27 Haziran 2014
Sayı: KB 2014/26

İşçi sınıfı saflarında
direnme eğilimi güçleniyor
Grevci cam işçileriyle
dayanışmayı büyütelim!
Tarih sınıf mücadelesinin
yasalarıyla yazılıyor!
Grevci işçilerden
Şişecam patronuna yanıt!
5 bin 800 cam işçisi grevde!
“Hakkımızı alana kadar devam edeceğiz!”
Trakya Cam işçileriyle cam grevini konuştuk...
İşçiler direniyor,
sendika ağaları süründürüyor!
Torbadaki taşeron yasasıyla patronlara müjde!
Yaygın faaliyet...

Bursa’da Greif deneyimleri tartışıldı!

ÇHD’den açık mektup

Dün Sivas’ta yakanlar, bugün Irak ve Suriye’de kan döküyorlar!

İİki devrim, iki sonuç - A. Eren
Emperyalizmin gerici din savaşları ve hedef şaşırtma hesapları
IŞİD, emperyalistler,
gerici rejimler
Emeklilerin dünyasından
servet-sefalet kutuplaşması
Efendilerin korkusu
çözümsüzlüğü aşamıyor!
Dünyadan eylemler
Kampa yoğun ve tempolu hazırlık
Devrim Okulları sürüyor
“Sınıfın, devrimin ve sosyalizmin sesi Kızıl Bayrak 20. yılında!”-1
IŞİD gericiliğinden kadınlar için tecavüz fetvası!
Karanlıkta Uyananlar’dan Kış Uykusu’na sinemada sınıf çatışması - K. Ehram
Trakya’da Fortuna’nın üzerinden
80 yıl geçti
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Trakya Cam işçileriyle cam grevini konuştuk...

Direne direne kazanacağız!”

 

- Greve çıkış nedeniniz, grev sürecindeki talepleriniz ve grev sürecine dair düşünceleriniz nedir?

- Burası grevde olan Şişacam fabrikasının en büyüğü. Burada Trakya Cam, Otocam ve Kırklareli Cam olmak üzere toplam 2200 kişi çalışıyor. Greve çıkış nedenlerimizin başında yıllardır Şişecam bünyesinde çalışmamıza rağmen aldığımız ücretlerin düşük olması. Fabrikamızda ortalama saat ücretti 9.40 TL’dir. Burada saat ücreti 10 TL olan sayılı işçi vardır. Bu alınan 10 TL’lik saat ücreti brüt ücrettir aynı zamanda. Bizlerin en başta saat ücrettimize yapılmasını istediğimiz zam 2.5 idi, işveren ise kapıyı 0.69’dan açtı. Şu anda biz talebimizi 1.85’e çektik, patron ise sadece 0.93’e çıktı ve süreç burada tamamen tıkandı.

Bizler bunun dışında işe ilk girişte giren işçilerin asgari ücretten %30 daha fazla bir ücret almasını, aynı zamanda zamlarda uygulanan eflasyon düzeyine ek olarak bir de refah payı istedik. Bunda işveren teklif bile vermedi. Yanı sıra kabul edilmeyen bir de 32.-53. maddelerimiz var. 32’ci maddede biz, bizler rahatsızlandığımızda ve hastalandığımızda gelmediğimiz günler -raporlu olduğumuz günler- ikramiyelerden kesilmek isteniyor. Bunu istemiyoruz. Patron bunda diretiyor. Bir de 53’cü madde var. Bunda da herhangi bir fabrikamızda yaşanan iş daralmalarında ve bölüm kapatmalarında yaşanılan işten atmalarda çıkarılan işçi arkadaşlarımızın aynı işletmeye bağlı başka yerlerdeki fabrikalara aynı ücret üzerinden işe alınmasının sağlanmasını istiyoruz. Yani kısacası iş güvencesi istiyoruz. En son gelinen noktada sendika, işveren ve Enerji Bakanlığı ile bir görüşme oldu. Bu görüşmeden net bir sonuç çıkmadı. Sendikanın bize söylediğine göre, bakanlık “bu işi kendi aranızda uyumlu bir biçimde çözün bizi karıştırmayın” demiş. Zaten biz de onların karışmasını istemiyoruz. Daha önce bizlerin iki grevini “milli güvenliğe” zarar verdiği gerekçesiyle yasakladılar.

İşveren bunlarda hiçbir biçimde geri adım atmıyor biz de bu maddelerde geri adım atmayacağız. Birçoğumuzun ilk grevi, hatta %30’unun ilk sözleşme süreci, yeni olmamıza rağmen grevimiz oldukça iyi. Bizler on yıllı aşkın süredir üzerimizdeki ölü toprağını attık. Üretimden gelen gücümüzü kullandık ve greve çıktık. Şu anda da grevimiz oldukça iyi gidiyor.

- Grev sürecine dair ileriye dönük bir eylem planlamanız var mı?

- Şu anda böylesi bir eylem planlamamız yok. Burada grevimizi bekleyiş biçiminde sürdürüyoruz. Tabii ilerleyen zamanda eylemlerimiz olacaktır.

- Grevinizle Şişecam işçileriyle diğer işçilerin, emekçilerin dayanışması nasıl?

- Şu anda çevremizden çok olumlu tepkiler aldık, dayanışma da bu açıdan oldukça iyi. Yaşadığımız ilçelerde tanıdığımız esnaflar biz daha söylemeden camlarına “Şişecam işçisinin yanındayız!” yazılı kağıtlar astılar. Örneğin yanı başımızda olan Trakya Döküm fabrikasının işçleri bizleri takip ediyor. Onlar da yakın zamanda bir sözleşme süreci yaşayacakalar, bundan dolayı grevimizle ilgileniyorlar. Düzenli olarak etraftan işçi kardeşlerimiz geliyor. Siyasi partilerden, derneklerden ziyaretler oluyor. Bizleri sadece işçi kesimi değil memurlar da destekliyor.

- Son olarak Şişecam grevine ve diğer direnişlere dair ne söylemek istersiniz?

- Bizler daha önce de söyledik. On yıldır üzerimizde bir ölü toprak vardı, bir tepkisizlik vardı. Biz işçiler olarak bu grevle üzerimizdeki bu ölü toprağı attık. Haklarımızı oturduğumuz yerde kazanamayacağımızı gördük ve greve çıktık. Bizlerin ve diğer direnişlerin hepsinin kazanacağından eminiz. Direnen işçiler tüm haklarını söke söke alacaktır.

Kızıl Bayrak / Trakya

 

 

 

 

Sınıf dayanışması önemli!”

 

Cam işçilerinin greve çıktığı 20 Haziran günü, Yenişehir Anadolu Cam Fabrikası’ndan grevci işçiler ve onlara desteğe gelenlerle konuştuk.

Sadi Özdemir: Hakkımızı bekliyoruz, emeğimizin karşılığını bekliyoruz. Onlar yerken biz de yemek istiyoruz. Burası vakıf yani halkın malı sayılır. Kişisel bir şahsa ait bir fabrika değil. Ekonomik olarak kazandıkları parayı halka dağıtmaları gerekiyor. Şartlarını biliyoruz. Belki bazı insanlar tarafından yanlış anlaşılıyor olabiliriz ama isteklerimiz bizim hakkımız. Bu fabrikaya emek veren biziz.

Serkan Bircan: Toplu sözleşme görüşmelerinde işveren ücret noktasında adım atmadı. Ücret makası ve iyileştirmeler noktasında... Bizim çok önemli gördüğümüz 2 idari maddedeki uyuşmazlıktan dolayı. Bize yatay geçiş hakkı vermediğinden dolayı, istirahatte geçen sürede ikramiye ödeneğini vermediğinden dolayı grev hakkımızı kullanıyoruz.

Beklentimiz 5800 cam işçisinin oluşturduğu toplu sözleşme taslağının eksiksiz olarak kabul edilmesi.

Türkiye işçi sınıfının cam işçisinin yaktığı direniş ateşine destek vermesini bekliyoruz.

Sevgi Bektaş Bircan: Çok zor, herşey çok zor. Kazanamıyoruz. Herşeye çok zam geliyor ama biz çok az alıyoruz. Değer görmüyoruz. Eşlerimiz zor koşullarda çalışıyor ama hiçbir şekilde karşılığını alamıyor. Bunun için buradayız Hiçbir şekilde boyun eğmesinler istediklerini direnerek alsınlar.

Onurlu kavgamızın mücadelesini veriyoruz!”

Yusuf Gezer: Bizim istediğimiz rakam çok yüksek bir rakam değil. İşveren çok düşük bir zam verdi. Bunu da hiçbir şekilde kabul etmemiz mümkün değil. Biz açlıktan ölmeyiz ama grevden de dönmüyoruz.

Biz burada sadece para istemiyoruz. Onurlu kavgamızın mücadelesini veriyoruz. Sadece para değil.

Hasan Yüksek: Bir de Şişecam dünyada ilk üçe girdiğini açıklıyor. Karlarını açıklıyor ama bize hiçbir şekilde hakkımızı vermiyor. Biz hakkımız için grevdeyiz ve hakkımızı alacağız. İşçiler olmadan işveren olmaz!

Kadir Tekin: Sermaye ne kadar para koyarsa koysun fabrikanın gerçek sahipleri bizleriz. Onların ne kadar paraları pulları varsa bizlerin de o kadar haysiyeti, onuru ve şerefimiz var. Yaşasın onurlu birlik ve mücadelemiz.

Kamuoyuna şunu söylemek istiyorum. Şişecam hep şunu yapıyor: Bizim bütün maliyetlerimizi hesaba katıyor. Servis olsun, yemek olsun bütün haklarımızı koyuyor ve bizim çok yüksek maaşlar aldığımızı söylüyor. Halbuki biz bordro mahkumuyuz. Para bizim cebimize girmeden vergi olarak alınıyor ve yüksek rakamlar yok. Şişecam’da arkadaşlarımızın aldığı en kral para bin üç yüz lira. Şişecam’ın abarttığı gibi rakamlar yok. Zaten Türk-İş’in açlık ve yoksulluk rakamları belli. Biz bunun altında rakamlar alıyoruz.

Erhan: Bu dövizde adı geçen Ahmet Kırman, Şişecam’ın yöneticisi. Zor koşullarda çalışıyoruz. Yüksek ısıda çalışıyoruz. Hakkımızı alamıyoruz onun için arkadaşlarımızla beraber grevdeyiz.

Hakkı Çelik: Haklarımız için greve çıktık. Bize destek verirlerse işçiler için iyi olur. Bu hak mücadelesi, sınıf dayanışması önemli. Bugün bizim başımızda yarın onların da başına gelebilir. Türkiye genelindeki sömürüye karşı olan mücadelemize destek bekliyoruz. Gün gelecek biz de onların mücadelesine destek vereceğiz. İnşallah mücadelemiz hayırlı olur.

Mustafa Hasan: İşverenle aramızdaki anlaşmazlık sonucu sendikayla beraber grev kararı aldık. Grevimiz hayırlı olsun. Grev zamanında bütün işçilerin birlik ve beraberlik içinde olmasını temenni ediyorum.

Aynı yoldan gideceğiz!”

MİB temsilcisi: Biz burada cam işçilerinin haklı mücadelesine destek vermek için bulunuyoruz. Cam işçileri onurlu bir mücadele veriyor. Metal işçileri onların davasını kendi davası biliyor. Bunun için bugün Yenişehir’de. Şişecam işçilerinin yanında olmaya devam edecek. Grevse grev! Biz de metal işçileri olarak MESS grup TİS sözleşmesine hazırlanıyoruz. Aynı yoldan gideceğiz... Kazanacağız diyoruz... Direne direne kazanacağız!

Kızıl Bayrak / Bursa

 
§