9 Ocak 2015
Sayı: KB 2015/01

Ya teslimiyet ya grev!
Beklenen oldu: Yolsuzluklar AK’landı!
AKP gericilik “kariyerinde” hızla ilerliyor!
Devletin paslanmayan silahı: Hizbulkontra!
Cizre’de devlet provokasyonu ve katliam!
Sağlıkta dönüşümden sağlıkta gericileşmeye!
Asgari ücretli “zengin vergisi” kıskacında
‘Sefalet zammına karşı grev yapılmalı’
Taşeron köleliği ekseninde sınıf hareketi - D. Umut
Karayollarında işçi kıyımı
Sermaye uşağından ‘Sütaş’ı yedirtmeyiz’ açıklamaları
Dayanışma gecesi üzerine...
DEV TEKSTİL’den Esenyurt’ta işçi toplantısı
Proletarya devriminin ve sosyalizmin iradesi
Kapitalizmin krizi, emperyalist savaşlar ve faşizm
Yunanistan’da siyasi kriz derinleşiyor
Filistin’de direnişe karşı işgal diplomasisi
Avrupa’da DGB kampı coşkusu
Ölümcül Ebola ve emperyalizm - Eylem Güneş
Mücadele ve kazanımlarla anılacak bir yıl için görev başına!
Emekçi Kadın Çalıştayı’ndan baharı örgütlemeye!
“Zorbalığa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz!”
Balık, böcek ve kuş imgeleriyle yabancılaşmadan özgürlüğe
Hasta tutsak Mehmet Yamaç’a sürgün
Devrimci tutsaklardan yeni yıl mesajları
Oğuz yoldaşa...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Sermaye uşağından
‘Sütaş’ı yedirtmeyiz’ açıklamaları

 

Aksaray Sütaş’taki direniş süreci il genelinde büyük etki uyandırırken direnişi karalama kampanyasına AKP Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun da katıldı.

Aksaray’ın yerel gazetelerinden Egemen gazetesine açıklamalarda bulunan sermaye uşağı Alaboyun, gerici AKP iktidarının rant ve yağma projelerine övgüler dizmesinin yanı sıra direnişe ve direnişçi işçilere yönelik saldırgan ifadeler kullandı.

Sermaye AKP ile çağ atladı!

Konuşmasında, Aksaray’ın AKP ile çağ atladığını iddia eden Alaboyun, sermayeye bağlılık yeminini bozmadı.

Bölgede kurulu Mercedes fabrikasında 2002’de 1400 araç üretilirken bu rakamın kendileriyle birlikte 25 bine çıktığını ifade eden Alaboyun, bölgede kurulan Sütaş fabrikasını sahiplendiklerini, eğer bunlara sahip çıkmayıp bu firmaların sorunları ile ilgilenmeselerdi firmaların Aksaray’dan gideceklerini belirtti.

Sermayeyi sahiplenme çağrısında bulunan AKP’li vekil, konuşmasının ilerleyen bölümlerinde Sütaş direnişi ve direnişçi işçilerin mücadelesini karalamaya yönelik saldırgan açıklamalarda bulundu.

Alaboyun, Sütaş’ı yerlere göklere sığdıramadığı konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “Günümüzde bir Sütaş olayı var. Aksaray’da Sütaş sayesinde bin kişiye yakın insanımız istihdam görüyor. Sütaş ile birlikte Aksaray’da özellikle hayvancılık kültürü gelişti. Süt üretimi kültürü gelişti. Büyük bir süt toplama, soğuk zincir ağı oluşturuldu. Hayvancılığa dayalı bitki üretimi arttı. Sütaş’ın getirdiği bu kültür diğer küçük çaptaki süt imalatçılarını da yeni yatırımlara teşvik etti. Hayvancılık ciddi ivme kazandı. Yonca üretimi arttı. Aksaray Türkiye’nin yonca pazarı konumunda. Bunların hepsi bir yatırımcı sayesinde Sütaş sayesinde oldu.”

İşçi düşmanlığında sınır tanımadı

Konuşmasına, “Onlara Sütaş’ı yedirtmeyiz” diyerek devam eden Alaboyun, Sütaş’a yıllarını veren ve sendikaya üye oldukları için işten atılan direnişçi işçileri ise “sendikaların aylık 1000-1500 TL para vererek getirttiği ve orada bağırttığı kişiler” olarak nitelendirdi.

Alaboyun, direnişe yönelik şu açıklamalarda bulundu:

Bazı sol sendikaların Sütaş’a yönelik faaliyetlerini kınıyorum. Onlara Sütaş’ı yedirtmeyiz. Bu böyle bilinsin. OSB yönetimimiz de gerekli tedbirlerini aldı. Biz de olayı yakından takip ediyoruz. O sol sendikaların aylık 1000-1500 TL para vererek getirttiği ve orada bağırttığı kişiler yüzünden Sütaş’ın Aksaray’dan kaçmasına kesinlikle müsaade etmeyiz. O sendikacılar sayesinde Sütaş’ın buradan gitmesi demek, hayvancılığın Aksaray’da ölmesi demek, süt üreticiliğinin ölmesi demek, yoncanın ölmesi demek. Bakın bu sektörler başka illerde bu kadar canlı değil. Sütaş sayesinde Aksaray’da canlı. Biz hayvancılık noktasında Aksaray’da çok teşvik verdirdik fakat verilen teşvikler et üretiyorsunuz, süt üretiyorsun ama kullanılacak yerler yok. O zaman olmuyor. Bakın Sütaş hayvancılığı teşvik ediyor, süt üretimini artırıyor. Hem çalıştırdığı insanlar, hem süt soğutma zinciri ile nakliye yapanlar, hem de hayvancılık ve yonca ile birlikte 8-10 bin kişiyi ilgilendiren bir alanda 4 sendikacı gelecek bu yatırımcıyı kaçıracak. Biz buna müsaade etmeyiz. Biz hiçbir sendikal faaliyetlere karşı değiliz. Sendikal faaliyetleri destekleriz ama sendikal faaliyetlerin böyle kötüye kullanılmasına da müsaade etmeyiz. Çünkü onların sendikal hırsları, siyasal hırsları yüzünden burada 10 bin kişinin işsiz kalmasına biz izin vermeyiz. Türkiye genelinde binlerce fabrika var ama hiçbir fabrikanın önünde bu tür görüntüler yok. Sütaş özellikle bu amaçla seçilmiş ve Sütaş’ı yıpratmaya yönelik bir girişim var. Sütaş’ın yıpratılması demek OSB’de diğer firmalarında aynı sorunlarla yüz yüze gelmeleri demektir. Bugün sıkıntımız bu. Sütaş olayı Aksaray’daki hayvancılığı, tarımı, süt üretimini, çalışanları, komple etkileyecektir. Sütaş’ta çalışmıyorsan Aksaray’da çalışacak çok saha var. Bize geliyorlar iş için, iş buluyoruz çalışmıyorlar. Masa başı iş istiyorlar. Aksaray’da işsizlik sorunu yok. Çalışmak isteyen herkese iş çok. Biz Sütaş’ı feda etmeyiz.”

Sütaş gerçeği

Sermayenin vekili Alaboyun Sütaş’taki işçi düşmanlığına tam destek verse de Sütaş’ın büyümesinin ardında sömürü ve kölelik yatıyor.

Sütaş 2007 yılında 60 bin metrekare (60 dönüm) bir alan üzerinde kuruldu. Alanında Türkiye’nin, Ortadoğu’nun ve Doğu Avrupa’nın en büyük tekeli konumunda. Şu ana kadar çalışma koşullarının zorluğu nedeni ile Sütaş’a 7 bin işçi giriş çıkış yaptı ve fabrikada 2 vardiya halinde çalışılıyor.

Sütaş’ta tam anlamıyla esnek çalışma hüküm sürüyor. 3 vardiya çalışması gereken fabrika 2 vardiya uygulamasıyla aynı üretimi yapıyor. İşçiler günlük en az 10 saat çalışıyor ve sürekli ‘iş kazaları’ meydana geliyor. İşçiler asgari ücret ile çalışılıyor ve mesai ile birlikte 1000-1100 TL alıyorlar.

Tüm bu koşullar altında çalışan işçiler Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenme çalışmalarına başladılar. Bu örgütlenmeyi öğrenen patron, örgütlü işçileri işten çıkarttı. 2014 Nisanı’nda başlayan işten çıkartma ve direniş süreci 9 aylık bir süreci geride bıraktı ve şu anda 68 işçi direnişte.

Sicili kirli sermaye uşağı

Sütaş patronunun işçi düşmanlığına arka çıkan AKP’li vekil Alaboyun’un sicili ise daha fazla söze gerek bırakmıyor.

Kapitalist emperyalist sermayenin uşaklığını yapan Alaboyun’u, devrimci ve sol güçler yakından tanınıyor. 13 Mayıs 2014 Soma katliamı ve yüzlerce işçinin ölümüyle ilgili kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nda başkanlık görevi verilen Alaboyun, katliamı aklamaya çalışmıştı.

Alaboyun, uluslararası kapitalist emperyalist patronlara hizmetleriyle de tanınıyor.

1) Luxemburg’da kurulu olan ETİMİNE AŞ’de yönetim kurulu üyeliği yaptı.

2 ) Türkiye’de kurulu bulunan AFS Boru Sanayii’nin genel müdürlüğünü yaptı.

3) 22. Dönem NATO’da TÜRK grubu NATO Parlamenter Asamblesi üyeliği yaptı. NATO-PA’da üyeliği halen devam ediyor.

Kızıl Bayrak / Aksaray

 
§