25 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/17

Sınıfı mücadelesinde
direnişçi eğilim güçleniyor
TKİP: 1 Mayıs'ta alanlara!
Haziran’ın ruhuyla
1 Mayıs’a, direnişe, Kızılay'a!
1 Mayıs’ta yasakları kıralım!
“Destanımızda yalnız
onların maceraları vardır”
Taksim’e ortak çağrı!
İlk yasak ve Taksim 1 Mayısı
Ankara DLB ve Ekim Gençliği’nden piknik!
Gericiliği parçalamak için daha fazla sokak,
daha fazla mücadele!
“İşgal, grev, direniş” korkusu Seyitömer işçisini tutuklattı

İşçiler özelleştirmelere karşı yürüdü

Mefar işçileri sendikal hakları için eylem yaptı
“İhanetçilerden hesap sorulan
bir döneme girdik!”
1 Mayıs - V. I. Lenin
Budaklar’ın ihanet şebekesinin kirli seceresinden kısa bir kesit…- B. Seyit
“Hesap sorduk, ellerimiz yakalarında!”
Castleblair’dan Greif’e ihanete karşı direniş…
“Bunun hesabını vermekten kaçamazlar!”
BDSP Greif direnişine yapılan operasyonu kınadı
Greif direnişiyle
dayanışma eylemleri
Greif direniş günlüğü
1. Emperyalist Paylaşım Savaşı’ndan 100 yıl sonra…
Emperyalist imparatorluğun
Asya’ya yönelimi
Ukrayna krizi devam ediyor
Denizler’in yolunda devrime yürüyelim!
TKİP şehidi Hatice Yürekli mezarı başında anıldı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Haziran’ın ruhuyla 1 Mayıs’a, direnişe, Kızılay’a!

 

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a sayılı günler kaldı. İki sınıf, iki dünyanın karşı karşıya geleceği bu 1 Mayıs’ı da içinden geçtiğimiz devrimler döneminin ülkemizdeki müjdecisi ve güçlü çıkışı olan Haziran Direnişi’nin ardından karşılayacağız.

Yüz binlerce işçinin, emekçinin, gencin ve kadının sermaye sınıfının on yıllardır uyguladığı sömürü, baskı ve yıkım politikalarına karşı sokaklara çıkması, sadece kitlelerin üzerlerinde olan ölü toprağı atmasını sağlamadı, eskiye ait tüm mücadele anlayışını ve bilincini de yerle bir etti. “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!” sözü sadece işçi ve emekçi kitlelerin artık sokaklara çıkmasını değil, mücadele anlayışlarının değişmesi gerekliliğini de anlatıyordu.

Bugün Ankara’da Sıhhiye’de yapılması planlanan 1 Mayıs mitingi, bugüne kadar alışılagelen bürokratik-icazetçi, sendikal bürokrasinin tahakkümü ve her türlü dayatmasını içeren, protestocu mücadele anlayışını, eskiye ait ve yıkılması gereken zihniyeti temsil etmektedir.

Haziran Direnişi’nin ardından, içinden geçtiğimiz tarihsel dönemin ruhu, fiili-meşru mücadele anlayışı, direnme bilinci, Kızılay’da somutlanmaktadır. Haziran’la birlikte defalarca kez, Kızılay, her türlü yasağa, baskıya, faşist baskı ve devlet terörüne ve ödenen bedellere rağmen zorlanmış, direnişin simgesi haline  gelmiştir.

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu olarak Haziran’ın ruhuyla, Haziran Direnişi’nin çağrısına yanıt veren güçlerle birlikte direnişin 1 Mayısı’nda Kızılay’da olacağız.

Tüm işçileri, emekçileri, gençleri, kadınları direnişin 1 Mayıs’ında Kızılay’a çağırıyoruz!

Haziran Direnişi’nde meydanları dolduran on binleri, cami-cemevi projesine karşı Mamak’ta ve diğer semtlerde direnişi kuşanan emekçileri, sermayenin rant projesi olan ODTÜ yoluna karşı direniş bayrağını yükselten emekçileri ve öğrencileri, “Berkin’e sözümüz var, devrim olacak!” diyerek üniversitelerden, liselerinden sokaklara çıkan gençleri, hakları ve geleceklerine sahip çıkmak için Kızılay’a çağırıyoruz!

Kitlelerin fiili-meşru mücadelesini örgütlemek, kitle mücadelesinde yasaklı alanların aşılması hedefinden bağımsız değildir. Haziran’la birlikte “Taksim” ısrarının ardında tam da kitlelerin direniş ruhunu büyütmek yatmaktadır. Taksim İstanbul için ne ifade ediyorsa, Ankara için de Kızılay odur. Taksim gibi Kızılay’ı da yeniden zaptetmek için Taksim’in özgürleştirilmesi çağrısı yapan ilerici güçleri, Kızılay çağrısına omuz vermeye çağırıyoruz.

Ankara Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu

22 Nisan 2014

 

 

 

 

Korkunun dili Akit gazetesi
1 Mayıs’a “hazırlanıyor”

 

1 Mayıs yaklaştıkça gerici-burjuva medya kirli propagandayı yoğunlaştırıyor. İşçi ve emekçilerin Haziran Direnişi’nin ardından çıkacağı ilk 1 Mayıs’ta hesap sorma kararlılığını sürdüreceğini bilen düzen güçleri yazdıklarıyla korkularını ele veriyor.

Duydukları korkunun son örneği Yeni Akit isimli gerici basında çıkan haberle bir kez daha görüldü. “Provokatörler pusuda” diyen Akit muhabiri Salim Kurşun başta Türkiye Komünist İşçi Partisi bildirisini baz alarak iddialarını teyit ettiğini savunuyor. Türkiye Komünist İşçi Partisi’nin 1 Mayıs bildirisinde ifade edilenleri “çatışma isteği” diye sunan Kurşun, bildiriden alıntı yapmayı da unutmuyor.

Türkiye Komünist İşçi Partisi’nin (TKİP) bildirisinden alınan parça şöyle: “Artık hiçbir onurlu işçi, emekçi, kadın veya genç bu kokuşmuş zorba düzene uysalca boyun eğmemelidir. Haziran Direnişi’nin isyan ruhunu ve zincirlerini kırarak direnen işçilerin kararlılığını kuşanarak 1 Mayıs’ta alanlara çıkmalı, sömürü, kölelik ve zorbalık düzenin efendilerinden hesap sormalıdır.”

İşçi ve emekçilerin devrimci önderlikle buluşmasından, 1 Mayıs’ın protesto gösterisi havasından çıktığı, sermaye devletinden hesap sorulan militan bir atmosferde geçmesinden duyulan korku, amacı “çatışma isteği” olarak göstermeye çalışarak kendini gösteriyor.

Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş imzalı bildiri üzerinden Halkevleri’ni, 1 Mayıs’ta “Gençlik için isyan vakti!” diyen Ankara Öğrenci Kolektifleri’ni de hedef gösteren haberin Kızılay çağrısının yükseltildiği bugünlerde çıkması ise elbette tesadüf değil.

Akit’in ilk icraatı değil

Akit’in bu kirli haberi ilk değil. Dahası. Akit böylesine kirli/kara propaganda haberleri ile nam salmış bir gazete.

Bunun en yakın örneklerinden biri, geçtiğimiz yaz düzenlenen gençlik kamplarına yönelik yalan haberler olmuştu. Haziran Direnişi ardından örgütlenen gençlik kamplarını da haberleştiren, başta TKİP olmak üzere bir dizi örgüt ismini veren Akit, “sinsi plan deşifre oldu” diyerek polis kaynaklı propaganda haberleriyle gençlik kamplarını hedef göstermeye çalışmıştı.

 

 

 

 

Taksim 1 Mayısı yürüyüş kolları

 

Taksim 1 Mayısı için yürüyüş kollarını belirlemek üzere toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ardından açıklanan kararlara göre, DİSK, KESK ve Devrimci 1 Mayıs Platformu, HDK/HDP bileşenleri ve Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) Şişli kolundan Taksim’e yürüyecek.

TKP ve Halkevleri ise Beşiktaş’ta toplanacak.

İşçi ve emekçiler, saat 10.00’dan itibaren Şişli’de toplanacak. Yürüyüş ise saat 11.00’de başlayacak.

1 Mayıs şehitlerinin anması 28 Nisan’da

1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü için şehit düşenlerse her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs’ın öngünlerinde düzenlenen törenlerle anılacak.

28 Nisan’da gerçekleştirilecek ilk anma saat 11.00’de Kazancı Yokuşu’nda olacak. Yokuşa, 1977 1 Mayıs’ında öldürülen işçi ve emekçiler anısına karanfil bırakılacak. Bu anmanın ardından 1989 1 Mayıs’ında katledilen Mehmet Akif Dalcı için saat 13.00’de Şişhane’de vurulduğu yerde anma yapılacak. Aynı gün 1996 1 Mayıs’ında öldürülenler için saat 15.00’te Kadıköy Hasanpaşa’da anma gerçekleştirilecek.

 
§