26 Eylül 2014
Sayı: KB 2014/39

Direnen halkların birleşik devrimci direnişini büyütmeye!
Kobanê için topyekûn direniş ve seferberlik!
IŞİD saldırıyor, Kürt halkı direniyor
Huzursuzluk yaratanların “huzur operasyonları!”
İşçilerin Birliği Derneği mevzidir!
Rıdvan Budaklar ve suç ortakları hesap verecek!
Hema’da madencilerin öfkesi büyüyor!
Termikel’de çocuklara “işkence” yapılıyor
Renault işçisi: Disiplinli ve örgütlü hareket etmeliyiz!
Sütaş işçiyi köleleştirerek büyüyor
Brzezinski’nin "Stratejik Vizyonu" ve Ukrayna - A. Eren
İskoçya bağımsızlık referandumu ve kapitalizmin çözümsüzlüğü
Cengiz Baysoy’un “cahil cesareti” üzerine… - K. Toprak
Erich Mühsam: Devrimci yazar Bavyera (Münih) Devrimi’nin neferi - E. Eren
Torbadan bir kez daha ölüm çıktı
Belediye işçilerinin taşeron sınavı
Eğitim emekçileri rotasyona, kadrolaşmaya karşı grevdeydi
Ulucanlar Direnişi’nden, direnişin önderlerinden öğrenmek! -S. Soysal
DGB Türkiye Meclisi Sonuç Bildirgesi
Ankara’da ulaşım çilesine karşı eylemler
Jesca Nankabirwa’nın ölümü sömürü sisteminin aynasıdır
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Sütaş işçiyi köleleştirerek büyüyor

 

Sütaş’ta hakları için direnen işçilerin sendikal örgütlenme mücadelesi sürerken, ekonomi haberlerinden yansıyanlar şirketin büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Sütaş patronu yaptığı açıklamalarda iki yeni fabrika için hazırlıklarını sürdürdüğünü övünçle aktarıyor.

Sütaş işçilerinin Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenmesinin ardından Bursa ve Aksaray’daki iki fabrikada da baskıyı arttıran, işten atma saldırısını devreye sokan Muharrem Yılmaz, şimdi yatırım şovlarıyla gündeme geliyor. İşçilerin direnişini kırmak, seslerinin diğer işçilere ulaşmasını engellemek için her yolu-yöntemi kullanan Yılmaz, işçilerin sırtından nasıl yükseldiklerini anlatıyor. 80 milyon dolarlık yatırım planıyla “Doğu’da hayvan çiftliği ve süt fabrikası kurma” planını aktaran Yılmaz, ayrıca Tire’de de 4. fabrika için hazırlıklarının sürdüğünü belirtti.

Bölgeye yatırım” şovuyla AKP’den büyük destek

Sermaye hükümeti AKP’nin patronlara teşvik için bölgelere göre farklı yardım planı Sütaş patronuna da büyük destek sundu. “Çözüm süreci” şovuyla süslenen yatırım için Sütaş Bingöl’de fabrika kuruyor. Bölgeye geçişi için AKP’den tam destek alan Sütaş’ın fabrika kurmasına yetecek genişlikte arazi bulunamayınca bizzat AKP hükümeti konuya el atarak arazi toplulaştırma çalışmasını yürütmüş. Muharrem Yılmaz, TÜSİAD’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “onur konuğu” olarak ağırladığı Yüksek İstişare Konseyi toplantısı öncesinde şunları söylüyordu: “Bingöl’e yatırım kararımızda değişiklik yok. Sözümün arkasındayım. 1-2 yıldır Bingöl’de süt alımı yapıp, 800 kilometre mesafedeki Aksaray fabrikamıza taşıyoruz.”

Arazi toplulaştırmasının zaman aldığını söyleyen Yılmaz işlemlerin bittiğini, artık ihaleye çıkma aşamasına geçileceğini söyledi. Yılmaz AKP’den aldığı büyük desteğe rağmen daha fazlasını da isteyerek ihalenin 49 yıllık kiralama şeklinde düşünüldüğünü vurgulayıp, “Yatırım yapacağımız arazinin bize ait olmasını isteriz” dedi.

Asalaklar palazlanırken...

Dördüncü süt fabrikasını da Tire’ye kurmayı planlayan Sütaş patronu bölge için Çevre Etki Değerlendirme Raporu’nu bekliyor. Sermayenin talanı ÇED raporlarının nasıl da prosedüre dönüştürüldüğü, bölgedeki emekçilerin itirazlarına, bilimsel değerlendirmelere rağmen raporlar çıkarıldığı düşünülürse, AKP’nin desteğini alan Sütaş patronunun 4. fabrika hayali de kısa sürede tamamlanır. İşçilerin en temel haklarını gasp eden, “iş kazaları”na karşı önlem almayarak birçok yaralanmaya neden olan Sütaş patronu işçilerden gasp ettikleriyle büyüyor.

Asalak patronlar işçilerin sırtından yükselirken işçilerin direnişi de sürüyor. İnsanca yaşam, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin sağlanması talepleriyle tüm baskılara rağmen işçiler direniyor.

 

 

 

 

 

UÜ yönetiminden Sütaş direnişine tahammülsüzlük

 

Uludağ Üniversitesi’nde 22-26 Eylül tarihlerinde yapılan şenlikler kapsamında üniversitenin kapıları bir kez daha sermayeye ardına kadar açıldı. Birçok şirket üniversitede boy gösterip dilediklerince reklamlarını yaparken yönetim direnişçi Sütaş işçilerine tahammül edemedi.

Sendikalaştıkları için işten atılan Sütaş işçileri, işe dönüş talebiyle “Sütaş’a boykot!” kampanyalarını 23 Eylül günü Uludağ Üniversitesi’ne taşıdı. Mediko Sosyal önünde stand açarak, boykot çağrısı yapan bildiriler dağıttılar. Aralarında DGB’nin de olduğu birçok öğrenci örgütü de direnişçi işçilere destek verdi. Boykot çalışması öğrenciler ve üniversite emekçileri tarafından ilgiyle karşılandı.

Fakat DİP’li öğrenciler tarafından asılan ve üzerinde Sütaş işçilerine destek çağrısı bulunan pankart okul yönetimi tarafından tahammülsüzlükle karşılandı. DGB’lilerin masasına gelen ÖGB, bunun siyasi bir partiye ait pankart olduğu ve okul yönetiminin bunun indirilmesini istediğini belirtti. Sermayenin istediği gibi okulda standlar açtığı, pankartlar astığı söylenerek öğrencilerin de kendilerini ifade edeceği dile getirildi. Diğer gençlik örgütlerinin de pankartı sahiplenmesi üzerine okul yönetimi adına konuşan şahıs direnişçi işçilerin masasındaki sticker ve bildirileri göstererek “bakın bunları yapıyorsunuz bir şey demiyoruz ama şenlikte böyle pankartlar asamazsınız” dedi. Gençlik örgütleri Sütaş’a destek pankartları asmaya devam edeceklerini söylediler.

 

 

 

 

 

Bursa Sheraton’da
işçi kıyımına protesto

 

Bursa Sheraton Hotel’de DİSK’e bağlı Devrimci Turizm-İş Sendikası’a üye olan üç işçinin işten atılması, 20 Eylül Cumartesi günü otel önünde protesto edildi.

DİSK pankartının açıldığı eylemde işten atılmaların sendikalaşma çalışmasının önüne geçemeyeceği belirtilerek, Sheraton yönetiminin işçi düşmanı yüzü teşhir edildi.

Eylemde “Sheraton işçisi yalnız değildir!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “İş, ekmek, yoksa barış da yok!” sloganları atıldı.

Eylem saatinde Fransız Başkonsolosu’nun otelde olmasını gerekçe gösteren polis, eylemin otelin giriş kapısında yapılması halinde saldırı tehdidinde bulundu.

Eyleme DİSK’e bağlı sendikalardan Birleşik Metal-İş ve Emekli-Sen’den yöneticiler dışında, BDSP, DİP, Halkevleri, İMD ve ÖDP de destek verdi.

Kızıl Bayrak / Bursa


 
§