20 Ekim 2017
Sayı: KB 2017/40

Krizlerin ve kirli ilişkilerin bedelini emekçilere ödetiyorlar
Efendinin attığı tokat ve uşakların çürümüşlüğü
Yol arkadaşlarını tasfiyeye devam!
Patronları dava yükünden kurtar, işçiyi süründür!
Şişecam işçisi: Onurluyuz, gururluyuz!
Arçelik’te baskılar durmak bilmiyor!
KESK ve Şubeler Platformu üzerine
KÇB’den “KHK’lar, direnişler ve sendikalar” paneli
Rem Spor’un Hummel mağazasında işçi düşmanlığı
Sermaye çocuk işçilerin kanı ve emeği üzerinde yükseliyor
Ekim Devrimi sürecinde siyasal akımlar
Güney Kürdistan’da referandum ve sonrası
Irak ordusu ve Haşdi Şabi emperyalistlerin silahıyla Kerkük’ü ele geçirdi
Emperyalizmin ürettiği açlık
DGB, DLB ve MLB’den mücadele çağrısı
Bu yasa dikiş tutmaz!
Esenyurt’ta “Ekim Devrimi ve kadın” semineri
“Kazanmak için bedel ödemeyi göze almalı”
Halkı gibi acılı şair: Cigerxwin
“Herkes hakkı olanı eşit olarak paylaşsın diye!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

DGB, DLB ve MLB’den mücadele çağrısı

 

Devrimci Gençlik Birliği (DLB), Devrimci Liseliler Birliği (DLB) ve Meslek Liseliler Birliği (MLB); yürüttükleri faaliyetlerle liseli ve üniversiteli gençliği mücadeleye çağırmaya devam ediyor.

Ankara’da Bilimsel ve Demokratik Eğitim Kurultayı’na çağrı

Ankara da DGB ve DLB’liler 28 Ekim’de gerçekleştirilecek Bilimsel ve Demokratik Eğitim Kurultayı’nın çağrısını üniversitelilere ve liselilere taşımaya devam ediyor. Kızılay ve Tuzluçayır’da afiş ve sticker yapan DGB ve DLB’liler, aynı zamanda bazı temel liselerde ve Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Kampüsü yemekhanesinde bildiri dağıtımı yaptı. Cebeci Kampüsü yemekhanesinde dağıtılan bildirileri ÖGB tahammülsüzlük göstererek topladı.

Öte yandan liseliler ve üniversiteliler ile açık uçlu anket çalışması yapılarak eğitim  sistemi  ve kurultay üzerine  sohbetler edilerek kurultaya çağrı yapıldı.

Kıraç’ta bildiri dağıtımı

Liselileri sınav sistemleriyle geleceksizliğe sürükleyen eğitim sistemine karşı MLB’liler mücadele çağrısını Esenyurt’ta sürdürdü.

Sınav sisteminin değiştirildiğini anlatan ve bu değişiklerle neyi amaçladıklarını vurgulayan MLB bildirileri Esenyurt Kıraç’ta bulunan bir meslek lisesine dağıtıldı. Dağıtımda öğrencilerin çoğunun değişiklikten haberinin olmadığı ya da haberi olanların da değişiklikle neyin amaçlandığını bilmedikleri gözlemlendi. Liselilerle edilen sohbetlerde sınav sisteminin sürekli değiştirildiği ve bu değişiklerle de hiçbir zaman öğrencilere bir gelecek sunmadığı konuşuldu. Bu değişikliklere karşı ancak birlik olup ses çıkartılırsa geleceğin savunabileceği vurgulanarak liseliler mücadeleye çağrıldı.

Dağıtım sonrasında da okul çevresine liselileri birliğe çağıran “Liseliler birliğe, devrime MLB’ye!” , “Stajda köle okulda müşteri olmayacağız!” şiarları yazılamalar yapıldı.

Kartal’da eleme sınavlarına karşı mücadele çağrısı

MLB’liler bu hafta Kartal’daki meslek liselerine, sürekli değişen sınav sistemini teşhir eden bildirilerin dağıtımını gerçekleştirdi.

Yap-boz tahtasına dönen eğitim sisteminde bir kez daha değişikliğe gidildiği söylenen bildiride sistemler değişse de değişmeyen tek şeyin bu düzenin gençliğe sunduğu geleceksizlik olduğu söylendi. Dağıtım sırasında meslek liselilerle, meslek liselerinde verilen eğitimin niteliksizliği, eksiklikleri, liselerde yaşanan sorunlar üzerine sohbetler edildi. Dağıtıma meslek liselilerin ilgisi yoğun oldu. Ayrıca MLB’liler bir lisenin önünde polis tacizine uğradı. Meslek lisesinin bekçisi tarafından çağrılan polis ekibi MLB’lilerin yanına gelerek “Bunları dağıtamazsınız” dayatmasında bulundu.

 

 

 

 

YKS netleşmeden deneme sınavı kitapçığı bastılar

 

Yeni üniversiteye giriş sınavında (YKS) henüz konu dağılımları bile kamuoyuna açıklanmazken, AKP’li bir vekilin de ortaklarından olduğu yayınevi, deneme sınavı kitapçıkları basmaya başladı.

Eğitim kitapları basan yayınevleri, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) bilgi gelmesini beklerken, Eğitim Vadisi, bastığı kitapçığı okullara satmak için sipariş almaya başladı bile.

Kitapçık, YÖK’ün yeni sınavı açıkladığı 12 Ekim’den 2 gün sonra ortaya çıktı. 2008’de kurulan Eğitim Vadisi şirketinin AKP ile olan bağları ise dikkat çekti. Şirketin ortakları arasında aynı zamanda TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi olan AKP Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Antep’te AKP’den milletvekili aday adayı olan Ahmet Akça ve Deniz Feneri Derneği’nin Ankara şubesi başkanı Mevlüt Koca bulunuyor. Maviş ve Akça’nın Erdoğan’la olan kişisel yakınlıkları da dikkat çekici.

 

 

 

 

Sınavların adı değişiyor çürüyen sistem yerinde duruyor

 

AKP iktidarının, bir yandan kendi gerici ideolojisi doğrultusunda yeni nesiller yetiştirmek, diğer yandan da sermayeye ucuz iş gücü sağlamak amacıyla şekil verdiği eğitim sistemi neredeyse her sene yapılan değişikliklerle yapboz tahtasına dönerken, lise ve üniversiteye giriş sınavlarında yeni düzenlemeler gündeme gelmişti.

Üniversiteye giriş sınavındaki yeni düzenlemeler açıklanırken, gençliğin sınavlara dair tepkisini de istismar ederek değişiklikleri gündeme getiren AKP iktidarının sınav sisteminin köklü sorunlarına dokunmaktansa ufak biçimsel değişiklikler yaptığı göze çarptı.

Yeni isim Yükseköğretim Kurumları Sınavı

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sınavında yapılan değişikliğe ilişkin olarak 12 Ekim’de açıklama yaptı. Sınavın adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştiğini açıklayan YÖK Başkanı, sınavın tek günde iki oturum şeklinde yapılacağını duyurdu.

Puan türleri azaldı, sınav tek günde iki oturumda yapılacak

Buna göre, ilk oturumda sınav Türkçe ve Temel Matematik alanları üzerinden gerçekleştirilecek ve bütün öğrencilerin bu oturuma girmesi gerekecek. Zira 18’den 5’e düşürülen puan türleri açısından bu ilk oturum, 5 puan türü için de önem arz edecek. İkinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri konu başlıklarının yer aldığı sınav yapılacak. İlk ve ikinci oturumdaki her bir konu başlığı için 40’ar soru sorulacak.

Lisans yerleştirme puanı hesaplanırken ilk oturumun ağırlığı yüzde 40, ikinci oturumun ağırlığı ise yüzde 60 olarak belirlendi. İlk oturumda Türkçe ve Temel Matematik, yarı yarıya aynı ağırlıkta olacak. İkinci oturumda ise sözel bölümler için Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya yüzde 50, Sosyal Bilimler yüzde 50; sayısal bölümler için Matematik yüzde 50, Fen Bilimleri yüzde 50 ağırlığa sahip olacak.

Tek günde iki oturumda gerçekleşecek sınavın Haziran ayında yapılacağı belirtilirken, ayrıca Yabancı Dil alanı için de 80 sorudan oluşan bir sınav yapılacak. Yabancı Dil alanı sınavının ise Pazar günü yapılacağı kaydedildi.

 
§