20 Ekim 2017
Sayı: KB 2017/40

Krizlerin ve kirli ilişkilerin bedelini emekçilere ödetiyorlar
Efendinin attığı tokat ve uşakların çürümüşlüğü
Yol arkadaşlarını tasfiyeye devam!
Patronları dava yükünden kurtar, işçiyi süründür!
Şişecam işçisi: Onurluyuz, gururluyuz!
Arçelik’te baskılar durmak bilmiyor!
KESK ve Şubeler Platformu üzerine
KÇB’den “KHK’lar, direnişler ve sendikalar” paneli
Rem Spor’un Hummel mağazasında işçi düşmanlığı
Sermaye çocuk işçilerin kanı ve emeği üzerinde yükseliyor
Ekim Devrimi sürecinde siyasal akımlar
Güney Kürdistan’da referandum ve sonrası
Irak ordusu ve Haşdi Şabi emperyalistlerin silahıyla Kerkük’ü ele geçirdi
Emperyalizmin ürettiği açlık
DGB, DLB ve MLB’den mücadele çağrısı
Bu yasa dikiş tutmaz!
Esenyurt’ta “Ekim Devrimi ve kadın” semineri
“Kazanmak için bedel ödemeyi göze almalı”
Halkı gibi acılı şair: Cigerxwin
“Herkes hakkı olanı eşit olarak paylaşsın diye!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Emperyalizmin ürettiği açlık

 

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Açlık Endeksi’ne göre dünyada 815 milyon kişi aç. BM emperyalizmin güdümünde bir örgüt. Bu emperyalist örgüt bile açlık çekilmesinin en önemli nedenini eşitsizlik olarak değerlendiriyor.

2017 Dünya Açlık Endeksi Almanya’nın başkenti Berlin’de açıklandı. Endeks, Alman açlıkla mücadele örgütü Welthungerhilfe ile Washington merkezli Uluslararası Gıda ve Kalkınma Politikaları Araştırma Enstitüsü (IFORI) tarafından açıklandı.

Eşitsizliğe bir örnek olarak Hindistan’da çok fazla sayıda milyarder bulunmasına rağmen, yaklaşık 200 milyon kişinin açlık çektiği belirtildi.

Açlıkla güya mücadele ediliyor. 2000’li yıllara göre açlık oranı yüzde 27 azalmış. Ne ki özellikle Afrika’da değişen hiçbir şey yok. Nedeni kuraklık olarak açıklanıyor. Hemen ekleyelim, kuraklığın nedeni de emperyalist yağma ve talan.

Dünya Açlık Endeksi’nin açıkladığı rakamda dünyanın tümü yer almıyor

2017 Dünya Açlık Endeksi’nde dünyanın bütün ülkeleri yer almıyor. 119 ülke yer alıyor. BM’ye üye olmayan ülkelerle dünyada 206 ülke var. BM’ye üye ülkelerden Somali, Güney Sudan ve Suriye, eldeki veriler yeterli olmadığı gerekçesiyle değerlendirmeye alınmadı. Yani 815 milyon rakamının çok daha üstünde açlık çeken var.

BM’nin 119 ülke üzerinden hazırladığı verilere göre, açlığın en yoğun olarak görüldüğü ülke Orta Afrika Cumhuriyeti. Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki açlık “alarm verici” olarak ifade ediliyor. Çad, Liberya, Madagaskar, Sierra Leone, Sudan, Yemen ve Zambiya’dan oluşan yedi ülkede ise durum “çok ciddi” olarak nitelendiriliyor.

Beslenmek bir insanlık hakkı, ama kapitalist-emperyalizmde yoksul insanlar bu haktan yoksun

BM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 11’inci maddesinde beslenme bir insanlık hakkı olarak güvence altına alınıyor.

Hint avukat Colin Gonsalves 2001 yılında beslenme hakkı istemiyle Hindistan Yüksek Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkemenin aldığı karar sonucunda, Hint hükümeti açlık ve yetersiz beslenmeye karşı dünyanın en geniş çaplı programlarından birini başlatmıştı. Buna rağmen Hindistan’da 200 milyon aç var. Kağıt üzerinde güvence altına alınan beslenme hakkı, kapitalist-emperyalist dünyada zerrece bir güvenceye sahip değil.

Dünya Açlık Endeksi’ndeki uzmanlar, açlık sorununun ürünün dağılımından kaynaklı olduğunu belirtiyor. Kuşkusuz doğru bir belirleme. Ancak bu onların iddia ettiği gibi teknik bir sorun değil. Emperyalist-kapitalist ülkelerin silahlanmaya ayırdığı bütçe dünyadaki bütün açları doyuracak kadar çok. Emperyalistlerin dünkü yağma ve talanı bir yana, bugün de savaşlarla yağma ve talanı sürdürüyorlar.

Tarım ise insanların doymasından çok kapitalistin kârını amaçlıyor. Bu iki olgu bile açlığın nedenleri konusunda yeterince fikir verici nitelikte.

H. Ortakçı

 

 

 

 

Venezuela eyalet seçimlerinin galibi Maduro

 

ABD emperyalizminin darbe planlarına, kışkırtmalarına rağmen Venezuela’da 15 Ekim’de yapılan eyalet seçimlerini Nicolas Maduro liderliğindeki Birleşik Sosyalist Parti (PSUV) adayları kazandı.

Katılımın yüzde 61 olduğu seçimlerde PSUV adayları oyların yüzde 54’ünü alarak birinci parti oldu.

Seçim sonuçlarına göre PSUV ülkedeki 23 eyaletten 17’sinin yönetimini alırken valiliklerin de yüzde 75’ini almış oldu.

PSUV’a karşı seçime giren koalisyon ise 5 eyalette seçimi kazanırken Bolivar eyaletinin sonuçları ise henüz açıklanmadı.

Seçimde hezimete uğrayan muhalifler usulsüzlük ve hile yapıldığı iddiasıyla seçim sonuçlarına itiraz ederken Maduro ise yaptığı açıklamada seçim sonuçlarını kabul etmeleri çağrısında bulundu. 


Somali’de bombalı saldırı: 300 kişi yaşamını yitirdi

 

Somali’de, başkent Mogadişu’daki Safari Otel’in önündeki K5 kavşağında 15 Ekim’de bomba yüklü kamyonetle yapılan saldırıda 300 civarında kişi yaşamını yitirirken 300 kadar kişi de yaralandı. Aynı gün Medine-i Münevvere’de gerçekleştirilen ikinci saldırıda ise 2 kişinin öldüğü belirtildi.

Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullahi Muhammed, üç günlük ulusal yas ilan etti.

Patlamanın, Somali’de faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı Eş Şebabðın 2007’de başlattığı ayaklanmadan bu yana bölgede yaşanan en ölümcül saldırı olduğu belirtiliyor.

 
§