29 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/35

Gerçek barışa ulaşabilmek için
tek yol anti-kapitalist direniş!
AKP’nin yeni şefi Davutoğlu
Toplu mezarlar ülkesi
Barajdaki ihmaller katliama dönüştü
Kavel’den Alpagut’a, Greif’ten Yatağan’a…
Türk-İş Başkanı’nın bakanlık koltuklarında gözü var!
Satış taslağı MESS’in masasında
Deva işçileriyle dayanışma büyüyor!
"Birlik olalım, haklarımıza sahip çıkalım!"
Cam işçisinin iradesi: TEKLİFE HAYIR!

“Tek Gıda-İş, işverenler sendikası olmuş”

Kafesan işçisi
boyun eğmiyor!

Eğitim Sen: Siyasal kadrolaşmaya hayır!

Barış sorunu - V. İ. Lenin
ABD saldırganlığının yeni bahanesi IŞİD
ABD: Servet-sefalet uçurumunun vahim boyutlar kazandığı ülke
ABD’de polis yok,
ordu var!
Ebola yayılıyor
Sınıfa karşı sınıf ve
sınıf temelli devrimcilik!
Emeğin bahçesinde festival coşkusu
DGB’yi mücadele içinde yaratalım!
"Kızıl Bayrak’la güçlendim"
Zulmünü artır ki çöküşün hızlansın! - Evrim Erdoğdu
Hastaneye gitmek lüks mü?
Kadınlardan Ortadoğu’daki katliamlara tepki
Halkların Vietnam'dan doğan güneşi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Satış taslağı MESS’in masasında

 

Metal işkolunda yaklaşık 120 bin işçiyi kapsayan 2014-2016 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi süreci 25 Ağustos’ta Türk Metal ile gerçekleştirilen birinci oturumla birlikte başladı.

MESS üyesi fabrikalarda 100 bine yakın üyesi bulunan Türk Metal Sendikası ile MESS patronları İstanbul’da Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) merkezinde ilk oturum için biraraya geldiler.

Hazırladığı TİS taslağıyla metal işçilerine yeni bir ihanete hazırlanan Türk Metal çetesinin MESS’e sunduğu teklif üzerinden görüşülen maddelerden 20 idari maddenin Türk Metal’in önerdiği şekliyle kabul edildiği ifade edildi.

Grup Toplu İş Sözleşmesi’nin ikinci oturumu için taraflar 17 Eylül tarihinde yine İstanbul’da bir araya gelecek. Grup TİS sürecindeki 15 fabrikada üyesi bulunan DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası ise 8 Eylül günü MESS patronlarıyla biraraya gelecek.

Türk Metal çetesinin “Dünyada ilk kez işçilere sorularak hazırlandı” diye sunduğu taslak, metal işçilerinin çalışma koşulları düşünüldüğünde sefil taleplerden oluşuyor. Türk Metal taslağında birinci altı ay ücretlere sadece yüzde 14, ikinci altı ayda enflasyon oranında, üçüncü altı ayda enflasyon artı yüzde 2, dördüncü altı ayda ise yine enflasyon oranında zam isteniyor.
Türk Metal, sosyal haklara yüzde 20, asgari ücretin altında ücret alan işçinin saat ücretine 40 kuruş zam istiyor. MESS’e sunulan taslakta skandal denebilecek maddeler de var. Önceki dönemde olduğu gibi bu dönemde de bireysel emeklilik gibi özel emeklilik şirketlerinin işine yarayacak bir uygulama taslağa konmuş. Diğer yandan, Türk Metal taslağa “Kazasızlık ödülü” adıyla bir madde koymuş. Bu maddeye göre “iş kazası geçirilmeyen günlere istinaden” işçiye ödül (100 güne 100 TL, 200 güne 150 TL, 360 güne 200 TL) verilmesi isteniyor. Bu sürelerin, “iş kazası” olması durumunda sıfırlanması öngörülüyor.

 

 

 

 

M&T Reklam işçileri kararlı

 

M&T Reklam’da sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin sayısı 110’u buldu. Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin direnişi, şirketin Düzce ve Gebze’deki fabrikalarında devam ediyor.

25 Ağustos’ta Düzce’deki fabrika önünde zincirli eylem gerçekleştiren işçiler jandarma zoruyla gözaltına alınırken Gebze’deki fabrika önünde direnişlerini sürdüren işçiler 26 Ağustos günü fabrikaları önünde eylemdeydi.

Düzce’deki zincirli eylemin gerçekleştiği saatlerde Gebze’de direnişte olan Bahar Gök adlı kadın işçiye, patronun yalakaları tarafından saldırılmasının protesto edildiği eyleme Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, Feniş işçileri, BDSP, DDSB, UİD-DER ve EMEP destek verdi. Birleşik Metal-İş Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, saldırıya uğrayan Bahar Gök ve IndustriALL Avrupa Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Luc Triangle konuşmalar gerçekleştirdi.

Konuşmalarda, hukuk dışı uygulamalara değinilirken, saldırıların ve işten atmaların hesabının sorulacağı vurgulandı.

 

 

 

 

Anadolu Rulman grevi sürüyor

 

Bolu’daki Anadolu Rulman fabrikasında metal işçilerinin grevi 40’lı günlere ulaştı. Kombassan Holding’e bağlı Anadolu Rulman şirketinin işçilerin taleplerini kabul etmemesi üzerine 18 Temmuz’da başlayan grev sürüyor. Türk Metal’in yetkili olduğu ve 75 işçinin çalıştığı fabrikada ilk TİS görüşmesinde yaşanan uyuşmazlık sonucunda geçen ayın ortasında greve çıkıldı.
Bolu Cumayeri’nde kurulu bulunan fabrikada grev nöbetleri devam ederken emekçilerin işçilere destekleri de sürüyor.

Grevdeki işçilere grev ödeneği de dağıtıldı. Anadolu Rulman yönetimi yüzde 2 ile başladığı TİS görüşmelerinde son olarak yüzde 8 artı 40 lira zam önerisiyle yüzde 11 civarında bir artış önerdi.

İşçilerse ilk altı ay için yüzde 20 zam, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için enflasyon artı 5 puan istedi. Ayrıca bayram izni, yakacak yardımı, doğum, evlenme ve çocuk yardımı istendi. Zamda yüzde 11’e kadar çıkan şirket yönetimi sosyal hakların hiçbirini kabul etmedi.

Kombassan yönetimi grevi kırmak için baskı uyguluyor. Şirket bünyesinde daha önce greve çıkan fabrikada uygulanan yöntemlerle Anadolu Rulman işçileri de dağıtılmaya çalışılıyor. Fabrika müdürüyse işçilere “sendika şov yapıyor” diyerek grevi karalamaya çalıştı.

 

 

 

 

Metal bülteni işçilerle buluşyor...

 

Gaziosmanpaşa Elmabahçesi’nde, MESS kapsamına giren ve Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Ejot Tezmak’ta geçen dönem MESS’le tekil sözleşme imzalanmıştı. Bu dönem MESS’le imzalanacak sözleşme Ejot işçileri için de geçerli olacak.
Dağıtımda Ejot işçileri ile toplu sözleşme süreci üzerine sohbet edildi. Sohbet edilen işçiler, ilk defa MESS kapsamına girdikleri için süreçle ilgili çok fazla bilgilerinin olmadığını ifade ettiler. Bu dönemin kendileri için de önemli bir deneyim olacağını düşünüyorlar.

Metal İşçileri Bülteni’nin son sayısı Mersin’de işçilere ulaştırıldı. MESS kapsamında olan Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Çimsataş işçilerine bültenin dağıtımı yapıldı.

Metal İşçileri Bülteni’nin Bursa’da servis noktalarına dağıtımı sürüyor. Yüzlerce bülten metal işçilerine ulaştırıldı.

Mesken’de gündüz vardiyasına giden işçilere, Emek’te akşam vardiyasına giden ve gündüz vardiyasından çıkan işçilere, Maksem’de de akşam vardiyasına giden işçilere bülten dağıtımı yapıldı. Böylece Türk Metal’in örgütlü olduğu Renault, Delphi, SKT, Coşkunöz gibi birçok fabrikadan işçiye Türk Metal’in satış taslağını yırtma çağrısı yapıldı.

İşçilerin Türk Metal’e tepkili ve güvensiz olduğu görülürken, “Türk Metal hayal pazarlıyor” demeleri dikkat çekti.

 
§