28 Mart 2014
Sayi: KB 2014/13

Direnişin kalesi kuşatılmaya çalışılıyor
Türk ordusu cihatçı çeteleri korumak için saldırdı
Newroz aynasında
“çözüm süreci”nin akıbeti
Yanıtımız “Yeni Greif’ler örgütlemek,
yeni Ekimler yaratmak” olacak!
Batıkent’te sınıf devrimcilerine
faşist saldırı!
AKP: “Ustalık döneminde” bir çöküşün hikayesi
“Tweet miweet anlamaz o!”
“İlk hedef biber gazının yasaklanması!”
Düzen solunun seçim rezaleti sürüyor
Feniş işçilerinden Ankara’daki görüşmelere dair açıklama
Türk Metal Erdemir’de AKP’ye çalışıyor
Sendikalı olmak işten çıkarılma nedeni
Dünden bugüne kadın işçiler direniyor
Gençliğin devrimci birliğini yaratmanın
politik-örgütsel koşulları
Budak ve ortaklarının ihanet dosyası-2
Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu Budak!
“Birileri gidecekse, o da Amerikan sermayedarıdır!”
Greif işçileri: “İşten atma kararı yok hükmünde”
Ankara’da coşkulu
“İşgal, grev, direniş!” forumu!
“Direnişimizin ruhunu Ankara’ya taşıdık”
Greif İşçileriyle Dayanışma Komiteleri yayılıyor
Greif’le dayanışma ve devrimci seçim faaliyetleri
Greif direniş günlüğü
Arap Birliği Zirvesi sona erdi
Dünyada milyonlar sokaklarda, yollarda, meydanlarda…
Berkin’e sözümüz var
“Başı öne eğilmedi!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Türk Metal Erdemir’de AKP’ye çalışıyor

 

Geçen yıl dünyada çelik iş kolundaki daralmaya rağmen Erdemir kâr etti. Satış miktarını bir önceki yıla göre yüzde 3 artıran Erdemir’in 2013 yılı toplam nihai ürün satışı 7.7 milyon ton.

Dünyanın sayılı karlı çelik fabrikalarından biri olan Erdemir, 2013 yılında net dönem kârını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92 arttırarak 484 milyon dolara çıkardı. 2013 yılı net satış gelirleri 5.1 milyar dolara ulaştı.

Erdemir’deki bu artışın sebebinin Erdemir işçisi olduğu açıktır. Ancak bu rekor artış Erdemir işçisinin ücret ve sosyal haklarına yansımıyor. 1 Eylül 2013-1 Eylül 2015 dönemini kapsayan TİS imzalanırken, Türk Metal tarafından yapılan açıklamaya göre ilk yıl için saat ücretlerine 2 lira 25 kuruş ve sosyal haklarda da yüzde 15’lik zam yapılacak.

Türk Metal AKP’ye çalışıyor

İşçinin hakları söz konusu olduğunda 8 aydır süründürülen TİS’i bu şekilde sonuçlandıran Türk Metal, öte yandan ise Ereğli’de AKP için yoğun bir seçim çalışması yürütüyor.

Hesaplarını AKP’nin kazanmasına göre yapan Türk Metal, Erdemir işçilerini AKP mitinglerine taşımayı kendine görev edinmiş durumda. Erdemir işçilerinin aileleriyle birlikte AKP’nin yerel seçim mitinglerine katılmasını sağlamakla meşgul olan bu sendika patronları, fabrikayı AKP’nin oy deposu haline getirmeye çalışıyor.

Gülüç Beldesi’nde kurulu bulunan Türk Metal’e ait Büyük Anadolu Otel’inde, AKP’nin Ereğli belediye başkan adayı için destek yemeği düzenlenerek, sendika üyesi işçilerden AKP adayına oy isteniyor. Türk Metal’in AKP yandaşlığı bu kadar da sınırlı değil. Karadeniz Ereğli Şube yöneticilerinin Erdemir işçilerine, AKP’ye oy attıkları pusulaların fotoğrafını çekip getirmeleri yönünde baskı yaptığı konuşuluyor.

İşçilerin sorunlarından başka her şeye ilgililer

Bölgede yöre halkı termik santrallere karşı, maden işçileri ise hakları için eylemler yaparken Türk Metal bunları görmezden geliyor.

Erdemir işçisini taşeronlaştırma tehlikesi bekliyor. Taşeron saldırısı durulmuş gibi görünse de sinsi bir şekilde devreye sokulmaya başlandı. Erdemir’de asıl işin bir bölümü “teknolojik nedenlerle uzmanlık” gerektirdiği gerekçesiyle taşerona verildi. Fakat tehlikeyi görmezden gelen Türk Metal sesini çıkarmıyor. Taşeron sorununu çözüm adı altında katmerli hale getirecek olan yeni yasa geçtiğinde Erdemir işçisi en büyük tehlikeyi o zaman yaşayacak. Son imzalanan TİS hakkında işçilere bilgi verilirken taşeron sorununa dair, “taşeron işçiler için de bir komisyon kurulacak” demekten öteye gidilmiyor.

Ayrıca kıdem tazminatı hakkı şartlar uygun olduğunda sermaye tarafından gasp edilecek ve Erdemir işçisi bu temel haktan da mahrum kalacak.

Türk Metal’in sendikadan öte her şey olduğunu kendi tarihi fazlasıyla göstermiştir. Metal işçilerini şovenizm ile zehirleyen Türk Metal yönetimi işçileri, başta MHP olmak üzere çıkarları nasıl gerektiyse o düzen partisine yönlendirdi. Bugün de anlaşılan bu listeye AKP eklendi.

Ancak sermayenin işçi sınıfı içindeki taşeronu Türk Metal hangi düzen partisine yandaş olursa olsun, Erdemir işçisi sermayeye de Türk Metal’e de köle kalmayacaktır.

 

 

 

 

Luna işçileri patronun evinin önündeydi!

 

Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Luna sayaç işçileri 25 Şubat gününden itibaren direnişteler.

Fabrika önünde beklemeye devam eden işçiler 21 Mart’ta eylemlerini Alsancak’a taşıdılar. Sevinç Pastanesi önünde toplanan işçiler buradan Alsancak’ta bulunan ve Leman Kültür Merkezi üzerinde olan konutlarda yaşayan Luna patronu Mustafa Karabağlı’nın evinin önüne yürüdüler.

Önde “DİSK” ve ardından “Sendika anayasal hakkımızdır! Atılan işçiler geri alınsın!”, “Sendika hakkımız engellenemez!” pankartları taşıyan işçiler ayrıca taleplerin olduğu dövizler taşıdı.

Sloganlarla devam eden yürüyüş boyunca sendikalı olmanın anayasal hak olduğu, Luna patronunun saldırgan tavırlarına karşı eylemlerinin süreceğine dair konuşmalar yapıldı. Yürüyüş başlamadan önce Grup Emeğe Ezgi kısa bir müzik dinletisi sundu. Leman Kültür Merkezi önüne gelindiğinde ilk önce DİSK Genel Başkanı Kani Beko konuştu. Beko konuşmasında sendikalı olmanın anayasal bir hak olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Luna işçisinin de Anayasa’nın 51. maddesi olan sendikalı olma hakkını kullandığı için işten atılmasının hukuk dışı olduğunu belirterek Luna patronun suç işlediğini vurguladı. Anayasa’yı çiğneyen Luna patronu Mustafa Karabağlı’nın tutuklanması gerektiğini belirtti.

Ayrıca patronun işçileri hırsızlıkla suçlamasını protesto ederek “işten atılan 106 işçiyi geri alana kadar eylemlerimiz sürecek” dedi

Daha sonra Birleşik Metal-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek basın metnini okudu. Çeltek, açıklamaya Luna direnişini özetleyerek başladı. 25 Şubat günü başlayan direnişin sürdüğünü belirten Çeltek, patronun bu süre içerisinde sendikalaşmalarını engellemek için yaptığı saldırılarından bahsetti. Patronun hukuksuz davranışlarını bırakıp sendikayı tanımasını, atılan işçilerin geri alınmasını istedi. Çeltek, açıklamayı mücadelelerinin süreceğini söyleyerek ve İzmir kamuoyundan direnişlerine destek olunmasını isteyerek bitirdi.

DİSK üyesi sendikaların şubeleri ile içerisinde BDSP’nin de olduğu birçok kurum eyleme destek verdi.

Kızıl Bayrak / İzmir

 
§