6 Nisan 2012
Sayı: SYKB 2012/14

 Kızıl Bayrak'tan
Devrimci 1 Mayıs’a hazırlık...
“Suriye’nin dostları” savaş kışkırtıcılığına devam ediyor
“12 Eylül davası” adlı orta oyunu
Onbinler Kadıköy’de hesap sordu
Zamlar durmak bilmiyor...
Taşeron İşçileri Kurultayı’na doğru
Maltepe işçileri boyun eğmiyor!
RMK direnişinde kazanıma doğru
İşçiler 1 Mayıs sürecini planladı...
İşçiler onar onar ölüyor
Billur Tuz direnişçisi Eray Aykut’la direniş üzerine konuştuk
Yasa mecliste, KESK eylemde!
Gaye Yılmaz ile UİS, taşeronluk
ve güvencesizlik üzerine...
MİB MYK Nisan ayı toplantısı...
28-29 Mart eyleminin
ardından.... - SKE
Sınıf mücadelesinin yeni odağı
İberya Yarımadası: İspanya ve
Portekiz - V. Yaraşır
Ücret kaybına devam
Geleceğine sahip çıkmak için
1 Mayıs'ta alanlara! - Ekim Gençliği...
Ekim Gençliği’nin kampanya çalışmalarından...
DLB YGS’ye karşı alanlara çıktı
10. BİR-KAR Gençlik Kampı başladı
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...

 Yaklaşık 2 aydır hazırlıkları devam eden Taşeron İşçileri Kurultayı, 15 Nisan günü Kartal'da M. Boy Düğün Salonu'nda gerçekleştirilecek. Bu hafta sonu gerçekleşecek kurultay, direnişçi işçilerin iradesinin birleştiği ve ortaklaştığı bir zemin üzerinde yükseliyor.
Maltepe Belediyesi taşeron işçilerinin sendika ve iş güvencesi talebiyle başlattıkları direniş 100'lü günleri geride bıraktı. Direnişçi işçiler hakları ve gelecekleri için direnişlerini kararlılıkla sürdürüyorlar. Maltepe Belediyesi yönetiminin tahammülsüzlüğü ve neredeyse gündelik bir hal alan polis terörü ve ablukasına rağmen direniş iradesi güçlenerek kurultaya taşınıyor.  
Tuzla tersanelerde ücret alacakları ve kıdem tazminatları verilmeden işten atılan ELTA Elektirik işçileri, RMK Tersanesi'nin önünü direniş alanına dönüştürdüler. ELTA işçileri de Tuzla polisinin ve RMK yönetiminin tüm saldırılarına cepheden ve tok bir yanıt verdiler. Gelinen yerde RMK yönetiminin ELTA işçilerinin haklarını vereceğini kabul etmesi üzerine direnişe ara verildi. ELTA işçileri de direniş ateşinde çelikleştirdikleri iradelerini 15 Nisan'da kurultay kürsüsüne taşıyacaklar.
Kurultay, Maltepe Belediyesi taşeron işçileri ile ELTA direnişcilerinin iradesinin buluştuğu bir kürsü olmayacak sadece. Aynı zamanda Kartal, Adalar, Ataşehir belediyesi taşeron işçileri, Ümraniye'deki çeşitli sektörde çalışan taşeron fabrika işçileri, inşaat işçileri, enerji ve sağlık alanında çalışan taşeron işçisinin iradesinin de yansıyacağı bir işçi etkinliği olacak.
Bu etkinlik gerçek manada bir işçi etkinliği olarak gerçekleşmeli, kurultay bir işçi kürsüsü işlevi görmelidir. Dahası etkinlik günü ile sınırlı kalmayan geleceğe yönelik mücadele ve örgütlenme perspektiflerinin ortaya konulduğu ve mücadele hattının çizildiği bir zemine çevrilmelidir.
Bu etkinlik aynı zamanda "3 milyon taşeron işiçisinin sesiyiz" çağrısının 1 Mayıs alanında yankılandığı bir sürecin başlangıcı olmalıdır. Bu etkinlik, ileriye doğru atılan bu adımları başka adımlarla birleştirmenin ve yeni mevzilere taşımanın imkanları olarak değerlendirilmelidir.
Sınıf devrimcileri, kurultayın başarısı için kalan zamanı en etkin bir kullanabilmeli, kurultay iradesini güçlendirecek bir çaba ortaya koymalı, etkinlikle sınıf dayanışmasını yükseltmek için her türlü destek sunulmalıdır.    
 * * *
Ekim Gençliği'nin Mart 2012 tarihli 137 sayısı çıktı. Okurlarımız Ekim Gençliği'nin yeni sayısını Eksen Yayıncılık bürolarından temin edebilirler.