17 Kasım 2017
Sayı: KB 2017/44

İşçi sınıfı baskıya, sömürüye ve kölelik dayatmalarına karşı çıkış yolu arıyor
Maden işçisi bu oyunları çok gördü!
Kuralsız çalışma kalıcılaşıyor!
MİB MYK Kasım 2017 Toplantısı
Ferro Döküm’de hakkını arayan işçiler işten atıldı
İstanbul’da kamu emekçilerinin direnişi sürüyor
“Savaşa, ranta, talana değil, sağlığa bütçe!”
Doymak bilmeyen sermayenin “yaratıcı” çözümü: Kıyı ötesi bankacılık!
Sermaye devletinin eskimeyen yalanı: “Milli otomobil”

“Türkiye internet özgürlüğünde hızla geriledi!”

TKİP 30. Yıl Konferansı gerçekleşti!
İstanbul’da “Gelecek mutlak sosyalizm!” etkinliği çağrıları
Eğitimde gericilik artarak devam ediyor
Gerici ve piyasacı eğitime “yeni” model!
Özgürlük devrimde, gelecek sosyalizmde!
İşte, evde, sokakta kadına yönelik şiddete karşı mücadeleye!
Asya-Pasifik’te “gerilim/işbirliği” ikilemi
El Suud krallığı savaş kışkırtıcılığından medet umuyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İstanbul’da “Gelecek mutlak sosyalizm!” etkinliği çağrıları

 

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’nun (BDSP) Ekim Devrimi’nin 100. yılı dolayısıyla 3 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştireceği “Gelecek mutlak sosyalizm!” etkinliğinin çağrıları sürüyor.

Kartal’da faaliyetlerini hafta boyunca sürdüren sınıf devrimcileri, etkinliğe çağrı çerçevesinde çıkarılan sticker ve afişleri, Merkez, Kurfalı, Esentepe mahallelerinde yaygın olarak kullandı. Mahallelerde Kızıl Bayrak gazetesi ile çağrı yapan sınıf devrimcileri etkinliğin duyurusunu emekçilere taşıdı.

Ayrıca etkinliğin duyurusunun yer aldığı bildiri de Kartallı Kazım Meydanı civarında sesli ajitasyonlarla emekçilere ulaştırıldı. Bildiriyi yırtıp yapılan stickerları sökmeye çalışan bir faşist, sınıf devrimcilerinin müdahalesi ve sesli ajitasyonlarla geri adım attı. Emekçilerin de sahiplenmesi üzerine saldırgan uzaklaştı. Kartal Bankalar Caddesi’nde ve Kadıköy’de gerçekleştirilen Kızıl Bayrak satışları ile etkinliğin duyurusu yaygınlaştırılıyor.

Kartal’da etkinlik komitesi her hafta toplanıyor

Öte yandan Kartal’da sınıf devrimcilerinin her hafta yaptıkları etkinlik komitesi toplantısının bu haftaki gündemi “Cennet Belgeleri” ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü oldu. “Cennet Belgeleri” üzerinden kapitalizmin çürümüşlüğünü emekçilere teşhir etme kararı alındı. Kadına yönelik şiddete karşı emekçilere çağrı yapılması ve köy derneklerinde etkinlikler düzenlenmesi kararlaştırıldı. Ekim Devrimi’yle birlikte, emekçilerin ve kadınların kazanımları ve elde ettikleri haklar üzerinden yaygın bir çağrı yapılması kararlaştırıldı.

Etkinlik stickerları yaygın olarak kullanılıyor

Küçükçekmece’de Cennet Mahallesi trafiğe kapalı caddede ve Sefaköy Lisesi civarında sınıf devrimcileri, işçi-emekçilere ve liselilere Ekim Devrimi’nin 100. yılı çağrılarını taşıdı. “Gelecek mutlak sosyalizm!”, “İşçi sınıfı savaşacak, sosyalizm kazanacak!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” yazılı BDSP stickerları yaptı.

Etkinliğin çağrı afişleri Sarıgazi, Yenidoğan otobüs güzergâhlarına yapıldı. Dudullu, İMES ve Sarıgazi’de sticker çalışmaları yapıldı.

Ayrıca, Nurtepe’de Çayan Mahallesi’nde, Güzeltepe’de, Okmeydanı’nda etkinlik çağrısının yer aldığı stickerlar kullanıldı.

 

 

 

 

Mersin’de Ekim Devrimi söyleşisi

 

Ekim Devrimi’nin 100. yılı vesilesiyle 12 Kasım’da Mersin’de söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşi ilk olarak Eksen TV tarafından hazırlanan belgeselin izlenmesiyle başladı. Söyleşi kısmında ise Ekim Devrimi’nin kazanımlarına ve işçi sınıfının neleri başardığına dikkat çekildi.

DEV TEKSTİL adına yapılan konuşmada işçi sınıfının örgütlenmesinin önemi ve gerekliliğine vurgu yapılarak, Ekim Devrimi’nin deneyimlerinden öğrenmenin üzerinde duruldu. Sınıf bilincinin arttırılması için gerekli olan eğitim ihtiyacına ve devrimci sınıf mücadelesinin yükseltilmesi gereğine vurgu yapıldı. Serbest Bölge’den söyleşiye katılan işçiler ise fabrikalardaki artan sömürü ve baskılara dikkat çekerek, örgütlenmenin önündeki engellere dikkat çekti.

Söyleşide BDSP adına yapılan konuşmada ise sınıfın siyasal mücadeleyi büyütmesi ihtiyacına değinilerek, bunun için de bağımsız sınıf çıkarları doğrultusunda devrimci temellerde örgütlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Konuşmada ayrıca Kavel, 15-16 Haziran Direnişi, Tekel, Greif ve Metal Fırtına deneyimlerine de değinilerek işçi sınıfının her düzeyde örgütlenmesi gerektiği dile getirildi.

 

 

 

 

Kendi iktidarımızı kurmak için...”

 

Tuzla’da emekçiler 3 Aralık tarihinde Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak etkinliğe çağırdı!

“Ekim Devrimi’ni anmanın huzuru içindeyim!”

100 yıl önce Ekim Devrimi’yle beraber kurulan sosyalist cumhuriyetin dünyaya yansıttığı güzelliklerle selam olsun işçi kardeşlerime. Platformumuzun bünyesinde düzenlenecek olan etkinliğin dayanışmamıza eklenecek bir halka daha olacağını bilerek tüm arkadaşları etkinliğe çağırıyorum.

Bu vesileyle 100. yılına giren Ekim Devrimi ve uğruna canlarını veren yoldaşlarımızı anmanın huzuru içindeyim. Yoldaş Lenin’in devrime olan inancı, işçi arkadaşların sınıfsal ayrımları kaldırmak için verdikleri mücadele neticesinde tohum toprağa düşmüştür. Tohumlar yeşerdi ve o ağaç bugüne kadar geldi, işçi arkadaşların her direnişinde simge oldu.

Devrim için mücadele veren tüm yoldaşlara selam olsun!

Bir metal işçisi

 

Gelecek nesiller için...

3 Aralık’ta yapılacak etkinliğe katılıyorum. Çünkü bu düzenin değişmesini istiyorum. Yanlış giden düzende bir farkındalık yaratmak istiyorum.

Üniversite öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra iş bulacağıma dair hiç bir ümidim yok. Eğitim sisteminde yanlış giden bir şeyler var fakat düzeltilmek yerine daha da kötüye gidiyor.

Yanlış eğitim sisteminde yanlış eğitim alan nesilleriz. Bu düzen doğru eğitim almamızı engelliyor. Düşünmeyen, üretmeyen sadece “bize verilen görevleri doğru bir şekilde yerine getiren” nesiller olmamızı istiyorlar.

Zengin-fakir ayrımının bu düzende kendisini gösterdiği en belirgin yer eğitim sistemi olmaya başladı. Artık paran yoksa kaliteli bir eğitim alamazsın mesajı veriliyor.

Eğitim sisteminin iyileştirilmesi için, gelecek nesiller için herkesi etkinliğe katılmaya çağırıyorum.

Bir üniversite öğrencisi


Kaygısız bir dünya için ...

3 Aralık’ta yapılacak etkinliğe katılacağım. Çünkü eşim en tehlikeli ve ağır işte çalışıyor ama geçinemiyoruz. Küçük çocuklarım olduğu için işe giremiyorum. Eşim inşaat işçisi fakat bizim hiç evimiz olmayacak. Eşimin çalışma koşulları çok kötü olduğu için her sabah işe giderken akşam dönecek mi diye düşünüyorum. İki çocuk annesiyim, çocuklarım için gelecek kaygısı güdüyorum.

Etkinliğe katılacağım. Çünkü ülke koşulları şu anda çok kötü. Zamlar, kira artışları hiçbir koşulda nefes alamıyoruz. Bu zorlukların herkes farkında, bizzat yaşıyorlar. Fakat bulunduğu yerden isyan ediyorlar, icraata gelince bir şey yok. Yaşam alanımda olan haksızlıklara ses çıkarmaya çalışıyorum. Herkesin yaşadığı sorunları dile getirmesi lazım. Olan haksızlıklara boyun eğip köleliği tercih etmek yerine bundan 100 yıl önce olduğu gibi kendi iktidarımızı kurmak için mücadele etmek lazım.

Ev emekçisi kadın


 
§