11 Temmuz 2014
Sayı: KB 2014/28

Sınıf hareketi önündeki engellerin kaldırılması için...
Engelleri aşmak için taban inisiyatifleri
İş güvencesi hakkına
sahip çıkmak için birleşik mücadeleye!
Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerine...
Çatı aday kimin adayı?
TKİP hedef gösteriliyor!
İnternette sansüre devam!
Maltepe Belediyesi dava kararından görünenler
Bosch’ta yetki
Türk Metal’e verildi
Ha cam ha soda:
İşçi düşmanı Şişecam!

Sütaş’ta devlet sermayenin hizmetine koştu

İşçiler sessiz sedasız ölüyor

Tanrıverdi’de işçi iradesine patron müdahalesi

Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz!

Kızıl Bayrak: Tasfiyeciliğe, karanlığa tutulan kızıl bir meşale! - H. Eylül
Direnişçi işçilerden
Kızıl Bayrak’ın 20. yılına...
“Yeni Greif’ler için ileri!”
Ekim Gençliği II. Yaz Kampı
Mülteciler sorunu ve devrimci sorumluluk
İsrail saldırıyor, Filistin direniyor!
Mısır’da yeni yönetimin ilk icraatı
zam furyası
Çocuklar hapishanede, suçlular nerede? - Z. Eylül
Eylül günlerinde acının arabesk hali - K. Ehram
“Müziğimiz mücadeleye devam çağrısı!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

TKİP hedef gösteriliyor!

 

Burjuva medya İzmir’deki polis operasyonunda gözaltına alınan komünistleri “İzmir’i kana bulayacaklardı” diyerek hedef gösterdi.

İzmir’de 4 Temmuz günü Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP) üyelerine yönelik gerçekleştirildiği açıklanan bir operasyonda iki devrimci tutuklandı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü operasyonunda bir evde gözaltına alındığı açıklanan komünistler için basına servis edilen haberlerde birisinin İnterpol tarafından arandığı, diğerinin kesinleşmiş 6 yıl 3 ay hapis cezası olduğu vurgulanırken durumun kriminalize edilme çabası öne çıkarıldı.

Polis elinden çıkmış haberlerde “TKİP üyelerinin evinden dijital belgelerin yanında bomba yapımında kullanılan malzemeler çıktığı” iddia edildi.

“İzmir’i kana bulayacaklardı” başlıklarıyla “terör” propagandası güçlendirilirken İzmir’de iki ayrı noktaya bomba konulacağına dair senaryolar yazıldı.

Poliste ifade vermeyi reddeden komünistlerin iki ayrı yere bomba koyacağına dair neye dayandığı belirtilmeyen yalan haberlerle burjuva basın bir kez daha polis basını olduğu gerçeğini de göstermiş oldu. Polis haberlerinde sıkça görülen çelişkiler de yine aynı haberlere yansırken bombaların nereye konacağına dair bilgilerin dijital verilerin çözülmesiyle deşifre edilebileceği iddia edildi.

Tutuklanan komünistlerin adresleri:

Onur Kara

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi
B-37 Kırıklar-Buca / İzmir

Evrim Erdoğdu

Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi
A-4 Koğuşu Aliağa / İzmir

 

 

 

 

Katil polis Ahmet Şahbaz tutuklandı!

 

Haziran Direnişi’nde Ankara’da Ethem Sarısülük'ü katleden polis Ahmet Şahbaz, tutuklandı.

7 Haziran günü gerçekleşen katil polis Ahmet Şahbaz'ın yargılandığı duruşma öncesi, adliye önünde toplanan eylemciler, pankart ve sloganları ile bir kez daha hesap sorma kararlılıklarını gösterdiler.

Haziran Direnişi'nde katledilenlerin aileleri Ethem’in ailesini yalnız bırakmadı. Berkin Elvan’ın ailesi, Ahmet Atakan’ın annesi ve Abdullah Cömert'in ağabeyi Zafer Cömert de Ankara’ya gelerek, Sarısülük Ailesi'ni yalnız bırakmadılar.

Jandarma ablukası altında yapılan duruşmada söz alan Zafer Cömert, katil Şahbaz'ın avukatının Abdullah Cömert'in katilinin de avukatlığını yaptığı bilgisini verdi. ÇHD Ankara Şube Başkanı Av. Murat Yılmaz ise katilin hakkında kasten adam öldürmekten dava açılması gerektiğini ifade etti ve bu iddianameyi düzenleyen Savcı Veli Dalgalı'nın terfi ettirilerek ödüllendirildiğini söyledi.

Duruşmanın devamında bilirkişinin polise ait fotoğrafları istemesi itirafı getirdi. Sanık avukatları bilirkişi incelemesi için fotoğraf istenmesinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu iddia ederken “videodaki kişi müvekkilimiz Ahmet Şahbaz’dır” dedi.

"Davanın uzatılmasına hiçbir zaman izin vermeyeceğiz" gibi iddialı cümleler kuran katil polisin avukatlarının bu ifadeleri, Sarısülük Ailesi'nin isteği üzerine tutanaklara geçirildi.

Av. Bayraktar heyetin müzakere odasında bulunan 3 sivil şahsın, karar alınırken de orada olduklarını, kapıya gelip sanığa el ettiklerini aktardı. Avukat Teoman Özkan da "Odadaki sivil kişiler kimlerdi? Size etki ettiler mi? Kimlik tespiti istiyoruz" dedi. Hakim bunun üzerine "Sanığın korumalarıydılar" diyerek savunma yaptı.

Şahbaz'ın tutuklanmasını isteyen Savcı, Katil Ahmet Şahbaz'ın kalabalığın üzerine ateş ettiğini belirterek "Olayın meşru müdafaa değil, olası kastla adam öldürme niteliğinde olduğu anlaşıldı" dedi. Avukatlar da mütalaa sonrası katil polis için tutuklama istedi.

Mahkeme heyeti ara kararla, katil polisin tutuklanmasına karar verirken, bir sonraki duruşma 3 Eylül‘e ertelendi.

Jandarma ise "Direne direne kazanacağız!" sloganı haykıran katılımcılara saldırdı. Saldırının ardından dışarıya çıkan aile ve avukatlar kitleye duruşmada yaşananlar hakkında bilgi verdi. Mustafa Sarısülük, “Onca acıyı dindirmez. Unutturmaz! Katil Ahmet Şahbaz er geç hesabını vereceksin döktüğün kardeşimin kanını” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Devrimciler Mamak’ta
dinci faşistleri kovdu!

 

Dinci faşist çetelerin, 6 Temmuz günü Mamak’ta bildiri dağıtımı yapması öfkeyle karşılandı. Sınıf devrimcileri, emekçilerle birlikte, bildiri dağıtımı yapan dinci faşiste müdahale ederek, bildirilerine el koydu ve çete üyelerini mahalleden kovdu. Çetelerin sınıf devrimcileri tarafından teşhir edilemesinin ardından Sivas Katliamı'nı lanetleyen sloganlar haykırıldı. Emekçiler, alkışları ile sınıf devrimcilerine destek verdi.

Pervasızlığı had safhaya vardıran dinci çeteler, arabaları eşliğinde bir kez daha mahalleye gelerek, sınıf devrimcilerinin kurumlarına geldi ve bildirilerini istedi. Çete üyesi teşhir edildiği sırada bir sınıf devrimcisine yumruk atarak saldırdı. Çeteler, emekçilerle birlikte bir kez daha mahalleden kovuldu. El konulan bildiri takkeler, yakılarak, imha edildi.

Dinci çete saldırısı akşam saatlerinde yapılan eylemle protesto edildi.

 
§