27 Mart 2015
Sayı: KB 2015/12

Düzen siyasetinin kirli bohçası
Dinci-gerici iktidarda çatlak sesler
AKP’de çatlak ve düzen gerçeği
İki yol: direniş ve zafer! - T. Kor
CHP yoksulluğu bitirir mi?
Davutoğlu Türk-İş’i ziyaret ederse...
İşsizlik fonundan işçiye pay yok!
Greif’te işçi kıyımı
“Hedefimiz sınıfın örgütlü birliği!”
Kayseri’de işçiler birliği ve mücadeleyi tartıştı
“Biri ‘Allah’ diğeri ‘emek’ diyerek aldatıyor”
“Derneğimize açılan kapatma davası meşru değildir!”
Türk Metal çetesi şikayetçi ol(a)madı!
Kürt sorununda köklü ve kalıcı çözümün yegane yolu: Birleşik Devrim
Öcalan'ın Newroz mesajı ve içerdikleri
"Kadın devrimi tartışmaları üzerine... - Ç. İnci
8 Mart ışığında kadın sorunu ve eylemleri üzerine
Anti-kapitalist öfke patlaması ve dersleri
Dünyada sınıf ve kitle eylemleri
Ferhunde için sokaklara çıktılar
Emperyalistler silahlandırıyor, çeteler katlediyor! - M. Ak
Özgecan için eylem yapan liselilere ceza
Mart ayı şehitleri Ankara'da anıldı
İÜ'de YÖK'ün rektörlük sıralamasına tepki!
Bu düzen ebedi değildir!
Zindan gerçeği düzen gerçeğidir
Kızıl bir meşaledir Kızıldere!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Dünyada sınıf ve kitle eylemleri

 

Londra’da ırkçılığa karşı yürüyüş

İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi 22 Mart’ta ‘Irkçılığa ve ayrımcılığa karşı hayır’ yürüyüşüne katıldı. Trafalgar Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişi göçmenlerin maruz kaldığı ayrımcılığa dikkat çekti.

Aralarında öğrenciler, sendikalar, göçmenler, öğretmen sendikaları üyelerinin yanı sıra emeklilerin de bulunduğu binlerce kişi Londra’daki BBC Genel Merkezi önünde toplandı. Göstericiler “İslamofobi’ye hayır, ırkçılığa ve faşizme karşı durun”, “Hepimiz göçmeniz” yazılı pankartlar taşıdı.

Irkçılık karşıtı eylem meydanda son buldu. Yürüyüşe katılanlar ‘Irkçılığa ve faşizme hep beraber hayır diyelim’ çağrısında bulundu.

Almanya grevlerle sarsıldı

Almanya’nın çeşitli bölgelerindeki grevler arka arkaya geldi. Kreş emekçileri ve öğretmenlerin başını çektiği emekçiler Hamburg, Schleswig Holstein, Mecklenburg Vorpommern, Bremen ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde daha fazla ücret için greve çıktılar.

Pilot sendikası Cockpit, Alman havayolu şirketi Lufthansa’da erken emeklilik koşullarına ilişkin iş bırakma eylemlerini sürdürdü. Grev, erken emekliliğe ilişkin başlayan görüşmelerde ilerleme sağlanamamasına tepki amacıyla gerçekleşti.

Sendika kamu emekçilerinin maaş ve ücretlerine yüzde 5,5 oranında zam talep ediyor ya da maaş tutarının en az 175 Euro yükseltilmesini istiyor. Sendika meslek eğitimi öğrencilerine ödenen aylık ücretlerin de 100 Euro arttırılmasını talep ediyor. Ayrıca öğrencilerin mesleki eğitim gördükleri işletmelerde işe alınmalarını şart koşuyor.

Lufthansa’da grev

Alman havayolu şirketi Lufthansa’da toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle pilot sendikası Cockpit Birliği (VC) yeniden greve gitti.

Grev kapsamında, 19 Mart günü planlanan 1400 uçuştan 750’si iptal edilirken, 20 Mart’ta da 80’den fazla uçuş iptal edildi.

Yaklaşık 5 bin 400 pilotu temsil eden sendika, Ağustos ayı başından beri birçok kez iş bırakma eylemi düzenledi. Anlaşmazlık yaşanan konuların başında, Lufthansa yönetiminin erken emeklilik şartlarında yapmayı planladığı değişiklik geliyor.

Bosch işçileri Hindistan’da ‘grev’ dedi

Hindistan’ın Yeni Delhi kentindeki Jaipur bölgesinde kurulu Bosch fabrikasında İşçi Birliği Sendikası tıkanan sözleşme süreci nedeniyle 20 Mart günü bir günlük grev kararı aldı.

Jaipur’da ücret görüşmeleri, 20 aydan beri devam ediyordu. Hükümet Çalışma Komiseri ve Ortak Çalışma Komisyonu, şirket yönetimi ve İşçi Birliği üyeleri arasındaki son toplantıda bir anlaşmaya varılmadı. Bunun üzerine İşçi Birliği bir günlük uyarı grevi kararı aldı.

İspanya’da onur yürüyüşü

İspanya’nın başkenti Madrid’de 21 Mart günü bir kez daha onur yürüyüşü düzenlendi. Binlerce işçi ve emekçi hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı sokağa çıkarak ekmek, iş, konut ve onurları için yürüdü. Göstericiler ülkenin çeşitli kentlerinden Madrid’e geldiler. Geçtiğimiz yıl da da ‘onur yürüyüşü’ düzenlenmişti.

İrlanda’da on binlerin protestosu

21 Mart günü Dublin’de 80 bin civarında işçi ve emekçi İrlanda’da yeni uygulamaya konulan su ücretlerini protesto ederek gösteri düzenledi. Göstericiler su parasını ödemeyeceklerini haykırdı. Gösteriye çok sayıda yerel halk inisiyatifi ve sendikalar çağrı yaptı.

Hindistan’da postanelerde grev

Hindistan’da Uttarakhand eyaleti Kumaon bölgesindeki postanelerde çalışanların grevi ikinci haftasını doldurdu. Grev nedeniyle dağlık bölgede binlerce köye mektup ve para transferi yapılamıyor.

İşçiler diğer bölgelerde olduğu gibi kendilerinin de kamu sektöründe sözleşmeli işçi olmasını ve sosyal haklardan yararlanmayı talep ediyorlar.

Meksika’da çiftliklerde grev

Meksika’nın güneyinde bulunan çiftliklerde çalışan yüzlerce işçi Baja California eyaletinden Amerika’ya giden ana yolu bloke ederek ulaşıma kapattı. İşçiler günlük ücretlerinin 8 dolardan 20 dolara yükseltilmesinin yanı sıra daha iyi çalışma koşulları talep ediyorlar. Blokaj eylemi ile çilek, salatalık ve domates gibi ürünlerin ABD pazarına gitmesini engelleyen işçilerden 200’ü polis tarafından gözaltına alındı.

Atina’da F Tiplerine karşı eylem

Yunanistan’ın başkenti Atina’da F tipi cezaevlerinin kapatılmasını isteyen anarşistler, sol görüşlü ‘Red’ adlı radyoyu 24 Mart günü işgal etti. İşgal eyleminin ardından yayın akışını kesen eylemciler, eylemi F tipi cezaevlerinin iptal edilmesi için düzenlediklerine dikkat çekti.

Öte yandan Syriza’nın bir bürosu ve Vironas semtinde bir bankaya ait ATM de ateşe verildi.

Cezaevlerinde açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma ve F tipi hücrelerin kapatılmasını isteyen anarşistler geçtiğimiz hafta da eylem yapmıştı. Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Syriza Genel Merkezi de tutsaklarla dayanışmak için işgal edilmişti.

Arjantin’de darbe lanetlendi

Arjantin’de on binlerce kişi 24 Mart 1976’daki ABD destekli askeri faşist darbenin yıldönümünde sokağa çıktı ve “Bir daha asla!” dedi. 30 bin kişinin katledildiği darbenin 39. yıldönümünde başkent Buenos Aires’taki eylemin ana şiarı “Kazanımları koruma ve daha fazla demokrasi için mücadele” oldu.

Plaza de Mayo annelerinin de katıldığı eylemde birçok sol örgüt yer aldı. Eylemde YPG bayrakları da dikkat çekti.

Arjantinli emekçiler, 2006 yılından beri ‘Hafıza, gerçek ve adalet günü’ olarak andıkları 24 Mart’ta eylemler düzenliyor.

Kanada’da öğrenciler ayakta

Kanada’da öğrenciler dersleri boykot etti. Binlerce öğrenci 21 Mart’ta da hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto ederek gösteri düzenledi.

Montreal 2012 yılının ilkbaharında da öğrencilerin haftalarca süren militan protesto gösterilerine sahne olmuştu. Öğrenciler kendilerine saldıran polisle sokaklarda militanca çatışmıştı.

 
§