13 Ocak 2017
Sayı: KB 2017/02

Dinci faşist iktidar çark etmeye devam ediyor
Türkiye’nin İncirlik’le imtihanı
Darbe fırsatçılığı sürüyor: OHAL 3 ay daha uzatıldı
Kamu Çalışanları Birliği: İhraçlara karşı direniş mevzilerine!
Kamu Çalışanları Birliği Programı üzerine-2
Kölelik ve sefalet dayatmasına karşı tek seçenek mücadele!
20 Ocak grevi kıvılcım olabilir
Kazanmak için sınıf dayanışması
Petro kimya işçilerinin mücadele tarihine giriş - 1
Günsan Elektrik direnişinin ardından…
Emperyalist güçler arası hegemonya mücadelesi
NATO’dan Doğu Avrupa ülkelerine askeri yığınak
Dünyada işçi eylemleri
Hollanda genel seçime hazırlanıyor
Hollanda’da esnek çalışma ve olmayan grev yasası
Kapitalizm, kriz ve kadınlar
Emperyalist savaşlar ve kadın
“Vardım, varım, varolacağım”
Devrimci kadın önder Rosa Luxemburg’u saygıyla anıyoruz
Nükleer enerji ne kadar güvenli? – I
Asgari ücret değil insanca yaşayacağımız ücret istiyoruz!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kazanmak için sınıf dayanışması

 

20 Ocak grevine günler kaldı. EMİS, Birleşik Metal’in örgütlü olduğu fabrikalarda işçilerin istediği zam oranından oldukça geride zam dayatmasında bulunmaya devam ediyor. EMİS’e bağlı metal patronları işçilerin istediği %30’luk zamma karşı %10 gibi bir sefalet zammını işçilere reva görüyor.

Grev oylamalarında işçiler beyaz yakalı çalışanlardan da destek alarak EMİS’in dayatmalarına güçlü bir cevap verdiler. Öyle ki beyaz yakalı çalışanların daha fazla olduğu ABB işletmelerinde greve evet oyu çıktı. İlk aşamada güçlü bir moral kazanıldı. Şimdi greve sayılı günler kala hazırlık çalışmaları daha büyük bir önem kazanmış bulunuyor.

İç örgütlülüğün güçlü olması, TİS ve grev sürecinde taban inisiyatifinin açığa çıkarılması hazırlık sürecinin başlıca unsurlarıdır. Yıllardır sendika bürokratları bu hazırlığı yapmaktan özenle kaçınmışlardır. Zira onlar sınıfa yabancılaşmış ve sınıf mücadelesi içerisinde bir kambur haline gelmiş, gerçekte kurulu düzenin devamı için çalışan asalaklardır. Bu nedenle TİS vb. kritik süreçlerde bu asalak takımının ayak oyunlarını boşa çıkarmak büyük bir önem taşımaktadır. Ki grev hazırlığının bir diğer önemli ayağını da bu oluşturmaktadır.

Sınıf dayanışması

Grev aşamasında sınıf dayanışması temel önemde bir yerde durmaktadır. Özellikle dayanışma eylemleri örgütlenmeli, grevin sesi sınıfın ulaşabildiği kadar en geniş kesimlere ulaştırılmalıdır. Siyasal gericiliğin geriletilmesi, siyasal iktidarın teşhiri, sınıf dayanışmasının öneminin anlatılması böylesi dönemlerde daha da mümkün hale gelmektedir. Kavel Grevi'nin kazanımla bitmesinin gerisinde işçilerin kararlarının arkasında durması, işçilerin karar verici olması ve örülen sınıf dayanışması yer almaktadır. İstanbul’un ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen destek Kavel işçilerinin soluklarına soluk katmıştır. Yine 2015 metal fırtınasında günlerce süren fiili grevlerde sınıf dayanışmasının en güzel örnekleri sergilenmiş, belli kazanımlar elde edilmiştir.

Sınıf dayanışması açısından altının çizilmesi gereken bir diğer nokta ise, olası grev yasağı karşısında grev iradesini sürdüren metal işçilerinin yanında olma sorumluluğudur. Zira MESS sözleşme sürecinin öngünlerinde gerçekleşecek bir grevin yasaklanması, MESS’e bağlı tüm fabrikaları ilgilendirmektedir. Bu nedenle grev yasağına karşı en ileri eylemler planlanmalıdır. Grev yasağı General Electric (Alstom), Schneider, ABB işçilerine değil tüm işçi sınıfına, özelde MESS kapsamındaki 120 bin işçiye çıkartılacaktır. Bu koşullarda sınıf dayanışmasının önemi katlanarak artacaktır. Sınıf devrimcilerinin, bilinçli işçilerin bu açıdan fabrikalarda atacakları fiili adımlar sınıfın geniş bölüklerine örnek oluşturacaktır.

 

 

 

 

Gebze’de işçi buluşması

 

Gebze İşçilerin Birliği Derneği “2016’nın gösterdikleri ile 2017’ye hazırlanmak” başlığıyla 8 Ocak günü işçi buluşması gerçekleştirdi.

Program yemek organizasyonu ile başladı. Yemek yenilirken bir işçi katılımcı, kendisinin yazdığı “İşte sistem, işte kapitalizm!” başlıklı şiiri okudu.

Yemeğin ardından yapılan söyleşi, dernek adına son dönemde dünyadaki hegemonya ve ekonomik kriz çerçevesinde 2016’da yaşananları anlatan bir konuşma ile başladı. Siyasal gündemler üzerinde durulan konuşmada, Suriye ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmeler, emperyalist savaşın geldiği aşama ve Türkiye’ye yansıyan boyutlarına değinildi.

Konuşmada Kürt halkına yönelik kirli savaş kapsamında Kürt siyasetçilerini hedef alan saldırılar ele alınırken, OHAL saldırıları ve OHAL’in uzatılması başlıkları da değerlendirildi. OHAL’de son çıkarılan KHK’larla işçi derneklerine ve muhalif basına yönelik kapatma saldırıları işlendi.

Toplumda günden güne artan kadına yönelik şiddet ve sonuçları, lise ve üniversitelerdeki gençliğin yaşadığı sorunlara da dikkat çekilen konuşmada, bu siyasal tabloda işçi sınıfı ve emekçiler üzerindeki baskılardan örnekler verildi. İş cinayetleri ve işçi katliamlarının yanı sıra sınıfa dönük saldırılara değinilerek yıl içerisindeki sınıf eylemleri hatırlatıldı.

Konuşma 2017’de artacak baskı ve faşist devlet terörüne karşı işçi sınıfının mücadele potansiyelini açığa çıkartmak gerektiğine vurgu yapılarak, birliğin-örgütlülüğün güçlendirildiği bir şekilde hazırlanma çağrısı ile sonlandı.

Önce EMİS ardından da MESS kapsamındaki fabrikalardaki toplu sözleşme süreçleriyle hareketin yükselişe geçmesi için başta metal işçileri olmak üzere sınıf bölüklerinin daha hazırlıklı olması için mücadeleyi büyütme, 2017’de sermayeye karşı işçi birliğini güçlendirme vurgusu ile söyleşi sonlandırıldı.

Gebze İşçilerin Birliği Derneği Müzik Atölyesi’nin söylediği türkü ve marşların hep birlikte söylenmesi ile etkinlik sona erdi.

 

 

 

 

Metal işçileri greve evet dedi

 

EMİS ile Birleşik Metal-İş arasındaki grup toplu iş sözleşmesi sürecinde anlaşmazlık ardından Birleşik Metal-İş 20 Ocak’ta greve çıkma kararı almıştı. Bu kapsamda fabrikalarda grev oylamaları yapıldı.

6 Ocak Cuma günü Manisa, Çiğli ve Samandıra’daki Schneider Electric fabrikalarında ve Gebze’de bulunan General Electric (Alstom - Grid Solutions) fabrikasında grev oylamaları yapıldı. Tüm fabrikalarda işçiler greve ‘evet’ dedi.

8 Ocak Pazar günü ise son grev oylaması ABB fabrikalarında yapıldı. İşçiler greve ‘evet’ diyerek EMİS’e karşı mücadele kararlılıklarını gösterdiler.


 
§