28 Şubat 2014
Sayi: KB 2014/09

Greif’te iki sınıf karşı karşıya...
Amerikan tekeli Greif AKP’den yardım istedi
Burası seçim değil grev meydanı!
Bir yevmiyeni Greif işçileriyle paylaş!
Greif direnişi üçüncü haftasında...
Grev yeri, bayram yeri oldu
Almanya’dan bir kadın metal işçisinden Greif işçilerine
Eğitim emekçileri ülke çapında greve çıktı
Luna Sayaç işçileri direnişte
Feniş’te ihanet pişkinliği!
Taşeronlaştırma; Böl, parçala, daha kolay sömür!
Yolsuzluklara karşı emekçiler sokakta!
30 Mart yerel seçimleri üzerine Ankara Büyükşehir Bağımsız Sosyalist Belediye Başkan Adayı Melek Altıntaş ile konuştuk...
“Yurtseverlik sınavı”ndan Sol Cephe’ye... - K. Toprak
Mücadeleyi değil, sandığı çare olarak gösteriyorlar!
Seçim büroları Greif’le dayanışma bürolarına dönüştü!
BDSP aday tanıtımlarıyla seçim programını deklare etti
Kadının kurtuluşu sosyalizmde!
8 Mart’ta alanlara!
Ukrayna’da emperyalistler güdümünde darbe!
Venezuela gericilere karşı direniyor!
İsimler verilir tarih alır, isimler silinir tarih verir!
Çetinsaya ve YÖK neyin kuklası?
Alpagut işgali
Ölümünün 30 yılında Hasan Hüseyin Korkmazgil’i saygıyla anıyoruz…
İmran Aydın, devrim davasının yılmaz işçisi…
Greif işçilerinden çağrı: “Dayanışmayı büyütelim!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Seçim büroları Greif’le dayanışma bürolarına dönüştü!

 

Yerel seçimlere üç büyük kentte gösterdiği bağımsız adaylarla katılan Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), seçim bürolarını Greif işçileriyle dayanışma bürolarına dönüştürüyor.

Greif direnişiyle toplumsal dayanışmayı örmek hedefi doğrultusunda çalışmaların merkezleri olarak kullanılması planlanan büroların ilk konuğu da Greif işçileri oldu. 24 Şubat sabahı Dudullu’daki direnişin sürdüğü fabrikaya giden işçiler, buradan da soluklanmak ve kahvaltılarını yapmak üzere Sarıgazi’de açılan dayanışma bürosuna geçtiler. Dayanışma bürosunda kahvaltılarını yapan işçiler, biraz soluklandıktan sonra yeniden görevlerinin başına döndüler.

Seçim politikamız direnişin ruhuyla örtüşüyor!”

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz BDSP’nin İstanbul Bağımsız Sosyalist Belediye Başkan Adayı Burcu Deniz, aldıkları bu karar hakkında bilgi verdi.

Deniz, yerel seçimlere oy için değil, seçimlere ve belediyelere yönelik hayallere karşı devrim ve sosyalizmin gerçek çözüm olduğunu anlatmak için girdiklerini, yapacakları çalışmanın da asıl olarak işçi sınıfının bağımsız siyasal hareketini geliştirmeyi hedeflediğini anlattı. Greif direnişinin bu yaklaşımlarıyla tam olarak örtüştüğünü, çünkü çözümü seçim sandığında değil, mücadelede gördüklerini söyledi. Topumsal muhalefetin sıkıştırıldığı yasalcı-reformist-bürokratik sınırları aşan bir direniş olarak Greif işçilerinin mücadelesinin bu gerçeğin altını çizdiğini vurguladı.

Burjuva yasalar ve parlamenter kurumlar üzerine hayal kuranları aşarak ilerleyecek işçi sınıfının hem kendisini kurtaracağını hem de toplumsal kurtuluşun önünü açacağını belirten Deniz, “İşte bunun için tüm enerjimizi, tüm bilincimizi ve tüm imkanlarımızı Greif direnişine hasredeceğiz” dedi.

Bürolarımız dayanışmanın ve
örgütlenmenin merkezleri olacak”

Dayanışma bürolarını nasıl kullanacaklarına ilişkin sorumuza, “bu büroları dayanışmanın merkezleri olarak değerlendireceğiz” sözleriyle yanıt veren Deniz, “dayanışma bürolarımızın kapıları direnişle dayanışmak isteği duyan tüm insanlara açık” dedi. Bu bürolarda hem Greif direnişinin sesini yayacaklarını, hem de toplumsal desteği örgütleyeceklerini sözlerine ekledi. “Greif direnişçileri yasalcı-bürokratik sınırları aşarak örgütlenmeye çağırıyor, biz de Greif’in bu çağrısını yayacağız. Bu nedenle bürolarımız sadece dayanışma büroları olarak kalmayacak, aynı zamanda sınıfın örgütlendiği merkezlere dönecek” diyen Deniz son söz olarak da, tüm işçi ve emekçileri, göz boyayıcı seçim oyunlarına değil, sınıf mücadelesine katılmaya, Greif’in yanında saf tutmaya çağırdı.

Seçim oyununa sınıf müdahalesi

BDSP, İstanbul da içerisinde olmak üzere üç büyük kentte (aday gösterilmeyen diğer illerde de seçim çalışmasının asıl olarak Greif ile dayanışma çalışmasına dönüştürüleceği belirtiliyor), açacağı çok sayıda dayanışma bürosuyla, hem direnişe güçlü bir soluk katmayı, hem de seçim oyununu bozmayı amaçlıyor. Böylelikle ısınmakta olan seçim sürecine, işçi sınıfından yana devrimci bir müdahalede bulunmaya hazırlanıyor.

 

 

 

 

Kartal’da devrimci faaliyet

 

Düzen partilerinin seçim yarışına boğulduğu dönemde emekçilere Greif’in sesini taşıyan sınıf devrimcileri 8 Mart hazırlıklarına da başladı.

Bankalar Caddesi’nde her gün açılan standlarla Greif’le dayanışma çağrısı yükseltiliyor. Duvar yazılamaları yapılmasının yanı sıra, “Ne ayakkabı kutularından ne de seçim sandıklarından medet ummayan Greif işçileri yol gösteriyor! /BDSP” yazılı pankart asıldı.

Pazar günü Sarıgül’ün Kartal’a gelmesiyle iyice yarışa giren düzen partilerinin renk cümbüşü bayrakları arasında Greif işçilerinin yolu ajitasyon ve bildiriler eşliğinde anlatıldı. Büyük tahtalara ‘acil ihtiyaç listesi’ asıldı esnaflara, köy derneklerine, duraklara dağıtıldı. Köy derneklerinde Greif direnişini anlatan sohbetler gerçekleştirildi. Kızılay Bulvarı ve Yukarı Mahalle’de Greif bildirileri emekçilere ulaştırıldı.

Greif’e destek için kumbaralar yapılarak esnaflara dağıtıldı. Kumbaraların üzerlerine “Bir yevmiyeni Greif’le paylaş!” yazıldı.

8 Mart’ta Kartallı Kazım Meydanı’ndan yürüyoruz!”

8 Mart’ta saat 19.30’da gerçekleştirilecek yürüyüş için Kartallı Kazım Meydan’ında stand açılarak emekçiler yürüyüşe katılmaya çağrıldı.

“Çocuk istismarı, kadına yönelik şiddete son!” talepli imza kampanyası düzenleyen Kartal Emekçi Kadın Komisyonu açılan standlarla imza toplamaya devam ediyor. 8 Mart’a çağıran bildirilerin kullanılmasının yanı sıra, kapı kapı dolaşılıp imza toplanıyor ve yürüyüşe çağrı yapılıyor.

Kızıl Bayrak / Kartal

 

 

 

 

Mamak’ta devrimci faaliyet
devam ediyor!

 

Mamak’ta sınıf devrimcileri çalışmalarına, yolsuzluk, seçimler gündemi ve Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Sosyalist Başkan adayı Melek Altıntaş’ın Şirintepe Seçim Bürosu açılış hazırlıklarıyla devam ediyor.

26 Şubat sabahı Şirintepe’te işçilerin geçiş güzergahlarında, işçi servislerinin kalkış noktalarında, “Yolsuzluk ve yoksulluk çürümüş düzenin aynasıdır! Kurtuluş kendi kollarımızda!” şiarıyla çıkan Ankara İşçi Bülteni İşçiden İşçiye’nin dağıtımı gerçekleştirildi.

Dağıtımın ardından 1 Mart Cumartesi günü saat 18.00’de gerçekleştirilecek Seçim Bürosu açılış etkinliği ozalitleri ve afişleri Tuzluçayır, Tekmezar, Şahintepe, Şirintepe bölgelerinde yaygın bir şekilde kullanıldı.

Şirintepe Seçim Bürosu Açılış Etkinliği

Tarih: 1 Mart Cumartesi

Saat: 18.00

Adres: Şirintepe Mahallesi 998. Sok. (Yedoy’un arka sokağı, Cami yanı)

Kızıl Bayrak / Mamak

 
§