27 Mart 2015
Sayı: KB 2015/12

Düzen siyasetinin kirli bohçası
Dinci-gerici iktidarda çatlak sesler
AKP’de çatlak ve düzen gerçeği
İki yol: direniş ve zafer! - T. Kor
CHP yoksulluğu bitirir mi?
Davutoğlu Türk-İş’i ziyaret ederse...
İşsizlik fonundan işçiye pay yok!
Greif’te işçi kıyımı
“Hedefimiz sınıfın örgütlü birliği!”
Kayseri’de işçiler birliği ve mücadeleyi tartıştı
“Biri ‘Allah’ diğeri ‘emek’ diyerek aldatıyor”
“Derneğimize açılan kapatma davası meşru değildir!”
Türk Metal çetesi şikayetçi ol(a)madı!
Kürt sorununda köklü ve kalıcı çözümün yegane yolu: Birleşik Devrim
Öcalan'ın Newroz mesajı ve içerdikleri
"Kadın devrimi tartışmaları üzerine... - Ç. İnci
8 Mart ışığında kadın sorunu ve eylemleri üzerine
Anti-kapitalist öfke patlaması ve dersleri
Dünyada sınıf ve kitle eylemleri
Ferhunde için sokaklara çıktılar
Emperyalistler silahlandırıyor, çeteler katlediyor! - M. Ak
Özgecan için eylem yapan liselilere ceza
Mart ayı şehitleri Ankara'da anıldı
İÜ'de YÖK'ün rektörlük sıralamasına tepki!
Bu düzen ebedi değildir!
Zindan gerçeği düzen gerçeğidir
Kızıl bir meşaledir Kızıldere!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İÜ'de YÖK'ün rektörlük sıralamasına tepki!

 

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi hem okul içinde hem de meydanda eylem yaparak, Raşit Tükel’e YÖK’ün Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu listede ikinci sırada yer verilmesine tepki gösterdi.

25 Mart’ta üniversite merkez kampüste buluşan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, öğrenciler ve destekçiler buradaki eylemin ardından yürüyüşle Beyazıt Meydanı’ndaki İÜ ana kapı önüne çıktılar. “Rektörümüz Raşit Tükel!” ve “#Rektör Raşit Tükel! Oylarımıza ve demokrasiye sahip çıkıyoruz!” pankartlarının açıldığı eylemde Tükel’e destek için toplanan imzaların yer aldığı metrelerce uzunluktaki föy de alana getirildi.

Bakırköy Belediyesi’nde hakları için greve çıkan Belediye-İş üyesi işçiler de eylemdeydi. Aralarında Devrimci Gençlik Birliği’nin de bulunduğu gençlik örgütleride eyleme destek verdi.

Eylemde ilk olarak öğretim üyeleri adına Prof. Dr. Hatice Kurtuluş konuştu. İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyelerinin iradesine saygı duyulmasını, saygının da ötesinde gereğinin yerine getirilmesini istediklerini belirten Kurtuluş, Demokratik Üniversite Girişimi’nin sadece rektörlük seçimi amacıyla oluşmadığına dikkat çekti.

Araştırma görevlileri adına konuşan Levent Dölek ise oy hakları olmamasına dikkat çekti. Eyleme katılanlara vurgu yapan Dölek, “Bu bileşen tahakkümü kabul etmez” dedi.

Tükel’e destek veren üniversite öğrencileri adına ise Tahsin Kaltakçı konuştu. Bu açıklamanın son uyarı olduğunu söyleyen Kaltakçı, başka bir rektörün atanmasını gayrı meşru bulduklarını ve tanımayacaklarını vurguladı.

Eylemde son olarak İÜ Demokratik Üniversite Girişimi’nin açıklamasını yapmak üzere "meşru rektörümüz" denerek Raşit Tükel’e söz verildi. Tükel açıklamada şunları söyledi: “İstanbul Üniversitesi’nin tüm bileşenleri, öğretim üyelerinin iradeleri yok sayılarak belirlenen bir yönetimi meşru kabul etmeyecek, anti demokratik uygulamalara karşı mücadelesini sürdürecektir.”

Öğrencilerden Tükel’e destek

Prof. Dr. Raşit Tükel’e destek için üniversite öğrencileri 23 Mart’ta eylemdeydi.

Okul içindeki forumun ardından sloganlarla yürüyüşe geçen öğrenciler Beyazıt ana kapıdan dışarı çıkarak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

“Öğrenciler rektörüne sahip çıkıyor! Benim rektörüm Raşit Tükel” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını öğrencilerden Duygu Kireç yaptı.

“İstanbul Üniversitesi rektörlük seçim süreci AKP’nin üniversiteler üzerinde kurmaya çalıştığı baskıyı bir daha gözler önüne serdi” diyen Kireç, Tükel’in “Üniversiteyi birlikte yöneteceğiz” sözünü hatırlatarak bu nedenle Tükel’i desteklediklerini ifade etti.

YÖK’ün Tükel’i ikinci sırada gösterdiğini hatırlatan Kireç, Erdoğan’ın Tükel dışında birini atamasını kabul etmeyeceklerini ifade ederek dayanışma çağrısıyla açıklamayı sonlandırdı.

Eyleme Devrimci Gençlik Birliği (DGB) de destek verdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Ankara’da faşist saldırılar

 

Ankara’da üniversitelerde gerçekleştirilen kitlesel Newroz kutlamalarının ardından faşistler planlı bir şekilde saldırıya geçti. Kitlesel kutlamaları hazmedemeyen Ülkü Ocakları’nın Newroz’un kutlandığı alanlara Türk bayrağı dikmek için karar aldığı belirtilirken faşistler 23 Mart sabahı ellerinde Türk bayraklarıyla saldırıya geçti.

Cebeci

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde faşist güruh ilerici ve devrimci öğrencileri hedef aldı.

Fakülte önüne gelen bir grup ülkücü faşist öğrencileri silah göstererek tehdit etti. Bir öğrenciyi darp eden faşistler okul çevresinde bekleyişlerine devam etti. İlerici ve devrimci öğrenciler de tekrar faşist saldırı yaşanması ihtimaline karşı okul içinde bekleyişe geçtiler.

Faşist saldırının ardından kampüse gelen polisler ise, faşistleri okul çevresinden uzaklaştıran öğrencilere plastik mermilerle saldırdı.

Hacettepe

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde de Ülkü Ocakları’ndan gelen faşistler “teröre tepki” adı altında yürüyüş gerçekleştirerek devrimci ve ilerici öğrencilere saldırdı.

Sayıları yüzlerle ifade edilen faşistlerin ellerinde Türk bayraklarıyla gerçekleştirdiği saldırının ardından ilerici öğrenciler Yıldız Anfi’ye çekildiler. Faşistlerin saldırısına karşı polisler ise göstermelik müdahalede bulundu.

Faşistlerin okul içinde komünist ve Kürt avı sürerken öğrenciler derslerden çıkarılarak okul boşaltıldı. İlerici ve devrimci öğrencilerin Edebiyat Fakültesi’ndeki bekleyişi sürerken faşistlerin tacizleri devam etti. Kampüste silah çekerek ilerici ve devrimci öğrencileri tehdit eden faşistlere Hacettepe ve Cebeci’de özel güvenlikler ve polis ise müdahalede bulunmadı. Yanı sıra okul içerisinde birçok öğrenci dövülerek faşistlerin saldırısına maruz kaldı.

Öğrencilerin yanına gelen rektör, öğrencilerin kampüsün dışarısına çıkartılmaları için otobüs tutulduğunu söyledi. Öğrenciler otobüslerle kampüs dışına çıkarıldı. Öğrencilerin çıkarılışı sırasında çevik kuvvet polisleri tehditler savurdu ve otobüslerde görüntü almaya çalıştı.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

 

Urfa’da kadın öğrenciler isyanda

 

Urfa’da kadın öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlardaki sıkıntılara dikkat çekmek için eylemlerini sürdürüyor. Yenişehir Kız Yurdu’ndaki eylemin ardından 24 Mart akşamında da Karaköprü’de yeni açılan KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda eylem yapıldı.

Ulaşım ve yemek sıkıntısının yanı sıra yurt ücretlerinin pahalılığından şikayetçi olduklarını söyleyen kadın öğrenciler, yurt binası önünde oturma eylemi yaptı.

Öğrenciler, Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü’nden kalkan belediye otobüslerinin kendilerini yurt önüne kadar getirmek yerine yarı yolda bıraktığına dikkat çekti. Karanlıkta yürümek zorunda kaldıklarını kaydeden kadın öğrenciler, tacize maruz kaldıklarını ve yeni bir Özgecan vakasının yaşanmaması için derhal çözüm bulunmasını istedi.

Yurtta sürekli su ve elektrik kesintileri yaşandığını belirten öğrenciler yurt ücretinin de KYK’nın yurt ücretinden 50 lira fazla olduğu, yemeklerin de fahiş fiyatlara satıldığı bilgisini verdiler.

Öğrenciler yurt yetkililerinin sorunların çözüleceğine ilişkin verdiği sözlerin ardından “Taleplerimiz bir haftaya kadar yerine getirilmezse tekrar eylem yaparız” dedi ve eylemlerine son verdi.

 
§