27 Mart 2015
Sayı: KB 2015/12

Düzen siyasetinin kirli bohçası
Dinci-gerici iktidarda çatlak sesler
AKP’de çatlak ve düzen gerçeği
İki yol: direniş ve zafer! - T. Kor
CHP yoksulluğu bitirir mi?
Davutoğlu Türk-İş’i ziyaret ederse...
İşsizlik fonundan işçiye pay yok!
Greif’te işçi kıyımı
“Hedefimiz sınıfın örgütlü birliği!”
Kayseri’de işçiler birliği ve mücadeleyi tartıştı
“Biri ‘Allah’ diğeri ‘emek’ diyerek aldatıyor”
“Derneğimize açılan kapatma davası meşru değildir!”
Türk Metal çetesi şikayetçi ol(a)madı!
Kürt sorununda köklü ve kalıcı çözümün yegane yolu: Birleşik Devrim
Öcalan'ın Newroz mesajı ve içerdikleri
"Kadın devrimi tartışmaları üzerine... - Ç. İnci
8 Mart ışığında kadın sorunu ve eylemleri üzerine
Anti-kapitalist öfke patlaması ve dersleri
Dünyada sınıf ve kitle eylemleri
Ferhunde için sokaklara çıktılar
Emperyalistler silahlandırıyor, çeteler katlediyor! - M. Ak
Özgecan için eylem yapan liselilere ceza
Mart ayı şehitleri Ankara'da anıldı
İÜ'de YÖK'ün rektörlük sıralamasına tepki!
Bu düzen ebedi değildir!
Zindan gerçeği düzen gerçeğidir
Kızıl bir meşaledir Kızıldere!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Türk Metal çetesi şikayetçi ol(a)madı!

 

İstanbul Kale Kilit fabrikasında bildiri dağıtımı yaptıkları sırada Türk Metal çetesinin saldırısına uğrayan ve patron uşaklarına gerekli yanıtı veren Metal İşçileri Birliği (MİB) üyeleri hakkında açılan dava 24 Mart’ta görüldü. Duruşma ile ilgili olarak açıklama yapan MİB şunları ifade etti:

Kale Kilit patronunun uşakları MİB’den korkun!

Türk Metalcilerin İstanbul Kale Kilit’te kendilerini dövdükleri gerekçesiyle MİB’li 3 devrimci işçiden şikayetçi olmaları üzerine açılan davanın ilk duruşması görüldü. Mahkemede işçilerin kararlı ve net tutumlarından sonra Türk Metalciler şikayetlerinden vazgeçtiler.

Kale Kilit’te ne olmuştu?

Kale Kilit işçilerine yönelik hazırladığımız bildirileri 12 Eylül 2014 tarihinde fabrika önünde dağıtırken Türk Metal temsilcilerinin içinde olduğu güruhun saldırısıyla karşı karşıya kalmıştık. Sermaye uşakları faaliyetimizi engellemeye çalışmıştı. Engelleyemeyince ise bu sefer fiziki saldırıya kalkışmışlardı. Ancak saldırılarını boşa düşürüp hak ettikleri cevabı arkadaşlarımız verdiler.

Bunun üzerine polisi çağırıp arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını sağlamışlardı. Ama karakolda şikayetçi olmadıklarını söyleyen çeteciler arkadaşlarımızın bırakılmasının ardından şikayetçi olmuşlar.

Bu şikayet üzerine 3 devrimci işçiye dava açıldı. Bugün (24 Mart) açılan davanın ilk mahkemesi görüldü.

Duruşmada neler oldu?

Türk Metalci sermaye uşakları gayri meşru gösterme tutumlarına karşın arkadaşlarımız faaliyetimizi savundu.

Arkadaşlarımızın tutumları karşısında şaşkınlaşan çete üyeleri birbirleriyle çelişen ifadeler verdiler. Mahkeme hakimi de burnu kırılan ve yaralananlara kimlerin vurduğunu tespit etmek için arkadaşlarımıza sorular sordu. Sorulara yanıt olarak, faaliyetimizi engellemeye yönelik yapılan saldırılar karşısında sergilenen savunmanın meşruluğuna vurgu yapıldı.

Bu savunmadan sonra Türk Metalciler arkadaşlarımızdan şikayetçi olmadıklarını ifade ettiler.

Kararlılığımızı sınamayın!

Devrimci faaliyetin işçilere ulaşmasını engellemek için her türlü kirli yol ve yönteme başvurmaktan çekinmeyen Türk Metalciler şunu bilsin ki hiçbir yol ve yöntemle faaliyetimizi engelleyemeyecekler.

Kale Kilit işçilerini ve diğer metal işçilerini Metal İşçileri Birliği saflarına çağırmaya devam edeceğiz.

Metal İşçileri Birliği
24 Mart 2015

 

 

 

 

İzmir’de MİB faaliyeti

 

MİB Ege Meclisi “Metal işçileri birliğe, meclise, örgütlenmeye” şiarlı bildirileri Aliağa ve Menemen servis duraklarında demir çelik işçilerine ulaştırdı.

İşçilere fabrikadaki sorunlara karşı “MİB’li ol güçlü ol” çağrısı yapılarak söz, yetki, karar hakkının işçilerde olacağı vurgulandı. Yine MİB’in “MİB Ege Meclisi toplanıyor” afişleri Menemen, Aliağa ve Çiğli’de servis geçiş duraklarına asıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

“Yaşasın Metal İşçileri Birliği!”

 

Metal işçileri üzerlerindeki ölü toprağını grevle tam atmaya başlamışken patronlar ve tutumlarıyla onların yanında yer alan sendikal anlayışın sonucu olarak büyük bir kararlılıkla başlayan mücadeleleri boğulmuştu. Bakanlar ülke dışında olmalarına rağmen metal işçilerinin mücadele seslerini duyan patronlar, bakanların imzası ile grevi 2 ay ertelemişti.

Gelinen aşamada bu süreç tamamlanmak üzere ve Birleşik Metal-İş cephesine tam anlamıyla bir sessizlik hakim. Aslında bu bir sessizlik değildir, tam olarak safını belirlemektir. Sahip oldukları yasalcı-icazetçi anlayıştan dolayı mücadelede bedel ödemekten kaçan, sınıf sendikacılığından uzak bu zihniyet, gelinen yerde Birleşik Metal-İş artık Türk Metal çetesinin sadece bir adım gerisindedir. Artık kendi yollarını seçmişlerdir. Onlar için metal işçilerinin onurlu hak alma mücadelesi bir anlam ifade etmiyor. Onlar için önemli olan koltuklarıdır. Tam da bu yüzden ertelenen grevle, biten süreçle ilgili tek bir kelime etmemekteler. Grevi orta yerde bırakarak, kavgadan kaçarak grevci metal işçilerine ihanet etmişlerdir.

Artık sorumluluk asıl olarak öncü-devrimci metal işçilerinin omuzlarındadır. Metal İşçileri Birliği’nin devrimci sınıf programıyla mücadeleyi büyütmekten başka bir yol yoktur. Bugün metal işçilerinin mücadelesi yalnız değildir. Buradan öncü metal işçilerine çağrım: Metal İşçileri Birliği saflarında birliğimizi güçlendirelim. MİB’li olalım güçlü olalım.

Çorlu’dan Türk Metal üyesi bir işçi

 
§