22 Nisan 2016
Sayı: KB 2016/16

Haydi 1 Mayıs’a!
Sendikal bürokrasinin ve reformizmin Taksim korkusu
İşçi sınıfına kurşun askerliği dayatıyorlar!
Sınıf kimliğimiz ve sınıf kinimizle 1 Mayıs’a!
“Yürü üstüne üstüne, tükür yüzüne celladın!”
1 Mayıs'a doğru
Devrimci 1 Mayıs hazırlıkları
“Alışan’a sendika gelene kadar mücadele edeceğiz!”
Sömürü ve kölelik düzeni yıkılmadan işçi ve emekçilere iyi bir yaşam yok!
Sınıf çalışmasının sorunları
Taleplerimizle 1 Mayıs’ta alanlara!
Emekçi kadınların tek kurtuluşu var: Örgütlü mücadele!
Ankara’daki Katliam Planı biliniyordu!
Türkiye’nin Suriye ile flörtü ve anlamı üzerine
75 bin 890 genç işçi hazırlanıyor!
Yozlaşmış teşkilatın başarısız seremonisi
Suriye savaşının fitili bir kez daha ateşlendi
Sınıfın neferi, sosyalizm davasının savaşçısı Hatice Yürekli mücadelemizde yaşıyor!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Alışan’a sendika gelene kadar mücadele edeceğiz!”

 

Alışan Lojistik’te işten atılan işçiler, örgütlenme faaliyeti ve işten atılma süreci üzerine gazetemize konuştu.

- Alışan Lojistik’te yaşadığınız süreci anlatır mısınız?

- Yaklaşık 4 aydır Alışan Lojistik’te sendikal faaliyetler yürütüyoruz, Liman-İş Sendikası bünyesinde. İşkolumuza bağlı olan sendikaların hepsini araştırdık en güçlü mücadele eden ve işçisine en çok sahip çıkan sendika olarak Liman-İş’i gördüğümüz için 5-6 arkadaş üye olduk. Ve Ankara’dan genel merkez yöneticilerini arayarak çağırdık buraya. Genel merkez yöneticileriyle görüşüp bir komite kurduk. Komitede bulunan arkadaşlar sendikal faaliyetleri yürütmeye devam etti. Daha sonra işveren temsilcilerinin ve işverenin bunu öğrenmesi sonucunda üye olan arkadaşlarımızdan istifa edenler oldu.

İşveren temsilcisi tehditte bulundu. “Herkesin e-devlet şifresini kontrol edeceğim, haberiniz olsun” dendi. Dediğim gibi istifa edenler bu tehditten sonra etti. Geri kalan kişiler de istifa etmeyip, mücadeleye devam ediyorlardı. Bu insanlardan bir kısmı zaten komitemizde olan insanlardı. İşten atılanlar arasında komitede olan arkadaşlarımız vardı. Komitede olup da çalışan arkadaşlarımız da var. Şu an örgütlenme çalışmalarımız devam ediyor. Sayıyı arttırmaya devam ediyoruz. Sendikal faaliyetlerimiz devam ediyor sendika ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle. Böyle, mücadelemize devam edeceğiz.

- İçerideki durum üzerine neler söylemek istersiniz?

- İçerideki arkadaşlarımızla hala görüşüyoruz. Her gün görüşüyoruz, dün de görüştük, önceki gün de görüştük. Bizlerin orada, içeride korkan insanlara, tereddütte olan insanlara güven vermemiz gerekiyor. İçerideki insanlarımıza, sendikalı olan insanlarımıza, tereddüt eden insanlara bu güveni vermek için kendi çapımızda faaliyetlerde bulunuyoruz tabi.

- Patronun tutumu nasıldı?

- İşten atıyor, sendikalı olduğunu bildiği, şüphelendiği herkesi işten atıyor. Kimi öğrenirse öğrensin işten atacak.

Alışan Lojistik tarihinde her zaman böyle şeyler yapmıştır. 3 kişi sendikalı olsun hemen yanına çağırıp, tazminatlarını verip göndermiştir. Bizi tazminatsız gönderdi. Bizim vazgeçmeyeceğimizi de biliyordu. Biz zaten çeşitli uyarılarına rağmen hiçbir zaman vazgeçmedik. Her zaman sendikal faaliyetler yürüteceğimizi, onlar öğrense bile tabi… Zaten gizli gizli yürütüyorduk. Öğrendikten sonra da devam edeceğimizi söyledik. Her zaman da devam ediyoruz. İşten çıkarılmamıza rağmen…

- Bundan sonra nasıl adımlar atacaksınız?

- Bundan sonra sendikal faaliyetlere devam edeceğiz. Gerekirse işkolumuzda olan, gözüken bütün arkadaşlarımızın evlerine gideceğiz. Sendika yardımıyla afişler asılacak tekrar. Gerekirse miting, eylem planı olacak. Böyle şeyler de düşünüyoruz. Ama tam olarak ne yapacağımızı kendi aramızda hala tartışıyoruz. Nasıl bir şey yapabiliriz diye. Ne yapacağımıza kendi aramızda karar verdikten sonra içerideki arkadaşlarımızla birlikte her adımı atacağız tabi ki. Ve Alışan’a sendika gelene kadar da mücadele edeceğiz.

- Patronun örgütlenme sürecini engellemek için ne gibi girişimleri oldu?

- Beni çağırdılar. Diğer şüphelendikleri arkadaşlarımızı çağırdı. “Sendikalı olma” dedi. Sonra başka arkadaşlarımızı çağırdılar. Şöyle tekliflerde bulundu: “Zam oranını düzelteyim. Arkadaşın senin adını verdi. Sen de bu işten kurtulmak istiyorsan arkadaşının adını ver. Kimler sendikalı söyle.” Sürekli böyle şeyler söyledi. Bana da söyledi. “Sen bu işlere karışma. Avukatlık yapma. Avukatsan git hukuk bürosunda çalış. İnsanların haklarını savunmaktan vazgeç. İstiyorsan hiç çalışma biz sana maaşını verelim. Sana mesai yazalım. Ama karışma böyle şeylere. Senden rica ediyorum.” Böyle şeyler söyledi. Her zaman söyleyecekler. İçerideki arkadaşlara da söyleyecekler. Mücadeleye devam edenleri de işten atacaklar zaten. Bunun bilincindeyiz.

- 1 Mayıs’ın ön günlerindeyiz. İşçi arkadaşlara neler söylemek istersiniz?

- 1 Mayıs bütün dünya işçi ve emekçilerinin bayramı. Biz de işçiler olarak, işçi arkadaşlarımıza her zaman her yerde destek vereceğiz. Tabii ki işçi bayramına katılacağız. Alışan’daki arkadaşlarımız da katılacaklar bizimle beraber. Planımızı yapıp ona göre diğer işçi ve emekçi arkadaşlarımızla beraber 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Alışan Lojistik’te örgütlenme ve işten atma

 

Türkiye’de toplam 22 deposu olan ve Gebze’de de faaliyet gösteren Alışan Lojistik’te işçiler çalışma koşullarının iyileşmesi, ücretler ve sosyal haklar için Liman-İş Sendikası’nda örgütlendiler.

Örgütlenme sürecinin açığa çıkmasının ardından patron işçilere yönelik baskıları yoğunlaştırdı. İlk etapta örgütlenme sürecini yürüttüklerinden şüphelendikleri işçileri yanına ayrı ayrı çağırıp e-devlet şifrelerini alarak sendikaya üye olup olmadığına bakacağı ve işten atacağı tehditlerini savurdu.

Artan baskılara karşı açıklama yapan Liman-İş Sendikası baskıların son bulmasını istedi. Daha önce de uyarıda bulunduğunu belirten Liman-İş, hukuka aykırı davranıldığını ve sendikalı olmanın anayasal bir hak olduğunu belirterek örgütlenmenin devam edeceğini, baskıların son bulması gerektiğini ifade etti.

Baskılara rağmen örgütlenme çalışmalarının sürdüğü Alışan Lojistik’te toplam 6 işçi işten atıldı. İlk olarak, içlerinde sözleşmeli olan işçilerin de olduğu 4 işçi işten atılırken, devamında 2 işçi daha işten atıldı. İşten atılan işçiler işe iade davası açtılar.

Sendikal örgütlenme nedeniyle yaşanan işten atmaların ardından Kocaeli’de bulunan Liman-İş Sendikası şube binasında basın açıklaması gerçekleştirildi.

Atılan işçi karakola götürüldü

İşten atmaların ardından işçilerin örgütlenme çalışmaları sürüyor. İçeride işçileri yoğun baskı altına alan Alışan Lojistik yönetimi dışarıda da işçilere göz açtırmamaya, baskı altına almaya çalışıyor.

Atılan işçiler afiş çalışması yaparak işçilere sendikalı olma çağrısı yaptı. Afişler yapıldıktan hemen sonra fabrikadan çıkan müdürlerin anında afişleri söktüğü işçiler tarafından gözlemlendi.

Sonraki gün fabrikanın etrafında dolandığı gerekçesiyle bir işçi karakola götürüldü. Müdürlerden biri atılan işçinin yanına gelerek “burada fotoğraf çekiyorsun” deyip karakolu arayarak “Ben tuttum, gelin alın” ifadelerini kullandı. Karakola götürülen işçi ve müdür birbirinden şikâyetçi oldu.

Kızıl Bayrak / Gebze

 
§