25 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/17

Sınıfı mücadelesinde
direnişçi eğilim güçleniyor
TKİP: 1 Mayıs'ta alanlara!
Haziran’ın ruhuyla
1 Mayıs’a, direnişe, Kızılay'a!
1 Mayıs’ta yasakları kıralım!
“Destanımızda yalnız
onların maceraları vardır”
Taksim’e ortak çağrı!
İlk yasak ve Taksim 1 Mayısı
Ankara DLB ve Ekim Gençliği’nden piknik!
Gericiliği parçalamak için daha fazla sokak,
daha fazla mücadele!
“İşgal, grev, direniş” korkusu Seyitömer işçisini tutuklattı

İşçiler özelleştirmelere karşı yürüdü

Mefar işçileri sendikal hakları için eylem yaptı
“İhanetçilerden hesap sorulan
bir döneme girdik!”
1 Mayıs - V. I. Lenin
Budaklar’ın ihanet şebekesinin kirli seceresinden kısa bir kesit…- B. Seyit
“Hesap sorduk, ellerimiz yakalarında!”
Castleblair’dan Greif’e ihanete karşı direniş…
“Bunun hesabını vermekten kaçamazlar!”
BDSP Greif direnişine yapılan operasyonu kınadı
Greif direnişiyle
dayanışma eylemleri
Greif direniş günlüğü
1. Emperyalist Paylaşım Savaşı’ndan 100 yıl sonra…
Emperyalist imparatorluğun
Asya’ya yönelimi
Ukrayna krizi devam ediyor
Denizler’in yolunda devrime yürüyelim!
TKİP şehidi Hatice Yürekli mezarı başında anıldı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Ankara DLB ve Ekim Gençliği’nden piknik!

 

1 Mayıs yaklaşırken çalışmalarını yoğunlaştıran Ankara Devrimci Liseliler Birliği ve Ekim Gençliği, 23 Nisan’da gerçekleşen 1 Mayıs pikniğinde buluştu.

Sabah piknik alanında kahvaltı ve öğle yemeği kolektif bir emekle hep birlikte hazırlandı.

Kolektif bir şekilde hazırlanıp yenen kahvaltının ardından ardından futbol, voleybol, mendil kapmaca gibi sportif faaliyetler gerçekleştirildi.

Gençliğin kurtuluşu için örgütlü mücadeleyi yükseltelim

Ardından gençliğin sorunları ve 1 Mayıs üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi. Haziran Direnişi’yle gençliğin sokaklara çıktığı, Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesinin ardından gençliğin boykotlarla, eylemlerle daha farklı bir dinamik kazandığı vurgulandı. Gençliğin yaşadığı sorunların AKP’nin 11 yıllık iktidarıyla sınırlı olmadığı, bu sorunların temelinde sistemin varolduğu ve sorunların çözümünün düzene karşı mücadele etmek, örgütlenmek ve düzeni yıkmak gerektiği belirtildi. Gençliğin bireysellik, gericilik ve geleceksizlik gibi sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Özgürlüğün toplumun belli bir kesimi için söz konusu olduğu ifade edilirken, eğitimin niteliksiz, eşitsiz ve paralı olduğu vurgulandı. Düzeni değiştirmenin insanların bilincinin değiştirilebilmesiyle bunun da özneleşmekle ve örgütlenerek olabileceği dile getirildi.

Söz alan bir meslek liseli ise meslek liselerinde yaşanan sorunlara değindi. Sınıf çelişkisini daha lisede yaşamaya başladığını ifade eden liseli, meslek liselerinde “eğitim” adı altında liselilerin ucuz hatta bedave işgücü olarak kullanıldığını dile getirdi.

İsyan ruhuyla 1 Mayıs’ta Kızılay’a!

Haziran Direnişi’nin en önemli derslerden birinin, en küçük bir hakkın bile elde edilebilmesi için sokaklar çıkarak mücadele edilmesi gerektiğini gösterdiğini, kürtaj yasağı, 4+4+4 ile amaçlananın ise çocuk işçilik ve ucuz iş gücü piyasası yaratmak olduğu vurgulandı. Sistemin ne kadar barbar ve saldırgan olduğu Ethem’in Ankara’nın orta yerinde katledilimesinden de görülebileceği vurgulanarak, Haziran’la açığa çıkan isyan ruhunun 1 Mayıs’ta Kızılay’da kendini gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Söyleşinin ardından DLB’liler Yüksel Caddesi’ne asmak için “1 Mayıs’a, Kızılay’a, DLB saflarına!” şiarlı bir pankart hazırladı. Çekilen halayların ve bilgi yarışmasının ardından piknik sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

Yine mi Berkin! Evet, öldürdük iyi de yaptık!”

 

Gebze Endüstri Meslek Lisesi önünde DLB bildirilerini dağıtırken ve Liselilerin Sesi dergisini öğrencilere ulaştırırken polisin keyfi engellemesine ve gözaltı terörüne maruz kalan genç devrimciler açıklama gerçekleştirerek suç duyurusunda bulundular.

22 Nisan günü Gebze Adliyesi önünde “Devrimci faaliyet engellenemez! 1 Mayıs ve Taksim çağrısı yükselerek devam edecek! / Devrimci Liseliler Birliği” yazılı ozaliti açılarak biraraya gelindi. Sloganlarla, bir gün önce yaşanan saldırı ve baskıların engelleyemeyeceği haykırıldı.

Saldırıların devrimci faaliyeti durduramayacağının ifade edildiği basın açıklamasında, paralı eğitime, gerici ve baskıcı eğitim sistemine karşı mücadeleye, 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağıran 4 genç devrimcinin gözaltına alınışı ve maruz kaldıkları keyfi tutumlarla yaşanılan şiddet belirtildi.

Açıklamada polislerin Berkin Elvan’ın resmini dergide gördükten sonra “Yine mi Berkin! Evet, öldürdük iyi de yaptık!” şeklindeki sözleri de teşhir edildi. Gözaltı işlemi yapılmadan gözaltı muamelesine maruz kalan genç devrimcilerin avukatının ifade sırasında bulunması vb. keyfi tutumlar dile getirildi.

1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklayanlar ile liseli öğrencilerin mücadelesini engellemeye çalışanların aynı zihniyet olduğu vurgulanan açıklamada, artan saldırganlığın nedeninin 1 Mayıslar’da, 6 Mayıslar’da, 18 Mayıslar’da, Haziran Direnişi’nde, Berkin Elvan’ın cenazesinde sokakları dolduran gençlerin, işçilerin, emekçilerin öfkesinden duyulan korku olduğu ifade edildi.

Açıklama, “Bizleri geleceksizliğe sürükleyen bu çürümüş düzenin korkulu rüyası olmaya devam edeceğiz.  Mehmet’i, Abdullah’ı, Ethem’i, Medeni’yi, Ali İsmail’i, Ahmet’i, Hasan Ferit’i, Berkin’i katledenlerin korkulu rüyası olmaya devam edeceğiz.1 Mayıs’ın sesini, soluğunu işçi liselilere, gençlere taşımaya devam edeceğiz. 1 Mayıs’ta alanlarda, Taksim’de olacağız. Baskılar ve yasaklar hiçbir zaman sökmedi, sökmeyecek. Cevabımız her zaman direniş, her zaman mücadele olacak” sözleriyle sona erdi.

Polisler hakkında suç duyurusu

Açıklamanın ardından, saldırıya uğrayan 4 genç devrimci dün görevli olan polislerden şikayetçi olmak üzere suç duyurunda bulunmak için adliyeye girdi.

Eylem boyunca, “Devrimci faaliyet engellenemez!”, “”Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın mücadelemiz!”, “Berkin Elvan ölümsüzdür!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm!”, “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Sincan DLB’den piknik

 

Sincan DLB 20 Nisan’da piknikte biraraya geldi. Piknikte 1 Mayıs’ın tarihsel süreci ile ilgili konuşuldu. Haziran Direnişi’nin etkisi ve işçi sınıfının son zamanlardaki yükselişine değinilerek bu yılki 1 Mayıs’ın önemi vurgulandı. Sincan’ın özgün koşullarında liselerde gericilik konusu ile ilgili konuşuldu. 1 Mayıs’a kadar yoğun bir çalışma örerek kitlesel bir katılımın öneminin üzerinde duruldu. Bunun üzerine öneriler sunulup, tartışıldı.

Liselilerin Sesi / Ankara

 

 

 

 

İzmir DLB’ye saldırı

 

22 Nisan günü Karşıyaka Suzan Divrik Endüstri Kız Meslek Lisesi ve Gazi Anadolu Lisesi çıkışında sivil bir polisin, okul önünde bekleyen DLB’lilerin ellerindeki bildirileri zorla almaya çalışması üzerine DLB’liler ve sivil polisler arasında tartışma çıktı. Konuşmalarla çevredekilere polis saldırısı teşhir edildi. Ardından toplanan Karşıyakalı emekçiler gözaltıyı engellemek istedi. Bunun üzerine DLB’liler hızla alandan uzaklaştırıldı ve zorla araca bindirdi. DLB’lilere “Kabahatler Kanunu”ndan ceza kesildi.

Liselilerin Sesi / İzmir

 
§