16 Ocak 2015
Sayı: KB 2015/02

Metal işçisinin grevi, sınıfın ve sınıf devrimcilerinin büyük sınavı
Düzen cephesi seçimlere hazırlanıyor
Devrimci sınıf hareketini büyütelim!
Hrant Dink cinayeti 8. yılında!
Emperyalist saldırganlığa ve kanlı piyonlarına karşı…
MİB MYK Ocak ayı toplantısı sonuç bildirgesi
15 bin metal işçisi 29 Ocak'ta greve çıkıyor
Sınıf kardeşleriniz yanınızda!
Namet'te sendika düşmanlığına protesto
Ümraniye'de 8 Şubat hazırlıkları
Ülker'in önlenemez yükselişi! - Onur Kara
Sosyalizm ve din - Lenin
Charlie Hebdo katliamı
Zorba rejimlerin ‘insan hakları’ ortaklığı
Katiller de yürüyüşteydi
“Gelecek her yerde sosyalizme ait olacaktır!”
AKP’nin paketinde kadın emeğinin sömürüsü var!
“Kadın sorunu”, ideolojik donanım ve mücadelenin önemi
Sermayenin gözünden ‘aile paketi’ yorumu
İşçilerin Birliği Kurultayı toplandı!
Sincan’da işçiler mücadeleyi yükseltiyor!
Yerel bültenler: Devrimci sınıf faaliyetinin soluk borusu
Türkiye’de “hapishane”lere dair düşünceler - Z. Kaya
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

15 bin metal işçisi
29 Ocak'ta greve çıkıyor

 

Grev oylaması niteliğindeki 21 Aralık Gebze mitinginde Türk Metal ihaneti ve MESS dayatmalarına karşı grev isteğini ortaya koyan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi metal işçileri, 10 Ocak’ta toplanan Merkez TİS Komisyonu’nda bu iradesini bir kez daha gösterdi. Sendikanın genel merkez binasında gerçekleşen toplantının ardından yapılan açıklamada grev kararı alındığı duyuruldu.

Herkes greve hazır hale gelecek”

11 Ocak günü Birleşik Metal-İş’in internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada ise işyerlerinden yansıyan eğilimin “metal işçilerinin büyük bir çoğunlukla MESS dayatmalarını kabul etmedikleri, ücret uçurumunun kapatılması için iyileştirmelerin olmadığı, metal işçilerinin yaşam standardını yükseltmeyen ve düşük ücret sistemini 3 yıllık sözleşme ile kalıcılaştırmayı hedefleyen sermayenin dayatmalarına karşı ‘bedeli ne olursa olsun’ direnmek yönünde olduğu” vurgulandı.

Toplantıda şu vurguların yapıldığı bildirildi:

* Mücadele kesinlikle toplu verilecek, hiçbir şekilde işyeri bazında pazarlık yapılmayacak.

* 10 Aralık’tan önce greve çıkılmasın diyenler de dahil olmak üzere herkes greve hazır hale gelecek ve greve çıkacak.

* Olası grev oylamalarına karşı her türlü tedbir önceden alınacak.

* Grev zamanlaması genel yönetim kurulu tarafından yapılacak.

* Hedef MESS dayatmalarını geriletmektir.

* Tüm komiteler, grev komitesi olarak yeniden düzenlenecek ve gece gündüz faaliyet yürütecekler. Komitelerin grev eğitimleri başlatılacak.

* Zorunlu giderler dışında, sendika yönetici ve çalışanlarının ücret ve maaş ödemeleri ve diğer giderler grev sonuçlanıncaya kadar kesilecek.

* Uluslararası sendikal dayanışma hızla devreye sokulacak.

* Önümüzdeki hafta içinde grev kararı ile ilgili detaylar kamuoyu ile paylaşılacak.

Grev tarihi açıklandı

14 Ocak günü İstanbul Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında metal işkolunda 42 fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 15 bin işçiyi kapsayan grevin uygulama tarihinin 29 Ocak olacağı açıklandı.

Basın toplantısında Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu tarafından yapılan açıklamada grev kararı, gerekçeleri ve tarihi basın ve kamuoyuyla paylaşıldı.  

Metal işkolundaki grup toplu iş sözleşmelerinin emekle sermaye arasındaki mücadelenin önemli alanlarından biri olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Serdaroğlu, metal işkolunun ekonomide kapsadığı alan ve işlevselliği nedeniyle grup toplu iş sözleşmelerinin işkolunun kapsadığı alanın çok üzerinde bir etkiye sahip olduğunu ifade etti.

Serdaroğlu, bu etkinin sadece ekonomik değil, siyasi nitelikler de taşıdığını ifade etti.

Metal işkolunda kazanılan ya da kaybedilen hakların tüm ülkedeki emek sermaye ilişkisini belirleyici nitelikte olduğu tespitinde bulunan Serdaroğlu, “Metal işkolunda toplu sözleşme düzeni işbirlikçi ve dayatmacı bir düzendir. Bu düzenin mağduru bir bütün olarak metal işçileridir ve bu düzenin değişmesi için varını yoğunu ortaya koyan tek sendika vardır: O da Birleşik Metal-İş Sendikası’dır” dedi.

Beko: Metal işçisinin yanındayız

Basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Birleşik Metal-İş’in işçiden aldığı iradeyle greve hazırlandığını ifade etti. “Bu grev başta Türkiye işçi sınıfı olmak üzere DİSK’in, barıştan, demokrasiden yana olan güçlerin grevidir. Kazanacak olan yine bu güçlerdir” diyen Beko, DİSK olarak metal işçilerinin yanında olacaklarını ifade etti.

 

 

 

 

Metal işçileri: Bu daha başlangıç

 

Metal işkolunda MESS dayatmalarına karşı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 15 bin işçi 42 fabrikada grev hazırlıklarına devam ediyor.

Sosyal medyaya yansıyan fotoğraf, video ve paylaşımlar metal işçisinin grev kararlılığı ve coşkusunu yansıtıyor. Birleşik Metal-İş TİS Komisyonu’nun MESS dayatmalarına karşı grev kararı almasının ardından fabrikalarda başlayan hazırlıklar kapsamında yürüyüşler ve grev bilgilendirme toplantıları yapılıyor.

Sosyal medyayı güçlü biçimde kullanan metal işçileri grev hazırlıklarına ilişkin gelişmeleri an be an paylaşıyorlar.

Metal işçileri 14 Ocak sabahı da eylemlerine devam etti.

Eskişehir’de Renta işçileri kışın soğuğuna aldırmadan işe giriş ve çıkışlarda alkışlı ve sloganlı yürüyüşler gerçekleştiriyorlar.

İzmir’de Schneider Electric fabrikasında metal patronlarının örgütü MESS’e güçlü bir mesaj verildi. Birleşik Metal-İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek tarafından fabrika içerisinde yapılan grev bilgilendirme konuşması işçiler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Çeltek’in, grev kararını açıkladığı konuşması işçiler tarafından “Fabrikalar MESS’e mezar olacak!” sloganıyla karşılandı.

İzmir’de Mahle Mopisan fabrikası da eylem alanı oldu.

Bursa’da MESS kapsamındaki SCM fabrikasında da eylem vardı. SCM işçileri 13 Ocak akşamki eylemleriyle greve hazırız mesajı verdi.

Bursa’da Prysmian fabrikasında da metal işçileri eylemdeydi.

Gebze Schneider Electric işçileri “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganlarıyla fabrika içinde coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi. Üretim alanında kitlesel biçimde toplanan işçiler “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!” sloganını sıkça attılar.

Gebze’de Alstom fabrikasında ise Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül ve Gebze Şube yöneticilerinin katılımıyla grev bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Gebze’de Cengiz Makina’da da metal işçileri “İşgal, grev, direniş!” sloganıyla fabrika içerisinde eylem yaparak grev kararlılıklarını haykırdılar.

Birleşik Metal-İş İstanbul 2 No’lu Şube’nin örgütlü olduğu Paksan Makina’da işçiler grev kararlılıklarını haykırdı. Sendika önlüklerini giyerek fabrika girişinde toplanan işçiler üretim alanına sloganlarla yürüdüler. İşbaşı yapan işçiler, vardiyası biten diğer işçiler tarafından alkışlarla karşılandılar.

Ejot Tezmak işçileri de MESS dayatmalarına karşı grev kararlılıklarını haykırmaya devam ediyorlar. Ejot işçileri fabrika içerisinde gerçekleştirdikleri eylemde “Susma haykır MESS’e başkaldır!”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”, “Yolumuz direniş hedefimiz grev!” sloganlarını attılar.

 
§