29 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/35

Gerçek barışa ulaşabilmek için
tek yol anti-kapitalist direniş!
AKP’nin yeni şefi Davutoğlu
Toplu mezarlar ülkesi
Barajdaki ihmaller katliama dönüştü
Kavel’den Alpagut’a, Greif’ten Yatağan’a…
Türk-İş Başkanı’nın bakanlık koltuklarında gözü var!
Satış taslağı MESS’in masasında
Deva işçileriyle dayanışma büyüyor!
"Birlik olalım, haklarımıza sahip çıkalım!"
Cam işçisinin iradesi: TEKLİFE HAYIR!

“Tek Gıda-İş, işverenler sendikası olmuş”

Kafesan işçisi
boyun eğmiyor!

Eğitim Sen: Siyasal kadrolaşmaya hayır!

Barış sorunu - V. İ. Lenin
ABD saldırganlığının yeni bahanesi IŞİD
ABD: Servet-sefalet uçurumunun vahim boyutlar kazandığı ülke
ABD’de polis yok,
ordu var!
Ebola yayılıyor
Sınıfa karşı sınıf ve
sınıf temelli devrimcilik!
Emeğin bahçesinde festival coşkusu
DGB’yi mücadele içinde yaratalım!
"Kızıl Bayrak’la güçlendim"
Zulmünü artır ki çöküşün hızlansın! - Evrim Erdoğdu
Hastaneye gitmek lüks mü?
Kadınlardan Ortadoğu’daki katliamlara tepki
Halkların Vietnam'dan doğan güneşi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Emeğin bahçesinde festival coşkusu

 

Haftalardır hazırlıkları süren Mamak Kültür-Sanat Festivali 25 Ağustos akşamı başladı. Her sabah yapılan değerlendirme toplantılarında günü planlayan Mamak İşçi Kültür Evi çalışanları, eksiklikleri tamamlamak için iş bölümü çerçevesinde yoğun bir çaba ve emekle seferber oldu.

Festivalin ilk gününde alana erken saatlerde gelen Mamak İşçi Kültür Evi çalışanları stand açarak müzik yayını yaptılar. Bu esnada park alanına pankartlar asıldı. Festival broşürleri dağıtılırken, emekçilerle festival üzerine sohbetler gerçekleştirildi. Etkinlik öncesinde halaylar çekildi.

Tekmezar Hacı Bektaş-i Veli Parkı’nda gerçekleştirilen festivalin ilk etkinliği ise “Toplumsal mücadelede kültür-sanatın yeri ve festival” başlıklı forum oldu. Forum öncesinde ‘Tiyatroj’ tarafından Filistin konulu oyun emekçilere sunuldu. Emekçiler tarafından ilgiyle izlenen oyun sonrasında foruma geçildi. Forumda ilk sözü Mamak İşçi Kültür Evi çalışanı aldı ve kültür evlerinin tarihinin yanı sıra kültür-sanata bakış açısından bahsetti. Festivallerin yıllardır devrimci bakışın ürünü olarak gerçekleştirildiğinin altını çizdi ve mikrofonu düşüncelerini ifade etmeleri için emekçilere bıraktı.

‘Sanat yaşamın kendisidir’

‘Tiyatroj’ adına yapılan konuşmada, sanatın duyarlılıkları arttırmak için bir araç olması gerektiği belirtildi ve Ortadoğu’daki katliamları, bölge halklarının acılarını sanatın konusu haline getirdikleri ve bu yolla dayanışmayı büyütmeyi amaçladıkları vurgulandı. ‘Ve Sanat Tiyatro Topluluğu’ adına yapılan konuşmada ise, yıllardır kültür-sanat cephesinden devrimci mücadeleye sunulan katkının öneminin altı çizildi. Sanatın emekçilerin yaşamının bir parçası olması gerektiği söylendi. Dikmen Vadisi ve Çinçin halkı ile sanat aracılığıyla kurulan ilişkilerden bahsedildi. Bir katılımcı, devletin sanata ve sanatçıya değer vermediğini söyleyerek 35 aydının yakıldığı Sivas Katliamı’nı hatırlattı. Bir emekçi kadın, uyuşturucu kullanımının artması ile birlikte düzenin yozlaştırma politikalarına değindi. Gazetelerin, televizyonların hatta okulların bu amaca hizmet ettiğini söyleyerek, yıllardır yapılan festivalin önemini vurguladı. Bir sanat emekçisi, “Sanat nedir ve kim için yapılır?” sorusunu sordu ve sanatı kutsallaştırmamak gerektiğini belirterek “Sanat insandır, yaşamın kendisidir” dedi. Başka bir sanat emekçisi sanata para karşılığında ulaşılabilmesini eleştirdi ve devrimci kurumlarda sanat eğitiminin ücretsiz/karşılıksız verilmesinin öneminin altını çizdi. Bir işçi söz alarak İşçi Kültür Evi’ne teşekkür etti ve etkinliklerin her geçen gün daha kalabalık geçmesi için herkese çağrı yaptı. “Yarın komşularınızı da alıp gelin” diyen işçi daha güçlü olmak gerektiğini vurguladı.
Forumun ardından bir süre daha müzik dinletisiyle devam eden etkinlikte bir haftalık festival programı da emekçilerle paylaşıldı.

2. gün: Emeğin bahçesinden ezgiler

Açılış etkinliğinin ardından 26 Ağustos’taki ikinci gün programı Mamak İşçi Kültür Evi Müzik Topluluğu’nun sunduğu “Emeğin bahçesinden ezgiler” başlıklı etkinlikle devam etti.

Türkü ve devrimci marşlardan oluşan bir repertuvar hazırlayan Müzik Topluluğu çalışanları ilgiyle izlenen bir dinleti sundular. Aynı zamanda festivalin bundan sonraki etkinliklerine de katılım çağrısı yaptılar. Müzik dinletisi yoğun istek üzerine halaylarla devam etti. Etkinlik sona ermesine rağmen parktan ayrılmayan gençlerle halaylar çekildi, sohbetler edildi.

3. gün: Gençlik devrimin safında!

Festival, söyleşi, forum, dinleti ve gösterimlerle final etkinliklerine hazırlanırken, işçi, emekçi, genç ve kadınlarla daha sıkı politik bağlar kuruldu. Her gün farklı bir gündem çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklerde, emekçiler devrimin yanında saf tutmaya çağrıldı.

27 Ağustos'ta Devrimci Gençlik Birliği Girişimi tarafından örgütlenen gençlik forumu gerçekleştirildi. “İsyan barikatlarından, gençliğin devrimci birliğine yürüyoruz!” şiarıyla çağrısı yapılan forum Haziran Direnişi’ni konu alan bir belgeselin gösterimi ile başladı.

Belgeselin ardından yapılan kısa bir açılış konuşmasının ardından forum bölümüne geçildi. Forum, öğrenci ve işçi gençliğin yanısıra semt gençliğinin de toplumsal sorunlara duyarlılıklarının arttırılması hedefiyle, gençliğin yaşadığı sorunların tartışıldığı bir formata büründü. Yozlaşmadan, madde bağımlılığına kadar devletin maddi ve manevi saldırılarına yanıt verebilmenin yöntemleri konuşuldu. Forumda söz alan birçok katılımcı, kendi direniş deneyimleri üzerinden, gençliğin devrimci dinamizmine dikkat çekti ve bu potansiyeli göğüsleyebilecek devrimci öncünün yaratılmasının önemini vurguladı. Kendi isteği dışında imam-hatiplere kaydedilen öğrenciler gerçeği hatırlatılarak AKP’nin dindar nesil yetiştirme arzusu teşhir edildi. Aynı zamanda DGB ve DLB’nin bu konuyla ilgili neler yapabileceği tartışıldı.

Devletin düşünmeyen, sorgulamayan bir nesil yetiştirmek istediği belirtilerek, bunun planlı bir politika olduğunun altı çizildi. Gençliğin, kendisine geleceksizlikten başka bir şey vaat etmeyen düzene söyleyecek sözünün olması gerektiği ifade edildi ve DGB’nin bu ihtiyaca yanıt üretmesinin önemi vurgulandı. Forum, çocukların da söz alarak, devrimci gençleri selamlamasının ardından halaylar çekilerek bitirildi.

Festival programının sonraki günlerini gazetemizin önümüzdeki sayısında yansıtacağız.

Kızıl Bayrak / Ankara

 
§