7 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/44

Taşeron köleliğine ve işçi katliamlarına karşı direniş!
Kapitalistlerin serveti, emekçilerin sefaleti büyüdü!
2015 bütçesi savaş, kalekol ve Ak Saray’a!
Adalet’ten Ak’a saraylar kağıttan kuledir
İşçi katliamları sermayenin harcında var!
Kapitalist sömürü çarkları arasında tarım işçisi olmak
Faruk Çelik çark etti!
Ülker nasıl dünya üçüncüsü oldu?
Maaşına zam, işine son!
DEV TEKSTİL tanıtım toplantıları
Yusuf Erdinç karayolu işçilerine sesleniyor
Kapitalizmin bacasız fabrikası: Profesyonel spor
VESTEL: Bir fabrika ve bir kentin öfkesi!
Kobanê direnişi: Yanılgılar, hayaller ve devrimci çözüm
Şovenizmin panzehiri devrimci sınıf mücadelesidir!
Kobanê’de direniş çeteleri kuşatıyor!
Tunus seçimleri üzerine
Kapitalizmin krizi: Taşeronlaştırma ve vekalet savaşları
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
‘Yeryüzünün Lanetlileri’ ayağa kalkıyor!
Şanlı Bir Ekim gecesinde bulutları ateşle dağıtan uluslararası proletaryanın kızıl rüzgârı
Bu kavga senindir, bu kavgada ‘sen de varsın!’
Ankara DLB’den coşkulu Oğuzhan Çalışkan buluşması!
Kadınlar gericiliğe ve şiddet karşı direniyor!
Kendi destanımızı yazalım
Eugene Pottier ve dünya işçi sınıfının marşı: Enternasyonal
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

DEV TEKSTİL tanıtım toplantıları

 

Devrimci sınıf sendikacılığı çizgisini temel alarak yola çıkan Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası’nın (DEV TEKSTİL) tanıtım toplantılarına 2 Kasım günü İzmir’de, İstanbul’daysa Ümraniye ve Kartal’da devam edildi.

İzmir

Alsancak Gençlik Evi’nde gerçekleştirilen Greif direnişçisi ve DEV TEKSTİL kurucularından Orhan Purhan’ın da yer aldığı söyleşi, tekstil işçileri adına açılış konuşmasıyla başladı.

İzmir’deki tekstil sektörünün genel durumuna değinilen konuşmada, tekstil işkolunun dağınık ve örgütsüz olma özelliğine değinildi.

Sendikalı olan bir iki fabrikada patron işbirlikçisi sendika yönetimlerinin bulunduğu, sendikalaşma örneklerinin çoğaltılması ihtiyacına vurgu yapıldı.

Söyleşide söz alan DEV TEKSTİL kurucusu Orhan Purhan, yeni bir sendika kurma fikrini özetledi. Eğitimlerin önemine de değinen Purhan, işçilere sınıf bilinci verilmemesi durumunda Haziran Direnişi’nde, Soma’da ve Kobanê direnişinde olduğu gibi işçilerin sokağa inemeyeceğini sözlerine ekledi.

Canlı bir havada geçen toplantıda, 23 Kasım’da düzenlenecek tanıtım toplantısına her işkolundan işçileri katmanın önemine vurgu yapıldı.

Ümraniye

Ümraniye İşçilerin Birliği Derneği’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, kuruluş aşamasında olan sendikanın tüzük, iç işleyiş, örgütlenme ilkeleri ve örgütlenme süreci tartışıldı. Toplantıda, sınıf sendikacılığını ve sınıf hareketini güçlendirme çağrısı yapıldı.

Toplantıda konuşan DEV TEKSTİL kurucuları “neden ve nasıl bir sendika olmalı, neden bir sendika kurma ihtiyacı duyuyoruz?” sorularına yanıt verdiler. Söz-yetki-karar hakkının işçilerde olduğu devrimci sınıf sendikacılığı anlayışıyla sürecin kazanılacağını belirterek DEV TEKSTİL’de örgütlenme çağrısı yaptılar.

Sendikanın işleyişi, önüne koyduğu mücadele programı ile ilgili yöneltilen soruların cevaplanmasıyla toplantı sona erdi.

Kartal

Kartal'daki toplantı, 2 Kasım Pazar günü Eğitim Sen 5 No’lu Şube’de gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısının öncesinde ise iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasında, işçi sınıfının bağımsız devrimci sınıf tutumunun açığa çıktığı Greif direnişinde söz-yetki-karar hakkı ve taban inisiyatifine dayalı örgütlenmeyle yol yürüyen Greif işçilerinin mücadelelerine devam ettikleri dile getirildi.

Toplantıda konuşan Greif direnişçisi ve DEV TEKSTİL’in kurucularından Engin Yılgın, Greif deneyimi üzerinden verdiği somut örneklerle nasıl bir sendika sorusu üzerine açıklamalarda bulundu. Konuşmaların ardından soru-cevap bölümünde canlı tartışmalar yapıldı.

Bu bölümde, eski bir Castleblair işçisi ile taşeron işçileri görüşlerini dile getirdi.

DEV TEKSTİL’in kitlelere ulaşmasının nasıl sağlanacağı üzerine yürütülen tartışmada ise bu noktada DEV TEKSTİL’de örgütlenmeye çağıran afiş ve bildirilerin kullanılması, DEV TEKSTİL’in amaç ve hedeflerinin işçilere anlatılması gerektiği söylendi.

Cam, tersane, haberleşme ve sağlık işkolundan işçilerin de katılım gösterdiği toplantıda tüm katılımcılar, devrimci sınıf sendikacılığını daha güçlü inşa etmek için seferberliğe çağrıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir-Ümraniye-Kartal

 

 

 

 

 

DEV TEKSTİL
GOP tanıtım toplantısına çağrı

 

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası’nın tanıtım toplantılarından biri de GOP’ta gerçekleştirilecek. Toplantını çağrısı Gaziosmanpaşa ve çevresindeki fabrika bölgelerine ulaştırılıyor.

Toplantı çağrısı sanayi havzalarında ve fabrikalarda yaygın biçimde sürdürülüyor. BİSSE, Pierre Cardin (Güler Tekstil), Vateks, Koşar, Kornalli gibi fabrikalar başta olmak üzere onlarca tekstil fabrikasına yapılan bildiri dağıtımları ile emekçilere DEV TEKSTİL anlatıldı. Fabrika önleri dışında işçilerin yoğun olarak geçtiği noktalarda yapılan dağıtımla toplantı çağrısı yapıldı. Elmabahçesi, Topçular, Rami, Bereç’de bulunan büyük ve orta ölçekli fabrikalara bildiri dağıtımı yapıldı. İş merkezleri içinde ve fabrika bölgelerinde bulunan büfeler dolaşılarak işçilerle sohbet edilerek bildiri dağıtımı gerçekleştirildi. Bereç ve Elmabahçesin’de işçilerin geçiş noktalarında bildiriler dağıtıldı.

Fabrika bölgelerine hazırlanan duvar gazeteleri de asıldı. Duvar gazeteleri duraklara ve işçilerin yoğun olarak kullandığı güzergâhlara yapıldı.


 
§