10 Kasım 2017
Sayı: KB 2017/43

Burjuva siyaset sahnesini yeniden düzenleme ihtiyacı
Dengeler değişirken Kürt sorunundaki açmaz derinleşiyor
Böyle olur sömürü ve soygun düzeninin bütçesi!
Kapitalizm: Emekçiye cehennem, sermayeye cennet!
Duy da inanma!
Direnişlerin güçlenebilmesi için sınıf dayanışmas
“Akkim’e mutlaka sendika girecek!”
Metal TİS’lerinde 4. görüşmeler gerçekleştirildi
TOMİS’ten “örgütlenme ve mücadele” eğitimi

İstanbul’da direniş sürüyor

Büyük Sosyalist Ekim Devrimi 100. yılında!
Kapitalizme mahkum değiliz!
İzmir’de Ekim Devrimi eyleminde polis saldırısı: 20’yi aşkın gözaltı
RJ’nin 3. genel kurulu gerçekleştirildi
Suriyeli mülteciler ve toplumsal vicdan
Sömürüye karşı mücadeleye!
Peru’da “güzellik” yarışması kadına yönelik şiddeti konu aldı!
Mesleki eğitimde dönüşüm sürüyor
YÖK, 36. yılında protesto edildi
Devlet tacizi aile şiddetine döndü
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Metal TİS’lerinde 4. görüşmeler gerçekleştirildi

 

Türk Metal Sendikası ve MESS arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde dördüncü oturum 1 Kasım’da yapıldı.

İstanbul’daki MESS Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede 11 madde ele alınırken 7 idari maddenin daha kabul edildiği belirtildi. Böylelikle kabul edilen idari maddelerin sayısı 49 oldu.

Kabul edilen 7 madde şu şekilde açıklandı:

Madde 74 Dinlenme Lokali , Madde 75 İşçilerin Eğitim ve Öğrenimi, Geçici Madde 1, Geçici Madde 2 Kurulların Kurulması, Ek Madde 1 Katılma

Ek Madde 2, Ek Madde 6 Endüstri İlişkileri Değerlendirme Komisyonu”

Ücret ve sosyal haklarla ilgili maddelerin atlanarak taslağın sonunda yer alan geçici maddelerin ele alındığı toplantıda bir sonraki oturum için 13 Kasım’da Türk Metal Genel Merkezi’ne görüşme kesildi.

MESS ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında 4. oturum ise 2 Kasım’da gerçekleştirildi. Görüşmede ele alınan 12 maddenin 7’sinde anlaşma sağlanırken 5 madde ise sonraki görüşmeye bırakıldı.

Toplantıda ihbar ve kıdem tazminatı maddeleri görüşüldü. MESS, kıdem tazminatı maddesinde “kanun hükümleri uygulanır” teklifinde bulundu. Hükümetin Kıdem Tazminatı Fonu oluşturarak kıdem tazminatını gasp etmeye çalıştığı bir yerde MESS’in tazminat hakkını bu teklifle ortadan kaldırmayı amaçladığı görüldü.

Bu görüşmede de işçilerin tepkisine konu olabilecek ücret maddeleriyle, sözleşmenin kaç yıllık olacağının üzerinden atlanırken bu maddeler son görüşmelere erteleniyor.

4. görüşmede geçen maddeler ise şöyledir:

Madde 76: İşçilerin Eğitimi ve öğretimi, Geçici madde 1: Kurulların kurulması, Geçici madde 5, Ek Madde 1: Katılma, Ek madde 2, Ek madde 3: Endüstri İlişkileri Değerlendirme Komisyonu, Ek madde 4”

16 Kasım saat 14.00’te Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Merkezi’nde yapılacak bir sonraki görüşmeye ertelenen maddeler ise şu şekilde:

Madde 1: Sendikal İzinler, Madde 30: Fazla çalışmanın düzenlenmesi, Madde 31: Hafta tatili, Madde 41: İhbar Tazminatı, Madde 42: Kıdem Tazminatı”

 

 

 

 

TTK’da özelleştirmeye karşı iş durdurma

 

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri, torba yasa ile TTK’nın özelleştirilmesi saldırısına karşı 6 Kasım’da Zonguldak ve Bartın’da ocaklardan çıkmayarak eylem gerçekleştirdi.

Üzülmez başta olmak üzere Gelik, Karadon, Amasra, Kandilli’deki TTK işletmelerinde gece vardiyasında çalışan yaklaşık 2 bin işçi sabah iş bitiminde ocaktan çıkmazken sabah 08.00’de iş başı yapan madencilerin de arkadaşlarına katılmasıyla eylemde yer alan işçi sayısı 3 bini buldu. İşçilerin aileleri de ocak girişlerinde eyleme destek verdi.

İşçiler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasa tasarısının, “TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir” şeklindeki 58. maddesinin iptalini talep etti.

İşçilerin eylemi karşısında ise Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yine kendine yakışanı yaparken sendika başkanı Ahmet Demirci, sendikanın eylem kararı almadığını, işçilerin kendilerinin örgütlenerek böyle bir eylem başlattığını söyledi. Türk-İş yönetimi ise, işçiler kendi iradeleriyle eyleme geçtikten sonra GMİS yöneticilerini Ankara’ya çağırdı.

Aynı zamanda hükümet yetkilileri ile de görüşen GMİS yöneticileri gece boyunca görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise 7 Kasım sabahı maden ocağı önünde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Şu anda yaptığımız mutabakat 58. maddedeki tasarı meclisten bizim istediğimiz şekilde TTK’nın sahaları kapsam dışına atılarak yeniden düzenlenmek şartıyla geçecek. Hükümet yetkilileri nezdinde bunun teminatı alınmıştır.”

Sabah saatlerinde yapılan açıklamanın ardından maden işçileri eylemi sonlandırdı.

Maden işçileri, tasarıya karşı 2 Kasım’da Madenci Anıtı önünde kitlesel bir miting yaparak özelleştirme saldırısından vazgeçilmesini istemişti.

Madencilere para cezası

İşçilerin eylemi sonlandırılsa da sermaye devletinin işçi düşmanlığı para cezalarıyla devam etti. Kendilerini ocaklara kapatarak Zonguldak ve Bartın’da iş durduran madencilere para cezası uygulanacağı TTK müesseselerinde panolara asılan bildiriyle duyuruldu.

TTK Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı tarafından gönderilen bildiride;

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri Kanunu’nun, “Kanun dışı grev ve lokavt konusu” ile ilgili 70. maddesi gerekçe gösterilerek, madencilere 944’er TL idari para cezası uygulanacağı ileri sürüldü.

 

 

 

 

 

Ford İşçi Bülteni’nin 16. sayısı çıktı!

 

Kocaeli’de bulunan Ford Otosan fabrikasında çalışan işçilerin fabrika gündemlerine dair yazılarının yer aldığı Ford İşçi Bülteni’nin 16. sayısı çıktı.

Kapak yazısında, MESS ile devam eden ve toplu sözleşme görüşmelerine dair değerlendirmede, beklemeci yaklaşımın doğru olmadığı vurgulanarak “Seyirci kalırsak kaybederiz. Harekete geçelim”  çağrısına yer verildi.

Bültende ayrıca, MESS’in dayatmalarının yanı sıra işçileri, satış sözleşmesinde gerçekleşebilecek senaryoları bozmaya çağıran yazılar da yer aldı. Ek olarak, fabrikada yeni işe başlayanlara ve genç işçilere “Aynı sorunları yaşayan işçiler olarak birliğimiz, bizim tek çıkar yolumuz, tek kazanım aracımız” diye seslenilerek birlikte mücadele vurgusu yapıldı.

Arka kapakta, işten atılan işçilerin dava süreçlerine yer verilen bültende işçilerin birliğine saldırarak saltanatını korumaya çalışan Ford Otosan yönetiminin haksızlığının bir kez daha tescillendiği vurgulandı.
MMK’da menüler değişti!

 

Geçtiğimiz günlerde işten atma saldırısı yaşanan Dilovası’nda kurulu bulunan MMK Metalurji’de işçilerin tepkisi sonuç getirdi.

İşçilerin sorunlarını paylaştığı Metal İşçileri Birliği, facebook sayfasında MMK işçilerinin sorunlarına yer vererek Çelik-İş ve işyeri yönetiminin baskısı altında kalan işçilerin sesi oldu. Paylaşımın ardından aylardır işçilerin bu rahatsızlığını görmezden gelen yönetim yeni menüler oluşturdu. En çok tepkilerin olduğu gece vardiyasındaki kahvaltı menüsü de değiştirildi.

Aylardır gece vardiyasında yemek yemeyerek aç bir halde ağır işlerde çalışan işçiler bu vesile ile yemeklerin yenilebilecek bir düzeye geldiğini belirtti ve MİB’e teşekkürlerini ilettiler.


 
§