4 Aralık 2015
Sayı: KB 2015/45

Çözüm devrimci sınıf mücadelesi
Uçak krizi derinleşiyor IŞİD destekçileri sıkışıyor
Türkiye: Sermaye için cazip ve istikrarlı bir ülke!
Elçi’nin katledilmesi eylemlerle lanetlendi
"Tanıklar dinlenmedi, deliller ilk günden karartıldı!"
Kürt halkı azgın devlet terörüne boyun eğmiyor!
Söz, basın ve örgütlenme özgürlüğü için mücadeleye!
Baskı ve yasakta yeni perde: Dündar ve Gül tutuklandı!
“Hak ihlalleri 30 yıldır aynı şekilde sürüyor”
Haklar ve özgürlükler için eller şaltere, ayaklar sokağa!
“İnsanca yaşamaya yeten vergiden muaf asgari ücret!” mücadelesini yükseltelim!
Direnişin kalesi Renault’ta eylemler sürüyor
Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!
TKİP’nin 17. kuruluş yıldönümü etkinliği
Parti örgütlerinin mesajlarından...
Alaattin Yoldaş anısına…
Paris katliamı ve tekellerin militarizm tutkusu
Dünya İklim Zirvesi: Yeni bir ikiyüzlülük, yeni bir aldatmaca
5 Aralık "Türk kadını"nın seçme ve seçilme hakkı üzerine...
Türkiye kadın hareketi tarihinin önemli deneyimi
Kadın işçileri örgütleme seferberliğine güç verelim!
Bu eğitimcilerin eğitimi şart!
DGB 1 yaşında
Emperyalizme karşı Erdal olunmalı!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Baskı ve yasakta yeni perde: Dündar ve Gül tutuklandı!

 

Türk sermaye devletinin “insani yardım” adı altında Suriye’deki dinci-gerici çetelere TIR’larla silah gönderdiği görüntüleri açığa çıkaran haberleri nedeniyle dinci gericiliğin şefi Tayyip Erdoğan’ın hedef aldığı Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül, 26 Kasım günü ‘silahlı örgüte üye olmak’, ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini casusluk amacıyla yaymak’ suçlamalarıyla tutuklandı.

İllerde tutuklama protestoları

27 Kasım günü HTKP, Halkevleri, EHP, Kaldıraç, ESP, HDP ve Öğrenci Kolektifleri tarafından İzmir’de eylem yapıldı.

Kurumlar adına okunan ortak metinde, gazetecilerin tutuklanma gerekçesi olarak gösterilen “devletin güvenliği” gibi sebeplerin inandırıcı olmadığı ifade edildi. AKP iktidarınca desteklenen IŞİD’e silah gönderen Türkiye’nin, Suruç, Ankara, Diyarbakır ve Paris katliamlarından da sorumlu olduğunun altı çizildi.

27 Kasım günü TGS, TGC, İGC İzmir Şubeleri ve Cumhuriyet Gazetesi çalışanları da Cumhuriyet Gazetesi önünde basın açıklaması düzenledi. Türkiye’de gazetecilerin gözaltı, tutuklama ve sansürlerle ağır baskı altında oldukları belirtildi. Dündar’ın TIR’ların içeriğine dönük haberi için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bedelini ödeyecekler. Bunu onların yanlarına bırakmam” sözleri hatırlatıldı.

Eyleme HDP, CHP milletvekillerinin yanı sıra birçok kurum ve parti temsilcisi de katıldı.

Aynı gün Emek, Barış Ve Demokrasi Güçleri de Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına karşın Cumhuriyet Gazetesi İzmir Temsilciliği önünde destek eylemi gerçekleştirdi.

Eylemde yapılan açıklamada tutuklamaların Türkiye’de medyaya yönelik ilk saldırı olmadığı söylendi. AKP iktidarının 13 yıldır sürekli baskı ve saldırılarda bulunduğu ifade edildi. Medyaya baskıların artmasının sebebinin, IŞİD çetesine yönelik yardımların açığa çıkması olduğu belirtildi.

Yine 27 Kasım günü Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Fazıl Mutlu’yu da hedef alan gözaltı saldırısını ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasını protesto etmek için eylem yapıldı.

27 Kasım günü öğle saatlerinden itibaren Cumhuriyet’in Şişli’deki binası önünde toplanan kitle ellerinde Cumhuriyet gazeteleriyle ve sloganlarla protesto eylemi yaptı. Protestolar boyunca “Katil IŞİD işbirlikçi AKP!”, “Hırsız katil Erdoğan!”, “Özgür basın susturulamaz!” sloganları atıldı.

Gazetecilere Özgürlük Platformu tutuklamalara dair basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Türkiye’de artık yeni bir dönem başladı. Basın özgürlüğünün olmadığı ülkemizde artık haber yapmak da suç oldu. Bu karar ile gazetecilere ya Tayyip Erdoğan’ın istediği gibi haber yapacaksınız ya da tutuklanmayı göze alacaksınız mesajı verildi.”

28 Kasım günü Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması Bursa Heykel’de protesto edildi.

İlerici ve devrimci kurumların, meslek örgütleri ve sendikaların da olduğu eylemde Tahir Elçi’nin öldürülmesi de lanetlendi.

ÇGD adına yapılan basın açıklamasında ülkede basın özgürlüğünün olmadığı vurgulandı. Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine gazetecilerin hukuksuzca tutuklandığı belirtildi. Halkın haber alma hakkına vurulmuş bir darbe olduğu dile getirildi.

29 Kasım günü de Cumhuriyet gazetesi önünde eylemler sürdü. Cevahir AVM önünden Cumhuriyet gazetesi önüne yürünerek Gazetecilere Özgürlük Platformu adına açıklama yapıldı.

Açıklamalarda Dündar ve Gül’e yöneltilen suçlamaların akıl ve hukuk ölçülerine aykırı olduğu belirtildi.

“Can Dündar ve Erdem Gül, ne yasal ne de meşru olan bir dış politikanın en karanlık yüzlerinden birini teşhir ederek vatandaşların kendilerinden gizlenen gerçekler hakkında bilgilenmesini mümkün kılmışlardır” denildi.

Basın açıklamasından sonra Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü adına yapılan konuşmada Türkiye’de basın özgürlüğünün sürekli gerilediği, Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda dünyadaki 180 ülke içerisinde 149. olduğu belirtildi.

Gebze Emek ve Demokrasi Platformu tarafından 29 Kasım günü Trafo Meydanı’nda Tahir Elçi’nin katledilmesi ve Dündar ve Gül’ün tutklanması protesto edildi.

Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri, 29 Kasım günü yaptıkları basın açıklaması ile Tahir Elçi’nin öldürülmesi ve gazetecilerin tutuklanmasını protesto etti.

Tutukluluğa itiraz reddedildi

Dündar ve Gül’ün avukatları tarafından 30 Kasım günü İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’ne sunulan 3 cümlelik itiraz dilekçesinde “Biz üzerimize düşeni yapıyor ve Anayasa’ya, yasalara, AİHS’ne, AİHM kararlarına aykırı olan tutuklama kararlarına itiraz ediyoruz. Gerisi sizin bileceğiniz iş. Tercih ve sorumluluk sizindir” ifadelerine yer verildi. İtiraz dilekçesi ertesi gün reddedilerek Dündar ve Gül’ün tutukluluğunun devamına karar verildi.

Tutuklamalara dair açıklamalar

Dündar ve Gül’ün tutuklanmasına dair 27 Kasım tarihinde açıklama yapan DİSK Basın-İş Sendikası şu ifadeleri kullandı: “‘İleri demokrasi’ ülkesinde iki gazeteci arkadaşımız daha demir parmaklıkların arkasına geçti. Şaşırmadık, bunun olacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından belliydi.”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes de aynı gün yaptığı açıklamada “Özgürlükler ve demokrasi alanında ilerleyeceğimiz önemli bir yol var” dedi.

Tutuklamalar dış basında

Öte yandan Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması dış basında da yer buldu. Konu İsveç basınında “Gazeteciler silahları açığa çıkarttıkları için yargılanıyorlar” şeklinde yer alırken Alman basınında ise “Bağımsız gazetecilerin işi Türkiye’de hep zordu. Şimdi bir kez daha hükümeti eleştiren redaktörler yargının dikkatini çekti ve tutuklandı” şeklinde haberleştirildi.

Cumhuriyet’e vergi baskısı

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay 30 Kasım tarihinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, gazetenin iki buçuk yıl önce denetimden geçen 2010 yılı vergi hesapları için yeniden inceleme kararı verildiğini duyurdu.

 
§