26 Eylül 2014
Sayı: KB 2014/39

Direnen halkların birleşik devrimci direnişini büyütmeye!
Kobanê için topyekûn direniş ve seferberlik!
IŞİD saldırıyor, Kürt halkı direniyor
Huzursuzluk yaratanların “huzur operasyonları!”
İşçilerin Birliği Derneği mevzidir!
Rıdvan Budaklar ve suç ortakları hesap verecek!
Hema’da madencilerin öfkesi büyüyor!
Termikel’de çocuklara “işkence” yapılıyor
Renault işçisi: Disiplinli ve örgütlü hareket etmeliyiz!
Sütaş işçiyi köleleştirerek büyüyor
Brzezinski’nin "Stratejik Vizyonu" ve Ukrayna - A. Eren
İskoçya bağımsızlık referandumu ve kapitalizmin çözümsüzlüğü
Cengiz Baysoy’un “cahil cesareti” üzerine… - K. Toprak
Erich Mühsam: Devrimci yazar Bavyera (Münih) Devrimi’nin neferi - E. Eren
Torbadan bir kez daha ölüm çıktı
Belediye işçilerinin taşeron sınavı
Eğitim emekçileri rotasyona, kadrolaşmaya karşı grevdeydi
Ulucanlar Direnişi’nden, direnişin önderlerinden öğrenmek! -S. Soysal
DGB Türkiye Meclisi Sonuç Bildirgesi
Ankara’da ulaşım çilesine karşı eylemler
Jesca Nankabirwa’nın ölümü sömürü sisteminin aynasıdır
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Ankara’da ulaşım çilesine karşı eylemler

 

Ankara’da yıllardır süren ulaşım çilesi katmerlenerek devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in metronun gittiği yerlere, metrodan daha fazla kar edebilmek için otobüsleri kaldırmasının ardından bu çile artarak devam ediyor.

Hacettepe’de ulaşım sorunu ve DGB faaliyeti

Hacettepe’deki ulaşım sorunları nedeniyle yol kapatma eylemi gerçekleştirildi. 22 Eylül sabah 09.00 sıralarında trafiğin yoğunluğu, ring servislerinin azlığı ve öğrencilerin mağduriyetlerinin, derslerine geç kalmalarının önemsenmemesi nedeniyle bir grup öğrenci araçlardan inip yolu kapattı. Eylem plansız başlamasına rağmen sayısı hızla artan ve 500’e ulaşan kitle Beysukent (Beytepe) Köprüsü – Hacettepe Üniversitesi Fakülteleri arasını (yaklaşık 8 kilometre) yürüyerek eylemi tamamladı.

Eylemin ardından DGB standlarında ‘’Sessizliğe çığlık, karanlığa ışık, emperyalizme karşı Deniz ol!’’ başlıklı bildirilerin dağıtımına geçildi. Hacettepe öğrencilerinin standa ve bildirilere ilgisi oldukça yoğundu. Akşam saatlerinde siyasetlere yapılan çağrının ardından ulaşım sorunlarının tartışılması için bir toplantı gerçekleştirildi. Yaklaşık iki buçuk saat süren toplantıda "Beytepe Dayanışması" adı altında gerçekleşecek eylemlilik sürecine dair kararlar alınıp karşılık bulması istenilen talepler belirlendi. Alınan kararlardan bazıları; gün içerisinde taleplerin afiş ve bildirilerle yaygın bir şekilde anlatılması, Beytepe Dayanışması adı altında okulun birkaç yerinde ortak stand açılması ve günlük toplantıların düzenlenmesiyken ortak ve acil istemler üzerinde yoğunlaşıldı.

Toplantılar sonucunda belirlenen talepler şunlar:

1) Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer’in, Hacettepe’nin resmi sitesinde, ulaşım sorunlarının kendi inisiyatifinde olmadığını açıklayan, öğrencilerin mağduriyetini dile getiren resmi bir açıklama yapması.

2) Geçen senenin ikinci döneminde ücretsizken 75 kuruş olan ve bu eğitim – öğretim döneminde ise tamamen kaldırılan bütün semt servislerinin tekrar ücretsiz olarak geri getirilmesi.

3) Hacettepe Üniversitesi’ne geçen senelerde düzenli bir şekilde gelen bütün EGO’ların yeniden getirilmesi. (230, 231, 293 vs.)

4) Beysukent (Beytepe) Köprüsü – Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü arası gidip gelmekte olan ring sayılarının arttırılması ve ücretsiz olması.

Ulaşım eylemleri sürüyor

23 Eylül’de Ankara Veni Vidi Hastanesi Durağı’nda saatlerce otobüs bekleyen işçi, emekçi ve öğrenciler bu çileye son dedi. Onlarca insan taksi dolmuş yaparak işlerine ve okullarına yetişmeye çalışırken, aralarında DGB’lilerin de olduğu onlarca kişi bu duruma tepki gösterdi. Gelen otobüslerin dolu gelmesi ve durmaması üzerine yol kısa süre trafiğe kesildi. Bir otobüs şoförünün otobüsü kitlenin üzerine sürmesi ise protesto edildi. Yaşananlar çevredeki emekçiler tarafından kameraya alınarak internetten teşhir edilirken, EGO da sürekli aranarak, gecikmenin hesabı soruldu.

Yeni dönemde özellikle okulların da açılması ile birlikte ulaşım çilesi ciddi bir sorun olarak emekçilerin karşısına çıkacak.

Ankara DGB, tüm herkesi ulaşım hakkına sahip çıkmaya, “Ulaşım haktır engellenemez” ve “Nitelikli ulaşım hakkı” talepleriyle mücadeleye çağırdı.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

 

 

ODTÜ DGB mücadeleye çağırıyor

 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) DGB, 23 Eylül’de üniversitede yürüttüğü faaliyetlerle gençliği mücadeleye çağırdı. Özellikle hazırlıkların bulunduğu fakültede yaygın bir faaliyet yürüten DGB’liler oldukça olumlu tepkilerle karşılaştılar.

Sabah saatlerinde fakültenin birçok bölgesine “Sessizliğe çığlık, karanlığa ışık, emperyalizme karşı Deniz ol!” ve “Gençlik Birliğe, Devrime” DGB imzalı afişler kullanıldı. Ayrıca DGB’nin dönem başında çıkarttığı broşürler sınıf sınıf dolaşılarak öğrencilere dağıtıldı. Birebir sohbetlerin de gerçekleştirildiği faaliyet boyunca yüzlerce bildiri öğrencilere ulaştırıldı.

Kızıl Bayrak / ODTÜ

 

 

 

 

 

Gençlik devrime, sosyalizme”

DGB’nin “Sessizliğe çığlık, karanlığa ışık, emperyalizme karşı Deniz ol!” ve “Gençlik birliğe, devrime!” şiarlı afişleri Çorlu Sağlık Mahallesi’nde yaygın bir şekilde yapıldı. Yanı sıra okulların çevresine “Gençlik devrime, sosyalizme!” DGB/DLB imzalı yazılamalar yapıldı.

Kızıl Bayrak / Trakya

 

 

 

 

 

Öğrenciler yol kapattı

 

Siirt Üniversitesi’nin çeşitli fakülte ve yüksek okullarında eğitim gören ve kampüs içindeki Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı erkek öğrenci yurdunda kalan yaklaşık 200 öğrenci Siirt-Kurtalan karayolunu ulaşıma kapatıp oturma eylem yaptı.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, eylem yerine gelerek öğrencilerle görüştü. Erman, “Sorun üniversiteden kaynaklanmıyor. Yurt-Kur’dan kaynaklanıyor. Bir su borusu patlamış ve bugün onarıldı. Bir iki saat içinde su verilecek” diyerek öğrencileri eylemlerinden vazgeçirmeye çalıştı.

Öğrenciler adına konuşan Fatih Tutulan şunları söyledi: “Bir haftadır sular akmıyor. İçmeye ve yıkanmaya su bulamıyoruz. Kampüs şehir dışında bunuyor. Yurttaki kantinde de sular fahiş fiyatla satılıyor. Okulun açılmasından bu yana sorunumuz çözümlenmedi.” Öğrenciler 1 saat süren eylemlerine, talepleri yerine getirilmediği takdirde devam etme kararı alarak son verdi.

Muş’ta öğrencilerden eylem

Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Muş İl Müdürlüğü’ne bağlı yurtlarda yaşadıkları barınma ve ulaşım sorunlarını protesto etmek için Muş Valiliği’ne yürümek istedi. Öğrencilerin eylemi polis tarafından engellenmek istenirken, Güvenlik Şube Müdürü Hakan Yılmaz ise ‘sorunların çözüleceği’ iddiasıyla, eylem yapılmaması için öğrencileri ikna etmeye çalıştı. Eylemin ardından, 3 temsilci seçen öğrenciler, belediye başkan vekili ve vali ile görüştü.


 
§