaptıkları açıklamalarla Hizbulkontra’yı “mazlum” ilan etti ve PKK’yi hedef gösterdi.

“HÜDA-PAR hiçbir zaman silaha ve şiddete başvurmadı, HDP ise şiddetle arasına mesafe koymadı” diyen Bülent Arınç ise yine HÜDA-PAR’ın avukatlığını yaptı.

6-7 Ekim’deki eylemlere pompalı silahlarla saldıran Hizbulkontra’yı savunan Arınç, “HÜDA-PAR’ı evlerine giderek yakmak istediler, HÜDA-PAR mazlum ve mağdurdur” ifadesini kullandı. HÜDA-PAR’ın saldırılarını görmezden gelen Arınç, yaşanan çatışmaların sebebinin ise ‘PKK’nin bölgede başka hakimiyet istememesi’ olduğunu iddia etti.

Cizre’de devlet -kamu- düzeni

HÜDA-PAR’ın provokasyonuyla tırmanan gerilim ilerleyen günlerde Cizre’ye polis-asker yığınağıyla devam etti. İlçe ‘kamu düzeni’ adı altında asker ablukasına alındı. 30 Aralık’ta ilçeye tank ve fırtına toplarından oluşan askeri sevkiyat yapıldı. Askeri konvoyda, 10 adet tank askeri araçlarla taşınırken, çok sayıdaki kamyonda da askeri malzeme ve teçhizat olduğu görüldü.

Alar yaşamını yitirdi

4 Ocak’ta ise, Cizre’deki çatışmalarda ağır yaralanan 32 yaşındaki Zeki Alar tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Alar, polis ve özel harekat timlerinin kitlenin üzerine ateş açması sonucunda ağır şekilde yaralanmıştı.

14 yaşındaki Kurt katledildi

Cizre’de DBP’li belediye yöneticileri ile emniyet şeflerinin yaptığı görüşme sonrası ilçede kazılan hendekleri kapamaya başlayan polis, 6 Ocak günü etrafa rastgele ateş açarak 14 yaşındaki Ümit Kurt’u katletti.

Otopsisi Diyarbakır’da yapılan Kurt’un cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından 7 Ocak’ta Cizre’ye getirildi. Kurt’un cenazesi binlerce kişinin katıldığı törenle defnedildi.

Cenaze töreninde konuşan Ümit Kurt’un babası Abdullah Kurt, çocuğunun Kürt halkının şehidi olduğunu belirterek, “Oğlum polisler tarafından katledildi. Şimdi yetkililerin bunun hesabını sormasını istiyorum” diye konuştu.

DBP, HDP’li yöneticiler ile belediye başkanlarının vali ve kaymakam ile yaptıkları görüşmeler sonrası kapatılan hendekler, Ümit Kurt isimli çocuğun katledilmesi üzerine halk tarafından tekrardan açıldı.

Cizre protestolarına polis saldırısı

Cizre’deki AKP-devlet destekli provokasyonu protesto etmek için Siirt, Silopi, Hakkari ve Van’da gerçekleştirilen eylemlere polis saldırdı.

YDG-H üyesi gençler, Roboski katliamının 3. yıldönümü ve Cizre’deki saldırılara ilişkin Siirt’te yürüyüş düzenledi. Alan, Barış, Çal ve Doğan mahallelerinde polisle gençler arasında çatışma çıktı.

Siirt-Eruh karayolunu trafiğe kapatan gençler çevrede bulunan MOBESE direklerini tahrip etti. Devrilen direklerdeki kamera sistemleri molotoflarla ateşe verilerek, kullanılamaz hale getirildi. 

Silopi’de bir genç katledildi

Şırnak’ın Silopi ilçesinde gençler, tarihi İpekyolu’na barikat kurarak yolu trafiğe kapattı. Polis, çok sayıda TOMA ve akrep tipi zırhlı araç, gaz bombaları ve tazyikli su ile gençlere saldırdı. Polisin saldırısına gençlerin molotof, ses bombası ve havai fişeklerle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Evinin balkonundan çatışmaları izleyen Musa Azma da polis kurşunuyla yaralanarak Silopi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Malatya İnönü Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Azma yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Polisin saldırısı sonucu ağır yaralanan Musa Azma tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 3 Ocak’ta yaşamını yitirdi. 

Azma 4 Ocak’ta Silopi’de on binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle uğurlandı. Mezarlıkta saygı duruşunun ardından MEYA-DER Cizre Eşbaşkanı Mele Kasım Yiğit ve DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Salih Gülenç yaptıkları konuşmalarda devletin katliamcı kimliğini teşhir ederek devletin bugün de AKP eliyle Hizbulkontra üzerinden bunu sürdürmeye çalıştığını ifade ettiler. Azma’nın dayısı Nizam Bayar da söz alarak “Kürt halkının başı sağ olsun, yeğenim Musa tek bizim şehidimiz değildir. Bütün Kürdistan halkının şehididir” dedi.

Van’ın Edremit ilçesinde Cizre’deki katliamı protesto etmek isteyen gençlere polis saldırdı ve çatışmalar yaşandı.

 

 

 

 

Murat Bozlak uğurlandı

 

Eski HADEP Genel Başkanı ve HDP Adana Milletvekili Murat Bozlak 4 Ocak’ta hayatını kaybetti.

Ankara’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Bozlak, 6 Ocak’ta Ankara’da yapılan törenin ardından ailesinin bulunduğu köye götürülerek defnedildi.

Bozlak için öncelikle DBP Genel Merkezi önünde bir anma töreni yapıldı. Anmaya HDP ve BDP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Birlikte mücadele yürüttüğü arkadaşları yaptıkları konuşmalarla Bozlak’ı andı.

Bozlak’ın cenazesi daha sonra ailesinin yaşadığı Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Aktaş Köyü’ne götürüldü. Bozlak’ın cenazesi köy mezarlığına götürülerek defnedildi.

30 Aralık 1952’de Ankara Şereflikoçhisar’ın Aktaş köyünde doğan Bozlak, SODEP, SHP, Halkın Emek Partisi (HEP), Demokrasi Partisi (DEP) Kurucu üyeliğinde; Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı görevlerini yapmıştı.

 
§