13 Mart 2015
Sayı: KB 2015/10

Toplumsal sorunlar toplumsal devrimlerle çözülür
AKP’nin öfkelileri çekilirken...
‘Demokratik cumhuriyet’ hayallerine karşı devrimci sınıf çizgisi! - Evrim Erdoğdu*
Saray basınının dilleri KABA, vicdanları TAŞ, cepleri para dolu!
Düzenin büyüyen ekonomik krizi
Berkin için Okmeydanı’nda militan direniş
Berkin devrimci liseli mücadelesinde yaşıyor!
Berkin unutulmadı!
Sokağı susturma girişimi
Grup sözleşmeleri, imkanlar ve çıkış arayışı
Baran: Taşeron köleliğine karşı taban örgütlülüğü!
“Kazanılmış haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz!”
Emekçi Kadın Komisyonları nedir? Neyi savunur?
EKK'dan devrimci 8 Mart eylemleri
Kadınlar 8 Mart'ta alanlardaydı
Direniş Divanı'nda 8 Mart
Avrupa'da 8 Mart eylem ve etkinlikleri
Syriza ve gücünün sınırları
İşçi ve emekçiler faturayı ödemek istemiyor
Hitler'den Neo-Nazilere, Neo-Nazilerden Pegida'ya
Burjuva gericiliği, emperyalist savaş ve saldırganlık...
Berkin'e sözümüz devrim olacak!
Çocuk işçilik: Sömürünün en ağır biçimlerinden biri
'Hüseyin Hoca' mezarı başında anıldı
Çağdaş Kawalarla gerçek Newrozlara!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

'Hüseyin Hoca'
mezarı başında anıldı

 

BDSP, 11 Mart 2009’da yaşamını yitiren Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP) Üyesi Hüseyin Temiz’in 6. ölüm yıldönümünde anma düzenledi. Çobançeşme Mezarlığı girişinde buluşan sınıf devrimcileri, üzerinde Hüseyin Temiz’in fotoğrafının bulunduğu “Devrimciler ölmez devrim davası yenilmezdir!” şiarlı pankartı açarak Temiz’in mezarına yürüdü. Kortejin önünde Temiz’in fotoğrafının taşındığı yürüyüş sırasında “Yeni Ekimler için ileri!”, “Hüseyin yoldaş kavgamızda yaşıyor!” sloganlarının yanı sıra parti şehitlerinin isimleri sayılarak “Yaşıyor!” diye haykırıldı.

Temiz’in mezarı başında yapılan konuşmada lise yıllarında devrimci mücadele içerisinde yer almaya başlayan Temiz’in ölene dek devrimci bir işçi olarak mücadelesini sürdürdüğüne dikkat çekildi. Konuşma şöyle devam etti:

Hüseyin yoldaş, zor süreçlerde mücadeleyi sürekli ileriye taşıyan ve örgütleyen konumda olmuştur. 12 Eylül darbesinin yaratmış olduğu yenilgi ortamında bir bir düzene yamananlara ve devrimci örgütlü mücadeleden kaçanlara inat Marksizm-Leninizm davasını cepheden savunmuştur. Sınıfın devrimci partisinin kuruluş sürecinin ilmek ilmek örülmesinde aktif rol oynamıştır. Bu uğurda gerektiğinde bedel ödemesini bilmiştir.”

Konuşmada, Temiz’in Oktaş, Güven Elektrik, Texim ve Desa direnişlerinin örgütlenmesinde büyük rol oynadığı hatırlatılarak “Mücadelesi ile işçilerin ve devrimcilerin ‘hoca’sı olmuştur” denildi.

Ardından söz alan BDSP temsilcisi ise “Onun tek amacı vardı. İşçi sınıfının devrimci partisini büyütmek... bu uğurda da bedenini ortaya koymaktan hiçbir zaman çekinmedi” ifadelerini kullandı. Hüseyin Hoca’nın yanı sıra Habip, Ümit, Hatice ve Alaattin’in bıraktığı bayrağın taşıyıcısı olduklarına vurgu yapan BDSP temsilcisi “Bu bayrağı bu ülkenin burçlarına dikene kadar da soluksuz bir mücadele vermek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Hüseyin Temiz şahsında tüm parti ve devrim şehitleri adına saygı duruşunda bulunuldu. Anma programı saygı duruşunun ardından sona erdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

 

Sincan F Tipi’nde 8 Mart eylemi

 

Sincan F Tipi Hapishanesi’ndeki devrimci tutsaklar 8 Mart’ın kızıllığını, zindana taşıdılar.

TKİP ve DHKC dava tutsaklarının 8 Mart Pazar günü gerçekleştidiği eylemde devrimci tutsaklar, “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!”, “Kadın olmadan devrim olmaz devrim olmadan kadın kurtulmaz!”, “Kadının kurtuluşu sosyalizmde!” sloganlarıyla tecrite ve F tipi hücre izolasyonuna karşı kızıl 8 Mart’ın ruhunu haykırdılar.

TKİP dava tutsakları da attıkları “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganı ile sadece dışarıda değil içeride de tüm baskılara karşı devrim davasında ısrarcı olmaktan ve emekçi kadınların yarattığı mücadele gününü selamladılar.

Nazım Hikmet’in ‘Kadınlarımız’ şiirini okuyan tutsaklar daha sonra hep birlikte ‘Mısri Kız’ şarkısını söyleyerek devrimci 8 Mart eylemlerini sonlandırdılar.

 Kızıl Bayrak / Ankara


 

 

 

 

 

Şakran Cezaevi önünde eylem

 

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın İnisiyatifi, İHD İzmir Şubesi, Savaşa Karşı İzmir Kadın İnisiyatifi Şakran Hapishanesi’nde tutuklu bulunan çocuklara yönelik işkence ve tecavüzlere karşı eylem yaptı.

7 Mart’ta hapishane önünde gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını İHD Ege Bölge Temsilcisi Ali Aydın okudu. Pozantı, Sincan, Muğla, Antalya ve Van çocuk cezaevlerinde yaşananları hatırlatan Aydın, daha önce Şakran’ın yine aynı nedenle gündeme geldiğini, o dönemde cezaevine gelerek sorumlular hakkında işlem yapılmasını istediklerini fakat bir sonuç alamadıklarını belirtti. Çocuk cezaevlerindeki insanlık dışı saldırılara son verilmesi için taleplerini sıralayan Aydın, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Ardından, Savaşa Karşı İzmir Kadın İnisiyatifi’nden Günseli Kaya konuştu. TAYDER adına bir ananın yaptığı konuşmadan sonra ise söz, eyleme katılanlara verildi. Haziran Direnişi’nde tutuklanan ve bir süre Şakran Kadın Hapishanesi’nde tutulan Burcu Koçlu, hastane ve mahkemeye götürülürken karşılaştığı çocuk tutuklularla arasında geçen konuşmaları aktardı.

Eyleme BDSP, Karşıyaka Halk Forumu ve HDK destek verdi.

Kızıl Bayrak / İzmir

 
§