10 Kasım 2017
Sayı: KB 2017/43

Burjuva siyaset sahnesini yeniden düzenleme ihtiyacı
Dengeler değişirken Kürt sorunundaki açmaz derinleşiyor
Böyle olur sömürü ve soygun düzeninin bütçesi!
Kapitalizm: Emekçiye cehennem, sermayeye cennet!
Duy da inanma!
Direnişlerin güçlenebilmesi için sınıf dayanışmas
“Akkim’e mutlaka sendika girecek!”
Metal TİS’lerinde 4. görüşmeler gerçekleştirildi
TOMİS’ten “örgütlenme ve mücadele” eğitimi

İstanbul’da direniş sürüyor

Büyük Sosyalist Ekim Devrimi 100. yılında!
Kapitalizme mahkum değiliz!
İzmir’de Ekim Devrimi eyleminde polis saldırısı: 20’yi aşkın gözaltı
RJ’nin 3. genel kurulu gerçekleştirildi
Suriyeli mülteciler ve toplumsal vicdan
Sömürüye karşı mücadeleye!
Peru’da “güzellik” yarışması kadına yönelik şiddeti konu aldı!
Mesleki eğitimde dönüşüm sürüyor
YÖK, 36. yılında protesto edildi
Devlet tacizi aile şiddetine döndü
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İstanbul’da direniş sürüyor: Direniyoruz, direnmeye devam edeceğiz!

 

KHK saldırılarıyla İstanbul’da ihraç edilen kamu emekçileri, Kadıköy ve Bakırköy’deki eylemlerini sürdürüyorlar.

4 Kasım’da Kadıköy’deki eylemde AKP’nin gerici ve işçi düşmanı uygulamalarına karşı durdukları için KESK üyelerinin ihraç edildiği üzerinde durulan açıklamada ihraçların hukuksuzca gerçekleştirildiğine değinildi ve 5. kez uzatılan OHAL’in süreklileştirilmeye çalışıldığına dikkat çekildi. Kurum yöneticilerine, çalışanları kamu görevinden çıkarma yetkisinin verilmesi gibi uygulamaların iş güvencesini ortadan kaldırmaya dönük saldırılar olduğu ifade edilen açıklamada, eğitim sisteminin de tamamen gericileştirildiği söylendi. Eğitim ve sağlık hizmetlerinde özelleştirmeye dikkat çekilen açıklamada, 4 binden fazla KESK üyesinin ihraç edildiği, onlarcasının da tutuklandığı hatırlatıldı. Emekçiler ayrıca, 9 Mart’tan beri açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna da dikkat çekti. Eylem müzik yayını ve imza kampanyasına destek çağrılarıyla sürdü. Birçok kişi imza vererek direnişçilere destek sundu.

Bakırköy’deki eylemi ise Hadımköy’de sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişi seçen Akkim işçileri ziyaret etti. Direnişçi kamu emekçisi Muhammed Sevinçtekin KHK ile ihraçları teşhir ederek baskıya, sömürüye karşı direnen işçilerin ve emekçilerin direnişlerini selamladı. Dört mevsimdir direndiklerini ekleyen Sevinçtekin, “Mevsimlerin önemi yok. İşimizden, aşımızdan uzak olduğumuz her gün bize kış. İşimizi geri aldığımızda yaz gelecek” dedi. Dursun Doğan ise DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’yi eleştirerek mücadeleden geri durduklarına değindi.

Direnişin 38. haftasına girdiği 6 Kasım günü Kadıköy’de yapılan eylemde iktidarın saldırıları teşhir edilerek direnişin süreceği ifade edildi. Bakırköy’de emekçilere seslenen direnişçilerden İlhan Koyu, “Faşizme hiçbir zaman boyun eğmedik, bundan böyle de eğmeyeceğiz” diyerek mücadele çağrısı yaptı. Alanda 100. yılında Ekim Devrimi’ni ele alan bir sunum da yapıldı. Ayrıca meydanda bulunan TGRT arabasının ön camına “İşimizi geri istiyoruz!” şiarlı döviz konularak yandaş basın protesto edildi.

8 Kasım’da da eylemlerin sürdüğü Bakırköy’de Kazım Koyuncu’nun ölüm yıl dönümü vesilesiyle sıklıkla sanatçının şarkıları çalındı. Şarkılar eşliğinde horon tepildi. Direnişçilerden Nuray Şimşek özel sektörde çalışmalarının da engellendiğini belirterek iktidarın kendilerini açlığa ve ölüme terk ettiğini belirtti. Maden işçilerini örnek vererek direnişin önemine değinen Şimşek “Bizi karanlığınızla boğamayacaksınız” dedi. Kadıköy’deki eylemde ise açıklamayı okuyan direnişçi Hüda Yıldırım parasız, ulaşılabilir kamusal hizmet, güvenceli iş, güvenceli gelecek, insanca yaşanacak ücret istedikleri için ihraç edildiklerini belirtti. Irkçı-gerici politikalara, emperyalist savaş ve saldırganlığa da karşı olduklarını ekledi. Yıldırım, KHK saldırılarının geri çekilmesi ve başta Gülmen ile Özakça olmak üzere haksız şekilde ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesi talebini dile getirerek; “Bizler işimize iade edilinceye kadar bir yere gitmiyoruz, alanlardayız, direniyoruz, direnmeye devam edeceğiz ve bu mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

 

 

 

Yüksel direnişi 1 yılı geride bıraktı, direniş sürüyor

 

Nuriye Gülmen’in Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde OHAL ve KHK’lara karşı başlattığı direniş polis saldırılarına karşın sürüyor. 9 Mart’tan beri açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya dikkat çekilen eylemlerde, “İşimizi geri istiyoruz” talebi haykırılıyor. Her gün 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen eylemlere saldıran polis gözaltı yapıyor.

3 Kasım günü emekçiler “Açlık grevinin 240. günü. “Nuriye ve Semih işe geri alınsın” ozalitiyle alana çıktı. Direnişçi kamu emekçisi Nazife Onay ile Gülmen ve Özakça’nın avukatlarının serbest bırakılması talebi de dövizlerde yer aldı. Ozalitin açılmasıyla saldırıya geçen polis 4 kişiyi gözaltına aldı.

4 Kasım’da ihraç edilen emekçilerden Mehmet Dersulu ve Alev Şahin’in de içerisinde olduğu kitle 13.30 eyleminde Gülmen ve Özakça’nın taleplerini haykırdı. Eylemde Dersulu ve Şahin’in yanı sıra 2 kişi daha gözaltına alındı. Akşam ise Veli Saçılık’ın yanı sıra 7 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

5 Kasım günü 13.30 eyleminde kalkanlar ve gözaltı aracıyla sokağı kapatan polis 3 kişiyi sürükleyerek gözaltına aldı. Gözaltıyı görüntüleyenler de engellenmeye çalışıldı. Akşam eyleminde ise kısa bir konuşma yapan Saçılık “Bizler bugün tam 362 gündür burada direniyoruz. Nuriye ve Semih tam 242 gündür aç. Bizler direnmeye devam edeceğiz. Nuriye ve Semih onurumuzdur” dedi. Bu sırada saldırıya geçen polis 5 kişiyi gözaltına aldı.

İhraç edilen emekçilerden Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt ile birlikte İlker Işık’ın katıldığı 6 Kasım’daki eylemde, “Nuriye, Semih işe geri alınsın!”, “Nuriye, Semih onurumuzdur!” sloganları atılırken, kısa süre içerisinde polis saldırıya geçti. Eylemde 3 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

7 Kasım’da da eylem henüz başlamışken saldıran polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

Yüksel direnişinin 365. günü olan 8 Kasım’daki 13.30 eyleminde pankartı yırtarak saldırıya geçen polis emekçileri kalkanlarla çevreleyerek basının görüntü almasını engellemeye çalıştı. 3 kişi yerde sürüklenerek gözaltına alındı. 18.00 eyleminde de polis saldırısı yaşanırken Veli Saçılık ve 3 kişi gözaltına alındı.

 
§