29 Temmuz 2016
Sayı: KB 2016/28

Karanlığa son verecek yegâne güç işçi sınıfıdır!
Darbe girişiminin ardından AKP iktidarı
Demokrasi mi dediniz?
Devrimci-siyasi tutsaklar üzerindeki tecrit yoğunlaşıyor
Ne darbe ne de dinci-gerici AKP iktidarı
Darbe-demokrasi şarlatanlığına işçilerin yanıtı
Demokratik bir ortamda insanca yaşamak için talep ediyoruz!
“İşçi sınıfı olarak bizlere bu koşulları dayatan sisteme karşı savaşmalıyız!”
15 Temmuz’un ardından ekonomi sıkıştı, patronlar kolları sıvadı
7 Haziran seçimleri ve siyasal tablo
Reformist sol, burjuva solla kol kola!
Kadın işçiler safını seçmeli, bu düzene karşı örgütlenmelidir!
Yaşasın işçi sınıfı mücadelesi!
Avrupa burjuvazisi geleceğe hazırlık yapıyor
Asya-Pasifik’te hegemonya krizi “müzakereler” ile sürüyor
ABD ve Almanya Türkiye’deki darbenin başarısızlığına çok öfkeli
İşgalci İsrail, Filistinlilere saldırılarına devam ediyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İşgalci İsrail, Filistinlilere saldırılarına devam ediyor

 

Siyonist İsrail, Filistin halkına dönük gözaltı, tutuklama terörüne ve Filistinlileri katletmeye devam ediyor.

24 Temmuz günü işgalci İsrail ordusu, yaptığı yazılı açıklama ile 9 Filistinlinin gözaltına alındığını duyurdu. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, gözaltına alınanların 5’inin Hamas üyesi olduğu öne sürüldü. Gözaltına alınanların sorgulanmak üzere İsrail Genel Güvenlik Servisi’ne (Şin Bet) nakledildiği kaydedildi.

26 Temmuz günü İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan tutuklulara destek amacıyla Kudüs’ün Ebu Dis beldesinde eylem düzenlendi. İsrail askerleri, Filistinli eylemcilere plastik mermi ve gaz bombaları ile saldırdı. Saldırıda 30 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İşgalci İsrail rejiminin Filistinlilere yönelik saldırıları 26 Temmuz günü de devam etti. Filistinli bir genç kadının askerin “dur” ihtarına uymadığı bahanesiyle vurulduğu ileri sürüldü. İsrail ordu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Kalendiya’daki kontrol noktasına yaklaşan kadının “dur” ihtarına uymadığı iddia edildi. Bu bahaneyle kadına vücudunun alt kısmı hedef alınarak ateş açıldığı öne sürüldü.

Genç kadının sağlık durumuna ilişkin bilincinin açık olması dışında bilgi verilmeyen açıklamada, kadının çantasının bomba imha ekiplerince incelendiği belirtildi. Saldırıda yaralanan kadına müdahale için gelen Filistin Kızılayı’nın da askerler tarafından engellendiği ortaya çıktı. Saldırı sonrasında Kudüs-Ramallah arasındaki kontrol noktası geçişlere kapatıldı.

Siyonist rejim askerleri 27 Temmuz sabah saatlerinde Batı Şeria’nın Surif beldesinde Muhammed el-Fakih adlı Filistinlinin kaldığı eve baskın düzenledi.

Fakih’in, İsrailli haham Michael Mickey Marc’ı öldürdüğü iddia edilerek işgal askerleri tarafından evi kuşatıldı.

Eve ağır silahlarla baskın düzenleyen askerler Fakih’i katletti.

İsrail askerlerinin Fakih’in kaldığı evi yıktığı, cenazesine de el koyduğu belirtildi.

 

 

 

 

Avrupa, refakatsiz sığınmacı çocukları sefalete sürüklüyor

 

İngiliz parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarası’nın AB İçişleri Alt Komisyonu tarafından “Krizde çocuklar: AB’deki refakatsiz çocuk sığınmacılar” başlıklı raporu yayımlandı.

Raporla birlikte, Avrupalı emperyalistlerin mülteci sorununu istismar etme çabalarının, çocukları nasıl bir sefalet içerisine sürüklediği bir kez daha gözler önüne serildi.

88 bin çocuk refakatsiz; 10 bini kayıp

Raporda, geçtiğimiz yıl 88 binden fazla çocuğun yanlarında bir yetişkin olmadan AB’ye göç ettiği belirtildi.

Ayrıca, geçtiğimiz aylarda açıklanan bir veriye göre de, AB’de kaydı yapılan 10 binden fazla çocuğun kayıp olduğu hatırlatıldı.

“Avrupa sığınmacı çocuklara sahip çıkamıyor”

Raporu değerlendiren UNICEF sözcüsü Sarah Crowe “Raporun ortaya çıkardığı, UNICEF’in en başından beri söylediğiyle aynı. Sistem, yanlarında bir yetişkin olmayan Avrupa’daki sığınmacı çocuklara sahip çıkamıyor” diye konuştu.

Crowe Avrupa’nın çocuklara sahip çıkmaktaki “başarısızlığı”nın daha büyük tehlikelere yol açtığına işaret ederek çocukların insan kaçakçılarından korunması gerektiğini söyledi. Avrupa’ya gelen tüm çocukların aileleriyle yeniden görüştürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Kamışlo’da katliam!

 

27 Temmuz günü Rojava’nın Kamışlo kentinde bomba yüklü kamyonla gerçekleştirilen saldırıda en az 52 kişi katledildi, iki yüze yakın kişi yaralandı.

Kamyona yüklü bombanın Xerbi Mahallesi’nde Haseke’ye giden ana cadde üzerinde infilak ettirildiği saldırıda binalar yıkılıp araçlar alev alırken enkaz altında mahsur kalanlar oldu.

Saldırının gerçekleştirildiği yerin, kanton bakanlıkları ve PYD ofisine yakın olduğu ve buraların hedef alınmış olabileceği belirtildi. Saldırıya dair açıklama yapan Cezire Kantonu Yasama Meclisi Eş Başkanı Hakem Xalo, saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini ifade etti.

Nusaybin’de de 2 kişi yaralandı

Patlamanın şiddetiyle Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde de çok sayıda ev ve işyerinin camları kırıldı. Ziya Gökalp Caddesi’nde bulunan bir işyerinin camlarının kırılarak üzerlerine düşmesiyle Mehmet Sait Biçen (68) ve Nasrettin Dikkat (76) yaralandı. 


Suriye ve Irak’ta bombalı saldırılar

 

Suriye ve Irak’ta devam eden kirli savaşlarla birlikte bombalı saldırılar da yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Suriye’nin başkenti Şam’ın Kefersuse bölgesinde saldırı meydana geldi.

25 Temmuz akşam saatlerinde bomba yüklü araçla gerçekleştirildiği belirtilen saldırıda ölen olmadığı bildirilirken, yaralananlar olduğu duyuruldu.

Bu bölgede 2011 Aralık ayında da bombalı saldırılar gerçekleşmiş, 44 kişi katledilmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta da bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu, ilk belirlemelere göre 10 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

Bombalı araçla düzenlenen saldırının, Bağdat’ın doğusunda yer alan Diyala’nın Halis İlçesi girişinde bulunan kontrol noktasında onlarca aracın beklediği sırada gerçekleştiği bildirildi. Saldırıda çok sayıda aracın da yandığı belirtildi.

Bağdat’ta ağırlıklı olarak Şiilerin yaşadığı Kazimiyye bölgesindeki Aden Meydanı’nda gerçekleşen canlı bomba saldırısı sonucu da 10 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

 
§