4 Ocak 2013
Sayı: KB 2013/01

 Kızıl Bayrak'tan
Kürt sorununda AKP’nin yeni “entegre” oyunu sahnede
Batı Kürdistan halkı
kazanımlarını çoğaltıyor!
Erdoğan’dan Suriye’ye yönelik saldırgan açıklamalar
2012: Dünya çapında sınıfsal öfkenin sokağa taştığı yıl
OECD raporunda öngörülen azgın sömürü!
Asgari ücrete komik zam
Şişecam işçileri ile sınıf dayanışmasını yükseltelim!
Yeni yılı direnişle karşıladılar!
Abdi İbrahim işçileriyle direniş üzerine
TOFAŞ’ta işçi kıyımı:
Bin işçi çıkarıldı!
MİB MYK Ocak ayı toplantısı…
Değerlendirme ve sonuçlar
2012’de de emperyalist güçlerle
suç ortaklarının hedefindeydi!
ODTÜ direnişinin gösterdikleri üzerine
2012’de gençlik
hareketinden yansıyanlar
Her yer ODTÜ,­ her yer direniş!
Avukat Zeycan Balcı Şimşek ile kurultay üzerine
Kapitalizm şiddettir,
şiddete karşı mücadeleye!
İstanbul’un iki yakasında kurultay çağrısı
Devrimci Kadın Kurultayı hazırlıkları seminerlerle sürüyor
Suriye’deki Filistinlilerin trajedisi ve geri dönüş hakkının merkezliği
Remzi Barud
Roboski katliamının birinci yıldönümünde
2012’de doğal ve kentsel çevre talanı hız kazandı
Cumartesi Anneleri kayıplarını istiyor
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...

 2013 yılının ilk sayısıyla merhaba...

Yeni yıla, başta Kürt sorunu olmak üzere, günbegün tırmandırılan emperyalist savaş ve saldırganlık, yoğun faşist baskı ve devlet terörü, toplumu her geçen gün karanlığa doğru sürükleyen burjuva gericiliği ve sınıfa yönelik artan sosyal-iktisadi saldırılar gibi, 2012’de belirgin bir şekilde öne çıkan gündemlerle birlikte girmiş bulunuyoruz.

Özellikle yılın ilk günlerinde, AKP gericiliğinin “entegre” manevralarla gündeme getirdiği ve aslolarak Kürt halkının özgürlük mücadelesini boğmayı amaçlayan “Ada müzakereleri” siyasal gündemin ilk sıralarında yerini aldı. Dinci-gerici koalisyonun şefi Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Ada görüşmeleri”, birbirini tamamlayan bir dizi açıklama ile toplumun gündemine taşındı. AKP iktidarı tarafından esasta Kürt halkının özgürlük ve eşitlik mücadelesi ile Kürt hareketinin tasfiye edilmesini amaçlayan bu süreç, aynı zamanda içerisine girmiş bulunduğumuz “seçimler” dönemine hazırlık anlamına geliyor. Fakat bunun hiç de kolay olmadığını yine geçtiğimiz yılın bir dizi olgusu üzerinden görmekteyiz. Kürt halkı 2012 yılında ortaya koyduğu mücadele üzerinden bazı kazanımlar elde etmiş bulunuyor. Ve gelinen yerde bildik oyalama taktikleri ile kırıntılara tamah etmeyeceğini, elde ettiği kazanımları gerici-sömürgeci güçlere kolayından terk etmeyeceğini sergilediği mücadele pratiği ile gözler önüne sermiş bulunuyor. Elbette bu noktada, Kürt hareketinin tavrı sürecin güncel seyrinde önemli bir etken olacaktır.

***

2013 yılına, yine bir dizi işçi eylemi ve direnişlerle girmiş bulunuyoruz. Yılın son günlerinde, Topkapı Şişecam işçilerinin işsiz kalma tehdidine ve hak gasplarına karşı gerçekleştirdiği fabrika işgali, yine işten atmalara karşı yeni yılı direnişle karşılayan Abdi İbrahim işçileri, bütün bir yıla yayılan direnişlerini 2013 yılına taşıyan HEY Tekstil işçileri ve başka bir dizi mevzi direnişler, 2013 yılının kavga yılı olacağını göstermektedir. Her geçen gün artan baskı ve sömürü koşullarına karşı mevzilerde filizlenen bu direnişlere, 2013’te yenilerinin ekleneceğinden şüphe duymamak gerekiyor. Sürece bu gözle bakmak, yakın geleceğin birleşik, kitlesel ve militan sınıf mücadelelerine her açıdan hazırlanmak güncel planda en temel görev olarak önümüzde duruyor.

***

Komünistler, geçtiğimiz haftalarda duyurdukları “Devrimci Kadın Kurultayı” çalışmalarına hız vermiş bulunuyor. 10 Şubat’ta yapılacak kurultayın hazırlıklarını çeşitli seminerler, toplantılar ve eylemlerle ören komünistler, başta işçi kadınlar olmak üzere tüm emekçileri, toplumun ilerici-devrimci kesimlerini kadının kurtuluşu için sosyalizm mücadelesini büyütmeye çağırıyor.

Biz de tüm okurlarımızı, geride kalan sınırlı zaman dilimi içerisinde hayata geçirilecek olan kurultay çalışmalarına güç vermeye, kadının ve tüm insanlığın gerçek kurtuluşu için devrim ve sosyalizm mücadelesini yükseltmeye çalışıyoruz.

***

Liselilerin Sesi dergisinin 48. sayısı çıktı. Okurlarımız derginin yeni sayısına kitapçılardan ve Eksen Yayıncılık bürolarından ulaşabilir.