25 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/17

Sınıfı mücadelesinde
direnişçi eğilim güçleniyor
TKİP: 1 Mayıs'ta alanlara!
Haziran’ın ruhuyla
1 Mayıs’a, direnişe, Kızılay'a!
1 Mayıs’ta yasakları kıralım!
“Destanımızda yalnız
onların maceraları vardır”
Taksim’e ortak çağrı!
İlk yasak ve Taksim 1 Mayısı
Ankara DLB ve Ekim Gençliği’nden piknik!
Gericiliği parçalamak için daha fazla sokak,
daha fazla mücadele!
“İşgal, grev, direniş” korkusu Seyitömer işçisini tutuklattı

İşçiler özelleştirmelere karşı yürüdü

Mefar işçileri sendikal hakları için eylem yaptı
“İhanetçilerden hesap sorulan
bir döneme girdik!”
1 Mayıs - V. I. Lenin
Budaklar’ın ihanet şebekesinin kirli seceresinden kısa bir kesit…- B. Seyit
“Hesap sorduk, ellerimiz yakalarında!”
Castleblair’dan Greif’e ihanete karşı direniş…
“Bunun hesabını vermekten kaçamazlar!”
BDSP Greif direnişine yapılan operasyonu kınadı
Greif direnişiyle
dayanışma eylemleri
Greif direniş günlüğü
1. Emperyalist Paylaşım Savaşı’ndan 100 yıl sonra…
Emperyalist imparatorluğun
Asya’ya yönelimi
Ukrayna krizi devam ediyor
Denizler’in yolunda devrime yürüyelim!
TKİP şehidi Hatice Yürekli mezarı başında anıldı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Greif direniş günlüğü

 

Greif işçileri Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nde direnişi sürdürüyorlar. Hain sendika ağalarını teşhir ederek hesap sorma kararlılığıyla davranan işçiler diğer sınıf kardeşleriyle de dayanışmayı büyütüyorlar.

67. gün: DİSK Tekstil Sendikası’nın ihanet sözleşmesine imza atmasının ardından, direniş süreçlerinde bir kez daha arkadan hançerlenen Greif işçileri, onurlu duruşlarını sürdürüyor.

Direnişçiler mücadelelerini DİSK Genel Merkezi’nde nöbet tutarak sürdürüyorlar. Greif işçileri, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını, ezenlerden ve ihanetçilerden hesap soracaklarını dile getirdiler. DİSK binasına astıkları yeni pankartla da tüm işçi sınıfını 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdılar.

İşçiler facebook hesaplarından yaptıkları açıklamayla DİSK Başkanlar Kurulu’nun yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. DİSK’in açıklamasında DİSK, DİSK Tekstil ve işçiler arasındaki birliğin siyasi öznelerin müdahalesiyle bozulduğu ve direnişe bunun zarar verdiği yazılmıştı.

Emekli-Sen üyeleri Greif işçilerini ziyarete geldi.

DİSK/Tekstil Sendikası Genel Merkezi’ne giden işçiler yine sendikada kimseyi bulamadılar. Ardından Şirinevler meydanda bir basın açıklaması yapan işçiler direniş süreçlerini anlatarak sendikal ihaneti gerçekleştirenlerden hesap soracaklarını ifade ettiler. İşçiler eylemin ardından DİSK’e geri döndüler.

Greif direnişçileri, DİSK yönetiminden Sultanbeyli ya da Dudullu fabrikaları önüne gelmelerini talep etti. “Böylelikle DİSK safını ve kararlılığını göstermiş olacaktır” denildi.

Akşam Kadıköy’de gerçekleştirecekleri eylem için yola çıkan işçiler Eminönü-Kadıköy seferini yapan vapura sendika ağalarını teşhir eden pankartlarını astılar. Sloganlarla vapurdan inen işçiler Kadıköy İskelesi önünde basın açıklaması gerçekleiştirdiler. Buradaki eylemde de süreç anlatılarak sendika ağalarının ihaneti teşhir edildi.

eylemin ardından Greif işçileri Dayanışma Bürosu’na geçen işçiler daha sonra metrobüse ücretsiz binerek DİSK’e geri döndüler.

68. gün: DİSK Genel Merkezi’nde yapılan genel işçi toplantısında direnişin bugünü ve yarını ele alındı. Engin Yılgın ve Orhan Purhan’ın süreç hakkında konuşma yaptığı toplantıda ÇHD’li avukatlar Bülent Şimşek, Gökmen Yeşil ve Zeycan Balcı Şimşek ise hukuksal konularda işçilere bilgilendirmede bulundu.

Akşam saatlerinde Grup Emeğe Ezgi işçileri ziyerete gelerek seslendirdiği ezgilerle dayanışmalarını sürdürdüler.

69. gün: Sabah kahvaltısı ve kaldıkları yerin temizliğiyle güne başlayan işçiler Galatasaray’da yapılan eyleme katıldılar.

Ardından işçiler BDSP’nin Greif’e yönelik 10 Nisan sabahı başlatılan polis saldırısı sonucu ağır yaralanan BDSP temsilcisi Murat Yıldırım ile Kızıl Bayrak muhabiri Mehmet Ali Karabulut’a yönelik polis terörünü protesto ettiği eyleme katıldılar. Engin Yılgın basın açıklmasının ardından söz alarak, yaralanan arkadaşlarının hesabını soracaklarını söyledi.

Eylemlerin ardından sendikaya dönen Greif işçileri, facebook sayfalarından paylaştıkları bir video ile Karşı gazetesinin direnişçi emekçilerine selam gönderdiler.

70. gün: İşçiler öğlen saatlerinde Karşı gazetesi çalışanlarını ziyaret etti. Sloganlarla giden işçileri Karşı emekçileri de balkondan attıkları sloganlarla karşıladılar. Greif işçilerinin Karşı direnişi ziyareti oldukça anlamlı sohbetlerle son buldu. Bir direnişin iç işleyişi, direnişte izlenmesi gereken mücadele hattı üzerine deneyimlerin paylaşılmasına dayanan bir buluşma oldu.

Dudullu’da sendikal ihanete ortak olmadığı için işten çıkarılan Greif işçisi Serdar ziyaret etti. Direnişçi arkadaşlarının mücadelesinde her daim birlikte olduğunu belirten Serdar, direnişçilerle yaptığı sohbetin ardından binadan ayrıldı.

İlerleyen saatlerde işçiler yaptıkları değerlendirme toplantısının ardından film izlediler.

71. gün: Greif işçileri Taksim Meydanı’ndaki 1 Mayıs basın açıklamasının ardından Galatasaray Lisesi önüne geçerek stand açtı. Direnişlerinin haklı taleplerinin desteklenmesi için işçi ve emekçilerden imza isteyen işçiler, bir yandan da direnişe ihanet eden sendika bürokratlarını teşhir ettiler.

Greif’in direnişçi işçilerinden Musa ve Sevim’in nikahları kıyıldı. Direnişçi işçiler de arkadaşlarını yalnız bırakmadılar.

Akşam saatlerinde işçiler 1 Mayıs konulu etkinliklerine başladılar. Kısa bir konuşmanın ardından sinevizyon gösterimine geçildi. Greif işçilerinin etkinliğine, BİR-KAR Frankfurt temsilci, DİSK üyesi metal isçileri ve destekçiler de katıldı.

Sinevizyon gösterimini BİR-KAR temsilcisinin konuşması takip etti. Konuşmada Greif direnişi selamlandı. Taşeronluğun ortak bir sorun olduğunu, Greif işçilerinin verdiği mücadelenin bu nedenle kendileri için de verildiğini ve büyük bir heyecan yaşadıklarını belirten temsilci, yakılan ateşi bulundukları yerlere taşıdıklarını dile getirdi. Greif direnişinin kazanımlarına dikkat çeken temsilci, Greif işçileri ile dayanışmayı sürdüreceklerini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Toplantı yapılan sohbetlerle sona erdi.

72. gün: Greif işçileri ihanet çetesinin başı Rıdvan Budak’ı DİSK Tekstil Genel Merkezi’nde buldu. DİSK Tekstil’in ihanet çetesi işçilere saldırmaktan geri durmdı. Canlı yayın yapan Kızıl Bayrak muhabirine de saldırdılar. Saldırı nedeniyle canlı yayın kesildi.

İhanet çetesi sendika binasında beklettikleri beyzbol sopalarıyla saldırdı. Ancak işçilerin karşı koymasının ardından sopalarını ve yaralı arkadaşlarını bırakarak kaçtılar.

Bina önüne gelen polisler Greif işçilerine şikayetçi olup olmadıklarını sordu. Direnişçiler şikayetçi olmadıklarını söyledi. Rıdvan Budak ve DİSK Tekstil yöneticilerinin şikayetçi olduğunu belirten polisler direnişçileri karakola götürmek istediler.

Greif işçilerinden kaçamayan Rıdvan Budak, 72 gün sonra işçilerle görüştü. İşçilerin sendika binasına yürümesi üzerine, polis korumasında işçilerin karşısına çıkmak zorunda kalan Budak, işçilerin alacaklarını konuşmak üzere yarın bir toplantı çağrısı yaptı.

Ancak işçiler ihanet çetesiyle konuşacakları birşeyleri olmadıklarını, toplantı yapmayacaklarını bildirdiler.

Sloganlarla Şirinevler meydanına yürüyen işçiler burada bir kez daha sendika ağalarının ihanetini teşhir ettiler.

İhanet takımı akşam saatlerinde işçilere yeni bir mesaj gönderdi. Rıdvan Budak’ın 29 Nisan’da Hollanda’ya giderek Greif yönetimi ile görüşme yapacağını söyleyen bürokratlar, işçilerle de bu toplantıdan sonra görüşüleceğini belirttiler.

73. gün: Greif işçileri, öğlen saatlerinde Mefar işçilerinin Taksim’deki İngiliz Konsolosluğu önünde yaptığı eyleme katılarak destek verdiler. Eylemin ardından Greif işçilerinin bir kısmı Kadıköy’e geçerek stand açtılar.

Avcılar’da stand açan sınıf devrimcileri ihanet şebekesinden Kazım Doğan ile karşılaştılar. Doğan’ın karşısına dikilen sınıf devrimcileri, bir yandan Kazım Doğan’dan hesap sorarken, bir yandan da etrafta bulunan işçi ve emekçilere Greif işçilerine yapılan ihaneti anlattılar. Kazım Doğan, sınıf devrimcileri ve çevredeki emekçilerden aldığı darbelerle ihanetin bedelini bir kez daha ödedi.

İşçiler günü hep birlikte izledikleri filmle geride bıraktılar.

Kızıl Bayrak / İstanbul
 
§