28 Mart 2014
Sayi: KB 2014/13

Direnişin kalesi kuşatılmaya çalışılıyor
Türk ordusu cihatçı çeteleri korumak için saldırdı
Newroz aynasında
“çözüm süreci”nin akıbeti
Yanıtımız “Yeni Greif’ler örgütlemek,
yeni Ekimler yaratmak” olacak!
Batıkent’te sınıf devrimcilerine
faşist saldırı!
AKP: “Ustalık döneminde” bir çöküşün hikayesi
“Tweet miweet anlamaz o!”
“İlk hedef biber gazının yasaklanması!”
Düzen solunun seçim rezaleti sürüyor
Feniş işçilerinden Ankara’daki görüşmelere dair açıklama
Türk Metal Erdemir’de AKP’ye çalışıyor
Sendikalı olmak işten çıkarılma nedeni
Dünden bugüne kadın işçiler direniyor
Gençliğin devrimci birliğini yaratmanın
politik-örgütsel koşulları
Budak ve ortaklarının ihanet dosyası-2
Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu Budak!
“Birileri gidecekse, o da Amerikan sermayedarıdır!”
Greif işçileri: “İşten atma kararı yok hükmünde”
Ankara’da coşkulu
“İşgal, grev, direniş!” forumu!
“Direnişimizin ruhunu Ankara’ya taşıdık”
Greif İşçileriyle Dayanışma Komiteleri yayılıyor
Greif’le dayanışma ve devrimci seçim faaliyetleri
Greif direniş günlüğü
Arap Birliği Zirvesi sona erdi
Dünyada milyonlar sokaklarda, yollarda, meydanlarda…
Berkin’e sözümüz var
“Başı öne eğilmedi!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Feniş işçilerinden Ankara’daki görüşmelere dair açıklama

 

Çelik-İş’in Ankara’daki genel merkezinden dönen Feniş işçileri 25 Mart günü fabrikada bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Fabrikada biraraya gelen işçiler, öğle yemeğinden sonra, Ankara’da gerçekleşen görüşmeler ve alınan kararlar üzerine değerlendirme yaptı. Gebze şube başkanının aktarılanları dinlemek için toplantıya gelmesi ve konuşmaya başlaması üzerine gerilim yaşandı. Bunun üzerine toplantı sona erdi. İşçiler gün boyunca değerlendirmeler yaptılar.

Ankara’dan dönen işçiler, Çelik-İş Genel Merkezi ile yaptıkları görüşmeleri alınan kararları yazılı olarak duyurdular. Direnişçi işçiler görüşme ve kararlara dair şu açıklamayı yaptılar:

Arkadaşlar,

Bizler 6 gün boyunca üyesi olduğumuz sendikamız Çelik-İş’in genel merkezinde nöbetteydik. Sendikamızın 30 Mart’tan sonra direnişten desteğini çekeceği Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç tarafından bizlere ifade edilmişti. Bizler de direniş devam ettiği sürece sendikamızın direnişin yanında olması gerektiğini, maddi desteğini sunmaya devam etmesini, özellikle işsizlik maaşı sonlandıktan sonra maddi desteğin daha yakıcı hale geleceğini belirtmiştik. Bu noktada olumlu bir cevap dönmeyince genel merkez ile görüşmeye gideceğimizi söyledik. Bu da haftalarca ötelendi, hatta gidemeyeceğimiz söylendi. Son gideceğimiz gün biz işçiler arasında gerilim çıkartarak sorun başka boyutlara getirilmeye çalışıldı. Bizler kararlılığımızı gösterdik, bu sorunun çözülmesi için Ankara’ya gittik. Görüşmeye topluca giden arkadaşlar adına 25 arkadaş nöbete kaldık. Ve altı gün boyunca taleplerimizi ileterek görüşmeler gerçekleştirdik.

Gittiğimiz ilk gün sendikamızın bir işyeri olduğu ifade edilerek bizler çıkartılmak istendik. Görüşmeler sonuçlanana kadar sendikamızda kalacağımızı söyledik ve kararlı bir duruş sergiledik. Sendikamızın 24 saat açık tutulmasını ve ihtiyaçlarımızın karşılanmasını kabul ettirdik. Aylardır Feniş’te direnen işçiler olarak toplantılarda konuştuğumuz taleplerimizi sendikanın genel merkezine ilettik ve görüşmelerimiz başladı. Yapılan toplantılarda taleplerimiz görüşüldüğü gibi direniş sürecinde yaşanan aksamalar ve alınan kararları boşa düşüren engelleyici tutumlar üzerine de konuştuk. Yapılan görüşmeleri sonuçlarıyla birlikte aktarıyoruz:

1- Kazanana kadar devam etmek istediğimizi, direniş devam ettiği sürece sendikanın eylemlerimizde yanımızda olması gerektiğini ve maddi destek sunmayı sürdürmesini, işsizlik maaşı bittikten sonra direnişe devam edenlere maaş bağlanmasını talep etik. Çelik-İş Genel Merkezi direniş devam ettiği sürece yanımızda olacağını, maddi desteğini sürdüreceğini açıkladı. Bu yönlü bir açıklama internet sitesinde yer aldı ve direnişteki arkadaşlara mesaj çekildi. Direniş sürdüğü sürece direnişin ihtiyaçlarının giderlerine göre ek katkı sunulacağı karara bağlandı. Direnişte olanlara maaş, yardım vb. isimle maddi destek verilmesi ile ilgili  sürecin ilerleyen seyrine göre bir cevap verileceği söylendi. Sorunun en kısa zamanda çözülmesi için de yapılacakları hızlandırmanın çabasında olacakları eklendi.

2- Alacaklarımız konusunda çalışma yapan Çalışma Bakanlığı, Hak-İş, Çelik-İş ve TBB’den oluşan komisyonun çalışmalarının ne durumda olduğunu inceledik. Bu kurumların her biri ile görüşme gerçekleştirdik. 3 Mart’ta bir rapor hazırlanmış olmasına rağmen 2 haftayı aşkın bir süre hiç kimsenin imzalamadığını ve yakın bir tarihte sendikanın gündeminde olmadığını fark ettik. Kaldığımızın ilk günü bunun peşine koşturduk. Birkaç saat içinde bütün imzalar atıldı, hatta kurumlar kısmen yan yana gelip görüşmüş oldu. Yaptığımız görüşmelerde bu raporların tek başına işlevsiz olduğunu anlamış olduk. Görüşmeler var denilerek aylardır bizi bekletmekten, sonuç almamızı geciktirmekten başka bir işe yaramamıştır. Bir kez daha görülmüştür ki bizlerin direnişini bugüne kadar getiren, yapılan görüşmeler değil, yaptığımız etkili eylemlerdir.

3- Bundan sonraki planımızın Feniş’in çalıştırılması olduğunu sendikanın genel merkezine söyledik. Yapılan görüşme ve toplantılarımızın bir gündemi de Feniş’in çalıştırılmasıydı. Gebze şube tarafından bunun çok defa engellendiğini de toplantılarda belirttik.

Sendikanın genel merkezi yapılabildiği takdirde üretime başlamanın görünen en iyi çözüm olacağını ifade etti. Bizler de üretimi gerçekleştirebileceğimizi söyledik. Üretime başlamanın zeminlerini oluşturacak ön çalışmayı başlatmak yönlü karar alındı. En kısa zamanda üretime başlamanın planını oluşturacağız.

4- Çelik-İş Gebze Şube’nin ve genel merkezin örgütlü olduğu fabrikalarda Feniş ile dayanışma fonu oluşturmak veya destek ziyaretleri ve eylemleri gerçekleştirmek yönlü herhangi bir çabası olmamasını eleştirdik. Bunun için Gebze şubeyi beklemeden direnişteki işçiler adına Gebze’deki fabrikaları dolaşacağımızı, diğer iller için de genel merkezin çaba içerisinde olması gerektiğini söyledik.

5- Görüşmeler sırasında bir şey daha ortaya çıkmıştır. İlk başta sendika üyesi işçilerin dava masraflarının işçilerden alınmayacağı, sendikanın üstlendiği belirtilmişti. Sendika üyesi olmayanlardan alınacaktı. Geçtiğimiz haftalarda sendika avukatı Jan Aras Arslan, Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç ile gelerek alınacak işsizlik maaşından %10 para talep ettiğini söyledi, hatta daha sonrasında gerekirse icra yoluyla da olsa alacağını söylemiştir. Gebze şube başkanı da avukatın bu talebinin karşılanması gerektiğini ifade etmiştir. Sendikanın genel merkezi haberdar olmadığını söyledi. Görüşmelerimiz sırasında avukata herhangi bir para ödenmeyeceği, bu konuda avukatın aranarak bilgilendirme yapıldığı sendika genel merkezi tarafından ifade edildi.

6- Direniş sürecinde birçok kez olduğu gibi Ankara’daki sendikada tuttuğumuz nöbet eylemi sırasında da Gebze şubenin birçok şeyi teşhir olmuştur. Bizler sendika genel merkezine giderken bizlerin önüne geçen ve bizleri birçok kez tehdit eden Gebze şube başkanını tanımadığımızı söyledik. Bundan sonra Feniş direnişi adına direniş komitesinin sendikanın genel merkezi ile doğrudan muhatap olacağını söyledik. Direnen Feniş Alüminyum işçileri adına direniş komitesinden belirlenecek arkadaşlar sendika genel merkezi ile görüşmeleri sürdürecektir.

7- Son olarak kararlarımızın hayata geçmediği ve taleplerimizle ilgilenilmediği görüldüğü takdirde sesimizi ve gücümüzü daha da büyüterek genel merkeze yeniden geleceğimizi ifade ettik.

Arkadaşlar,

Direnişimizde 200 günü geride bıraktık. Direnişimizin kazanması için mücadelemizi ve sınıf dayanışmasını büyütmeliyiz. Direnen Feniş Alüminyum işçileri daha da kenetlenmeli ve kararlılığını ortaya koymalıdır.

 
§