28 Şubat 2014
Sayi: KB 2014/09

Greif’te iki sınıf karşı karşıya...
Amerikan tekeli Greif AKP’den yardım istedi
Burası seçim değil grev meydanı!
Bir yevmiyeni Greif işçileriyle paylaş!
Greif direnişi üçüncü haftasında...
Grev yeri, bayram yeri oldu
Almanya’dan bir kadın metal işçisinden Greif işçilerine
Eğitim emekçileri ülke çapında greve çıktı
Luna Sayaç işçileri direnişte
Feniş’te ihanet pişkinliği!
Taşeronlaştırma; Böl, parçala, daha kolay sömür!
Yolsuzluklara karşı emekçiler sokakta!
30 Mart yerel seçimleri üzerine Ankara Büyükşehir Bağımsız Sosyalist Belediye Başkan Adayı Melek Altıntaş ile konuştuk...
“Yurtseverlik sınavı”ndan Sol Cephe’ye... - K. Toprak
Mücadeleyi değil, sandığı çare olarak gösteriyorlar!
Seçim büroları Greif’le dayanışma bürolarına dönüştü!
BDSP aday tanıtımlarıyla seçim programını deklare etti
Kadının kurtuluşu sosyalizmde!
8 Mart’ta alanlara!
Ukrayna’da emperyalistler güdümünde darbe!
Venezuela gericilere karşı direniyor!
İsimler verilir tarih alır, isimler silinir tarih verir!
Çetinsaya ve YÖK neyin kuklası?
Alpagut işgali
Ölümünün 30 yılında Hasan Hüseyin Korkmazgil’i saygıyla anıyoruz…
İmran Aydın, devrim davasının yılmaz işçisi…
Greif işçilerinden çağrı: “Dayanışmayı büyütelim!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Feniş’te ihanet pişkinliği!

 

21 Şubat günü Feniş’te Çelik-İş Sendikası’nın direnişin geleceğine yönelik bakışını değerlendiren bir toplantı gerçekleşti. Gelecek hafta, verilmeyen üç maaşın çözümü için bir sonuca varılacağı, tazminatların ise bu yasalarla alınmasının imkansız olduğu dile getirildi. Yasalarla hareket edildiği ve yasaların tazminatların alınmasının önüne geçtiği için de yapılacak bir şey kalmadığı iddia edildi. Toplantıda “sonsuza kadar direniş sürmez”, “her direniş başarıyla sonuçlanmaz”, “bugünkü hükümetle ve sendikalarla bu başarılamaz”, “bu hükümete oy vermeseydiniz” gibi sözlerle umutsuzluk yayıldı. Umutsuzluk yayma amacı bir tarafa, işçilerin gözlerinin içine baka baka, alay eder gibi “artık burada beklemenin bir anlamı yok” denildi.

İhanet planı devrede

Bu sözleri sarf eden Şerafettin Koç, ardından rahat bir şekilde, kendisinin de sendika ile birlikte davranacağını ve Nisan ayından sonra burada durmanın zor ve anlamsız olduğunu, sendikanın buraya maddi kaynak ayıracak gücünün olmadığını söyledi. Nisan ayıyla birlikte Feniş direnişçilerinin işsizlik maaşları da kesilecek. İhanetçi sendika bürokratları işçilerin iki maddi dayanağını aynı anda keserek direniş iradesini kırmayı planlıyor. Fakat işçiler kalacakları zor duruma rağmen direniş iradesini sürdüreceklerini bir kez daha ifade etmiş oldular.

Her yerde adınız ihanetle anılacak”

İşçiler Şerafettin Koç’a tepki göstererek “İhanet ediyorsun, sendika ihanet ediyor. Buradan kazanım olmadan çekip gidiyorsunuz. Bu ihanetten başka birşey değildir” dedi. Ardından söz alan işçiler, ihanetçi tutum karşısında direnişte Hak-İş ve Çelik-İş’i de hedef alacaklarını söylediler.

Ankara Çelik-İş Genel Merkezi’nin ve Hak-İş Genel Merkezi’nin önlerinde, sendikanın örgütlü olduğu fabrikalarda bürokratları teşhir eden gösteriler yapacaklarını belirten işçiler, Koç’a bunun iletilmesini söylediler. Ayrıca işçiler eleştirilerini ifade etmeye devam ederek ‘AKP’nin afişleri için 1 milyon lira ödenek ayıran; Somali, Mısır, Suriye için tonlarca para harcayan Hak-İş’in örgütlü olduğu işyerlerinde bir dayanışma eyleminin bile gerçekleşmemiş olmasının’ Hak-İş’in ve Çelik-İş’in işçilerin çıkarlarına hizmet edip etmediğinin göstergesi olduğunu ifade ettiler.

İşçiler yasaların bahane edilmesine karşılık “Bu kutsal bir kitap değil, kul yapısı yazılardır yasalar. Dolayısıyla değişebilirler. Bizi yasalarla neden korkutuyorsunuz. Burada olmak istemiyorsanız gidersiniz, her yerde adınız ihanetle anılacak” dediler. Toplantı işçilerin direnişi devam ettirme kararlılılığı ile bitti.

Direniş boyunca Çelik-İş tarafından işçilere yalnızca bir kereye mahsus kişi başı 250 TL’lik ödenek ayırılmıştı. Bunun dışında sendikanın işçilere verdiği herhangi bir ödenek olmadı. Son iki ay işçilerin genel merkeze gitmesi ile cüzzi bir miktar daha ödeme yapılacağı söylenmişti. Mart ayından sonra bunun da olmayacağı söylenerek işçiler korkutulmaya çalışıldı. İşçiler para yardımından ziyade sendikanın neden yasalara bu kadar takıldığını sorguladılar.

Şerafettin Koç’un çelişkilerle dolu ifadeleri sayesinde, sendika yöneticilerini sorgulamayan işçilerin de böylesi sendikacıların gerçek yüzlerini görmelerine fırsat olan toplantıda, hırsız patron ve ihanetçi Çelik-İş işbirliği ortaya çıktı.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Asistan hekimlerin grevi sürüyor

 

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde angarya çalışma ve ekonomik özlük hakları için asistan hekimlerin 19 Şubat’ta başlattığı grev sürüyor.

26 Şubat’ta hastane önünde bir basın açıklaması yapıldı. Burada yapılan açıklamada asistan hekimlerin haklarını alana kadar mücadeleye devam edecekleri belirtildi. Atatürk Eğitim Hastanesi’nde greve katılımın yüksek olduğu ifade edildi.

Konuşmalarda, grevin taleplerinin meşru ve haklı olduğu, bu taleplerin karşılanmasının yanı sıra niteliksiz bir eğitim, giderek kaybedilen özlük hakları, ağır iş yükü ve halkın sağlık hizmetine erişmesi önündeki engeller dile getirildi. Bunların nedeninin sağlıkta dönüşüm programı olduğu ifade edildi.

Sağlık hakkının, sağlıkta dönüşüm programıyla ticarileştirildiği söylenerek, sorunların temelinde kâr elde etme amacı olduğu vurgulandı. Bu nedenle mücadelenin sağlıkta dönüşüm programına karşı verilmesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca devam etmekte olan grevi desteklemek için sabah saatlerinde Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Servis Girişleri önünde de basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

Bursa’da MİB faaliyeti

Metal İşçileri Bülteni’nin son sayısı Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Prysmian’a dağıtıldı. Bildiri hem vardiyaya gelen işçilere hem de vardiyadan çıkan işçilere ulaştırıldı.

Metal İşçileri Bülteni’nin yanı sıra Prysmian işçilerine Greif işçilerinin sesi “Taşeronlaştırmaya ve kölece çalışma koşullarına karşı Greif işçisi fabrika işgalinde! Greif işçileriyle dayanışmaya!” başlığı taşıyan bildiri de ulaştırıldı.

Kızıl Bayrak / Bursa

 
§