12 Haziran 2015
Sayı: KB 2015/23

Bu düzen sürdükçe kontrgerilla hep olacaktır!
Seçimler bitti, düzenin açmazları sürüyor!
Seçim hileleri ve gösterdikleri!
Emekçi kadınların sorunlarını vekiller çözemez!
Devlet Diyarbakır’da Hizbulkontra’nın iplerini çözdü
HDP’yi daha da ‘ılımlılaştırmak’ için...
15-16 Haziran Direnişi yol gösteriyor...
Madenlerde metal etkisi ve aldatılmışlığa isyan
Çelik-İş: Aman üretim durmasın!
MESS’ten kıyım operasyonu
Yeni sendika için yola çıkıldı
Hedefte metal işçisi ve yeni sendika var
İşçi kurulları: Hareketin avantajı ve handikabı - B. Çağ
7 Haziran seçimleri ve sonrası
Devrimci seçim çalışmamız üzerine
7 Haziran sonrası: Panik, korku, bölünme...
Metal işçisi seçimini yaptı: DİRENİŞ!
G-7 Zirvesi: "Kapitalizm bir yamyamlık düzenidir!"
Sermayenin zirvesine karşı protestolar
İşçi ve emekçiler mücadelede
Satış sözleşmesine izin vermemek için...
Zamanı geçen “hurdaların” tam zamanlı salvoları! - O. Kara*
"'Baskılar ve cezalarınızla' komünist tutsakları yıldıramazsınız!"
Yaz kampında buluşuyoruz!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

MESS’ten kıyım operasyonu

 

Metal patronlarının örgütü MESS, günlerce süren grev süreçlerinin yaşandığı fabrikalarda baskı ve saldırılarını yoğunlaştırdı.

Hafta boyunca Ford Otosan, Traktör, Renault ve Tofaş’ta öncü işçiler keyfi biçimde işten atıldı. Renault’taki işten atma direniş sayesinde geri döndürülürken Tofaş işçileri de işten atılan 2 öncü işçi için üretimi durdurdu.

Tofaş’ta direniş:
Arkadaşım yoksa üretim de yok

Tofaş’ta fabrika yönetimi daha önce verdiği sözlerin arkasında durmayarak 2 öncü işçiyi 9 Haziran günü işten çıkardı.

Fiili grevin ardından bir kısım öncü işçiyi yanına çekerek fabrikada örgütlenmeye başlayan Çelik-İş ise her zamanki uğursuz rolünü oynayarak işçileri ‘sakin olmaya’ çağırdı. İşçilere açıkça yasal prosedürlerle ‘sürünmeyi’ öğütleyen Çelik-İş yandaşları, “Lütfen sakin olalım. İş kanunundan gelen haklarımızı kullanacağız” açıklamasında bulundu. Çelik-İş ağaları, fabrikada yüzlerce işçinin üretimi durdurup direnişe başlamasının ardından soluğu fabrika önünde aldı.

MİB’le bağ kuran Tofaş işçileri, Renault’ta olduğu gibi atılan sınıf kardeşlerine sahip çıkma çağrısı yaptı. Bir işçi şu ifadeleri kullandı:

Tofaş patronu kardeşlerimizi işten atarken yasal prosedürü dinlemiş mi ki bizleri bunlarla kandırıyorlar, ama artık maymun gözünü açtı arkadaş, artık bu satılmış sendikacılara güvenmek yok, yasal prosedürmüş, avukatmış, dava açmakmış. Reno’daki kardeşlerimiz dava açarak mı, mahkeme kapılarında bekleyerek mi arkadaşlarını geri işe aldırdı da Tofaş işçisine bugün bekleyin, sakin olun deniliyor...”

MİB: İşten atmaların arkasında MESS var!

Metal İşçileri Birliği (MİB) Ford, Renault ve Tofaş’ta yaşanan işten atma saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. Saldırıların arkasında MESS’in olduğunu vurgulayan MİB, buna karşı işçilerin “arkadaşımız yoksa üretim de yok” demeleri gerektiğini belirtti.

Çelik-İş geleneksel rolünü oynadı

Yaklaşık 2 bin işçi üretimi durdurup yemekhane önünde toplandı ve işten atılan arkadaşlarına sahip çıktı. “Arkadaşım yoksa üretim de yok” diyen Tofaş işçileri 1 no’lu kapıya yürüdü. Tofaş’ta eylem sürerken Renault, Federal Mogul, Arçelik, Mako, Ford, Çemtaş, Valeo, CMS, Delphi, Klisom, Coşkunöz gibi pek çok fabrikadan işçiler Tofaş işçileriyle dayanışma içinde olduklarını bildirdiler.

İçeride ve dışarıda direnişe katılımın saatler içerisinde çoğalmak yerine azalması üzerine yönetim, “gitmek isteyen gitsin, yarın fabrika iş başı yapacak. Çalışmak istemeyenlerin tazminatlarını veririz” restini çekti.

Çelik-İş’ten rüşvet…

Bunun üzerine dışarıda ve içerideki gruptan kopuşlar hızlandı. Bu sırada işten atılan İbrahim adlı işçi bir konuşma yaptı. Mücadelenin sürdüğünü, bundan sonra Türk Metal’in buraya gelmemesinin en önemli hedef olduğunu, Çelik-İş bünyesinde toplanılacağını söyledi.

Çelik-İş adına yapılan açıklamada da işten atılan işçilere sendikada görev verileceği söylendi. Bunun üzerine direniş sona erdi.

Metal İşçileri Birliği (MİB), Tofaş’ta direnişin sonlandırılması üzerine kısa bir açıklama yaptı. Öngörülen sonucun ortaya çıktığını belirten MİB şunları ifade etti:

Öncülere hakim kılınan Çelik-İş’in 'Yasalar, yasal prosedür' anlayışı, direniş iradesini zayıfılatırken, beklediğimiz gibi işten atılanlara sendikada iş sözü verilmesi ile son nokta konuldu.

Bu gerileme Tofaş’a hangi sendikanın geleceği sorununu anlamsızlaştırırken, Tofaş işçisinin büyük direniş ruhu büyük yara aldı.. Böylelikle Çelik-İş ile köhnemiş sendikacılığın kulvarında yürümenin ilk büyük bedelini ödemiş oldu Tofaş işçisi...

Tofaş işçisi bu durumun muhasebesini yapacaktır. Bu yenilginin bir bozguna dönmemesi için hızla önlemlerini alacaktır.

Bu durumun içeride güvensizliği büyütmesine izin verilmemelidir.
Tofaş işçisi bu tökezlemeden yıkılarak değil güçlenerek çıkmalıdır.”

Şahince’de kıyım

2 Haziran gecesi üretimi durdurarak ücret iyileştirmesi ve diğer taleplerinin arkasında olduklarını patrona gösteren Şahince işçileri, 8 Haziran sabahı işçi kıyımıyla karşılaştı.

Türk Metal’in silindiği fabrikada sözünde durmayan patron 8 işçiyi işten attı. Şahince patronu Turgut Şahin’in giriştiği kıyımın ardından açıklama yapan MİB, Şahince işçilerine işten atılan arkadaşlarına sahip çıkma ve Renault işçilerinin yolundan yürüme çağrısında bulundu.

 

 

 

 

 

Renault’ta yine direniş kazandı!

 

Metal işçilerinin MESS-Türk Metal ittifakına karşı yükselttiği mücadelede fitili ateşleme onurunu taşıyan Renault işçileri, 8 Haziran gecesi arkadaşlarının kartlarının basmaması üzerine fabrikayı terk etmeme eylemine başladı. İşçilerin birliği kısa sürede sonuç getirdi. İşten atılmak istenen işçi geri aldırıldı.

Renault’ta 16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler, 1 işçinin fabrikaya giriş kartının basmaması üzerine fabrikayı terk etmedi.

İşçiler, tüm sınıf kardeşlerini Renault önüne dayanışmaya çağırdı. Renault işçileri 5 Mayıs’ta da Türk Metal’in saldırısının ardından arkadaşlarının işten atılmak istenmesine karşı fabrikayı terk etmeme eylemine başlamış, aynı zamanda fabrika önünü de eylem alanına çevirmişti. İşçilerin kararlılığı fabrika yönetimine geri adım attırmıştı.

 

 

 

 

 

EGO işçileri üretimi durdurdu

 

Bursa, Ankara, Eskişehir, Sakarya gibi kentlerde grev yolunu tutan metal işçilerini bu kez Trakya Çorlu’da EGO işçileri takip etti.

Çorlu’da EGO-Elektrikli Ev Aletleri AŞ’de Türk Metal çetesine karşı sesini yükselten 20 işçi, 10 Haziran günü vardiya bitimine 20 dakika kala yönetime çağrılarak işten atıldı.

İşten atmalar karşısında diğer işçiler de üretimi durdurarak direnişe geçti. İki vardiyanın işçileri fabrika önünde bekleyişe başladı. İşçilerin direnişe geçmesi üzerine fabrika yönetimi EGO işçilerinin seçtiği temsilcilerle görüşmeyi kabul etti. Fabrika müdürünün açıklama yapacağı bilgisi verilirken işçiler fabrikada beklemeyi sürdürme kararı aldı. Gazetemiz yayına hazırlandığı sırada EGO işçilerinin direnişi devam ediyordu.

Metal İşçileri Birliği, EGO işçilerinin üretimi durdurarak büyük bir adım attığını, bundan sonra ise öncü kurulların belirlenerek taleplerin netleştirilmesi gerektiğini belirtti.

 
§