12 Kasım 2010
Sayı: SİKB 2010/44

 Kızıl Bayrak'tan
Devlet terörüne karşı
mücadeleyi büyütmeliyiz!
Devletin zirvesinden füze kalkanına onay.
Sözleşmeli askerlikten
profesyonel orduya doğru
Müdahil avukatların görüşleri..
Yargı Festus Okey cinayetini örtbas etmeye çalışıyo
TÜSİAD baronları hükümetle
“yuvarlak masa”da buluştu
MAS-DAF direnişinde
vahşi saldırı
Metalde
uyuşmazlık zaptı tutuldu.
MESS dayatmalarına karşı eylemler
MESS Grup TİS süreci üzerine
Ford Otosan işçisi ile konuştuk
Partinin kazanımları
ve yeni dönemde
yüklenme alanları
Ölüm Orucu Direnişi’nin benim için anlamı - Alaattin Karadar
İstanbul’da “Ekim Devrimi ve Ulusal Sorun” paneli.
Paşabahçe kazandı,
sıra BETESAN’da!
KESK’te bildik tartışmalar!
Eruslu’da baskılar sürüyor
Gençlik gelecek ve özgürlük
için alanlardaydı!”
Şura’da gerici
politikalalar öne çıktı
Irak’ta siyasi kaos
ve gösterdikler
ABD ara seçimlerinde Obama hezimete uğradı
İşçi ve emekçiler ayakta!.
25 Kasım’da mücadele alanlarına!
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...


Bu hafta gazetimizin sayfalarında Alaattin yoldaşla ilgili haber ve yazılar belirgin bir ağırlık oluşturuyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde yoldaşımızın katledilmesiyle ilgili açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Bu göstermelik davanın katillerin aklanmasına dönüştürülmemesi için günler öncesinden başlatılan hazırlıkların sonucunda, duruşmanın yapıldığı adliye önü bir eylem alanı haline getirildi. İçeride de, kalabalık bir avukat grubu ile aydın, milletvekili ve örgüt temsilcilerinden olaşan bir kitle aynı kararlılıkla yerlerini aldılar. Böylelikle katillerin aklanmasına izin verilmeyeceği net biçimde gösterilmiş oldu.

Mahkeme heyeti ise katil polisi tutuklamamakta ısrar ederken avukatların bir dizi talebini de kabul ederek bir sonraki duruşmayı 21 Nisan 2011 tarihine erteledi.

Katillerden hesap sorma mücadelemiz kesintisiz biçimde devam edecektir. İlk sınav ise alçak katliamın yıldönümü.

Yoldaşımızın katledilmesinin üzerinden bir yıl geçti. Katil şebekesi Alaattin'i bir 19 Kasım akşamı katletmişti. Üzerinden bir yıl geçmiş olsa da yaramız hala sıcak, öfkemiz hala taze! Bundan sonra da aradan ne kadar zaman geçse de öyle kalacak!

Bunun için 19 Kasım günü öfkeli yumruklarımız ve hesap sorma kararlılığımızla Alaattin'i anacak, katillerini lanetleyeceğiz. Bu amaçla birçok ilde eylem ve etkinlikler düzenleniyor. Eylem ve etkinliklerin ise iki ana merkezi var. Birisi katliamın gerçekleştirildiği İstanbul-Esenyurt, diğeri ise yoldaşımızın mezarının bulunduğu Hatay'dır. Esenyurt'ta 19 Kasım akşamı meşalelerle yoldaşın katledildiği noktaya yürüyeceğiz. Hatay'da ise aynı gün O'nu kucaklamak için anıt mezarında olacağız.

Eylem ve etkinliklerin ayrıntılı tam programını sitemizden öğrenebilirsiniz.

***

Gazetemizin sayfalarında belirgin bir yer tutan diğer bir gündem başlığı ise uyuşmazlıkla sonuçlanan MESS Grup TİS görüşmeleri. MESS'in işçi sınıfına yönelik kapsamlı bir saldırının ilk perdesini açtığı TİS sürecinin bu aşamasında, metal işçileri sokaklara çıktılar. Eylemlerin önümüzdeki günlerde yoğunluk kazanması bekleniyor. Çünkü hem alınmış somut eylem kararları, hem de sayfalarımıza da yansıdığı gibi fabrikalarda patlamaya hazır büyük öfke var. Bundan dolayı Türk Metal çetesi bile eylem yapma gereği duyuyor.

Sınıf hareketinin geleceği üzerinde çok önemli etkilerde bulunacak olan bu sürece olabildiğince güçlü ve etkili bir tarzda yüklenebilmeyi başarabilmek zorundayız. İhanet çetesinin geçmişte bayram tatillerini satış için kullandığını da düşünerek önümüzdeki tatil günlerinde rehavete kapılmadan çalışmalarımızı sürdürmeli, özellikle de yapılacak eylemlere en güçlü bir katılımı örgütlemek için üzerimize düşeni yapmalıyız.

***

Uzun bayram tatili dolayısıyla yaşanabilecek dağıtım ve baskı sorunlarından dolayı gazetemize bir sayı ara veriyor. Bu dönemde günlük web sitesi üzerinden yayınımız aynı yoğunluk ve canlılıkta sürecektir.