10 Şubat 2017
Sayı: KB 2017/06

Dinci-faşist iktidarın bekası için kuralsız saldırganlık
Krizin bedelini ödememek için örgütlü mücadeleye!
“Gerici-faşist ablukayı püskürtmek boynumuzun borcu olmalıdır”
İşçi sınıfına yasaklı meydan: Taksim!
Kamu Çalışanları Birliği Programı üzerine-4
İş cinayetlerine dur demek için, daha fazla mücadele, daha fazla örgütlenme!
Dağılsak da göç yollarında, yarın bizimdir bütün dünya
Sınıftan haberler
İşçilerin Birliği Sempozyumu başarıyla gerçekleştirildi!
MESS işe giriş taban ücretlerini fiilen düşürdü
Sınıflı toplumlar ve sınıf mücadeleleri
Metal sektöründe kadın işçilerin durumu ve sorunları-II
KHK’lara karşı “kadın direnişi” üzerine
İEKK’nin 8 Mart çağrısı
Boşanmak zor, öldürülmek kolay!
"Bu pazar kanlı pazar!"
Hem okuyor hem “ölüyoruz”
Dinci iktidar kamu kaynaklarıyla sermayeyi besleyecek
Basına sansürde son nokta: Haber yapmak yasak!
Merkel’in Türkiye ziyareti
10 Ekim Ankara Katliamı davasında 2. duruşma
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

10 Ekim Ankara Katliamı davasında 2. Duruşma

 

10 Ekim 2015 tarihinde “Emek barış ve demokrasi” şiarıyla Sıhhiye’de düzenlenecek miting öncesinde IŞİD eliyle Ankara Garı önünde gerçekleştirilen katliama ilişkin davanın 2. duruşması 6 Şubat’ta Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

2. duruşmanın ilk gününde katliamın plancılarından, polis operasyonunda kendisini patlatan IŞİD çetecisi Halil İbrahim Durgun’un eşi Esin Altıntuğ’un ifadesi alındı. Eşinin IŞİD’ci olduğundan haberi olmadığını iddia eden Altıntuğ eskiden AKP üyesi olduğunu söyledi. Yapılan çapraz sorgunun ardından Altıntuğ’un tutuklanması talebi kabul edildi. Diğer tutuklu çeteciler ise ifadeleri alınırken katledilenlerin yakınlarına küfür ve hakaretler ettiler, demagoji yaparak suçlamaları reddettiler.

Duruşmanın ikinci günü ise katledilenlerin yakınları konuşurken, valilik ve polisin yanı sıra iktidarın da katliamda sorumluluk sahibi olduğuna, IŞİD’i desteklediğine dikkat çektiler.

Müşteki avukatları konuşurken çetecilerin sözlü provokasyonu sonucu polis kalkanlarla ailelere saldırdı. Bunun üzerine verilen aranın ardından avukatlar polislerin IŞİD destekçisi olduğunu söyleyerek şikayetçi oldular.

Öte yandan iddianamede IŞİD’in devleti yıkmaya çalışan bir örgüt olduğuna dair ifadelere itiraz edilerek, iktidarın sınırları IŞİD’e açtığı hatırlatıldı. İddianamede katliama göz yumanların yer almadığına vurgu yapılarak devletin katliamdaki rolüne dikkat çekildi. Duruşma 9 ve 10 Şubat'ta da devam etti.

 

 

 

 

254. F Oturması: “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”

 

254. haftasına giren F Oturması eyleminde 4 Şubat günü hasta mahpus Yusuf Bulut’un serbest bırakılması istendi. Galatasaray Meydanı’ndaki eylemde okunan basın açıklaması referandum öncesi çok ağır hak gasplarının yaşatıldığına dikkat çekilerek başladı. OHAL ve KHK’ların en çok hapishanelerdeki tutsakları etkilediği vurgulanan açıklamada “Zaten iletişimin zorlukla sağlandığı hapishanelere erişimin imkansızlaştığı, hapishane yönetimlerinin olağanüstü yetkilere dayanarak keyfi tutumlar sergilediği” belirtildi.

“Ameliyattan sonraki gün hapishaneye geri götürüldü”

Açıklamanın devamında Yusuf Bulut’la ilgili şunlar söylendi: “2016 Haziran’ında tutuklanarak hapishaneye götürülen Yusuf Bulut’a, 3 ay kadar sonra yaşadığı ani mide sancısı sonucu ince bağırsak kanseri teşhisi konuldu. 24 Ekim’de ameliyata alındı ve tedavisi tamamlanmadan ameliyatından bir gün sonra hapishaneye geri getirildiği için durumu daha da ağırlaştı. Haziran ayında tutuklandıktan sonra hapishane koşullarından kaynaklı bronşit, astım ve romatizma hastalıkları da eklendi. (...) Kendisiyle görüşen avukatının ifadesinde yatağa bağlı olduğu için görüşe sedye ile getirildiği, konuşmakta güçlük çektiği belirtildi. (...) Ailesi görüşebilsin diye Adana’ya sevkini istedi ancak hapishane yönetimi bu isteğe cevap bile vermedi.”

 

 

 

 

DBP ve HDP’ye saldırılar sürüyor

 

Sermaye devletinin DBP’li belediyelere yönelik kayyım atama, gözaltı, tutuklama, görevden uzaklaştırma saldırıları sürüyor.

4 Şubat günü hakkında yakalama kararı bulunan Bismil İlçe Belediyesi Eş Başkanı Cemile Eminoğlu görevden alınırken yerine kayyım olarak İlçe Kaymakamı Turgay Güleç atandı. Batman’da gece saatlerinde evi basılan DBP PM üyesi Yunus Durdu gözaltına alınarak Dersim’e götürüldü.

5 Şubat günü Dersim’de ifade için karakola giden DBP PM üyesi Soner Öz gözaltına alındı. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesi merkezli yürütülen operasyon kapsamında 23 Ocak’ta Ağrı, İstanbul ve Urfa’da gözaltına alınan 7 kişi adliyeye çıkarıldı. Doğubeyazıt Belediyesi Eşbaşkanları Murat Rohat Özbay ve Delal Tekdemir’in de aralarında olduğu 7 kişi savcılıkta ifade verdikten sonra tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Gözaltıların tamamı “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüte yardım ve yataklık etmek” iddialarıyla tutuklandı.

6 Şubat günü Ağrı Belediyesi’nde meclis üyesi 6 kişi de İçişleri Bakanlığı tarafından ihraç edildi. Şırnak’ın Fındık Beldesi Belediye Eşbaşkanı Ahmet Ece gözaltına alınarak SEGBİS üzerinden ifadesi alındıktan sonra “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. İstanbul’da ise PKK operasyonu adı altında 10 adrese baskınlar düzenlendi.

7 Şubat günü Diyarbakır Kocaköy Belediyesi’nde 3 Şubat’ta tutuklanan eşbaşkanın yerine ilçe kaymakamı Yusuf Turhan kayyım olarak atandı. Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü Beldesi belediye eşbaşkanları sabah baskınlarıyla gözaltına alındı. Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Belediye Eşbaşkanı Akif Kaya ise İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda İtalya’ya gitmek isterken gözaltına alındı. Öcalan, hakkında açılan davanın Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına katılmadığı bahanesiyle gözaltına alınarak Bakırköy Adliyesi’ne götürüldü. Öcalan daha sonra serbest bırakıldı.

8 Şubat günü Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Belde Belediyesi Eşbaşkanı Akif Kaya, görevden uzaklaştırılmasının ardından gözaltına alındı. Kaya evine yapılan baskınla gözaltına alınıp ilçe jandarma karakoluna götürülürken, gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.


 
§