27 Haziran 2014
Sayı: KB 2014/26

İşçi sınıfı saflarında
direnme eğilimi güçleniyor
Grevci cam işçileriyle
dayanışmayı büyütelim!
Tarih sınıf mücadelesinin
yasalarıyla yazılıyor!
Grevci işçilerden
Şişecam patronuna yanıt!
5 bin 800 cam işçisi grevde!
“Hakkımızı alana kadar devam edeceğiz!”
Trakya Cam işçileriyle cam grevini konuştuk...
İşçiler direniyor,
sendika ağaları süründürüyor!
Torbadaki taşeron yasasıyla patronlara müjde!
Yaygın faaliyet...

Bursa’da Greif deneyimleri tartışıldı!

ÇHD’den açık mektup

Dün Sivas’ta yakanlar, bugün Irak ve Suriye’de kan döküyorlar!

İİki devrim, iki sonuç - A. Eren
Emperyalizmin gerici din savaşları ve hedef şaşırtma hesapları
IŞİD, emperyalistler,
gerici rejimler
Emeklilerin dünyasından
servet-sefalet kutuplaşması
Efendilerin korkusu
çözümsüzlüğü aşamıyor!
Dünyadan eylemler
Kampa yoğun ve tempolu hazırlık
Devrim Okulları sürüyor
“Sınıfın, devrimin ve sosyalizmin sesi Kızıl Bayrak 20. yılında!”-1
IŞİD gericiliğinden kadınlar için tecavüz fetvası!
Karanlıkta Uyananlar’dan Kış Uykusu’na sinemada sınıf çatışması - K. Ehram
Trakya’da Fortuna’nın üzerinden
80 yıl geçti
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

5 bin 800 cam işçisi grevde!

 

Şişecam’da örgütlü Kristal-İş Sendikası’nın, TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeni ile aldığı grev kararı hayata geçti. 5800 işçi 20 Haziran sabahı işbaşı yapmadı. Grev kararı 10 fabrikada uygulanıyor.

Cam İşverenleri Sendikası ile Kristal-İş Sendikası arasında yürütülen 24. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlık konularının başında, “ücret zammı”, “düşük ücretli çalışanlar için talep edilen iyileştirme zammı”, “işe giriş ücreti” gibi talepler bulunuyor. Ayrıca işçilerin iş güvencesine ve kazanılmış haklarına dönük 2 idari madde de uyuşmazlık konuları arasında yer alıyor.

Grev kararı, Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş. (Kırklareli, Mersin, Eskişehir Fabrikaları), Anadolu Cam Sanayi A.Ş. (Mersin fabrikası), Trakya Cam Sanayi A.Ş. (Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin Fabrikaları), Anadolu Cam Yenişehir Sanayii A.Ş., Trakya Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş. işyerlerinde uygulanıyor.

Grev coşkulu eylemlerle başladı

Bursa Yenişehir’de kurulu Anadolu Cam Fabrikası’nda yaklaşık 900 civarında işçinin katıldığı grevde, grev pankartı asılırken büyük bir coşku ve kararlılık hakimdi. Pankartın asılmasının ardından Heykel Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirilerek burada bir basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş sırasında Şişecam’ın %70 hissesine sahip olan İş Bankası da protesto edildi.

Burada Kristal-İş Yenişehir Şube Başkanı Ali Şıracı, Türk-İş Bölge Başkanı Sabri Özdemir, Kristal-İş Genel Merkez yöneticisi İbrahim Öz konuşma yaptılar.

Cam işçilerin eylemine Türk-İş’e bağlı sendikalardan TÜMTİS, Petrol-İş, Teksif, Tes-İş ve Türk Metal gibi sendikaların yöneticileri ile birlikte Metal İşçileri Birliği ve BDSP de destek verdi. Bursa İşçi Bülteni de cam işçilerine ulaştırıldı.

Mersin’de Anadolu, Paşabahçe ve Trakya Cam Sanayi A.Ş.’de çalışan bin 350 işçi greve çıktı. Kristal-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Güler ve Kristal-İş Sendikası Mersin Şubesi Başkanı Ahmet Ergev grev pankartının asılmasının ardından yaptığı konuşmalarla cam içilerinin koşullarına değinerek hakları için grevde olduklarını belirtti.

Eskişehir’de de Kristal-İş üyesi 1300 işçi greve başladı. Organize Sanayi Bölgesi 15’inci Cadde’de faaliyet gösteren Şişecam Paşabahçe Cam Sanayi Ticaret A.Ş. önünde toplanan işçiler, fabrika girişine “Bu işyerinde grev var” yazılı pankart astı. Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı Erdal Akyazı yaptığı konuşmada, cam işçisinin toplu sözleşme sürecinde sadece insanca yaşayacağı bir ücret ve kazanılmış haklarının devam ettirilmesini istediğini söyledi.

Şişecam işçilerinin grevine çeşitli sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcileri de destek verdi.

Gebze Çayırova’daki Cam Elyaf Fabrikasında çalışan 460 işçi davullu zurnalı grev halayı çektiler. Fabrikaya grev pankartı asan işçiler haklarını alana kadar greve devam edeceklerini söylediler. Cam işçilerin grevine Kristal-İş Sendikası yöneticileri başta olmak üzere diğer sendikaların temsilcileri de katılarak destek verdiler. Basın açıklamasının ardından işçiler sloganlarla D-100 karayoluna kadar yürüdüler. Karayolu kenarındaki kısa basın açıklamasının ardından işçiler tekrar grev alanına döndüler.

Grev kırılmak isteniyor

Grevin 2. gününde Lüleburgaz ve Mersin’de stok malların taşeron işçiler aracılığıyla fabrikadan çıkarılmak istenmesine grevci işçiler tepki gösterdi. Ayrıca Lüleburgaz’daki Kırklareli Cam Sanayii fabrikasında sendika üyesi olan ancak grev kapsamı dışında oldukları için greve katılamayan işçilere fabrika yönetimi tarafından baskı yapıldığını, içerde iş yaptırılmak istendiği söylendi.

Feniş işçileri ve BDSP’den ziyaret

Çayırova’da kurulu bulunan Şişecam işçileri grevi sürdürüyorlar. Eşleri ve çocuklarıyla grev alanına gelen işçiler, öğleden sonra direnişi anlatan afişleri mahallelerine ve kitle örgütlerine taşımak için planlama yaptılar.

Feniş işçileri, grevin 4. gününde (23 Haziran) Şişecam işçilerini ziyaret ettiler. Şişecam işçilerinin yanlarında olduklarını belirten Feniş işçileri, Şişecam işçilerinin talepleri ve grev sürecine dair sohbet edip kendi yaşadıkları süreci aktardılar. İşçilerin son dönemde yaşadıkları sorunlar üzerine de sohbetler edildi.

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu da Şişecam işçilerini ziyaret etti. BDSP’liler “Şişecam işçisi yalnız değildir!”, “Zafer direnen işçilerin olacak!”, “İşgal, grev, direniş!” sloganları ile grev alanına geldi. Grevdeki işçiler alkışlarla ve “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganı ile karşıladılar. İşçilerle grev üzerine uzun sohbetler edildi.

Şişecamla görüşmeden sonuç çıkmadı

Şişecam grevinin 5. gününde (24 Haziran) Cam İşverenleri Sendikası’nın daveti üzerine görüşme gerçekleştirildi.

Saat 18.00′de Şişecam’ın İstanbul İşkule’deki merkezinde gerçekleştirilen görüşmede hiçbir somut sonuç çıkmadı. Kristal-İş Sendikası görüşmenin ayrıntılarına dair bilgi vermeden tek cümleyle ilerleme kaydedilmediğini duyurdu.

Mersin’de coşkulu yürüyüş

Mersin’de Anadolu, Paşabahçe ve Trakya Cam Sanayi A.Ş.’de çalışan bin 350 işçi, grevlerinin 5. gününde coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi.

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Kristal-İş Sendikası Mersin Şubesi önünde toplanan işçiler, buradan Özgür Çocuk Parkı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Coşkulu sloganları ile seslerini duyurmaya çalışan işçiler, Özgür Çocuk Parkı’nda, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ile birlikte basın açıklaması yaptılar. İşçilerin eylemine Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Fazıl Türk ile Yüksel Mutlu’nun yanı sıra Baro Başkanı Av. Alpay Antmen de destek verdi.

Kristal-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Ergev, grevi kararlılıkla sürdüreceklerini kaydederek şunları söyledi. Cam işçisinin karşılaştığı çalışma koşullarının zorluğuna dikkat çekerek işçilere reva görülen ücretlerin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Bu konuşmanın ardından Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına bir konuşma gerçekleştirildi. Platform sözcüsü Yusuf Kaya, grev sürecinde işçileri yalnız bırakmayacaklarını dile getirerek bu haklı mücadelelerinde Mersin halkının da grevde olan cam işçisine sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

İşçiler basın açıklamasının ardından sloganları ile sendikaları önüne kadar yürüyüş yaptı ve eylemi sona erdirdi.

İşçiler grevin 3. gününde de seslerini duyurmak için Tantuni Festivali’nin yapıldığı alana giderek kürsüyü işgal etmişlerdi.

Bursa’da dayanışma ziyareti

Bursa Yenişehir’de grevlerini sürdüren cam işçilerini 5. gününde Bursalı Romanlar ziyaret etti.

Yenişehir Romanlar Derneği, orkestraları ile birlikte fabrika önüne ziyarete geldi. İşçilere seslenen Romanlar Derneği Başkanı Yıldırım Belikırıkoğlu, Şişecam işçilerine destek için fabrika önüne geldiklerini ifade etti.

Kristal-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ali Çıracı ise Romanlar Derneği’nin desteğinin çok anlamlı olduğunu dile getirerek, “Yenişehir bize sahip çıktı. Her kesimden gelen destekler arkadaşlarımızın morallerini yükseltiyor. Roman kardeşlerimiz de orkestraları ile birlikte gelmişler. Arkadaşlarımız hakikaten çok mutlu oldu. Bizim de temennimiz bu grevin bir an önce son bulması” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından orkestra işçilere müzik dinletisi sundu. İşçiler Roman müzikleri eşliğinde oyun oynadı.

Görüşmeden sonuç yok greve devam

Sendika yöneticileri Çayırova’dan başlayarak bütün grev alanlarını gezerek Şişecam yönetimiyle yapılan görüşmeye dair bilgilendirme yaptı.

Çayırova’da sendika yöneticilerini karşılayan grevciler sloganlarla fabrika önüne doğru yürüdü. Fabrika önünde halayların çekilmesinin ardından konuşmalar gerçekleştirildi. İlk olarak Kristal-İş Gebze Şube Başkanı Orhan Koç konuştu. Koç, konuşmasında grevin 6. gününde “işgal, grev, direniş” diyerek beklediklerini, kararlı bir şekilde talepler kabul edilene kadar mücadelenin devam edeceğini ifade etti.

Koç’un ardından Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş söz aldı. Çetintaş, 6 ayı aşkın süren görüşmeler boyunca masada sözleşmeyi tamamlamak için ellerinden geleni yaptıklarını ama sonuç alamadıklarını ve grevin başladığını anlattı.

Grevi kırma çabası boşa düşürüldü

Kırklareli Cam ve Otocam Sanayi yönetiminin, cam işçilerinin grevini kırma girişimi 6. günde de devam etti. Şişecam yönetimi bir kez daha fabrikadan ürün çıkartarak grevi kırmaya çalıştı. Bunun üzerine işçiler fabrika kapısı önüne oturdu. İşçilerin kararlı tutumu sonucu TIR, fabrika dışına çıkamadı. İşçiler, yol üzerine arabalarını koyarak TIR’a karşı önlem aldı.

İşçiler, fabrika yönetimine bir kez daha geri adım attırmalarını coşkulu sloganlarla kutladı.

Kırklareli fabrikasında çalışan işçiler, yönetimin grev kırıcı hamlelerine karşı nöbet tutmaya başlamışlardı.

Eskişehir’de yürüyüş

Eskişehir’de de grevci işçiler 25 Haziran’da yürüyüş düzenlediler. Deliklitaş Mahallesi Hamamyolu Caddesi’ndeki Yediler Parkı önünde toplanan işçiler saat 17.00’de, Şişecam’ın %70 hissesine sahip olan İş Bankası’na yürüdüler. İşçiler eyleme çocuklarıyla birlikte katılırken çocuklar “diren baba” yazılı pankart taşıdılar.

İş Bankası önüne gelindiğinde cam işçileri bankayı protesto ettiler. Burada Kristal-İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı basına açıklama yaptı. Eylemin ardından işçiler grev alanına döndüler.

 

 

 

 

Greif işçilerinden Şişecam ve Sütaş işçilerine ziyaret

 

Greif işçileri olarak “Greif direnişi deneyim ve dersleri” başlıklı konferans etkinliklerimiz devam ediyor. Bu çerçevede bu hafta 26 Haziran Perşembe günü Aydın, 28 Haziran Cumartesi İzmir’de, 29 Haziran Pazar günü Manisa’da yapılacak konferanslar için 25 Haziran Çarşamba günü Greif işçileri olarak yola çıktık.

Gebze üzerinden giderken önce Fen-İş’e uğrandı. Ardından bir Fen-İş işçisiyle birlikte 6 gündür grevde olan Gebze Cam işçileri ziyaret edildi. Burada cam işçilerine seslenen Engin Yılgın, Greif sürecini kısaca anlatarak sınıf dayanışmasını büyütmeye çağırdı.

Bursa Sütaş işçilerine ziyaret

Yaklaşık iki aydır sendikal hakları için mücadele eden 26 öncü işçinin işten atılmasıyla Sütaş işçileri fabrika önünde direnişe geçti. Greif işçilerinin ziyaretiyle burada da Greif deneyiminin temel başlıkları olan fiili, meşru, militan direniş hattı anlatıldı. Sendikal bürokrasinin işçi sınıfı üzerindeki hegemonyasının böylesi bir örgütlülükle nasıl da koltuklarının sarsıldığını, sonlarının gelebileceğini gördükleri, tam da bu yüzden ellerinden gelen ihaneti sakınmadan, arsızca yaptıkları anlatıldı.

Ayrıca Sütaş direnişçileri süreçlerini aktardılar. Bunun üzerine Greif işçileri olarak özellikle boykotun çok önemli olduğunu tüm emek dostlarının destekleriyle bu direnişi büyütmenin, sürekli eylemli bir hatta direnişi sürdürmenin kamuoyunu da hareketlendireceğini söyledik. Varolan direnişlerle birleşik bir mücadele hattı oluşturmak önerisi yapıldı. Yaklaşık bir saate yakın yapılan sohbette biz Greif işçileri de bu direniş için elimizden geleni yapacağımızı söyleyerek ayrıldık.

Trakya Cam İşçilerine ziyaret

Grevdeki Trakya Cam işçileriyle birlikteydik, greve katılım ve kararlılık grevin kazanımla sonuçlanacağının en büyük göstergesi.

Şişecam işçileri bugün sınıfın mücadele bayrağını onurla taşıyorlar.

Bu mücadeleyi, önümüzdeki süreçte TİS sürecine giren metal işçilerinden de bekliyoruz.

Greif işçileri

25 Haziran 2014

 

 

 

 

MİB’den Sütaş direnişine ziyaret

 

Metal İşçileri Birliği (MİB), Bursa Karacabey’de kurulu Sütaş fabrikasında direnişlerini sürdüren işçileri direnişin 55. gününde (19 Haziran) ziyaret etti.

Direniş alanına “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Sütaş işçisi yalnız değildir!” sloganlarıyla yürüyen MİB’lileri direnişçi işçiler alkış ve sloganlarla karşıladılar. Burada MİB adına yapılan konuşmayla direniş selamlanırken, Sütaş işçilerinin yalnız olmadığı belirtildi.

Ziyaret sıcak çaylar eşliğinde yapılan sohbetin ardından sona erdi. Ziyaret sırasında Bursa İşçi Bülteni’ni işçilere ulaştıran MİB’liler, işçileri Bursa’da yapılan Greif etkinliğine de davet ettiler.

MİB’liler “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganıyla direniş alanından ayrıldı.

Kızıl Bayrak / Bursa

 
§