29 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/35

Gerçek barışa ulaşabilmek için
tek yol anti-kapitalist direniş!
AKP’nin yeni şefi Davutoğlu
Toplu mezarlar ülkesi
Barajdaki ihmaller katliama dönüştü
Kavel’den Alpagut’a, Greif’ten Yatağan’a…
Türk-İş Başkanı’nın bakanlık koltuklarında gözü var!
Satış taslağı MESS’in masasında
Deva işçileriyle dayanışma büyüyor!
"Birlik olalım, haklarımıza sahip çıkalım!"
Cam işçisinin iradesi: TEKLİFE HAYIR!

“Tek Gıda-İş, işverenler sendikası olmuş”

Kafesan işçisi
boyun eğmiyor!

Eğitim Sen: Siyasal kadrolaşmaya hayır!

Barış sorunu - V. İ. Lenin
ABD saldırganlığının yeni bahanesi IŞİD
ABD: Servet-sefalet uçurumunun vahim boyutlar kazandığı ülke
ABD’de polis yok,
ordu var!
Ebola yayılıyor
Sınıfa karşı sınıf ve
sınıf temelli devrimcilik!
Emeğin bahçesinde festival coşkusu
DGB’yi mücadele içinde yaratalım!
"Kızıl Bayrak’la güçlendim"
Zulmünü artır ki çöküşün hızlansın! - Evrim Erdoğdu
Hastaneye gitmek lüks mü?
Kadınlardan Ortadoğu’daki katliamlara tepki
Halkların Vietnam'dan doğan güneşi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kadınlardan Ortadoğu’daki
katliamlara tepki

 

Ortadoğu’daki savaşa ve kadın katliamlarına dikkat çekmek için eylemler düzenleyen kadınlar, ezilen kadınlar ve halklarla dayanışmayı büyütme çağrısı yaptılar.

İstanbul

26 Ağustos’ta Taksim Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’li kadınlar, “Kadınlar barış istiyor” yazılı pankart açarak oturma eylemine başladılar. Ortadoğu’daki savaşa ve kadın katliamlarına dikkat çekilen konuşmalar yapılarak çevreye seslenilen eylem, basın açıklamasının okunması ile sürdü.
Irak’ın Şengal bölgesinde IŞİD saldırılarının yaklaşık bir aydır sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, şunlar aktarıldı: “Bu süreçte; Binlerce Ezidi kadın ve çocuk katledildi, göç yollarında açlık ve susuzluktan dolayı öldü. Ele geçirilenler savaş ganimeti olarak pazarlarda çarşafların içine sokulup, zincirlere bağlanıp cariye/ köle olarak satıldı.”

Kadınların kamplarda ve kampların dışında şiddete uğradığına ve bunun yanı sıra ucuz iş gücü olarak kullanıldığına vurgu yapılarak, Türk sermaye devletinin katliamlardaki ortaklığına, her türlü saldırılar ve insani ihtiyaçlar çerçevesindeki almadığı önlemlere işaret edildi. Eylem, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlara çıkma çağrısı ile sona erdi. Ardından bir süre, 1 Eylül Dünya Barış Günü gündemli bildirilerin dağıtımı yapıldı.

Ankara

DİSK, KESK ve TTB üyesi kadınlar Ortadoğu’daki katliamlara karşı 26 Ağustos’ta Güvenpark’ta eylemdeydi. Türkçe, Kürtçe ve Arapça savaş ve saldırganlığı protesto eden pankart açan kadınlar, aynı zamanda yüzlerini siyaha boyayarak, savaşlarda kadınların yaşadıkları acıları sembolik olarak yansıttılar. Kürt, Ezidi, Arap, Alevi, Keldani kadınların yaşadıkları acılara ve yıkımlara tepki gösterilen eylem esnasında “Ezidi kadınlar yalnız değildir!”, “Jin jiyan azadi!”, “Kadın, yaşam, özgürlük!” sloganları atıldı.
Daha sonra gerçekleştirilen basın açıklamasında Ortadoğu’da yaşanan katliamlara değinildi. Şiddet, tecavüz, katliam ve savaşa karşı 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlarda olma çağrısı yapıldı.

Mersin

Mersin Kadın Platformu üyeleri Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde bulunan Atıf Yılmaz Meydanı’nda bir araya gelerek, buradan Barış Meydanı’na yürüdüler. Eylemde "IŞİD’in karanlığına inat kadınlar dünyayı aydınlatacak" pankartı taşındı. Kadınlar giyindikleri siyah elbiseyle ellerine zincir vurarak yürüdüler.
Burada okunan basın metninde şunlar ifade edildi: “Ortadoğu’da bitirilmek istenmeyen bir savaş var. Başta petrol olmak üzere, bölgenin tüm kaynakları üzerinde gelişen paylaşım savaşında en çok yoksul halklar, kadınlar ve çocuklar etkilenmektedir. Bugün Suriye, Rojava, Şengal ve Gazze’deki durum ortadadır. Kitle katliamlarının son örneği IŞİD çetesi üzerinden Şengal’de Ezidi halkına yönelik yapılandır. IŞİD çetesini hegemonik güçler bir araya getirip öne sürmüş, başta Suudi Arabistan, Katar yönetimleri ve AKP olmak üzere bir çok gücün desteklediği ve bazı yerel gerici güçlerin de parçası olduğunu kanıtlamaktadır.”

Kızıl Bayrak / İstanbul-Ankara

 

 

 

 

Kadın cinayetlerine öfke

 

Dersim’de 23 Ağustos akşamı eşi tarafından tabancayla vurularak cinayete kurban giden Meral Timtik’in katledilmesini protesto etmek için biraraya gelen yüzlerce kadın, Timtik’in vurulduğu işhanının önünde mumlar yaktı ve karanfiller bıraktı.

Dersim Kadın Platformu tarafından örgütlenen yürüyüş için Sanat Sokağı’nda toplanan yüzlerce kadın, Timtik’in vurulduğu işhanının önündeki anmanın ardından Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasını Dersim Kadın Platformu adına Fatoş Argın okudu.

Açıklamada, kadın cinayetlerinin sürekliliğine, şiddetin uluorta yerlerde işlenme rahatlığına vurgu yapıldı. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Bizlere düşen sadece arkadaşımızın yasını tutmak değildir. Bugün Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadın katliamları haberi dün yanı başımızda olmuştur. Ve yarın hangimizin başına geleceği belirsizdir. Bunun korkusuyla yaşamak istemiyoruz. Bugün tüm duyarlı Dersim halkı ile beraber bu vahşete dur demek için toplanmış bulunuyoruz. Yarın bir başka arkadaşımızın cenazesini omuzlarımızda taşımamak için toplandık.”

Açıklamada, yetkili kurumlara da seslenilerek kadın katillerini aklayan, katliamları engellemeyen devlet kurumlarının cinayetlerin ortağı olduğu, kadın katliamları için meclis olağanüstü toplanana kadar eylemlerin süreceği belirtildi. Kadınlar, açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

 

 

 

 

Emekçi kadınlardan
emperyalist savaş protestosu

 

Küçükçekmece Emekçi Kadın Komisyonu (EKK) 27 Ağustos’ta gerçekleştirdiği eylemle emperyalist savaş politikalarını protesto etti.

Eylem öncesinde Cennet Mahallesi Hürriyet Caddesi girişinde buluşan EKK, eyleme çağrı yapan el ilanlarının dağıtımını gerçekleştirdi. Ardından “Şengal’de, Kobanê’de, Filistin’de savaşın en ağır faturasını kadınlar ve çocuklar ödüyor! Emperyalist, Siyonist, gerici savaş ve saldırganlığa hayır!” ozaliti ve katliamları teşhir eden dövizler açarak yürüyüşe başladı.
Yürüyüş boyunca gerçekleştirilen konuşmalarda emperyalist, siyonist güçlerin, IŞİD gibi gerici çetelerin Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiği, bu vahşetten de en çok kadınların ve çocukların etkilendiği söylendi. İşçi ve emekçilere bu vahşet karşısında direnen Ortadoğu halklarıyla dayanışma çağrısı yapıldı. Ayrıca konuşmalarda dinci-gerici AKP iktidarının Ortadoğu’da yaşanan vahşette oynadığı işbirlikçi rol de teşhir edildi.

Sık sık sloganların atıldığı eylem boyunca pek çok kişi alkışlarıyla destek oldu. Eylem Hürriyet Caddesi çıkışında dayanışma çağrısının yinelenmesi ile sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Küçükçekmece

 
§