7 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/44

Taşeron köleliğine ve işçi katliamlarına karşı direniş!
Kapitalistlerin serveti, emekçilerin sefaleti büyüdü!
2015 bütçesi savaş, kalekol ve Ak Saray’a!
Adalet’ten Ak’a saraylar kağıttan kuledir
İşçi katliamları sermayenin harcında var!
Kapitalist sömürü çarkları arasında tarım işçisi olmak
Faruk Çelik çark etti!
Ülker nasıl dünya üçüncüsü oldu?
Maaşına zam, işine son!
DEV TEKSTİL tanıtım toplantıları
Yusuf Erdinç karayolu işçilerine sesleniyor
Kapitalizmin bacasız fabrikası: Profesyonel spor
VESTEL: Bir fabrika ve bir kentin öfkesi!
Kobanê direnişi: Yanılgılar, hayaller ve devrimci çözüm
Şovenizmin panzehiri devrimci sınıf mücadelesidir!
Kobanê’de direniş çeteleri kuşatıyor!
Tunus seçimleri üzerine
Kapitalizmin krizi: Taşeronlaştırma ve vekalet savaşları
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
‘Yeryüzünün Lanetlileri’ ayağa kalkıyor!
Şanlı Bir Ekim gecesinde bulutları ateşle dağıtan uluslararası proletaryanın kızıl rüzgârı
Bu kavga senindir, bu kavgada ‘sen de varsın!’
Ankara DLB’den coşkulu Oğuzhan Çalışkan buluşması!
Kadınlar gericiliğe ve şiddet karşı direniyor!
Kendi destanımızı yazalım
Eugene Pottier ve dünya işçi sınıfının marşı: Enternasyonal
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Yusuf Erdinç
karayolu işçilerine sesleniyor

 

Yol-İş Kayseri 1 No’lu Şube Genel Kurulu öncesi Nevşehir’deki delege seçimlerinden başarıyla çıkan Yusuf Erdinç ve ekibi, devrimci sınıf sendikacılığı bayrağını Kayseri genel kurulunda dalgalandırmaya hazırlanıyor.

Yusuf Erdinç’in Yol-İş Kayseri 1 No’lu Şube Genel Kurulu öncü delegeleri adına yaptığı çağrı şöyle:

Sendika ağalarının çarkını kırmak,
mücadeleci sendikacılık yapmak için adayız!

Yol-İş Sendikası Kayseri 1 No’lu Şube’mizin 10. Olağan Genel Kurulu 16 Kasım Pazar günü yapılacak. Genel kurulda iki liste, iki anlayış yarışacak. Karayollarında yaşanan taşeronluk köleliği, özelleştirme saldırısına karşı ‘çözüm mücadelededir’ diyen bizlerin listesi ile, özelleştirme ve taşeronlaştırmaya boyun eğerek, uzlaşmacılığı meslek edinerek sendikacılık yapan Adem Özokutan’ın listesi yarışacak.

Ağır yenilgi aldığı Pınarbaşı delege seçimlerini, genel merkezin de desteğini alarak iptal ettiren Adem Özokutan’ı ve ekibini tanıyoruz. Onlar, işverenle, taşeron patronlarıyla eş güdüm içinde çalıştılar. Ne işvereni, ne de taşeron patronlarını hiç üzmediler. Yıllarca taşeron işçilerin sendikasız çalışmasına göz yumdular. Profesyonel sendikacılıkları tehlikeye düşünce, taşeron işçilerini sendikaya üye yaptılar. Üye yaparken taşeron işçiye kadro sözü verdiler. Taşeron işçilere toplu sözleşmeye dahil olacaklarını söylediler. Ardından da tüm bu sözlerini yalayıp, yuttular.

Bizleri mücadelemizden tanırsınız. Yaptıklarımızın tanığı sizlersiniz. Sendika seçimlerinden önce de, sonra da bulunduğumuz her yerde mücadele bayrağını hep yükseklerde tuttuk.  

Her gün karayolu işçilerinin mücadele birliğini sağlamak için, birleşen karayolu işçilerinin yenilmezliğini göstermek için, taşeronluk köleliğinin son bulması için bedel ödemeyi göze aldık. Mücadele ettiği için sürgünlere maruz kaldığı halde bir an olsun sarsılmayan Şinasi Topçu’dan çok şey öğrendik.

2004 yılında taşeron işçilerinin sendikaya üye olmalarının önünde hiçbir engel olmadığını anlatmak için Karayolları 6. Bölge işçileriyle Pınarbaşı’nda, Develi’de, Yozgat’ta ve tüm şubelerde yapılan toplantılara önderlik ettik. Taşeronluk köleliğinin, özelleştirme saldırısının kıskacındaki karayolu işçilerinin mücadelesini büyütmek için, Kayseri’de ‘Taşeron İşçiliğine Karşı Mücadele Sempozyumu’nu gerçekleştirdik. Karayolu işçisinin kürsüsü olan ‘Karayolu İşçi Bülteni’ adlı işçi gazetesini çıkardık.

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Karayolu işçilerinin haklarını alması ve geleceğinin kararmaması için, taşeronluk köleliğine son vermek için, karayolu işçisinin gücünü göstermek için, mücadeleyi büyütmek, karayolu işçilerini birleştirmek için, karayolu işçilerinin seçilme hakkının önündeki barajları yıkmak için karayolu işçisinin örgütlü mücadelesini büyütmek için adayız.  

Kendi ikballeri için, karayolu işçisinin geleceğini karartan, sendikamızda ağalık düzeni kuran Ademler’in saltanatını yıkmak, yemede sonuncu, içmede sonuncu, fedakarlıkta birinci olmak için aday olan bizleri yönetime taşımak her onurlu delegenin görevidir.

İletişim adresi: 67 Şube Şefliği / Nevşehir

İletişim telefonu: 0 536 474 60 39”

 

 

 

 

@page { margin: 2cm } p { margin-bottom: 0.25cm; direction: ltr; color: #000000; line-height: 120%; widows: 0; orphans: 0 } p.western { font-family: "Liberation Serif", "Times New Roman", serif; font-size: 12pt; so-language: tr-TR } p.cjk { font-family: "SimSun"; font-size: 12pt; so-language: zh-CN } p.ctl { font-family: "Lucida Sans", sans-serif; font-size: 12pt; so-language: hi-IN }

HEMA’da 850 madenci
iş bıraktı


Torba Yasa’yla birlikte geçtiğimiz ay işçilere iki asgari ücret verilen HEMA’da, patron geçen ay ödediği ikinci asgari ücreti işçilerin bu ayki maaşlarından kesti. Bazı işçiler bu ay hesaplarına 15 TL ile 300 TL arası miktarda para yatırıldığını söylediler. İşçiler duruma tepki göstererek iş bıraktı.

Hattat Holding’e bağlı Zonguldak'taki HEMA maden işletmelerinde patron Torba Yasa ile getirilen maaş düzenlemesini fiilen çiğnedi. Yasada, madenlerde asgari ücretin iki katından daha düşük ücretle işçi çalıştırılamayacağı belirtilirken, HEMA patronu geçen ay ödediği ikinci asgari ücreti bu ayki maaşlardan kesti. HEMA patronu hem yasayı tanımadı hem de işçileri açlık ve sefaletle yüzyüze bıraktı.

Duruma tepki gösteren işçiler 4 Kasım'da iş bıraktı. 650’si yeraltında çalışan olmak üzere, yaklaşık 850 maden işçi maden ocağı önünde toplanarak eylem yaptı.Kütahya’da madenciden hak talebi

 

Şirketlerin el ele vererek işçileri adeta köleye çevirmesi ve baskı uygulaması sadece Ermenek’e özgü değil. Kütahya’da bulunan bir maden ocağında adeta köle muamelesi gören işçilerin, torba yasanın ardından işlerine son verildi ve ücretleri gasp edildi. İşçiler, 31 Ekim günü Kütahya Zafer Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Patronun ocağı kapatma kararı aldığını belirten maden işçisi Murat Tekin, “Özel bir şirkette maden ocağında çalışmaktayım. Patronumuz madeni kapatıyorum diyerek yeni yasanın çıkması ile kaldıramayacağını söyleyip madeni kapattı. Bizim içeride üç aylık maaşlarımız var. Kıdem tazminatları bunları vermedi” ifadelerini kullandı.

Aynı maden ocağında çalışan Tuncay Burç adlı işçi ise patronun keyfi olarak maden ocağını kapattığına dikkat çekerek şunları söyledi:

Sesimizi birilerine duyurmak istiyoruz. İsteyen istediği şartlarda adam çalıştırıp istediği şekilde de kapatmasın ocakları. Çalışma şartları madencilikte Türkiye’nin her tarafında aynı. Şu anda 18 arkadaşımız yer altında yatıyor. Biz bunları göze alıp kellemizi koltuğa alıp yer altına giriyorsak bizim de hakkımızı yemeye kimsenin hakkı yok.”

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Kütahya Şubesi ile görüşeceklerini kaydeden işçiler, sendika ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.


 
§