28 Şubat 2014
Sayi: KB 2014/09

Greif’te iki sınıf karşı karşıya...
Amerikan tekeli Greif AKP’den yardım istedi
Burası seçim değil grev meydanı!
Bir yevmiyeni Greif işçileriyle paylaş!
Greif direnişi üçüncü haftasında...
Grev yeri, bayram yeri oldu
Almanya’dan bir kadın metal işçisinden Greif işçilerine
Eğitim emekçileri ülke çapında greve çıktı
Luna Sayaç işçileri direnişte
Feniş’te ihanet pişkinliği!
Taşeronlaştırma; Böl, parçala, daha kolay sömür!
Yolsuzluklara karşı emekçiler sokakta!
30 Mart yerel seçimleri üzerine Ankara Büyükşehir Bağımsız Sosyalist Belediye Başkan Adayı Melek Altıntaş ile konuştuk...
“Yurtseverlik sınavı”ndan Sol Cephe’ye... - K. Toprak
Mücadeleyi değil, sandığı çare olarak gösteriyorlar!
Seçim büroları Greif’le dayanışma bürolarına dönüştü!
BDSP aday tanıtımlarıyla seçim programını deklare etti
Kadının kurtuluşu sosyalizmde!
8 Mart’ta alanlara!
Ukrayna’da emperyalistler güdümünde darbe!
Venezuela gericilere karşı direniyor!
İsimler verilir tarih alır, isimler silinir tarih verir!
Çetinsaya ve YÖK neyin kuklası?
Alpagut işgali
Ölümünün 30 yılında Hasan Hüseyin Korkmazgil’i saygıyla anıyoruz…
İmran Aydın, devrim davasının yılmaz işçisi…
Greif işçilerinden çağrı: “Dayanışmayı büyütelim!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Greif direnişi üçüncü haftasında...

 

Direnişin sesi her geçen gün daha geniş bir kesime yayılıyor. İşçilerin haklı ve meşru mücadelesinin yanında olan güçler bir yandan işçilerle dayanışmak için destek ziyaretlerini sürdürürken bir yandan da kendi alanlarında topladıkları destekleri işçilere ulaştırıyorlar. Günlük olarak çıkarılan Greif İşçilerinin Sesi bölümlerden işçilerin yazdığı yazılarla çıkarılarak dağıtımı gerçekleştiriliyor.

Baskı ve karalamaya karşı direniş kararlılığı

11. gün direnişin 10. gününde yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği Greif İşçilerinin Sesi’nin altıncı sayısı işçilere ulaştırıldı.

Direnişi kırma girişimlerini sürdüren Greif patronu bazı işçilerin evlerine yeni bir tebligat gönderdi. Patron tebligatta diğer fabrikalarda üretimin sürdüğünü belirterek, Hadımköy’deki fabrikada da üretimi başlatmak istediklerini ancak, ‘eylem nedeniyle’ sürdürülemediğini ifade etti.

Tez Koop-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube’den yöneticiler Greif işçilerini ziyarete geldiler.

Tez Koop-İş İstanbul 1 No’lu Başkanı Erdal Şahin, işçilerle yaptığı sohbette Greif direnişinin önemini vurguladı ve direnişin yanında olacaklarını ifade etti. Şahin, Greif işçilerinin sesini diğer Türk-İş sendikalarına da duyurmaya çalışacaklarını, dayanışma adına çaba sarf edeceklerini, maddi olarak destek sunmaya çalışacaklarını kaydetti. Şahin ilk elden direnişe maddi destek de sundu.

Taşeron şirket sahiplerinin, ‘özel eşyalarımıza zarar veriyorlar’ şeklinde şikayette bulunduğunu söyleyen polisler fabrika içerisinde görüntü almak istediğini söyledi. Polisleri fabrikaya almayan işçiler fabrikadaki özel güvenliklerle ofislerin çekimini yaparak polislere verdi.

Gıda-İş Sendikası öğle yemeği için işçilere ekmek gönderdi.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği (İSİG) Meclisi fabrikaya gelerek yemekhanede işçilere işçi sağlığı ve güvenliği hakkında bilgilendirmede bulundu.

İSİG Meclisi ile gelen doktorlar rahatsızlığı olan işçileri muayene ederek rahatsızlıkları olanlara yardımcı oldular.

Ayrıca fabrikada yaptıkları inceleme sonucunda işçilerin çalışırken kullandıkları maske ve gözlüklerin yeterli kapasitede olmadığını, fabrikadaki havalandırmanın da yetersiz olduğunu tespit ettiklerini belirttiler.

Ziyaretler sürüyor

12. gün: Sınıf devrimcileri sabah saatlerinde Kızıl Bayrak’ın son sayısını işçilere ulaştırdılar.

Genel-İş Sendikası 1, 2 ve 3 No’lu şubelerden yöneticiler işçileri ziyarete geldi. Sendika yetkilileri işçilere erzak yardımında bulundular.

İşçi Partisi Greif isçilerini ziyarete geldi. Orhan Purhan, İşçi Partisi İstanbul Belediye Başkan adayı Levent Kırca’ya fabrikada yaşanan süreç hakkında bilgi verdi. Kırca da işçilerin haklı mücadelesini desteklediğini söyledi.

Çalışma Bakanlığı’ndan bir müfettiş ve bir fabrika müdürü işyerini denetime geldi. Müfettiş fabrika temsilcilerinden fabrikanın durumu hakkında bilgi aldı ve tutanak tuttuktan sonra fabrikadan ayrıldı.

Müfettiş fabrikaya davet edilmesine rağmen kasıtlı olarak ‘yeterli güvenlik yok’ diyerek içeriye girmedi. Müfettişin tuttuğu tutanağın çıktısı alınarak işyeri temsilcilerine getirildi.

Türk Tiyatrolar Birliği’nden Kımız Bozkır da işçileri ziyarete gelerek işçileri haklı mücadelelerinde desteklediğini ifade etti.

Greif işçileri Hadımköy, Kıraç ve Esenyurt bölgesindeki fabrikalara dayanışma ve örgütlenme çağrısı içerikli bildirilerini dağıtmaya devam ettiler.

Esenyurt Dayanışması Greif işçilerine erzak yardımı yaptı.

Örgütlülük güçlendiriliyor

13. gün: Kahvaltının ardından yapılan yemekhanede toplantı gerçekleştiren işçiler Greif’a bağlı diğer fabrikalardaki durumu ve fabrikadaki disiplini ele aldılar.

Örgütlülüklerini güçlendirmeye devam eden işçiler, fabrika komitesini genişletirken diğer yandan da kadın komisyonu ve tekstil bölümünde yeni gelen işçilerle beraber konfeksiyon komitesi oluşturdu.

Kurulan kadın komisyonuyla birlikte işçiler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin hazırlıklara başlayacaklarını ifade ettiler.

Odak dergisi okurları ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) de işçileri ziyarete geldi.

Greif işçileri Lüleburgaz’da direnişe geçen Zentiva işçilerine destek ziyareti gerçekleştirdi.

Gün içerisinde parça parça destek ziyaretleri sürerken DİP’li öğrenciler de bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden avukatlar da fabrikaya gelerek işçilerle sohbet ettiler.

İşçiler Taksim’de yapılan sansür karşıtı eyleme “Sansüre, taşerona, köleliğe karşı işgal grev direniş!” pankartıyla katıldılar. Eylem sırasında gözaltına alınan bir Greif işçisi gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

***

14.gün: Direnişlerini sürdüren işçiler İstanbul forumlarının ve bir dizi ilerici ve devrimci güçlerin katılımıyla fabrika önünde coşkulu bir etkinlik-forum gerçekleştirdi.

Taşeron işçilere örgütlenme çağrısı sürüyor

15. gün: Erken saatlerde Sultanbeyli’deki fabrikanın önüne gelen işçiler, sloganlar atmaya başladılar. İşçiler, fabrika giriş kapısının karşısında pankart açarak slogan attılar. Bir yandan da bu fabrikada çalışan işçilere bildiri dağıtarak yapılan konuşmalarla taşeron işçilerine örgütlenme çağrısı yaptılar.

Sultanbeyli’deki fabrikadan ayrılan işçiler kahvaltı yapmak için Sarıgazi’deki dayanışma bürosuna geçtiler. Kahvaltının ardından, burada toplanan erzak yardımlarını da alan işçiler yola çıktılar. İşçiler, otobüste de coşkulu sloganlar atarak Samandıra’daki fabrikaya gittiler.

Fabrika önünde sloganlarla ve halaylarla eylem yapan işçiler konuşmalarla fabrikadakilere ve Greif yönetimine seslenerek mücadelede kararlı olduklarını haykırdılar.

Samandıra’daki fabrikada baştemsilci olan Mehmet Ali Başak, yönetimin yanında değil işçilerin yanında yer almaya çağrıldı.

Taşeron şirketlerin patronları da burada işçilerle konuşmaya çalışarak işçilerin haksız olduklarını iddia etti. İşçilere tedirgin ve saldırgan söylemlerle yaklaşan taşeron şirket patronları işçiler tarafından kovuldu.

Ardından Dudullu’daki fabrikaya geçen işçiler, fabrikadaki arkadaşlarının yanına geçerek görüşmek istediler. Güvenlikler sadece temsilciyi içeri alabileceklerini söylediler. Kapı açılınca bütün işçiler yüklenerek güvenliklerin engelleme çabasına rağmen içeri girdiler. Bu sırada kısa süreli gerginlik yaşandı. Fabrika bahçesinde de atılan sloganlar ve çekilen halaylarla Greif yönetimine kararlı oldukları mesajını ilettiler.

Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm ve Avcılar Belediyesi’nde çalışan taşeron işçiler fabrikayı ziyarete geldi.

Akşam saatlerinde işçiler hep birlikte film izlediler.

Dayanışma artarak devam ediyor

16. gün: DİSK ve DİSK Tekstil’in kendilerine hala önlük göndermemiş olmasına tepki olarak işçiler kendi önlüklerini yapmaya başladı. Ellerinde bulunan malzemeleri kullanan işçiler DİSK ambleminin şablonunu kullanarak boyama yaptılar.

Oyuncu Menderes Samancılar, yönetmen Kıvanç Sezer ve yapımcı Soner Alper Greif işçilerini ziyarete geldi. Ziyaretçiler işçilerle direnişe dair sohbet etti ve sinema sektöründe de benzer sömürü koşullarının var olduğunu belirtti. Daha sonra işçiler kendi kurdukları Emek Sineması’nı ziyaretçilere gösterdiler. Sezer, kendilerinin de taşeron işçilerini konu alan bir film yapmak istediklerini ve Greif işçilerine de destek sunmaya çalışacaklarını kaydetti.

Direnişe sürekli bir destek sunan Çağdaş Hukukçular Derneği de Greif işçilerine erzak yardımında bulundu.

Bedirhan ve Egemen taşeron şirketlerinin sahibi Aytekin Ateş, işçileri istifa etmeleri için tehdit etti. Yanına iki silahlı koruma alan taşeron patronu evleri dolaşarak işçileri istifaya zorladığı belirtildi.

Sanatçı Abdullah Papur’un oğlu Ercan Papur işçileri ziyarete geldi. Kızıl Bayrak gazetesi muhabirleri, Emek Sineması’nda Greif işçileriyle ilgili belgesel çekimleri yaptılar.

İşçiler akşam saatlerinde sinema salonunda “Çark” adlı filmi izlediler.

Direnişçi işçiler diğer fabrikaları geziyor

17. gün: Hadımköy’deki direniş sürerken işçiler diğer fabrikalardaki işçilerin örgütlenmesini ve direnişlerinin kazanmasını sağlamak için yine diğer fabrikaların önüne giderek eylemlerini sürdürdüler.

İlk önce Samandıra’daki fabrikanın önüne giden işçiler, sloganlarla eylem gerçekleştirdiler. Burada yapılan konuşmalarla işçiler örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıldılar. Ayrıca Samandıra’daki sendika temsilcisi teşhir edilerek işçilerin temsilcinin içinde bulunduğu durumu sorgulanması gerektiği ifade edildi.

Buradan ayrılan işçiler bir kez daha Sultanbeyli’deki fabrikaya gittiler. Kapı önünde yapılan eylemi burada çalışan işçiler de bekleyerek izlediler. Ancak özel güvenlikler fabrikaya girmeleri için işçilere baskı yaptılar. İşgalci Greif işçileri de bu baskıya karşı “Cesaret, biraz daha cesaret!” sloganıyla arkadaşlarına korkmamaları çağrısında bulundular.

Daha sonra Dudullu’daki fabrikada direnişi sürdüren işçilerle birlikte Emek Mahallesi’ne geçildi. Burada taşeron işçilerin yaklaşık yüz kişiyle bir toplantı yaptığı, toplantının yapıldığı yere giden taşeron şirket patronlarının işçilere baskı yaparak ‘yasadışı örgüt’ demagojisiyle toplantıyı dağıtmaya çalıştığı belirtildi. Ancak buna karşı yapılan eyleme taşeron işçiler de katıldılar. Evlerden, işyerlerinden, alkış ve ıslıklarla desteklenen, trafik kesilerek coşkuyla yapılan yürüyüşle tekrardan Dudullu’daki fabrika’nın önüne gelinerek destekçi kurumlarla buluşuldu.

Burada yapılan eylemde konuşma yapan temsilci Orhan Purhan mücadele süreçlerini anlatarak Greif patronuna taleplerinin kabul edilmesi çağrısında bulundu.

 

 

 

 

Greif'te kütüphane kuruluyor

 

İşgal fabrikası Greif’te, dayanışmanın güzel bir örneğine daha imza atılıyor. Yayın Emekçileri Kolektifi (YEK) işgal fabrikasında bir kütüphane kurmak için girişmelere başladı. YEK tarafından yapılan duyuruda, fabrikanın sendika odasında kurulacak kütüphane için herkesten ve yayınevi emekçilerinden kitap göndermeleri istendi.

YEK’in çağrısı şöyle:

Yayınevi Emekçileri Kolektifi (YEK) olarak Greif işçilerine destek olmak ve direnen emekçi arkadaşlarımızla dayanışmak adına Greif Hadımköy fabrikasındaki sendika odasında naçizane bir kütüphane kurma gayretindeyiz. Siz de okuduğunuz, yayınevi emekçisi olarak ürettiğiniz kitapları doğrudan fabrika adresine, işçilere gönderip bu kütüphaneye destek olabilirsiniz.

Alıcı: Greif İşçileri

Adres: GREIF Hadımköy Fabrikası

Yeşilbayır Mah., Hadımköy İstanbul Yolu Cad., No: 59 Arnavutköy-İstanbul

 

 

 

 

Kaygısız’dan Greif işçilerine selamlama...

 

Birleşik Metal-İş Sendikası TİS Uzmanı İrfan Kaygısız, Greif işçilerine dayanışma mesajı gönderdi. Kaygısız gönderdiği mesajda, Greif işçilerinin mücadelesinin işçi sınıfına umut verdiğini, yol gösterdiğini belirtti. “Greif işçisi, burjuvazinin yasalarına karşı, işçi sınıfının yasaları ile mücadele ediyor” diyerek, bugün işçi sınıfının ve emekten yana tüm toplumsal kesimlerin alması gereken tutumunun Greif işçisinin yanında olmak olduğunu vurguladı. Greif işçilerine onurlu ve şanlı mücadelelerinde başarılar diledi.

Kaygısız’ın mesajı şöyle:

Onurlu Greif işçilerinin mücadelesini selamlıyorum!

 Greif işçilerinin mücadelesi işçi sınıfının yolunu aydınlatıyor. Greif işçilerinin mücadelesi işçi sınıfına umut veriyor, yol gösteriyor.

İşçi ve emekçilerin çalışma koşullarının giderek ağırlaştığı, sermaye ve devletin baskı ve saldırılarının artarak sürdüğü, işçi sınıfına kölelik koşullarının dayatıldığı bir dönemde, çalışma ve yaşama koşullarının örgütlü bir mücadele ile değiştirilmeye çalışılması oldukça anlamlı ve önemlidir.

Greif işçisi, burjuvazinin yasalarına karşı, işçi sınıfının yasaları ile mücadele ediyor. Bu da, “haklar verilmez alınır” temel şiarının fiili ve meşru mücadele hattı ile taçlandırılmasıdır. Greif işçisinin başkaldırı ve mücadelesinin başarıya ulaşmasının özel bir anlam taşıdığı açıktır. Greif işçisinin kazanımı tüm işçi sınıfının kazanımı olacaktır. Bu nedenle, işçi sınıfı ve emekten yana tüm toplumsal kesimlerinin bugün yapması gereken Greif işçisinin yanında olmaktır. Sizlere bu onurlu ve şanlı mücadelenizde başarılar diliyorum.

İrfan Kaygısız
Birleşik Metal-İş TİS Uzmanı

 

 

 

 

TGS İstanbul Şubesi:
“Zafer, hepimizin olacak!”

 

DİSK Tekstil üyesi Greif işçilerinin taşeron ve kölelik düzenine karşı verdikleri mücadeleyi ve fabrikaları işgal eylemini sonuna kadar destekliyoruz. İşçilerin haklı ve meşru taleplerinin tümünün derhal kabul edilmesini, baskılara son verilmesini, bu talepler doğrultusunda toplusözleşmenin imzalanmasını istiyoruz.

Biz TGS üyesi medya emekçileri olarak, kalemimiz, makinemiz, kameramız ve var gücümüzle Greif işçilerinin sesiniz duyurmaya çalışacak, yanlarında olacağız.

Greif işçisinin zaferi, hepimizin zaferi olacak.

Yaşasın sınıf dayanışması!

TGS İstanbul Şubesi

26 Şubat 2014


 
§