13 Mart 2015
Sayı: KB 2015/10

Toplumsal sorunlar toplumsal devrimlerle çözülür
AKP’nin öfkelileri çekilirken...
‘Demokratik cumhuriyet’ hayallerine karşı devrimci sınıf çizgisi! - Evrim Erdoğdu*
Saray basınının dilleri KABA, vicdanları TAŞ, cepleri para dolu!
Düzenin büyüyen ekonomik krizi
Berkin için Okmeydanı’nda militan direniş
Berkin devrimci liseli mücadelesinde yaşıyor!
Berkin unutulmadı!
Sokağı susturma girişimi
Grup sözleşmeleri, imkanlar ve çıkış arayışı
Baran: Taşeron köleliğine karşı taban örgütlülüğü!
“Kazanılmış haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz!”
Emekçi Kadın Komisyonları nedir? Neyi savunur?
EKK'dan devrimci 8 Mart eylemleri
Kadınlar 8 Mart'ta alanlardaydı
Direniş Divanı'nda 8 Mart
Avrupa'da 8 Mart eylem ve etkinlikleri
Syriza ve gücünün sınırları
İşçi ve emekçiler faturayı ödemek istemiyor
Hitler'den Neo-Nazilere, Neo-Nazilerden Pegida'ya
Burjuva gericiliği, emperyalist savaş ve saldırganlık...
Berkin'e sözümüz devrim olacak!
Çocuk işçilik: Sömürünün en ağır biçimlerinden biri
'Hüseyin Hoca' mezarı başında anıldı
Çağdaş Kawalarla gerçek Newrozlara!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Avrupa'da 8 Mart eylem ve etkinlikleri

 

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü Avrupa’nın bir dizi kentinde eylem ve etkinliklerle kutlandı.

Frankfurt’ta 8 Mart etkinliği

7 Mart’ta Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan etkinlik saygı duruşuyla başladı. 8 Mart’ın devrimci ve kızıl bir gün olduğuna vurgu yapan açılış konuşmasının ardından Frankfurt Devrimci Gençlik Birliği’nin hazırladığı tiyatro gösterimi gerçekleştirildi.

Ardından, Türkiye’de kadın sorununu ve özellikle de son yıllarda artan kadına yönelik şiddeti işleyen bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Slayt gösterimi eşliğinde Almanya’da kadının iş ve toplumsal yaşamda yaşadığı sorunları işleyen bir tartışma yapılmasının ardından şiir ve müzik dinletisiyle etkinlik sona erdi.

Wuppertal

7 Mart’ta MLPD, kadın örgütü Courag, AGİF, Sosyalist Kadınlar Birliği ve NAV-DEM Kürt Kadınlar Örgütü tarafından Wuppertal’da miting ve yürüyüş  gerçekleştirildi.

Von-der-Heydt-Platz’da toplanan kitle konuşmaların ardından kent merkezine yürüyerek tekrar başlangıç noktasına döndü. Kürt kadınlarının ağırıklı katıldığı eylem kısa konuşmaların ardından sona erdi.

Eyleme BİR-KAR ve Enternasyonal Emekçi Kadın Komisyonu (EEKK) da bayrakları ile katılırken EEKK’nın 8 Mart vesilesiyle çıkardığı bültenin dağıtımı yapıldı.

Stuttgart

7 Mart’ta Schlossplatz Meydanı’nda bir araya gelen MLPD, İranlı işçi ve emekçi kadınlar, Türkiye ve Kürdistanlı kurumlar miting ve yürüyüş düzenlediler.

Alman müzik grubunun dinletisiyle başlayan eylemde kurumlar adına 8 Mart gündemli konuşmalar yapıldı. Konuşmaların ardından yürüyüşe geçen kitle belediye binası önünde müzik dinletisi eşliğinde çekilen halaylarla eylemi sonlandırdı.

BİR-KAR çalışanı işçi ve emekçi kadınlar da eylemde yerlerini alırken, EEKK’nın 8 Mart bülteni dağıtıldı.

Köln ve çevresinde 8 Mart

Almanya’nın Köln kentinde 7 Mart’ta miting ve yürüyüş düzenlendi. Kadın sorununa, Kobanê’deki kadınların direnişine değinen konuşmalar yapılan mitingde müzik grupları sahne alırken halaylar çekildi.

Ardından kentte bir yürüyüş düzenleyen kitle tekrar miting alanına dönerek halaylar eşliğinde eylemi sonlandırdı.

7 Mart’ta Gummersbach kentinde Alevi Derneği’nin Alman kurum ve kuruluşlarıyla ortak düzenlediği geceye destek veren EEKK, etkinlikte bir konuşma yaparken bültenin dağıtımını gerçekleştirdi.

EEKK, 8 Mart’ta Köln ve çevresinde yaşayan emekçi kadınların bir araya geldiği bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya katılanlar benzer toplantıların süreklileştirilmesi kararı aldı.

Bielefeld’de 8 Mart etkinliği

BİR-KAR, 8 Mart’ta Bielefeld’de kahvaltılı etkinlik düzenledi.

Etkinlikte işçi-emekçi kadınların mücadelesini ve Haziran Direnişi’ni anlatan iki ayrı sinevizyon gösterildi. Etkinlik 8 Mart’ın tarihsel ve sınıfsal anlamına vurgu yapan konuşmanın ardından sonlandırıldı.

Wuppertal’da 8 Mart etkinliği

8 Mart’ta Wuppertal’da BİR-KAR, EEKK ve Alevi Kültür Merkezi (AKM) tarafından etkinlik düzenlendi.

Saygı duruşuyla başlayan etkinlik açılış konuşmasıyla devam etti.

Frankfurt EEKK çalışanı müzik dinletisi sunarken Türkiye’de emekçi kadınların yaşadığı sömürü, baskı ve şiddet üzerinden sunum yaptıkları kısa bir panel gerçekleştirildi.

Etkinlik AKM çocuk folklor grubunun sahne almasının ardından EEKK’nın slayt gösterisi eşliğinde 8 Mart’a ilişkin yapılan sunumla devam etti

Essen’de 8 Mart

Essen’de tüm güne yayılan 8 Mart programı, Kürt hareketinin şehir merkezinde düzenlediği yürüyüşle başladı.

Kobanê gündeminin öne çıktığı eyleme BİR-KAR da katılırken, yürüyüş boyunca bildiri dağıtımı yapıldı. Ayrıca yürüyüşte BİR-KAR adına bir konuşma yapıldı.

8 Mart programı Essen BİR-KAR tarafından “Eşitlik özgürlük sosyalizmde, direniş özgürleştirir” şiarı ile düzenlenen salon etkinliği ile devam etti. Kısa bir açılış konuşması ile başlayan etkinlik, saygı duruşuyla sürdü.

Grup Kirvem’in müzik dinletisinin ardından BİR-KAR adına konuşma yapıldı. Konuşmanın ardından şiir dinletileri ve kültürel programla devam eden etkinlik, halaylarla sonlandırıldı.

Hamburg’da yürüyüş

Almanya’nın Hamburg kentinde demokratik kadın örgütlerinin çağrısıyla 7 Mart’ta Hochmannplatz’da toplanan kitle kent içerisinde yürüyüş yaparak tekrar toplanma alanına döndü.

Uzun bir yürüyüşün ardından alana dönen kitle halay ve sloganlarla eylemi sonlandırdı.

Eyleme katılan BİR-KAR ve EEKK yürüyüş esnasında bülten ve Kızıl Bayrak satışı yaptı.

Lozan’da coşkulu etkinlik

BİR-KAR, İsviçre’nin Lozan kentinde etkinlik düzenledi.

Açılış konuşması ve saygı duruşuyla başlayan etkinlik 8 Mart’ın tarihsel kökeninin anlatımıyla devam etti.

Genç kadınların hazırladığı şiir dinletisinin ardından ‘Kadınlar yürüyor’ sinevizyonu ve Kobanê’de savaşan Kürt kadın gerillaların görüntüleri ekrana yansıtıldı.

BİR-KAR adına yapılan konuşmada ise, 8 Martların tarihsel ve sınıfsal özüne yapılan vurguların yanı sıra güncel, siyasal konular ele alınarak mücadeleye daha aktif katılma çağrısı yapıldı.

Ardından müzik dinletisi eşliğinde Lozan BİR-KAR Kadın Komisyonu’nun hazırladığı yemekler yenilerek etkinlik sonlandırıldı.

Basel’de etkinlik

İsviçre’nin Basel Kentinde Gökkuşağı Derneği, 7 Mart’ta bir etkinlik gerçekleştirdi.

Kısa bir sunumla açılışı yapılan program, saygı duruşuyla devam etti. 8 Mart’ın tarihsel, toplumsal ve güncel anlamı üzerine yapılan konuşmadan sonra “Yaşamın yarısından kavganın yarısına” başlıklı sinevizyon gösterimine geçildi. Etkinlik programı Nazım Hikmet’in “Tanya” şiirinin okunmasıyla devam ederken coşkulu müzik dinletisiyle bitirildi.

Paris’te kitlesel yürüyüş

Fransa’nın başkenti Paris’te 8 Mart’ta Republique Meydanı’nda toplanan kitle “Şiddete ve yoksulluğa karşı, dünya kadın yürüyüşü Fransa” ve “Şengal’den Kobanê’ye kadınlar direniyor” şiarlı pankartların arkasında yürüyüş gerçekleştirdi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşe ağırlıklı olarak Kürt kadınları katılırken, sendikalardan CGT ve Solidaire, Fransız Komünist Partisi, Front de Gauche (Sol Cephe), NPA (Yeni antiKapitalist Parti), Yeşiller, LGBT ve feminist örgütlerin yanısıra İranlı, Tunuslu ve Türkiyeli devrimci-ilerici örgütler katılım sağladılar.

BİR-KAR’ın da flamalarıyla katıldığı yürüyüşte, EEKK bülteninin dağıtımı yapıldı.

Kızıl Bayrak / Almanya-İsviçre-Fransa


 
§