28 Mart 2014
Sayi: KB 2014/13

Direnişin kalesi kuşatılmaya çalışılıyor
Türk ordusu cihatçı çeteleri korumak için saldırdı
Newroz aynasında
“çözüm süreci”nin akıbeti
Yanıtımız “Yeni Greif’ler örgütlemek,
yeni Ekimler yaratmak” olacak!
Batıkent’te sınıf devrimcilerine
faşist saldırı!
AKP: “Ustalık döneminde” bir çöküşün hikayesi
“Tweet miweet anlamaz o!”
“İlk hedef biber gazının yasaklanması!”
Düzen solunun seçim rezaleti sürüyor
Feniş işçilerinden Ankara’daki görüşmelere dair açıklama
Türk Metal Erdemir’de AKP’ye çalışıyor
Sendikalı olmak işten çıkarılma nedeni
Dünden bugüne kadın işçiler direniyor
Gençliğin devrimci birliğini yaratmanın
politik-örgütsel koşulları
Budak ve ortaklarının ihanet dosyası-2
Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu Budak!
“Birileri gidecekse, o da Amerikan sermayedarıdır!”
Greif işçileri: “İşten atma kararı yok hükmünde”
Ankara’da coşkulu
“İşgal, grev, direniş!” forumu!
“Direnişimizin ruhunu Ankara’ya taşıdık”
Greif İşçileriyle Dayanışma Komiteleri yayılıyor
Greif’le dayanışma ve devrimci seçim faaliyetleri
Greif direniş günlüğü
Arap Birliği Zirvesi sona erdi
Dünyada milyonlar sokaklarda, yollarda, meydanlarda…
Berkin’e sözümüz var
“Başı öne eğilmedi!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Direnişimizin ruhunu Ankara’ya taşıdık”

 

“Direnişimizin geldiği süreci anlatan ve acil ihtiyaçlarımızı da içeren “GREIF İŞGAL GREV DİRENİŞ” adı ile hazırladığımız dosyamızı Ankara’daki emek örgütlerine ulaştırdık. Direnişimize maddi, manevi ve eylemli destekte bulunmaları çağrısında bulunduk.

İlk olarak üyesi olduğumuz DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Genel Merkezi’ni ziyaret ettik.

Görüşmelerde Genel-İş yöneticileri direnişimizi desteklediklerini ve taşeron meselesinin genel bir mesele olduğunu belirterek sahipleneceklerini ifade ettiler.

Sonrasında KESK MYK ile bir toplantı gerçekleştirdik. Direnişimizi desteklediklerini ve KESK Genel Merkezi olarak destek açıklaması yapacaklarını söylediler. Ayrıca KESK İstanbul Şubeler Platformu ile birlikte işgal fabrikamızı ziyaret edeceklerini söylediler.

KESK’e bağlı sendikaların genel merkezi ve şubelerini ziyaret ettik. Direnişimize destek çağrısında bulunduk. İlgiyle karşıladılar ve direnişimizin yanında olacaklarını ifade ettiler.

KESK Ankara Şubeler Plartformu Dönem Yürütmesi, yaptığımız görüşmede yanımızda olacaklarını ifade ettiler.

Yarın (25 Mart) Ankara’daki sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla yapacağımız basın toplatısına yerlerini açtılar. Aynı zamanda katılım çağrısı da yaparak destek vereceklerini söylediler.

Ayrıca direnişimize destekte bulunmaları için Ankara Dayanışması sözcüsüyle görüştük. Görüşmede direnişimizle dayanışmayı yükseltmek için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.

Eğitim-Sen 5 No’lu Üniversiteler Şubesi Temsilciler Kurulu toplatısına katıldık. Oradaki dostlarımıza da direnişimizle maddi ve manevi dayanışmayı yükseltmeleri çağrısında bulunduk.

Son olarak Mamak İşçi Kültür Evi’nde dostlarımızın hazırlamış olduğu yemeğin ardından direnişimizle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yarın (25 Mart) direnişimizi anlatmak ve dayanışmayı yükseltmak için çabalarımız sürecek. Aynı zamanda yarın saat 16.00’da BES Ankara 1 No’lu Şubesi Salonu’nda basın toplantısı gerçekleştireceğiz.

Ankara’da son olarak bir süredir girişimleri devam eden Greif İşçileri ile Dayanışma Komitesi’nin toplantısına da katılacağız. Toplantıdan sonra direnişimizin kalesine dönmek için yola çıkacağız.

DİSK Tekstil Sendikası üyesi işgalci Greif işçileri
Ankara Bilgilendirme ve Ziyaret Komisyonu
24 Mart - Pazartesi

 

 

 

 

Greif işçilerinin mücadelesini selamlıyoruz!

 

Greif işçileri 10 Şubat’tan bu yana İstanbul’da azimle ve kararlılıkla büyük bir mücadele veriyorlar. Sınıf mücadelesinin en ileri biçimlerinden biri olan fabrika işgalini kahramanca sürdürüyorlar. Temel talepleri işçi sınıfının başındaki en büyük belanın, yani taşeron çalışmanın fabrikalarından defedilmesi. Bu uğurda verdikleri mücadelede büyük bir dayanışmaya ihtiyaçları var. Ankara Dayanışması olarak hem patronun işyerlerini kapatma tehdidine, hem taşeron provokasyonuna hem de polis baskısına karşı verdikleri mücadelede Greif işçilerinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Greif patronunu, taşeronları, hükümeti ve kolluk kuvvetlerini de uyarıyoruz: Sakın ola onurunu ve ekmeğini savunan Greif işçilerine o kirli ellerinizi uzatmaya kalkışmayın!

Biraraya gelen sendikalar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti ve gruplar olarak, Greif işçilerinin karşılarına dikilen her türlü engeli aşarak, her türlü ayak oyununu boşa düşürerek, mücadelelerini başarıya ulaştıracaklarına büyük bir inanç duymaktayız. Tıpkı Gezi ile başlayan büyük halk hareketinin taleplerinin kovalayıcıları olarak halkımızın zaferine inanç duyduğumuz gibi!

Greif işçilerinin işgal eylemi, taşeron sistemi ile köleliğe mahkûm edilmek istenen milyonlarca emekçinin sesidir. Bu düzenin değişeceğine dair umudun soluğudur. Emekçiler arasında dalga dalga yayılacak mücadele azminin güncel kaynağıdır. Bu mücadeleyi güçlendirmek, yaymaya çalışmak ve kazanması için elden gelen her şeyi yapmak boynumuzun borcudur. Bu bağlamda herkesi Greif işçileriyle dayanışma görevini yerine getirmek için sorumluluk ve inisiyatif almaya, maddi ve manevi olarak bu büyük mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz.

Selam olsun emek mücadelesini yükseltenlere!
Selam olsun Greif işçilerine!
Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Ankara Dayanışması
20 Mart 2014

 
§