12 Mayıs 2017
Sayı: KB 2017/18

Sosyal yıkım saldırılarını geri püskürtmek için genel grev, genel direniş!
Sermaye OHAL rejimiyle büyüyor
Silah tüccarları kazanıyor, yoksullar ölüyor
Yargısız infazlar ülkesi Türkiye
Metal işçilerinin güncel durumu ve işçi birliği üzerine
Teknorot işçileri satış sözleşmesine karşı üretimi durdurdu
MİB MYK Mayıs Ayı Toplantısı Sonuçları
Gülmen ve Özakça’nın açlık grevinde kritik sürece girildi
Patronların sefalet dayatmaları TİS süreçlerini tıkıyor
Kayseri 1 Mayıs’ının gösterdikleri ve devrimci sorumluluk!
Devrimci Gençlik Birliği Türkiye Meclisi Sonuç Bildirgesi
DGB Türkiye Meclisi toplandı
Gençlik Denizler’i mezarları başında andı
İbrahim Kaypakkaya kavgamızda yaşıyor!
Deniz, Mahir ve Kaypakkaya’nın anısına...
Katledilen gençlerin aileleri: “Polis de onu kollayan da katil”
Sınıfsal bir sorun olarak “namus” cinayetleri
AKP Türkiye’sinin gerçeği: Toplumsal çürüme ve yozlaşma
Astana anlaşması üzerine
Fransa cumhurbaşkanlığı seçimi üzerine
Büyük çınar Mahzuni Şerif
“Kahramanlık destanları” adı altında gerçekler çarpıtılıyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevinde kritik sürece girildi

 

KHK’yla ihraç edilmelerine karşı Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önündeki direnişi 6 aydır sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, işlerine geri dönmek için başlattıkları açlık grevi eyleminde de iki ayı geride bıraktılar.

Gülmen ve Özakça, açlık grevinde sağlık sorunlarıyla karşılaşmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde fenalaşan Gülmen’in 8 kilo kaybettiği, kas ağrısı, midede yanma, yürümede zorluk, halsizlik, nabız ve tansiyon düşüklüğü sorunları; 17 kilo kaybeden Özakça’nın ise baş ağrısı, mide yanması, halsizlik, çabuk yorulma, nabız ve tansiyon düşüklüğü sorunları yaşadığı belirtildi.

Ankara Tabip Odası da açlık grevinde kritik aşamaya gelindiğini ve Wernicke-Korsakoff belirtilerinin olduğunu açıkladı.

Buna karşın, kendilerinin hasta değil direnişçi olduğunu vurgulayan kamu emekçileri, direnişi sürdüreceklerini ifade ederek dayanışmayı büyütme çağrısı yaptılar.

Sanatçılar, akademisyenler ve toplumsal muhalefetin farklı kesimleri tarafından Gülmen ve Özakça’yla dayanışma mesajları yayınlanarak kamu emekçilerinin talebinin kabul edilmesi isteniyor.

Akademisyenlerden destek açlık grevi

Barış İçin Akademisyenler de Gülmen ve Özakça’ya destek olmak için 5 Mayıs’ta Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda dönüşümlü açlık grevine başladı. Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Esra Mungan’ın açlık greviyle başlayan eylemde “Bedenlerini 58 gündür açlığa yatırmış arkadaşlarımızın sesine ses katmak, açlığına ortak olmak için bulunduğumuz kentlerde süreli-dönüşümlü açlık grevine başlıyoruz” denilerek ihraç edilenlerin görevlerine iade edilmesi talep edildi. Destek açlık grevi dönüşümlü olarak devam ettirildi.

Direniş alanında dayanışma etkinliği

Açlık grevi kritik bir evreye gelirken aydınlar, sanatçılar ve emekçiler 6 Mayıs’ta direniş alanında dayanışma etkinliği gerçekleştirdiler.

Etkinlik boyunca müzik ve şiir dinletileri sunulurken sloganlar ve türküler eşliğinde halaylar çekildi. Grup Yorum’un da yer aldığı etkinlik programında, tiyatrocu Selim Kalıç ‘Köroğlu’ performansını gerçekleştirdi.

Öte yandan direnişle dayanışma için emekçiler, aydınlar ve sanatçılar da bir günlük destek açlık grevi eyleminde bulunuyor.

Açlık grevinin kritik bir aşamaya geldiğine dikkat çeken Kamu Çalışanları Birliği de yaptığı yazılı açıklamayla “Seyirci kalmayalım, dayanışmayı ve direnişleri büyütelim!” dedi.

“Wernicke-Korsakoff belirtileri var”

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Bulut, 10 Mayıs’ta yaptığı açıklamada Gülmen ve Özakça’yı muayene ettiklerini belirtti.

Gülmen ve Özakça’nın kan ve biyokimya değerlerinin açlık grevinde kötüleştiğini kaydeden Bulut, şunları söyledi:

Özellikle açlık grevlerinin kritik dönüm noktası olan 45’inci gün aşıldı ve 63’üncü güne girildi. Her iki vatandaşımızda algılama, duygu durum bozuklukları, zihinsel ve motor faaliyetlerde bozulmalar dikkat çekici. B1 vitamini desteği almalarına karşın bu belirtiler Wernicke-Korsakoff Sendromunun öncü belirtileri. Bu hastaların yüzde 10-15’i yaşamını kaybetmekte ve yüzde 77’si ilerki dönemlerde enfeksiyonlarla kaybedilmektedir. Yüzde 25 kadarı uzun süreli hastane ve özel bakım gerektiren bedensel ve ruhsal sağlık sorunlarından etkilenmektedir.”

Gülmen ve Özakça’dan bilinçlerinin kapanması durumunda müdahale edilmesi için ısrarla izin istediklerini dile getiren Bulut, “Ancak kendileri bu onayı vermeyeceklerini ve tedavi olmayı istemediklerini defalarca söylemişlerdir” diye konuştu.

 

 

 

 

Kamu emekçilerinin direnişi 12 haftayı geride bıraktı

 

KHK saldırılarıyla İstanbul’da ihraç edilen kamu emekçilerinin Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda ve Kadıköy Altıyol’daki direnişleri devam ediyor.

Haftanın üç günü direniş alanında eylemlerini sürdüren emekçiler yanı sıra direnişi görmezden gelen yandaş basını protesto etmeye ve öğrencileriyle okuma eylemlerine devam ediyorlar.

Direnişlerinde 12 haftayı geride bırakan emekçiler 4 Mayıs’ta topladıkları imzaları vermek için İstanbul Valiliği önüne gittiler. Polisin tehditlerine ve engelleme girişimlerine rağmen valilik önünde oturma eylemi yapılırken bir grup emekçi de imzaları teslim etmek için valiliğe girdi. İmzaların teslim edilmesinin ardından basın açıklaması yapılarak eylem sonlandırıldı.

Direnişçiler 5 Mayıs’ta da Taksim’deki Habertürk binasının önüne eylemlerini taşıdılar. Direnişçilerin kanal yöneticileriyle görüşme talepleri “güvenlik” gerekçesiyle reddedildi. Bina önünde yapılan basın açıklamasında ise başta Habertürk olmak üzere burjuva medyanın direnişleri karşısında üç maymunu oynaması teşhir edildi.

Denizler anıldı

Bakırköy ve Kadıköy’deki direniş alanlarında 6 Mayıs’ta idamlarının yıldönümü vesilesiyle emekçiler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı taşıdıkları dövizlerle andılar. Emekçiler yaptıkları konuşmalarla ihraç saldırılarını teşhir ederken Denizler için yazılan marşları da seslendirdiler.

Bakırköy’deki direnişi ihraç edilen ve edilmeyen akademisyenler ziyaret ederken Kadıköy’de ise direniş bitirildikten sonra Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Khalkedon Meydanı’nda açlık grevine başlayan akademisyenler ziyaret edildi.

8 Mayıs Pazartesi günü de 15.00-19.00 saatleri arasında Kadıköy ve Bakırköy’deki direnişlerini sürdüren kamu emekçileri OHAL/KHK saldırılarını teşhir ederek mücadelelerinin süreceğini vurguladılar. İmza kampanyasını devam ettiren direnişçiler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemini de yaptıkları konuşmalarla emekçilere anlattılar.

Okuma eylemleri sürüyor

İhraç edilen eğitim emekçilerinden Hüseyin Demir’in Hisar Yapı İlkokulu, Mehmet Sarı’nın ise Vasfı Rıza Zobu İlkokulu önündeki okuma eylemi öğrenciler ve velilerle birlikte 9 Mayıs’ta devam etti.

Hüseyin Demir, bir saat süren okuma programında öğrencilere İranlı yazar Samed Behrengi’nin hikaye kitaplarını okuttu. Küçük Karabalık hikâyesinin de anlatımını yaptı.

Mehmet Sarı ise öğrencileriyle birlikte Kumkurdu kitabını okudu. Ayrıca bu eylemi neden yaptığına dair hazırladığı bildiriyi okul önünde emekçilere ve öğrencilere dağıttı.

 
§