23 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/21

Katliamın faili kapitalist sömürü düzenidir
Soma Katliamı =
Sermaye, AKP, sendika işbirliği
Soma’da yaşanan katliam ve ortalığa saçılan gerçekler
Soma’da yaşananlar üzerine gözlemlerimiz
Soma’dan bir maden işçisi yazdı
Somalı bir gencin gözlemleri
İşçi katliamında sermaye ve sendika bürokratlarının ortaklığı
Soma katliamına karşı iş bırakma eylemleri
Her yer Soma!
Manisa DLB’den gün gün Soma eylemleri

Liseliler Soma için sokaklarda!

100 yıl önce: 1. Dünya Emperyalist Paylaşım Savaşı
Üniversitelerde Soma işçileri için işgal!
Avrupa’da da emekçiler sokaktaydı!
“Amacımız sorumluların cezasız kalmaması!”
“Geç kalmadan birlik olmak lazım”
Oyunun son perdesini oynuyorlar
Bu daha başlangıç mücadeleye devam!
Çelik-İş Genel Kurulu’nda işbirlikçilere cevap verildi
Mehmet Ayvalıtaş davasında 3. duruşma
Sınıf devrimcilerinden
Kaypakkaya anmaları
“Suriye’nin dostları” yıkıcı savaşı körüklemeye devam ediyor
Gerici AB’ye karşı
halkların birliği!
Katletmek bu devletin fıtratında var!
‘Yüz karası değil kömür karası Böyle kazanılır ekmek parası’
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Her yer Soma!

 

Soma’da kömür madenlerinde yaşanan katliamda yaşamını yitiren yüzlerce işçi geçtiğimiz hafta ülke genelinde yapılan eylemlerde anıldı. Birçok anmada devlet terörü yaşandı. Ancak işçi ve emekçiler hesap sorma kararlılığını gösterdi.

15 Mayıs

Ankara’da iş bırakarak alanlara çıkma çağrısı yapan KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDB’nin örgütlediği eylemde emekçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakalığı’nın önüne yürüdü. İkinci eylem ise akşam saatlerinde Güvenpark’ta yapıldı. Polis akşam saatlerinde yapılacak eylem için bir araya gelenlere saatler öncesinden saldırdı. Oturma eylemi yapan liselilere saldıran polise çevredeki emekçiler tepki gösterdi. Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelen kitle polis tehdidine karşı oturma eylemine başladı. Polis saldırarak 10 kişiyi gözaltına aldı. İlerleyen dakikalarda ise polis ile protestocular arasında çatışma çıktı. Polis 40’ı aşkın kişiyi gözaltına aldı.

İzmir’de sabah saatlerinde iş bırakarak alanlara çıkan emekçiler Konak Meydanı’nda polis saldırısına uğradı. Saldırı sonrasında çatışma çıktı. Basmane-Gümrük bölgesinde saldırılarını sürdüren polis Kızıl Bayrak muhabirini omzundan yaraladı. Öfkeli kitle İzmir Belediyesi önündeki polis barikatını aştı. Kitlenin barikatları yarması üzerine polis “basın açıklaması yapılabileceğini” söyledi. Eylem Komitesi gözaltına alınanlar serbest bırakılana dek eylemi sürdüreceğini açıkladı. Gözaltıların serbest bırakılacağı sözünün verilmesi üzerine eylem sona erdirildi. Ancak polis dağılan kitleye tekrar saldırıda bulundu.

Çorlu’da “Çorlulu işçi ve emekçiler” imzasıyla bir araya gelen yüzlerce kişi Çorlu Heykel Meydanı’nda toplanarak, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu EGO Fabrikas’ında 3 saat iş bırakma eylemi yapıldı.

Bartın’da Bartın Üniversitesi öğrencilerinin de bulunduğu yaklaşık 300 kişi Hükümet Caddesi’nde anma yaptı. Eylemde yere ölen maden işçisi sayısı kadar baret, el feneri ve karanfil bırakıldı.

Gever’de KESK üyesi kamu emekçileri ile DİSK’e bağlı işçiler Cengiz Topel Caddesi’nde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Müdürlüğü’nün önüne geldi. Yüksekova Devlet Hastanesi emekçileri de iş bırakarak katliamla ilgili basın açıklaması yaptı.

Kayseri’de yaklaşık 800 emekçi katliamı protesto etmek için Kayseri meydanında toplandı. Emekçiler buradan Bölge Çalışma Müdürlüğü önüne yürüdü. Eylemin ardından meydanda oturma eylemi yapan Üniversite Öğrencileri ile buluşuldu.

Didim Cemevi’nde biraraya gelen binlerce kişi Soma’da yaşamını yitiren Erdal Demirer’i uğurladı. Cenazeye çiçek gönderen AKP’lilerin çelenkleri Demirer’in ailesi tarafından parçalanarak dışarı atıldı. Grevde olan emekçiler kent meydanında toplanarak Cemevine doğru yürüdü. Demirer’in cenazesi gözyaşları arasında Didim Belediye Mezarlığı’na defnedildi.

Fethiye’de DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un almış olduğu 1 günlük grev kararı doğrultusunda Fethiye Turizm Lisesi’nin bahçesinde toplanan emekçiler yürüyüş gerçekleştirdi.

Mersin’de sendika ve meslek örgütlerinin grev çağrısıyla bir araya gelen emekçiler siyahlar giyinerek AKP binasına yürüdü. Akşam saatlerinde yapılan ikinci eyleme polis aldırdı. 5’i çocuk 18 kişi gözaltına alındı.

Adana’da Atatürk parkında toplanan sendikalar, BDSP’nin de içinde olduğu devrimci ve ilerici güçler Atatürk Caddesi’nden Çakmak Caddesi’ne yürüdü. Akşam saatlerinde yapılan eyleme AKP’li faşistler ve polis saldırdı. Emekçiler ertesi gün de alanlara çıktı ve saldırıyı kınadı.

Bursa’da sendika ve meslek örgütlerinin çağrısıyla biraya gelen emekçiler Setbaşı’ndan Heykel’e yürüdü. Sendikacılar sivil polislerin tek sıralık barikatına karşı kitleyi Anfi Tiyatro’ya götürdü. Türk-Metal’in örgütlü olduğu fabrikalarda basın açıklamaları yapıldı ve iş bırakıldı. TÜMTİS üyesi işçiler ise Kent Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdiler. Asil Çelik, Prysmian fabrikalarında 1 saatlik iş bırakma eylemleri yapıldı.

Manisa’da greve katılan emekçiler Manolya Meydanı’na yürüyüş yaptı. Bu eylemin ardından DLB’nin çağrısıyla biaraya gelen liseliler oturma eylemi yaptı.

Edirne’de emekçilerin ve öğrencilerin örgütlediği eyleme BDSP de katıldı. Bin kişi AKP İl Binası’na yürüdü.

Çerkezköy’de Türk Metal’in örgütlü olduğu tüm fabrikalarda (BSH, Arçelik, HEMA, HÜPPE, OTOTEK vs.) iş bırakma eylemleri yapıldı.

Gebze’de DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin grev çağrısıyla biraraya gelen emekçiler Çamlık Park’a yürüdü. Eyleme BDSP ve Gebze İşçilerin Birliği Derneği de katıldı.

Aynı gün içerisinde Kaş, Zonguldak, Giresun, Dersim, Çanakkale, Samsun, Tarsus, Diyarbakır, Akhisar, Konya, Antakya, Antalya, Batman, Diyarbakır, Erzurum ve Sorgun’da da eylemler düzenlendi.

16 Mayıs

Kadıköy’de yapılan sessiz anmanın ardından yürüyen kitleye polis saldırdı. Kitle polis saldırısına havai fişek atarak cevap verdi. İlerleyen saatlerde barikatlar kurularak sürdürülen eylem polisin geri çekilmesiyle bitirildi.

Kartal’da eylem yapan emekçiler AKP İlçe Binası önünde polis saldırısına uğradı. Karlıktepe’ye çekilerek polisle çatışmaya devam eden kitle ilerlyen saatlerde meydanda toplanan kitleyle buluştu. Polis eylemin dağıldığı sırada tekrar saldırdı.

Küçükçekmece BDSP Sefaköy İşçilerin Birliği Derneği önünden Sefaköy merkeze yürüdü. Gümüşçüler Çarşısı’nın girişinde basın açıklaması yapan BDSP, sloganlarla derneğe geri döndü.

İzmir’de yapılan eylemde yine polis terörü yaşandı. 36 kişi gözaltına alındı.

Kütahya’da çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan 200 kişi Ev-Kur önünde basın açıklaması yaptı.

17 Mayıs

Ankara Güvenpark’da yapılan eylemde yine polis terörü yaşandı. 12 kişi gözaltına alındı.

İzmir’de yüzlerce kişi Gündoğdu Meydanı’na yürüdü.

Taksim’de Somalı madencileri anmak isteyen Halk Cephesi’ne polis saldırdı. Aynı dakikalarda Galatasaray Lisesi önündeki kitle de saldırıya uğradı.

Avcılar Gezi Dayanışması Marmara Caddesi üzerinden AKP İlçe Başkanlığı önüne yürüdü.

Adana İnönü Parkı’nda anma gerçekleştirildi.

Bursa’da Teleferik Mahhalesi’nden Setbaşı’na yürüyüş düzenlendi.

18 Mayıs

Kadıköy’de bulundukları mahallelerden İskele Meydanı’na yürüyen forumlar burada oturma eylemi yaptı.

Kayseri’de BDSP, Kayseri İşçi Derneği, Kaldıraç, Sosyalist Demokrasi Partisi’nin oluşturduğu Soma İşçileriyle Dayanışma Platformu basın açıklaması yaptı.

Tuzluçayır’da yapılan eyleme de polis saldırdı. Başına ses bombası fişeği isabet eden 16 yaşındaki Ahmet Eren Başçı isimli çocuk ağır yaralandı.

Adana’da KESK İnönü Parkı’nda anma gerçekleştirdi.

19 Mayıs

İstanbul Kent Savunması ve Levent Soma Nöbeti yüzlerce işçinin katili olan Soma Holding’e ait Spine Tower’a yürüyürek “İşçi kanıyla bina yapamazsın” dedi.

20 Mayıs

Kadıköy’de buluşan İstanbul forumları İskele Meydanı’nda 1 saatlik oturma eylemi yaptı.

 

 

 

 

Kamu emekçileri Soma için eylemdeydi

 

KESK İstanbul Şubeler Platformu, Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden işçiler için 17 Mayıs’ta 8 noktada eş zamanlı eylem gerçekleştirdi.

Eylem noktalarından biri olan Şişli Cevahir AVM önünde gerçekleştirilen eylemde  “Yeter artık! Taşeron ve özelleştirme cinayetleri son bulsun!” yazılı pankart açıldı.

Yarım saat oturma eylemi yapan kamu emekçileri hazırladıkları birçok dövizle katliamı teşhir etti. Yere serilen pankartların yanına karanfiller, baret, el feneri ve faciayla ilgili resimler bırakıldı.

Oturma eylemi boyunca çevreden geçen birçok emekçi kamu emekçilerinin eylemine destek verdi. Oturma eylemi saygı duruşu ile sona erdirildi.

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına basın açıklamasını Eğitim-Sen 4 No’lu Şube Başkanı İzzet İldeş okudu. “Soma’da yüzlerce işçinin canına mal olan patlama bir kaza değil, yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayetidir” diyerek sözlerine başlayan İldeş, 12 yıllık AKP iktidarı boyunca 12 bini aşkın işçinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Her yıl maden ocaklarında onlarca işçi iş cinayetine kurban gitmesine rağmen göstermelik denetimler gerçekleştirildiğine dikkat çeken İldeş, katliam gibi cinayetlere de davetiye çıkarıldığını belirtti.

Eylem katliamın bütün sorumlularının yargılanması gerektiği ifade edilerek sona erdirildi.

Diğer bir eylem noktası olan Aksaray Metro çıkışında ise “Kaza değil katliam! Unutmadık unutturmayacağız!” ozaliti açılarak oturma eylemi yapıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

İzmir’de taşeronlaştırmaya karşı yürüyüş

 

Soma katliamının ardından İzmir’de DİSK, KESK, Türk-İş, tarafından taşeronlaşmaya ve güvencesizliğe karşı 21 Mayıs’ta yürüyüş gerçekleştirildi. Yaklaşık üç bin kişinin katıldığı yürüyüş, kitlenin 16.30’da Basmane Meydanı’nda toplanmasıyla başladı.

Saat 16.00’da DİSK üyeleri Genel-İş binası önünde toplanırken, Belediye-İş de kendi binası önünde toplanıp yürüyüşle Basmane Meydanı’na geldi.

Yürüyüş kolunun en önünde “Taşerona karşı tek ses tek yürek yürüyoruz! İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri” pankartı yer aldı. Arkasında sırasıyla sendikalar ve demokratik kitle örgütleri, siyasal ve devrimci yapılar yer aldı.

Coşkulu ancak dağınık başlayan yürüyüşe, Genel-İş ve Belediye-İş kendi pankartları ile katılırken, Karşıyaka taşeron işçileri, Konak taşeron işçileri, Aliağa Belediyesi direnişçi işçileri ve İzban Güvenlik-Sen’e üye işçiler de kendi pankartları ve şiarları ile yürüyüşte yerini aldı. Karşıyaka Halk Forumu da pankartlarıyla yürüyüşe katıldı.

Yürüyüş boyunca temel şiarlar, taşeronlaşmaya ve güvencesiz çalışmaya karşı tepkileri yansıttı. Yürüyüşte Soma Katliamı temel gündemlerden biri oldu.

DİSK’e bağlı sendikalardan Genel-İş ve Birleşik Metal-İş’in katılımı yüzleri bulurken, DİSK’e bağlı diğer sendikalar temsilci düzeyinde kaldı. Türk-İş’e bağlı sendikalardan Belediye-İş yoğun bir katılım gösterirken, Tes-İş, Tez Koop-İş, Türk Metal, DERİTEKS, Tek Gıda-İş, Maden-İş, TÜMTİS sembolik düzeyde bir katılım sergiledi.

Yürüyüşe ayrıca Devrimci Hareket, DHF, Partizan, Kaldıraç, MBP, HDP, ÖDP, TKP, Halkevleri katıldı.

 “Soma’nın katili taşeron sistemi!”

Sınıf devrimcileri de yürüyüşe, “Taşeronlaşmaya, güvencesiz çalışmaya ve geleceksiz yaşamaya Hayır! Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!” şiarlı pankartla katıldı. BDSP flamalarının yanı sıra Soma Katliamı ile ilgili şiarların bulunduğu dövizler taşındı. Yine dövizlerde taşeron çalışmaya dikkat çekildi. Ayrıca “Greif işçisi yalnız değildir” dövizleri de kortejde yer aldı. 

Kortejlerin alana girmesi beklenmedi

Kürsü kortejlerin tamamının alana girmesini beklemeden programına başladı.

Kürsüde ilk olarak Arzu Çerkezoğlu konuştu. Konuşmasında taşeron çalışmanın kuralsızlığına işaret eden Çerkezoğlu, İzmir’deki taşeron sistemine de dikkat çekti. Çerkezoğlu ayrıca Soma Katliamı’na değindi.

Daha sonra söz alan Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç, özelleştirmelerin taşeronlaştırmayı getirdiğini belirterek Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy enerji ve maden işçilerini kutladı.

Kısa süren bu konuşmanın ardından program apar topar bitirildi.

Çerkezoğlu’nun konuşmasının bitiminde, sınıf devrimcileri tarafından “Greif işçisi yalnız değildir!”, “Aliağa işçisi yalnız değildir!” sloganları atıldı. Kitlenin sahiplendiği sloganlara kürsünün tepkisiz kalmasının yanında, direnişte olan Aliağa işçileri kürsüye davet edilmedi.

 Kızıl Bayrak / İzmir

 
§