28 Mart 2014
Sayi: KB 2014/13

Direnişin kalesi kuşatılmaya çalışılıyor
Türk ordusu cihatçı çeteleri korumak için saldırdı
Newroz aynasında
“çözüm süreci”nin akıbeti
Yanıtımız “Yeni Greif’ler örgütlemek,
yeni Ekimler yaratmak” olacak!
Batıkent’te sınıf devrimcilerine
faşist saldırı!
AKP: “Ustalık döneminde” bir çöküşün hikayesi
“Tweet miweet anlamaz o!”
“İlk hedef biber gazının yasaklanması!”
Düzen solunun seçim rezaleti sürüyor
Feniş işçilerinden Ankara’daki görüşmelere dair açıklama
Türk Metal Erdemir’de AKP’ye çalışıyor
Sendikalı olmak işten çıkarılma nedeni
Dünden bugüne kadın işçiler direniyor
Gençliğin devrimci birliğini yaratmanın
politik-örgütsel koşulları
Budak ve ortaklarının ihanet dosyası-2
Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu Budak!
“Birileri gidecekse, o da Amerikan sermayedarıdır!”
Greif işçileri: “İşten atma kararı yok hükmünde”
Ankara’da coşkulu
“İşgal, grev, direniş!” forumu!
“Direnişimizin ruhunu Ankara’ya taşıdık”
Greif İşçileriyle Dayanışma Komiteleri yayılıyor
Greif’le dayanışma ve devrimci seçim faaliyetleri
Greif direniş günlüğü
Arap Birliği Zirvesi sona erdi
Dünyada milyonlar sokaklarda, yollarda, meydanlarda…
Berkin’e sözümüz var
“Başı öne eğilmedi!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Batıkent’te sınıf devrimcilerine faşist saldırı!

 

Ankara’da düzenin seçim oyununa karşı devrim mücadelesini yükseltme çağrısı yapan Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu çalışanlarına AKP’li faşistler tarafından planlı saldırı gerçekleştirildi.

Batıkent Metro çıkışında dağıtım yapan sınıf devrimcilerine bir otobüsle gelen AKP’liler satır ve sopalarla saldırdı. Sınıf devrimcileri karşılık verdi ancak saldırıda iki BDSP’li yaralandı. Durumu ağır olan sınıf devrimcisi Hasan Akman ve Ekim Geçliği okuru Utku Sapankıran hastaneye kaldırıldı.

Yenimahalle Devlet Hastanesi’ne götürülen yaralılardan durumu ağır olan Hasan Akman İbni Sina Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Hasan’ın elindeki kesik sinirleri parçaladığı için acil ameliyata alınması gerekti. Utku Sapankıran’ın beyin tomografisi çekildikten sonra durumu iyi olmasına karşın sabaha kadar müşahede altında tutulmasına karar verildi.

Saldırının ardından BDSP’liler Batıkent Metro İstasyonu’na çekilirken faşist çeteyle araya çevik kuvvet polisleri girdi. Saldırganların metro önünde bekleyişi sürerken sınıf devrimcileri ablukaya karşı herkesi desteğe, Batıkent Metro’ya çağırdı.

Faşist çete saldırının ardından bölgeden polis korumasında çıkarılırken yüzlerce işçi ve emekçi istasyon önünde toplandı.

Faşist saldırının hesabı soruldu

Faşist çetelerden hesap sorma kararlılığı ile kitle AKP seçim bürosuna yürüdü. Polis seçim bürosunu korumaya alırken BDSP’liler yoldaşlarına saldırının hesabını soracaklarını haykırdı. AKP’lilerin seçim bürosu ve ses araçları tahrip edildi. Polisler AKP seçim bürosuna girmek için yüklenen kitleye saldırdı. Yoğun gaz bombası kullanan polis karşısında kitle toplu halde kalmaya devam etti. Polisle çatışma cadde üzerinde sürdü.

Eylem boyunca “Batıkent sokağa, hesap sormaya!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları atıldı. Yüzlerce kişi polisin gaz ve ses bombalı saldırısına rağmen çatışmayı sürdürdü. Çatışma Batıkent Metro önündeki meydanda devam etti. Polis iki koldan yoğun gaz bombası kullanarak saldırdıktan sonra kitle sokaklara bölünmesine rağmen çatıştı. Meydana çıkan tüm sokaklarda kitle sloganlarla eyleme devam etti.

Polis saldırılarının ardından şehrin farklı noktalarından gelenler GİMSA önünde beklenildi. Öfkeli kitle sloganlar eşliğinde saldırının yaşandığı yere yolu kapatarak yürüdü. “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganlarıyla yürüyen kitlenin önünde BDSP’liler yaralanan yoldaşlarının kanlı önlüklerini taşıdılar.

Saldırının yapıldığı yerde açıklamayı Ankara Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Sosyalist Başkan Adayı Melek Altıntaş yaptı. Altıntaş, saldırının arka planına dikkat çekerek polis korumasındaki bu saldırıların devrimcileri yıldıramayacağını ifade etti.

Eylemde saldırıya uğrayan bir BDSP’li de yaşananları anlattı.

İbni Sina Hastanesi önünde sınıf devrimcilerinin bekleyişi sürerken destek ziyaretleri gerçekleşiyor.

İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Kaldıraç, AKA-DER, Alınteri destek için hastane önüne geldi.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

 

Buca’da hesap sorma çağrısı

 

Şirinyer Seçim Bürosu’nda, Batıkent’teki saldırı haberini alarak biraraya gelen BDSP’liler Şirinyer Tansaş önünde “Haramilerin saltanatını yıkacağız!” pankartı açtı. “Katillerden hesabı emekçiler soracak!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları ile başlayan eylemde Bucalı işçi ve emekçilere seslenildi.

Katiller iş başında! Eli kanlı AKP iş başında!” diyerek başlayan konuşmada Batıkent’te gerçekleşen saldırı teşhir edildi. Alkışlarla, zafer işaretleriyle karşılanan konuşmada AKP’nin kirli şeceresi de orataya serilerek “Evlerinden kasalarca paralar çıkanlar, çocuklarına gemicikler alanlar bizlerin çocuklarına ölümü reva görüyor. Ceylan’ı katlettiler, Berkin’i katlettiler. Mehmet dün gece başından gaz fişeği ile vuruldu. Ankara’da sınıf devrimcileri yoğun bakımda!” denildi. Öfkeli konuşma sıklıkla hesap sorma çağrısını yükselten sloganlarla kesildi.

Konuşmanın devamında Buca’da yine AKP’lilerin engelleme girişimleri anlatılarak devrimci çalışmanın devam edeceği vurgulandı. Bucalı işçi ve emekçiler AKP’ye, düzen partilerine kanmamaya hesap sormaya çağrıldı. Batıkent’teki çatışmanın bilgisinin de paylaşıldığı konuşmada “Ankaralı emekçiler hesap soruyor!” denilerek Ankara’ya selam gönderildi.

Son olarak “Dün olduğu gibi bugün de yarın da fabrika önlerinde, emekçi semtlerinde olmaya devam edeceğiz. Devrim ve sosyalizm mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz. Baskılarına, saldırlarına karşı tüm işçi ve emekçileri hesap sormaya, örgütlenmeye çağırıyoruz!” denildi.

Ne AKP, ne CHP çözüm devrim, kurtuluş sosyalizm!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz!” sloganları ve alkışlarla açıklama son buldu.

Kızıl Bayrak / Buca

 

 

 

 

Faşist saldırıya karşı Esenyurt’ta yürüyüş

 

Batıkent’teki saldırı Esenyurt’ta protesto edildi. Saldırının ardından birkaç saat içinde toplanan BDSP’liler Depo Kapalı Cadde’de flamaları ve sloganlarıyla yürüyüş yaptı.

Burada yapılan açıklamada düzenin seçim oyunu teşhir edilirken devrimci faaliyeti hiçbir gücün engelleyemeyeceği ifade edildi.

Kızıl Bayrak / Esenyurt

 
§