5 Ocak 2018
Sayı: KB 2018/01

İşçi sınıfı ve emekçileri çetin bir mücadele yılı bekliyor
AKP kendi kontrgerillasını inşa ediyor
Tek tip elbise saldırısı gündemde
Marmara Bölgesi Hapishaneleri Hak İhlalleri Raporu
İşçi sınıfı sefalet ücretini reddetmeli, mücadele sahnesine çıkmalıdır!
Taşerona kadro yalanının detayları
İSDEMİR, MESS ve Çelik-İş
Direnişçi kamu emekçilerinden yıl sonu eylemi
Asıl olan sınıf mücadelesinin yasalarıdır!
İşçi sınıfı tarihinde önemli bir sayfa: Singer işgali
İran’da kitle hareketi ve handikapları
2017 yılı ve gençlik mücadelesi
“Devrimci bir sınıf hareketi için Mesleki Eğitim Kurultayı”na giderken...
Mesleki Eğitim Kurultayı’na hazırlıklar sürüyor
2017’de kadınlar direnişi seçti!
Ekim Devrimi’nin 100. yılında Kollontay’ı okurken... / I
Faşist diktatörler de, diktatörlükler de kapitalist düzenin eseridir!
Ahed Tamimi, “Filistin’in cesur kızı”na...
Metin Göktepe katledileli 22 yıl oldu!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Mesleki Eğitim Kurultayı’na hazırlıklar sürüyor

 

14 Ocak’ta Kartal’da gerçekleştirilecek Mesleki Eğitim Kurultayı’nın hazırlıkları toplantı ve faaliyetlerle devam ediyor.

Kartal

MLB’liler kurultay gündemiyle bir araya gelerek mesleki eğitimin önemi ve yaşanan sorunlar üzerine konuştular ve kurultay hazırlıklarına dair somut planlamalar yaptılar. MLB’liler kurultay öncesi mesleki teknik eğitim ve kurultayın ilan edilen başlıkları üzerine önümüzdeki günlerde bir araya gelerek tartışmalar yürütmeye karar verdiler. Ayrıca kurultaydan önce stand açılması, kurultaya çağrı bültenlerinin dağıtımı üzerine planlama yaptılar.

MLB’liler hazırlık kapsamında kurultaya çağrı yapan bildirileri ve anketleri sabah okula giriş saatlerinde ve okul çıkışlarında meslek liselilere ulaştırdı.

Gebze

MLB, kurultay gündemiyle birlikte meslek liselerinde yaşanan temel sorunları gündeme getirmek amacıyla çalışmalarını Gebze’de yoğunlaştırdı. “Okulda müşteri, stajda köle olmayacağız!” şiarlı afişlerle Gebze’de meslek liselilere seslendi. Meslek liselerinden GATEM ve STFA’nın çevresine afişler asıldı.

Meslek Liselilerin Sesi Bülteni, meslek liseli öğrencilere ulaştırılarak kurultaya katılım çağrısı yapıldı. Gebze’nin en kalabalık meslek lisesi olan GATEM’e bülten ve kurultay bildirisi ulaştırıldı. Dağıtım sırasında öğrencilerle sohbet edildi ve anket yapıldı.

Meslek liseli ve liseli öğrencilerle yapılan toplantıda ise eğitim sisteminin durumu üzerine konuşuldu. Eğitimin niteliksizliği, gerici ve milliyetçi örgütlenmelerin özellikle meslek liselerinde yürüttükleri faaliyetler, öğretmenlerin öğrencileri yönlendirmesi üzerine örnekler verildi.

Sermayenin eğitimi ve okulların tablosunu özellikle bu hale getirdiği, geleceğin genç işçi kuşağının itiaatkar, şükürcü, sorgulamayan bir nesil olmasını istediği belirtildi. Devrimci bir sınıf mücadelesi açısından da okullarda yürütülecek devrimci mücadelenin önemi, hak arayan ve örgütlü olan bir genç kuşağın yaratılmasının önemi vurgulandı. Stajlarda yaşanan iş cinayetleri de tartışıldı.

Avcılar

MLB Avcılar’da da gerçekleştirdiği anket çalışmaları ile liselileri kurultaya çağırdı.

İki gün boyunca Avcılar’da bir meslek lisesinin önüne gidilerek anket çalışması gerçekleştirildi. Liselilerin yaşadığı sorunlar üzerine sohbet edildi. Aynı zamanda Meslek Liselilerin Sesi bülteni de liselilere ulaştırıldı. 14 Ocak’ta yapılacak kurultay anlatılarak, bir meslek liselinin neden katılması gerektiği üzerine konuşuldu.

İÜ TBMYO Mesleki Eğitim Kurultayı Hazırlık Komitesi toplandı

İstanbul Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mesleki Eğitim Kurultayı Hazırlık Komitesi toplandı.

Mesleki Eğitim Kurultayı için 2. kez bir araya gelinen hazırlık komitesinde kurultayın programı ve meslek yüksekokuluna giden bir öğrenci için ne anlam ifade ettiği üzerine sohbetler gerçekleştirildi.

Tartışmalarda özellikle etnik, dinsel vb. ayrımların tamamen suni ayrımlar olduğu ve tarihin sınıflar mücadelesi üzerinden ilerlediği üzerine konuşuldu. Sermayedarların meslek liselerine ve meslek yüksekokullarına yaptığı yatırımların gençliğin geleceği düşünülerek yapılmadığı, bu yatırımlardan bir karşılık beklenerek ve öğrencilerden ucuz-nitelikli, aynı zamanda itaatkar bir işçi nesli yetiştirilmek için yapıldığına dikkat çekildi.

 

 

 

 

Gençlerden asgari ücrete bakış

 

Kartal’da üniversiteye hazırlanan gençlerden 2018 asgari ücretine dair yorumlar aldık.

Sadaka gibi ücret!”

Ben bir meslek lisesi mezunuyum ve okulda asgari ücretin bize ne şekilde öğretildiğini yazmak istiyorum.

Bize verilen derslerde “Asgari ücret: İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün koşullarına göre asgari düzeyde karşılamaya yönelik ücrettir.” şeklinde tanımlanmaktadır. Ben ise bu tanımın, bize verdikleri asgari ücretin karşıladığını düşünmüyorum. Mecliste kavga etmekten, ağız dalaşı yapmaktan, işçi ve emekçileri enayi yerine koymaktan başkaca işleri olmayan, sadece genel kurulda lideri ne derse hemen onaylayan, elini kaldırıp indirmekten başka vazifesi olmayan, çoğu genel kurul sırasında sıcak deri koltuğunda oturduğu yerde uyuyan milletvekillerinin 2017 yılı aylık maaşları net 17.000 TL.

Ama asgari ücreti 2018 yılı için net 1.604 TL olarak belirliyorlar. Ayrıca vergi yükünün çokluğundan patrona maliyetinin yüksekliğinden bahsetmekten utanmıyorlar.
“Dünyada asgari ücret ne kadar?” Denildiğinde ise şöyle bir tablo çıkıyor karşımıza:

İrlanda - 7.100 TL
• Malta - 3.348 TL
• Yunanistan - 3.111 TL
• Almanya - 6.814 TL
• Britanya - 6.354 TL
• Estonya - 2.138 TL
• Slovenya - 3.661 TL

Sonra da çıkıp diyorlar ki; “Dünya bizi kıskanıyor”
Bu tabloyu gördükten sonra diyeceğim şu ki: “Aynen, kıskanıyormuş!” 
Hâlâ delirmemiş olmamızı neye bağlıyorsunuz? Şâyet hâlâ delirmediysek.. 
Kötü bir rüyadır belki bu. Belki bir gün uyanırız. Uyanır ve çok kötü bir kâbus gördüğümüzden bahsederiz birbirimize, olmaz mı ki? Uyanmak için neyi bekliyoruz sahiden?

Meslek lisesi mezunu bir genç

***

Şaka gibi ücret, korkunç zam!

Üç kardeş. Biri 13, biri 10 diğeri ise 4 yaşında olan üç çocuk. İkisi öğrenci, öğrenci dediğim ise öyle herkesin gözünde canlandırdığı güzel üniformalı, güzel ayakkabılı veya güzel çantalı öğrenci değil. Başkalarının verdiği ikinci el kıyafet, ayakkabı ve çantalı öğrenci bunlar. Okul harçlığı nedir bilmeyen, yedikleri en lüks meyve elma olan çocuklar bunlar. Peki bu çocukların suçu var mı? Tek suç babalarının asgari ücretle onları geçindirmesidir. Bu adam aldığı 1.604 TL ile geçinecek, ayın sonunu getirecek.

Kirasını, yol parasını, elektrik, su, yiyecek-içecek ve sağlık harcamalarını bu 1.604 TL ile karşılayacak..

Olacak iş değil, ama burası Türkiye. Oluyor!

Siz bakmayın devlet tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına...

Vatandaş bir yıl boyunca her gün zamları yiye yiye perişan olmuş durumda.

Her şeyi geçtim... İşçiye 1.604 TL’yi reva görenlerin;

Gömleği - 3.000 TL
• Ayakkabısı – 5.000 TL
• Arabası - 500.000 TL
• Uçağı - 78 milyon

Son söyleyeceğim şey ise; “Biz çaya ekmek batırıp yiyoruz sayın cumhurbaşkanı!”

Üniversiteye hazırlanan bir genç

 
§