10 Kasım 2017
Sayı: KB 2017/43

Burjuva siyaset sahnesini yeniden düzenleme ihtiyacı
Dengeler değişirken Kürt sorunundaki açmaz derinleşiyor
Böyle olur sömürü ve soygun düzeninin bütçesi!
Kapitalizm: Emekçiye cehennem, sermayeye cennet!
Duy da inanma!
Direnişlerin güçlenebilmesi için sınıf dayanışmas
“Akkim’e mutlaka sendika girecek!”
Metal TİS’lerinde 4. görüşmeler gerçekleştirildi
TOMİS’ten “örgütlenme ve mücadele” eğitimi

İstanbul’da direniş sürüyor

Büyük Sosyalist Ekim Devrimi 100. yılında!
Kapitalizme mahkum değiliz!
İzmir’de Ekim Devrimi eyleminde polis saldırısı: 20’yi aşkın gözaltı
RJ’nin 3. genel kurulu gerçekleştirildi
Suriyeli mülteciler ve toplumsal vicdan
Sömürüye karşı mücadeleye!
Peru’da “güzellik” yarışması kadına yönelik şiddeti konu aldı!
Mesleki eğitimde dönüşüm sürüyor
YÖK, 36. yılında protesto edildi
Devlet tacizi aile şiddetine döndü
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

TOMİS’ten “örgütlenme ve mücadele” eğitimi


Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) Kocaeli Temsilciliği’nde bir araya gelen sendika üyeleri ve sendika üyesi olmayan çeşitli fabrikalardan işçiler, İşçilerin Birliği Derneği (İBD) temsilcisinin gerçekleştirdiği sunum eşliğinde eğitim toplantısı düzenledi.

5 Kasım’daki toplantıda, ilk olarak söz alan TOMİS temsilcisi, sendikanın kuruluş süreci olan Metal Fırtına ve ardından yaşanan örgütlenme alanındaki sorunları sıraladı. TOMİS temsilcisi örgütlenme ve mücadelenin büyümesinin önündeki engellerin kaldırılmasının yine işçi sınıfının kendi tarihsel eylem ve deneyimlerinin içerisinde olduğunu belirtti. Metal işçisinin ve işçi sınıfının; kendi deneyimlerinden öğrenerek mücadeleye atıldığında 100. yılına giren Ekim Devrimi gibi yüzyıla damga vuracak ve tüm dünya işçi sınıfını etkileyecek kadar kudretli olabileceği vurgulandı. İşçi sınıfının en büyük tarihsel eylemi olan ve işçilerin iktidarı aldığı Ekim Devrimi’ne dair sunum için İBD temsilcisine söz verildi.

İBD temsilcisi, devrimin burjuvazi tarafından yıllardır karalandığını, bu sebeple işçilerin Ekim Devrimi’ne hep bir önyargı içerisinde yaklaştığını belirterek “Aslında Ekim Devrimi incelendiğinde, oluşan önyargıdan ötesini, işçilerin iktidarı aldığını ve sermayedarların mülklerini tüm toplumun hizmetine sunduklarını görüyoruz” dedi. İBD temsilcisi, sosyalizmin hâlâ güncel ve işçilerin tek çıkar yolu olduğunun altını çizdi.

İşçilerin fabrikalarda örgütlenip ülkeyi yönetecek hale geldiği süreci tüm ayrıntıları ve güncel karşılaştırmalar ile anlatan İBD temsilcisinin sunumunun üzerine sohbet ve tartışmalar gerçekleştirildi.

Eğitim toplantısının ikinci kısmında, toplu sözleşme görüşmelerinde gelinen nokta ve sendikalaşma mücadelesi üzerinde duruldu. İşçilerin işten atılmaları sonucunda açılan dava süreçleri hakkında bilgilendirme ve görüş alışverişi yapılan eğitim toplantısı belli planlamalar ile sonlandırıldı.

 

 

 

 

Kocaeli’de MİB ve TOMİS’ten faaliyetler

 

2017 TİS süreci yaklaşırken Metal İşçileri Birliği (MİB) ve Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS), yürüttükleri faaliyetlerle Kocaeli’deki metal işçilerini sömürü ve köleliğe karşı örgütlenmeye, mücadeleye çağırmaya devam ediyor.

MİB’den bildiri dağıtımı ve duvar gazetesi

Kocaeli’de MİB çalışması devam ediyor. Metal İşçileri Bülteni’nin son sayısı işçi servis duraklarında ve fabrika çıkışlarında dağıtıldı. İşten çıkarmalar, zamlar ve sınıfa yönelik saldırıları konu alan MİB bildirileri İzmit Merkez, Orduevi, Yenidoğan ve Derince’de kullanılırken duvar gazetesi olarak farklı noktalara yapıldı. Dağıtımlarda işçilerle sohbetler gerçekleştirildi. İşçiler öfkeli olduklarını ancak çıkış yolu bulamadıklarını söylerken neler yapılabileceği üzerine konuşuldu. Yaklaşan TİS süreci, zamlar işçilerin gündemindeki temel başlıklardı. Duraklardaki duvar gazetelerinin sabah erken saatlerde işçiler tarafından okunduğu gözlemlendi.

TOMİS Kocaeli Temsilciliği faaliyetlerinden…

TOMİS, yaklaşan TİS gündemi üzerinden faaliyetlerini sürdürüyor. Gerçekleştirdiği işçi toplantıları, fabrika görüşmeleri ile örgütlenme çalışmalarına devam ederken astıkları TİS gündeminin, MESS’in 3 yıllık sözleşme dayatması, işten atmaların yasaklanması, söz-yetki-karar hakkının işçilerde olmasının gündemleştirildiği afişlerle örgütlenme ve mücadele çağrısını metal işçilerine ulaştırıyor.

TOMİS, başta Ford Otosan olmak üzere Metal Fırtına’dan bu yana birçok fabrikada işten atılan, üyesi olsun veya olmasın birçok işçinin dava süreçlerini takip ederek, mücadelede olduğu gibi hukuki alanda da desteğini sürdürüyor.

Kocaeli Temsilciliği’nde işçi çocuklarına yönelik kurslara da başlayacak olan TOMİS, çok yönlü bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.

 

 

 

 

Temiz kağıdı” uygulaması kölelik ipoteğidir


Yüzlerce taşeron şirket olmasına rağmen nerdeyse tüm taşeronlarda bizler için koşullar aynı. Bu sömürü koşullarını ortaklaştıransa temiz kağıdı uygulamasının kendisidir.

Birbirlerine rakip olan taşeron şirketler kendi aralarında oluşabilecek rekabeti öngörüp ana firma öncülüğünde böyle bir uygulama geliştirmişler. Bu uygulamanın hiçbir yasal dayanağı olmamasına rağmen Star Rafineri içerisinde kanunlaşmış durumda. Eğer başka bir taşerona geçmek istersen çalıştığın taşerondan “temiz kağıdı” almak zorunluluğu getirilmiş. Aksi halde 6 ay boyunca Star Rafineri içerisinde hiçbir taşeron şirkette çalışamıyorsun. Bu uygulamanın kendisi örgütlü olan patronların kendi sınıf çıkarlarını korumak adına geliştirdikleri farklı bir sömürü biçimidir. Temiz kağıdı dayatması ile taşeron patronları birçok koşulu ortaklaştırmış oldu.
Neredeyse tüm taşeronlarda ücretler aynı, yapılan zamlar aynı, çalışma koşulları aynı. Çoğu taşeron şirket elden ücret ödemeye devam ediyor.
Böyle bir uygulamanın kendisi olmamış olsa idi, taşeron şirketler işçileri tutabilmek için temiz kağıdı ile tehdit etmek yerine koşulları iyileştirmek zorunda kalacaktı. Servis, tuvalet, yemek, çay istirahatı, kamp alanı gibi birçok uygulamayı insani düzeylere çekmek zorunda kalacaktı...

Kölelik ipoteği olan temiz kağıdı uygulaması öncelikle işçiye hakarettir .
Bunu bu şekilde algılayıp, dayattıkları sömürü uygulamalarına karşı mücadele edebilmek için en az patronlar kadar örgütlü hareket etmek lazım. Kendi sınıf çıkarlarımız için birlik olmak, birlik olmak için de birlikte hareket etmek lazım. Buradan tüm Star işçilerine önerim, herkes 170’i arayarak şikayette bulunsun. Bu da birlik zemininin ilk başlangıcı olsun..

Star Rafineri’ye iş başvurusu yapan bir işçi

 

 

 

 

Kluh direnişi sona erdi

 

Çimse-İş Tuzla Şubesi’nin yetkili olduğu Kluh Destek fabrikasında işçiler, geçtiğimiz günlerde kendilerinden habersiz imzalanan 3 yıllık sözleşmeye tepki göstererek direniş başlatmışlardı.

Şişecam’a üretim yapan Kluh Destek işçileri, Çimse-İş’in patron ile birlikte, kendilerinden habersiz imzaladığı sözleşmeye karşı tepkilerini fabrika önünde gerçekleştirdikleri eylemlerle ortaya koymuşlardı.

Sert tepkiye karşı patron, baş temsilciyi zorunlu izne çıkarsa da, işçilerin tepkisi dinmemişti.

Kluh Destek işçileri 7 Kasım Salı günü saat 13.00’te, fabrika önünde yaptıkları basın açıklaması ile direnişi bitirdiklerini duyurdu. Açıklamada, atılan işçilerin önümüzdeki süreç içerisinde hukuki yollara başvuracağı belirtildi.

 
§