10 Şubat 2017
Sayı: KB 2017/06

Dinci-faşist iktidarın bekası için kuralsız saldırganlık
Krizin bedelini ödememek için örgütlü mücadeleye!
“Gerici-faşist ablukayı püskürtmek boynumuzun borcu olmalıdır”
İşçi sınıfına yasaklı meydan: Taksim!
Kamu Çalışanları Birliği Programı üzerine-4
İş cinayetlerine dur demek için, daha fazla mücadele, daha fazla örgütlenme!
Dağılsak da göç yollarında, yarın bizimdir bütün dünya
Sınıftan haberler
İşçilerin Birliği Sempozyumu başarıyla gerçekleştirildi!
MESS işe giriş taban ücretlerini fiilen düşürdü
Sınıflı toplumlar ve sınıf mücadeleleri
Metal sektöründe kadın işçilerin durumu ve sorunları-II
KHK’lara karşı “kadın direnişi” üzerine
İEKK’nin 8 Mart çağrısı
Boşanmak zor, öldürülmek kolay!
"Bu pazar kanlı pazar!"
Hem okuyor hem “ölüyoruz”
Dinci iktidar kamu kaynaklarıyla sermayeyi besleyecek
Basına sansürde son nokta: Haber yapmak yasak!
Merkel’in Türkiye ziyareti
10 Ekim Ankara Katliamı davasında 2. duruşma
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Sınıftan haberler...

 

Metal İşçileri 2017 MESS TİS sürecine hazırlanırken farklı sektörlerde ise TİS görüşmeleri devam ediyor, grev kararları alınıyor. Öte yandan ise kendi yarattıkları krizi fırsata çevirmeye çalışan patronlar işçilere kölelik koşulları dayatırken işten atma saldırılarını da sürdürüyor.

Greif’te ihanet sözleşmesi imzalandı

Greif'te 3 Şubat’ta toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşme sürecini kendi lehine işletmeyen işçiler imzalanan sözleşmeyle birlikte DİSK/Tekstil Sendikası’nın ihanetini tekrar yaşamış oldular.

Sendika tarafında yapılan bilgilendirmeye göre maaşlara yüzde 5+5 zamla üç yıllık sözleşmeye imza atıldı. Şimdiye kadar iki yıllık imzalanan sözleşme üç yıla çıkartılmış oldu.

Tüpraş ve Gübretaş’ta TİS, ücretlerde tıkandı

Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Tüpraş’ın Batman, Kırklareli, İzmir Aliağa ve Kocaeli rafinelerinde çalışan yaklaşık 4 bin işçiyi ve Gübretaş’ta çalışan 270 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor.

Hem Tüpraş’ta hem de Gübretaş’ta 76 maddeden oluşan sözleşmelerin idari maddelerinde anlaşma sağlanırken ücret artışları konusunda anlaşmaya varılamadı.

Gübretaş’ta sendika ücretlere seyyanen 600 TL, sosyal haklara ise yüzde 20 zam talep etti. Ayrıca aynı işi yapan işçilerin aynı maaşı alması için çalışmalar yapılıyor.

Tüpraş’ta ise ücretlere ve sosyal yardım paketine yüzde 20 oranında zam talep edildi.

Ayrıca 2007 yılı sonrası işe giren işçilerin izinleriyle kamudan özele geçen işçilerin izinlerinin denkleştirilmesi istendi.

Tüpraş’ta 17 Şubat Cuma, Gübretaş’ta ise 20 Ocak Pazartesi günü görüşmeler gerçekleştirilecek.

Kağıt fabrikalarında grev kararları

Selüloz-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu kağıt fabrikalarındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararları alındı.

Manisa’da kurulu Selkasan Kağıt ve Paketleme Malzemeleri İmalatı San. ve Tic. A.Ş.’de, ilk dönem toplu sözleşmesinde uzlaşma sağlanamaması üzerine 21 Şubat’ta grev kararı alındı.

Kocaeli’deki Kartonsa fabrikasında Eylül 2016’dan itibaren süren TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 25 Ocak’ta grev kararı alındı. Bu doğrultuda 7 Mart günü greve gidilecek.

Yalova ve Manisa’da üretim tesisleri bulunan İpek Kağıt işletmelerinde de 2016 Eylül ayından itibaren yürütülen TİS görüşmeleri sonucunda 23 Ocak’ta grev kararı alındı.

Özka Lastik’te TİS imzalandı

İzmit Kullarðda kurulu bulunan ve geçtiğimiz yıl DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’na üye olan Özka Lastik işçileri, patronun yetki itirazına rağmen yetkiyi alarak sözleşmeyi imzaladı. Sözleşme bağlamında ilk yıl işçilerin maaşlarında ikramiye ve sosyal yardımlarla beraber %30‘luk bir artış sağlanırken, ikinci yılda ise maaşlara 12 aylık enflasyon oranında zam yapılacak.

Daha önce hiçbir sosyal hakkın olmadığı fabrikada işçiler ikramiye, vardiya primi, ölüm, evlenme, öğrenim ve yakacak yardımı vb. sosyal hakları da kazanırken sözleşmede taşeron çalıştırılmayı ve kiralık işçilik uygulamasını engelleyen maddeler de yer aldı.

Karabağlar Belediyesi’nde anlaşma

İzmir Karabağlar Belediyesi’nde, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’na üye 915 işçinin 31 Ocak’ta başlattığı grev 4. gününde anlaşma ile sona erdi.

Sözleşmeye göre, ilk yıl yüzde 9, ikinci yıl da enflasyon artı 2 puan oranında zam yapılacak. Yıllık ikramiyeler 112 güne çıkarıldı. Yılda iki defa ödenen bayram parasına, 230 TL 1 Mayıs ikramiyesi eklendi. Gıda yardım fişi 330 TL’den 400 TL’ye çıkarıldı.

Yanı sıra, işçilere banka promosyonu ödenmesi, temizlik işçilerine koku primi ödenmesi ve kiralık işçi çalıştırılmamasına ilişkin maddeler de sözleşmede yer aldı.

Skyland şantiyesinde 2 bin işçi iş bıraktı

İstanbul Seyrantepe’de Eroğlu İnşaat’a ait Skyland İstanbul şantiyesinde çalışan 2 bine yakın işçi, kendilerine dayatılan çalışma ve şantiyede kaldıkları koğuşlardaki yaşam koşullarına tepki göstererek 5 Şubat gecesi iş bıraktı.

Kaldıkları koğuşlara günlerdir elektrik verilmemesine tepki gösteren işçiler, bunun bardağı taşıran son damla olduğunu belirtti. Kendilerine verilen yemeklerin yenilebilir olmadığına, kaldıkları koğuşların düzensiz ve sağlıksız olduğuna dikkat çeken işçiler, bu nedenle iş bıraktıklarını ifade etti. Taleplerinin karşılanacağı sözü alan işçiler aynı gece eylemlerini sonlandırsa da işten atılma kaygısı taşıdıklarını ifade ettiler.

Ford Otosan’da baskılar

Geçtiğimiz haftalarda performans dayatması ile TOMİS üyelerinin de aralarında bulunduğu işçileri işten çıkartan Ford Otosan yönetimi baskılarına çeşitli biçimlerde devam ediyor.

İşçilerin bıraktığı saç ve sakala karışan yöneticiler işçileri bu sebeplerden dolayı rahatsız ediyor. İşçiler, işe giriş çıkışlarda kontrol yapacaklarını dahi söyleyen yöneticilere ve duruma sessiz kalan Türk Metal temsilcilerine tepkili.

Toyota’da 150 işçi atıldı

Toyota’nın Sakarya fabrikasında 150’yi aşkın işçi işten atma saldırısıyla karşılaştı. Atılan işçilerin birçoğu İşkur sözleşmesinin ardından Toyota fabrikasının bünyesine kadrolu işçi almadan önce işlettiği 6 aylık “Toyota sözleşmesi” kapsamındakilerden oluşuyor.

Geçtiğimiz yılın ortalarında fabrikadaki vardiya sayısını 2’den 3’e çıkararak bir otomobilin ortalama 77 saniyede hattan çıkmasını sağlayan Toyota yönetimi, işe aldığı birçok işçiye kadro vaadinde bulunmuştu.

Çimtaş Çelik'te işçi kıyımı

Gemlik’te kurulu Çimtaş Çelik’te proje alınmadığı gerekçesiyle onlarca işçinin işine son verildi.

Fabrikada 25 kadrolu işçiyle 5 taşeron işçisi işten atılırken, kıyımın artması bekleniyor.

İşçilerin örgütlü olduğu Türk Metal Sendikası ise işten atmalar karşısında kılını kıpırdatmıyor.

UPS’de TİS imzalandı: Cumartesi tatili kazanıldı

TÜMTİS ile uluslararası kargo şirketi UPS (Ünsped Paket Servisi Tic.Ve San. A.Ş.) arasında 1800 üyeyi kapsayan 3. Dönem TİS (Toplu İş Sözleşmesi) görüşmelerinin, sözleşmenin imzalanması ile sonuçlandığı duyuruldu.

Sözleşmede Cumartesi gününün tatil günü olarak kabul edildiği ve Cumartesi tatilinin 15 Mart 2017 tarihinden itibaren uygulamaya konulacağı söylendi. Ücretlere ise yüzde 12 ile 18 arasında zam yapıldığı belirtildi.


 
§