29 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/35

Gerçek barışa ulaşabilmek için
tek yol anti-kapitalist direniş!
AKP’nin yeni şefi Davutoğlu
Toplu mezarlar ülkesi
Barajdaki ihmaller katliama dönüştü
Kavel’den Alpagut’a, Greif’ten Yatağan’a…
Türk-İş Başkanı’nın bakanlık koltuklarında gözü var!
Satış taslağı MESS’in masasında
Deva işçileriyle dayanışma büyüyor!
"Birlik olalım, haklarımıza sahip çıkalım!"
Cam işçisinin iradesi: TEKLİFE HAYIR!

“Tek Gıda-İş, işverenler sendikası olmuş”

Kafesan işçisi
boyun eğmiyor!

Eğitim Sen: Siyasal kadrolaşmaya hayır!

Barış sorunu - V. İ. Lenin
ABD saldırganlığının yeni bahanesi IŞİD
ABD: Servet-sefalet uçurumunun vahim boyutlar kazandığı ülke
ABD’de polis yok,
ordu var!
Ebola yayılıyor
Sınıfa karşı sınıf ve
sınıf temelli devrimcilik!
Emeğin bahçesinde festival coşkusu
DGB’yi mücadele içinde yaratalım!
"Kızıl Bayrak’la güçlendim"
Zulmünü artır ki çöküşün hızlansın! - Evrim Erdoğdu
Hastaneye gitmek lüks mü?
Kadınlardan Ortadoğu’daki katliamlara tepki
Halkların Vietnam'dan doğan güneşi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Eğitim Sen: Siyasal kadrolaşmaya hayır!

 

KESK/Eğitim Sen, 25 Ağustos’ta ülke genelinde gerçekleştirdiği eylemlerle AKP’nin eğitimdeki kadrolaşma politikalarına ve Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemine tepki gösterdi.

İstanbul

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Eğitim Sen İstanbul Şubeleri, 70 bin yöneticinin tasfiye edildiğine dikkat çekerek, yandaş sendika Eğitim Bir-Sen haricinde diğer sendikalara üye yöneticilerin tasfiye edildiğini ve okulların bu şekilde iktidara ait birer şube haline getirilmeye çalışıldığına dikkat çekti.

Eğitim Sen İstanbul Şubeleri adına basın açıklamasını Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı İzzet İndeş okudu. Eğitim yöneticilerinin görevlendirilmesi sürecinin tasfiye ve kadrolaşma hareketine dönüştüğünü kaydeden İndeş, şunları söyledi: “Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik`te belirtilen puanlama sistemi, MEB`in eğitim yöneticilerini belirlerken işi şansa bırakmak istemediğini göstermiştir. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde tamamı siyasal kadrolardan oluşan üst düzey yöneticilere yüzde 60, sınırlı sayıda okul bileşenlerine ise yüzde 40 puanlama imkanı verilerek, eğitim yöneticisi olarak görevlendirileceklerin 75 puan alması şartı getirilmiştir. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde mülakat ya da ‘sözlü sınav’ yöntemi üzerinden yeni bir siyasal kadrolaşma hareketi başlatılmıştır. Türkiye`de nerede olursa olsun ‘mülakat’ ya da ‘sözlü sınav’ kelimelerinin tek karşılığının ‘torpil’ olduğunu ilkokul çağındaki çocuklar bile bilmektedir.”

İzmir

Eğitim Sen İzmir Şubeleri sendika binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın metnini Eğitim-Sen 6 No’lu Şube Başkanı İdil Uğurlu okudu. Uğurlu açıklamaya, 6528 sayılı torba yasaya karşı mücadele yürüttüklerini söyleyerek başladı. Bu torba yasanın eğitimin tasfiye yasası olduğunu belirtti.

Dershanelere yönelik çıkan yasanın anti-demokratik olduğunun altını çizen Uğurlu sözlerine şöyle devam etti: "Görev süresi uzatılacak eğitim kurumları müdürleri için yapılan değerlendirmelerde tam bir kıyım yaşanmıştır. Yedi binin üzerinde okul müdürü 75 puanın altında puan aldı diyerek tasfiye edilmiştir. Dün kendi teftişlerinde 100 puan alan takdir, teşekkür belgeleri verilen okul müdürleri bugün kendi sendikalarından düşüncelerinden eğitime bakışlarından vazgeçmedikleri için cezalandırılmış ve başarısız müdürler olarak ilan edilmişlerdir."

Milli Eğitim’e yürüyüş

Eğitim Sen İzmir Şubeleri 26 Ağustos’ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın metnini Eğitim Sen 6 No’lu Şube Başkanı İdil Uğurlu okudu. MEB ve hükümetin sınav değişikliklerine de değinen Uğurlu, açıklamasında özel okulların özendirilmesine tepki gösterdi. TEOG sistemi ve sonrasında mağdur olan öğrencilerden bahsetti. Uğurlu, eğitim yöneticilerinin görevlendirilmesi sürecinde tasfiye ve kadrolaşma hareketine dikkat çekerek İzmir’de yaşanan müdür kıyımlarından söz etti. Atamalar yapılırken siyasi görüş, mezhep, inanç farklılıkları gözetilerek atama yapılmasının ‘ötekileştirme’ olduğuna dikkat çekerek bu uygulamaların son bulmasını istedi. İzmir’de bulunan Kadifekale Zübeyde Hanım İlkokulu, Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi gibi çeşitli okullardaki ayrımlara vurgu yaparak İzmir’deki süreci anlattı. Müdür atamalarındaki adaletsizliklerin son bulmasını talep eden Uğurlu, İzmir’de 500 civarı eğitimcinin mağdur olduğunu söyleyerek mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. Eyleme Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Aktif Eğitim-Sen destek verdi.

Çorlu

Çorlu’da eğitim alanında örgütlü sendikalar ortak eylem gerçekleştirdi. Eğitim Sen, Eğitim-İş ve Türk Eğitim-Sen şubeleri, “Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik” çerçevesinde görevden almaları protesto etmek için Çorlu Heykel’den Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdüler.

Müdürlüğün önüne gelen eğitim emekçileri içeri girerek burada açıklama yapmak istediler. Polis ise eğitim emekçilerinin kendi kurumlarına girmesine engel oldu. Türk Eğitim-Sen, Eğitim Sen ve Eğitim-İş şube başkanları sırayla birer konuşma gerçekleştirdiler.

Kızıl Bayrak / İstanbul-İzmir-Trakya

 

 

 

 

Sinop’ta Eğitim-Sen’lilere saldırı

 

Sinop’ta eğitim alanındaki kadrolaşmaya karşı eylem yapan eğitim emekçilerine saldıran polis Eğitim Sen üyelerini gözaltına aldı.

Basın açıklaması yapmak isteyen Eğitim Sen’li eğitim emekçileri polis saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda Eğitim Sen Sinop Şube Başkanı Hakan Eker, Şube Örgütlenme Sekreteri Musa Uzun, KESK Dönem Sözcüsü Metin Gürbüz, Tüm Bel-Sen İl Temsilcisi Erkan Kabal ve Genel-İş Şube Başkanı Bület Eroğlu’nun da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 
§