25 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/17

Sınıfı mücadelesinde
direnişçi eğilim güçleniyor
TKİP: 1 Mayıs'ta alanlara!
Haziran’ın ruhuyla
1 Mayıs’a, direnişe, Kızılay'a!
1 Mayıs’ta yasakları kıralım!
“Destanımızda yalnız
onların maceraları vardır”
Taksim’e ortak çağrı!
İlk yasak ve Taksim 1 Mayısı
Ankara DLB ve Ekim Gençliği’nden piknik!
Gericiliği parçalamak için daha fazla sokak,
daha fazla mücadele!
“İşgal, grev, direniş” korkusu Seyitömer işçisini tutuklattı

İşçiler özelleştirmelere karşı yürüdü

Mefar işçileri sendikal hakları için eylem yaptı
“İhanetçilerden hesap sorulan
bir döneme girdik!”
1 Mayıs - V. I. Lenin
Budaklar’ın ihanet şebekesinin kirli seceresinden kısa bir kesit…- B. Seyit
“Hesap sorduk, ellerimiz yakalarında!”
Castleblair’dan Greif’e ihanete karşı direniş…
“Bunun hesabını vermekten kaçamazlar!”
BDSP Greif direnişine yapılan operasyonu kınadı
Greif direnişiyle
dayanışma eylemleri
Greif direniş günlüğü
1. Emperyalist Paylaşım Savaşı’ndan 100 yıl sonra…
Emperyalist imparatorluğun
Asya’ya yönelimi
Ukrayna krizi devam ediyor
Denizler’in yolunda devrime yürüyelim!
TKİP şehidi Hatice Yürekli mezarı başında anıldı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Taksim’e ortak çağrı!

1 Mayıs’ta Taksim 1 Mayıs Alanı’ndayız!

 

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs 2014 Komitesi’nin çağrısıyla biraraya gelen, biz aşağıda imzası bulunan siyasi partiler, siyasi çevreler, demokratik kitle örgütleri ve dergiler olarak; emekçi halkımızı “1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” 2014 kutlama ve anmaları için Taksim 1 Mayıs Meydanı’na çağırıyoruz.

* Taksim Meydanı Türkiye’nin toplumsal ve siyasal tarihi açısından son derece önemlidir. Umutlarımızın ve acılarımızın mekânıdır.

* Taksim Meydanı 1977 1 Mayıs’ıdır; kaybettiğimiz işçi ve emekçilerdir.

* Taksim Meydanı 12 Eylül askeri cuntasının yasaklarından beslenenlere mücadele ile verilen yanıttır.

* Taksim Meydanı, “Ayaklar baş olursa, kıyamet kopar” diyerek bu alanı işçi sınıfının kutlamalarına kapatmak isteyenlere karşı sessiz kalmayan, tüm engellemelere, gaz bombalarına, joplara, sokak işkencelerine, baskılara rağmen, arkadaşlarını ananlarındır.

* Taksim Meydanı nasırlı elleriyle yoktan var edenlerin, ezilenlerin, haksızlığa uğrayanların, sömürüye teslim olmayanların çığlığıdır.

* Taksim Meydanı, milyonların ayağa kalktığı, yüzlercemizin gözaltına alındığı, onlarcamızın yaralandığı, gencecik 8 canımızın katledildiği GEZİ DİRENİŞİ’dir!

* Taksim Meydanı Ali İsmail’dir, Ethem’dir, Ahmet’tir, Abdocan’dır, Mehmet’tir, Medeni’dir, Hasan Ferit’tir, Berkin’dir…

* Taksim Meydanı başka bir dünya isteyenlerindir.

* Taksim, 1 Mayıs Alanı’dır!..

İşte bu nedenle biz, hepimiz, başta Taksim 1 Mayıs Alanı olmak üzere ülkenin dört bir tarafında tüm mağdurlarla, yoksullarla, dışlananlarla, işsizlerle, işçilerle, kamu emekçileriyle, mimar ve mühendislerle, aydınlarla, sanatçılarla, kadınlarla, gençlerle, emeklilerle, basın emekçileriyle, 1 Mayıs alanlarında olacağız.

1 Mayıs alanlarını, milyonların adalet isteğinin kürsüleri haline dönüştüreceğiz ve taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla, tarihten gelen ve evrensel hukukun onayladığı hakkımızı kullanarak, 1 Mayıs 2014’te Taksim 1 Mayıs Alanı’nda olacağız.

 

 

 

 

Devrimci 1 Mayıs faaliyetlerinden...

 

Esenyurt’ta mahalle komitelerini piknik hazırlık ve 1 Mayıs hazırlık komitelerine dönüştüren sınıf devrimcileri, 17 Nisan’da tüm faaliyetlere ilişkin planlamalar yaptı. Esenyurt Köyiçi’nde bildiri dağıtımı yapıldı. Sabah işçilerin işe gidiş saatlerinde bildiri dağıtımı yapan sınıf devrimcileri akşam saatlerinde ise Kızıl Bayrak satışı gerçekleştirdi ve işçileri 1 Mayıs’ta Taksim’de olmaya çağırdı.

Avcılar’da Merkez, Reşitpaşa Caddesi, Şükrübey metrobüs durağı ve lise çevreleri BDSP ve DLB afişleri ile donatılırken okul çıkışlarında ise bildiri dağıtımları gerçekleştirildi ve pikniğe katılım çağrısı yapıldı.

Küçükçekmece’de 21 Nisan’da Sefaköy Gümüşçüler Çarşısı’nda açılan stantta bildiri dağıtımı gerçekleştirildi ve Kızıl Bayrak satışı gerçekleştirildi. 21 Nisan ve 22 Nisan’da ise Yenibosna’da Pazar Pazarı sokağında 1 Mayıs bildirileri ile birlikte Kızıl Bayrak işçi ve emekçilere ulaştırıldı. Sefaköy ve Yenibosna’da yaygın afiş çalışması yapıldı. Küçükçekmece DLB 17 Nisan’da Beşyol, Sefaköy ve Kanarya’da bulunan liselerin çıkışlarında 1 Mayıs bildirilerinin dağıtımı gerçekleştirdi. Her hafta düzenli olarak gerçekleştirilen 1 Mayıs hazırlık toplantısında bu hafta 1 Mayıs’a ilişkin planlamalar gerçekleştirildi.

DLB, 23 Nisan’da da Bakırköy Meydanı’nda stant açarak liseli gençliğe 1 Mayıs’ta Taksim’de olma çağrısı yaptı. Liselilerin Sesi ve Kızıl Bayrak satışı yapan DLB’liler, 1 Mayıs pikniğine de çağrıda bulundu.

Gebze’de Llse, dershane ve üniversite öğrencileri bir araya gelerek 1 Mayıs’ı konuştu. Toplantıda 2014 1 Mayısı’na giderken geride kalan bir yıl içerisindeki önemli evreler üzerine konuşuldu ve gençliği Taksim 1 Mayıs’ına taşımak yönlü yoğun bir çaba harcamak yönlü planlamalar yapıldı.

Ankara BDSP 1 Mayıs’a sayılı günler kala faaliyetlerini yoğunlaştırarak sürdürüyor.

Sincan, Sincan OSB, Gersan OSB, Batıkent, İvedik, Ostim, Şaşmaz, Demetevler, Çinçin, Siteler, Hüseyin Gazi, Tepecik, İstanbul Yolu, Dikmen, Mamak, Kızılay Mayıs çağrıları ile donatıldı. 19 Nisan sabahı Kızılay’ın merkezi yerlerinde afiş yapılmasının ardından Yüksel Caddesi’nde stand açılarak 1 Mayıs bildirileri dağıtıldı.17 Nisan sabah işe giden işçilere OSTİM Metro istasyonunda ve sanayi içerisindeki atölyelerde işçilere 1 Mayıs’a çağrı yapan bildiriler ulaştırıldı.

Tuzluçayır’da Emekçi Kadın Komisyonu, yaptıkları toplantı sonucunda aldıkları kararlar doğrultusunda çıkardıkları 1 Mayıs bildirisiyle emekçi kadınları 1 Mayıs’ta alanlara çağırdı. Ayrıca iki gün boyunca Greif işçilerine destek için açılacak kermes için kadınlardan malzeme istendi.

Bursa Ekim Gençliği Görükle’de stand açarak öğrencileri 1 Mayıs’a çağırdı. Açılan standa “Ekim Gençliği ile 1 Mayıs’a!” dövizi asılırken ”Direnişe, özgürlüğe, 1 Mayıs’a!” başlıklı bildirilerin dağıtımı yapıldı. DLB de Yıldırım’da okulların çevresine DLB’nin 1 Mayıs afişlerini yaptı. Ertuğrul Gazi Lisesi’nde dağıtım yaparak öğrencileri 1 Mayıs’a çağırdı. BDSP’nin 1 Mayıs bildirileri de emekçi mahallelerine dağıtılıyor. Kestel ve Panayır’da yapılan dağıtımların yanı sıra Heykel’de konuşmalar eşliğinde emekçiler ve gençler 1 Mayıs’a çağrıldı. Ayrıca Kızıl Bayrak gazetesinin satışı gerçekleştirildi.

Çorlu’da devrimci 1 Mayıs için çağrılarını yükseltiyor. BDSP imzalı afişler, Çorlu Sağlık Mahallesi’nde yaygın bir şekilde yapıldı. Ayrıca aynı içerikli 1 Mayıs bildirileri de dağıtıldı. İşçi ve emekçileri Taksim’e çağıran yazılamalar yapıldı

Kızıl Bayrak / İstanbul-Gebze-Ankara

Bursa-Çorlu

 
§