12 Haziran 2015
Sayı: KB 2015/23

Bu düzen sürdükçe kontrgerilla hep olacaktır!
Seçimler bitti, düzenin açmazları sürüyor!
Seçim hileleri ve gösterdikleri!
Emekçi kadınların sorunlarını vekiller çözemez!
Devlet Diyarbakır’da Hizbulkontra’nın iplerini çözdü
HDP’yi daha da ‘ılımlılaştırmak’ için...
15-16 Haziran Direnişi yol gösteriyor...
Madenlerde metal etkisi ve aldatılmışlığa isyan
Çelik-İş: Aman üretim durmasın!
MESS’ten kıyım operasyonu
Yeni sendika için yola çıkıldı
Hedefte metal işçisi ve yeni sendika var
İşçi kurulları: Hareketin avantajı ve handikabı - B. Çağ
7 Haziran seçimleri ve sonrası
Devrimci seçim çalışmamız üzerine
7 Haziran sonrası: Panik, korku, bölünme...
Metal işçisi seçimini yaptı: DİRENİŞ!
G-7 Zirvesi: "Kapitalizm bir yamyamlık düzenidir!"
Sermayenin zirvesine karşı protestolar
İşçi ve emekçiler mücadelede
Satış sözleşmesine izin vermemek için...
Zamanı geçen “hurdaların” tam zamanlı salvoları! - O. Kara*
"'Baskılar ve cezalarınızla' komünist tutsakları yıldıramazsınız!"
Yaz kampında buluşuyoruz!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İşçi ve emekçiler mücadelede

 

Arjantin’de hayat durdu

Arjantin’de 9 Haziran’da sendikalar ve işçiler ücret artışı, gelir vergisinde değişiklik, emekli aylıklarında acil bir düzenleme ve enflasyon ile güvencesizliğe karşı önlem alınmasını talep ederek ülke genelinde 24 saatlik greve gitti.

Eylem kararı 18 Mayıs’ta hükümet karşıtı sendikalar tarafından alınmıştı. Greve Arjantin Taşımacılık İşçileri Konfederasyonu (CATT), Genel İşçi Sendikası (CGT), Arjantin İşçileri Merkezi Federasyonu’nun (CTA) muhalif fraksiyonları ile Turizm, Otelcilik ve Gıda Sendikası (UTHGRA) çağrı yaptı.

Grev günü işçiler ülkede ulaşımı felç etti. Ulaşım grevi nedeniyle tren, metro, otobüs, kamyon, uçak çalışmadı.

Sabah 5’ten itibaren yollar kapatıldı. Panamericana otoyolu, Pueyrredon Köprüsü ve Buenos Aires’in çevresindeki tüm yollar işgal edildi.

Panamericana otoyolunu işgal eden eylemciler yolu ulaşıma kapattılar. Lear İşçi Komisyonu’ndan, MadyGraf’den ve Worldcolor’dan işçiler, Kraft Gıda, Stani ve Pepsico’dan işçiler ve mücadeleci sendikacılar eylemde en öndeydiler. Talepleri genel grevden farklı olan işçiler işten çıkarmaları ve Worldcolor’ın yasadışı kapatılmasının durdurulmasını talep ederek, Lear’daki sendikayı da protesto ettiler.

Güney’de de Pueyyredon Köprüsü’nün işgal eylemine de Coca Cola ile Cresta Roja (gıda üretim kısmı) üretim işçileri komisyonları, kamu çalışanları ve eğitim sendikaları Shell, Calsa ve Honda işçileri katıldı.

Geçtiğimiz hafta Arjantin’de kadın cinayetlerine karşı 200 bini aşkın kadının katılımıyla, kitlesel bir gösteri düzenlenmişti. Bu eylemlere de işçilerin katılımı büyüktü.

Almanya’da Siemens’te grev

Almanya’nın çeşitli şehirlerindeki fabrikalarda çalışan işçiler IG Metall Sendikası'nın eylem günü çağrısına uydu ve greve gitti.

2 bin çalışanı ile Bocholt kasabasındaki Siemens fabrikasında çalışan işçiler ve Mülheim an der Ruhr’daki işçiler iş bıraktı. Duisburg kentinde de büyük bir miting düzenlendi.

Berlin’deki Siemens’te 1500 işçi ve Nürnberg’de 1200 işçi de greve çıktı.

Gösterilere Almanya genelinde 6 bin kişi katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Siemens yönetimi mali tedbirler alınacağını ve bu doğrultuda işçi çıkaracağını, bazı fabrikaların ise yurtdışına taşınacağını açıklamıştı. Tekel dünya genelinde 13 bin 500 işyerinin yok edileceğini açıkladı. Bunların 6 bininin Almanya’daki Siemens’te çalışan işçiler olacağını ifade edildi.

Posta emekçilerinden süresiz grev

15 yıl aradan sonra ilk kez Alman Posta kurumunda çalışan işçiler ülke genelinde süresiz greve başladı. Grevden 116 dağıtım merkezi etkilendi. Grev nedeniyle 64 milyon mektup ve 3,4 milyon paket zamanında yerine ulaşamayacak.

Protestolar Alman Posta kurumunun binlerce işyerini 49 yeni şirkete ucuz ücret karşılığı ve kötü çalışma koşullarında devretmesine karşı gerçekleşiyor. Ver.di Sendikası’nın çağrısı ile hafta başında başlayan süresiz grev özellikle devredilen 49 yerel paket hizmetlerinin aynı toplu sözleşmeye dahil edilmesini savunuyor

Ver.di Sendikası yüzde 5,5 daha fazla ücret ve çalışma saatlerinin ücret kaybı olmadan haftalık 38,5’ten 38 saate düşürülmesini talep ediyor.

Greve 10 Haziran günü 14.500 kişi katıldı. Posta kurumunda 140 bin kişi çalışıyor. Şu an işçilerin yüzde 10’u grevde bulunuyor.

Afganistan’da eğitimciler grevde

Afganistan’ın başkenti Kabil’de öğretmenler bir haftalık greve başladı. Öğretmenler, düşük maaşla çalıştırılmalarını ve maaşlarının aylardır ödenmemesini protesto ediyorlar.

Öğretmenler daha yüksek maaş ve daha iyi çalışma koşulları talep ediyorlar.

Grev Kabil’de 15 okulda başladı ve giderek diğer okullara yayılıyor.

Meksika: Hükümete öfke sürüyor

7 Haziran günü gerçekleşen seçimler Meksika’nın birçok eyaletinde öfkeli protestolara neden oldu. Özellikle Oaxaca ve Guerrero eyaletlerinde yaşayan halk kaybedilen 43 öğrencinin durumlarının açıklanması için protesto gösterileri düzenledi. Daha önce “43 kişi eksiğiz!” diyerek seçimleri boykot etme çağrısı yapılmıştı.

Çok sayıda öğretmen ise 2013 yılında uygulamaya başlanan eğitim reformuna karşı direniyor. Öğretmenler ayrıca daha fazla ücret talep ediyorlar.

Protestolarda seçim sandıkları ve belgeleri ateşe verildi. Hükümet binlerce polis ve askeri göstericilerin üzerine gönderdi.

Madagaskar’da madenci grevi

Madagaskar’da Ambatovy Nikel Projesi’nde çalışan maden işçileri 1100 sözleşmeli ve taşeron işçisinin işten atılmasına karşı greve hazırlanıyor. Proje, merkezi Kanada’nın Toronto kentinde bulunan ve Kore ve Japonya’nın ortaklığının da bulunduğu Sherritt International Corp şirketine ait.

Peru’da liman işçileri kazandı

Peru’nun başkenti Lima’nın batısında bulunan Callao Limanı'nda çalışan 650 liman işçisinin 3 hafta süren grevleri kazanımla sonuçlandı.

Liman işçileri 10 ay süren toplu sözleşme görüşmelerinden sonra APM Terminal’in kârıyla orantılı bir ücret artışı, tam kapsamlı bir sağlık güvencesi, mesleki eğitim ve yeni vardiya sisteminin düzenlenmesi talepleriyle iş bıraktılar. 3 hafta sonunda patron ile işçilerin taleplerinin karşılanması ve yeni vardiya sisteminde düzenleme yapılması üzerine anlaşmaya varıldı. İşçilerin onayına sunulan anlaşma oy çokluğu ile kabul edildi ve grev 5 Haziran’da bitirildi.

APM tekeli dünyada üçüncü büyük terminal operatörü ve Peru’ya giren tüm nakliyenin yüzde 35’ini gerçekleştiriyor. Şirket, 2014’te net kârının yaklaşık 17 milyar dolarlık kısmını yalnızca Peru’daki faaliyetlerden elde etti.

Şili’de öğretmenlerden süresiz grev

Şili’de daha iyi ücret ve çalışma koşulları talepleriyle öğretmenler 1 Haziran’da sokağa çıkmıştı. Yürüyüşün ardından öğretmenler süresiz greve başladı. Grev çağrısına yüzde 90 oranında destek verildi. Öğretmenler, daha iyi bir ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ederek, sertifikasyon sınavları uygulamasına karşı çıkıyorlar ve eğitim reformunda söz sahibi olmak istiyorlar. Öğretmenler, piyasacı eğitimi de sorguluyorlar.

Orta öğretimde okuyan öğrenciler de hafta “kaliteli ve parasız eğitim”, “polis şiddetine son verilmesi” taleplerini yükselterek yürüyüş düzenlediler ve eğitim emekçilerinin grevine destek verdiler.

Öğretmenler ve öğrenciler Şili’de aylardır eğitim reformu ile ilgili kararlarda kendilerinin de söz sahibi olmalarını savunuyorlar.

 
§